Zlato a ropa padají, dolar dostal křídla, rubl očekává šok a svět...

Zlato a ropa padají, dolar dostal křídla, rubl očekává šok a svět finanční kolaps. Horké léto a v něm rodící se “sluníčková” kultura

Zlato a ropa padají, dolar dostal křídla, rubl očekává šok a svět finanční kolaps. Horké léto a v něm rodící se “sluníčková” kultura

 Včerejšek přinesl spoustu zpráv. Vévodí jim na jedné straně zpráva o cenách zlata na pětiletém minimu (což není příznivé pro Čínu a další země, které zlato ve velkém už dlouho skupují) a zpráva o ekonomickém šoku pro Rusko, kterou vydala ruská Sberbank. Obě souvisí s tím, co jsem očekávala od nedávných dohod s Íránem – s otevřením íránského trhu pro nové investice (základ úrokových sazeb pro každou banku) a s vývozem íránské ropy (který sníží její cenu a tím oslabí ruskou měnu).

Nerozumím všem těm ekonomickým tahům a různým indexům,  ale souvislost mezi cenami ropy a ruským rublem je jasná i ekonomickému laikovi. A zatímco svět se na její nízké ceny může těšit, pro Rusko to nejsou optimistické předpovědi – podle včerejší zprávy se cena ropy může na konci roku, kdy vstoupí v platnost odstranění íránských sankcí, dostat až na 45 dolarů za barel.Dalším důvodem ruských obav je fakt, že čínská ekonomika zpomaluje a to znamená snížení poptávky po ropě.

Včerejší obchodování na čínské burze navíc přineslo prudký pokles ceny zlata – během 15 minut se dostala na pětileté minimum. K jeho nízkým cenám mělo přispět i čínské oznámení o stavu jeho vlastních zásob, které se ukázaly jako mnohem nižší, než svět očekával.

Když ceny zlata a ropy padají, dolar stoupá

Obě komodity, na kterých stojí i padá dolar (o zlatě už to dávno neplatí, ale svou roli pořád má)  a na kterých staví Rusko, Čína a země BRICS a ŠOS, se prudce propadají po dohodě s Íránem a po zvláštních obchodováních na čínské burze.  Z nízkých cen obou se raduje americký dolar, který i bez toho ožívá oznámením, že FED poprvé od roku 2006 letos na podzim zvýší úrokové sazby.

Použité zdroje zde, zde, zde

Když si tyto zprávy shrnu optikou, že především přes energetické zdroje a přes jejich rozvodné trubky jde 1) o udržení hodnoty dolaru a 2) o způsob, jak odrovnat Rusko a udržet pod kontrolou Čínu (klasická věta: „Chceme-li zničit Rusko, ceny ropy snížíme, chceme-li zničit Čínu, ceny ropy zvýšíme“), tak Íránem se obojí zdařilo. Ale zatímco se dolar raduje, děje se něco podivného. Jak už jsem na těchto stránkách několikrát psala, očekávám letos na podzim nějaký finanční kolaps  (dosavadní kolapsy se vždy odehrávaly na podzim přesně tak, jak je to „ve hvězdách“, ale letos to bude něco většího).

Včera jsem nejdříve narazila na článek a v něm graf, kterým nerozumím. Z obojího ale čtu, že něco podivného se skutečně děje. Článek má titulek The Greatest Collapse In The History Of The VIX Index a současné burzovní dění přirovnává k výkyvům, k jakým dochází jen za zcela mimořádných situací (zemětřesení, 11/9 apod.) a mimořádnost současných výkyvů ukazuje na tomto grafu:

 

Večer jsem pak narazila na článek 1. října se podle dvou guruů finančních předpovědí stane něco velkého. A dnes už i zcela seriózní ekonomická stránka píše: “Ropa, drahé kovy, plodiny nebo cukr. Komodity zasáhl výprodej prudší, než jakého jsme byli svědky po pádu Lehman Brothers v roce 2008 i vyhrocení dluhové krize v eurozóně v roce 2012. Komoditní index Bloombergu se dostal na své dno od června roku 2002! Důvody? Írán, Čína, především ale změna přístupu investorů k americkému dolaru a ekonomice. Americká lehká ropa WTI se zanořila pod 50 dolarů za barel. Zlato, zejména po pondělním propadu v asijském obchodování, kdy 15 minut obchodování znamenalo nejprudší pokles za dva roky, se dostalo na pětileté dno a v úvodu týdne pokračuje v poklesu u hranice 1100 dolarů za unci. Komoditní sektor celkově obchoduje na svém 13letém dně. Americký dolar zpevňuje vůči euru na tříměsíční maxima, japonský jen k němu naopak klesl na měsíční dno.

Výhled pro drahé kovy zamíchává vyhlídka na růst sazeb ve Spojených státech, první od roku 2006, s tím, jak z americké ekonomiky přicházejí další a další pozitivní čísla. Americký dolar tak zpevňuje k euru a sráží zejména zlato jako sázku na zajištění proti naopak slábnoucímu dolaru a slábnoucí ekonomice. V pondělí zlato odepsalo přes 4 procenta hodnoty k úrovni 1100 dolarů za unci, v úterý pokračuje na dosah těchto hodnot. O nejméně procento klesají také platina nebo palladium, slaběji futures kontrakty na stříbro (více)

Jak říkám, nerozumím ekonomickým indexům a burzovnímu obchodování, já jen hledám informace k tomu, že na podzim se ve finančním světě odehraje něco velmi významného. Benjamin Fulford už dlouho tvrdí, že svět opustí lichvářský systém „chazarů“, já si to ale shrnuji do svého dlouhodobého názoru, že dominance Západu (USA a euroatlantické kultury) končí a že žezlo přebírá Východ (Čína a euroasijská kultura). Jakým způsobem předávání žezla proběhne (válka nebo jen finanční kolaps) si netroufám říct. Co ale nepřestanu tvrdit je, že letošní podzim je v tomto směru zlomový.

A touto optikou mám otázky: Čína včera nabídla k prodeji 5 tun svého zlata a oznámila výši jeho vlastněných zásob –  a obojím posílila dolar. Ale znamená to skutečně ústup Číny poté, co v březnu založila AIIB a celý svět se k ní přidal? A není ve skutečnosti všechno jen závěrečným tažením k odstavení dolaru? A touto optikou hledám, jaká v tom je role Íránu a Izraele – jsou to skutečně nepřátelé, když zavilý nepřítel židovského státu Mahmúd Ahmadínežád je údajně původem Žid (zde)? A co pro Izrael znamená přes přistěhovalce tvořená “sluníčková” multi-kultura, která má uctívat všechna náboženství sjednocující kult Padlého anděla (Satana) a tedy kult, který má kořeny na území íránského státu? A je Izrael tvůrcem (spolutvůrcem) této kultury anebo jsou židé jen její stejnou součástí, jako křesťané a muslimové? A má se Izrael právem obávat svého zániku o letošním podzimu (kterého se skutečně podle nebeských znamení obává) stejně, jako papežský stolec svého konce?

Ceny komodit a hodnoty měn a provázanost všeho umí ekonomové brilantně vysvětlit a podat v tabulkách a grafech – bohužel, jejich odborné výklady, kterým rozumí jen oni, se týkají vždy jen krátkodobých časových horizontů. Hybatelé světa však pracují ve velmi dlouhodobých perspektivách a na ty ekonomové povětšinou odpovědi nemají. Ve srovnání s výklady ekonomů je můj článek jen slátaninou. Ale před cca 15 léty byl “slátaninou” i můj názor, že Amerika končí a nastupuje Čína. A na té “slátanině” si trvám i nyní, kdy to vypadá, že dolar dostal křídla a může se radovat.

– Pozorovatelka –   21.7.2015

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Standa
Návštěvník
Standa

Článek je blábol. Kdyby svět očekával kolaps, tak cena zlata bude naopak stoupat.

Vabio
Návštěvník
Vabio

Stando, kde berete tu jistotu v tom tvrzení?
Kdyby svět (myšleno občané, tj. obyčejní lidé) čekal kolaps, tak se z toho státy/banky/politici/atd. poserou … o koncích se může svět dozvědět až je za námi, jinak je to průser :O)

Jarek*
Návštěvník
Jarek*

A je to tady. Já tušil, že za touto kulišárnou jsou Čína s Ruskem. Jde o naprosto stejnou fintu, co zařídil Vladimír v minulosti s akciemi na burze. Otcem a duší čínské zlaté burzy je věhlasný “pan zlato”, který má vše pod kontrolou. Čína již nyní má pod kontrolou většinu dolů na zlato. Vypuštění takové úžasné vějíčky se zlatem, aby došlo k umělému posílení dolaru je snad až dětinsky jednoduché. Vzhledem k tomu, že anglosaskému finančnímu systému vládou doslova idioti, tak se to ujalo. Pomohl v tom i Írán se svým vyhlášením, že doslova zaplaví trh s ropou. Tady se rozjíždí opravdu kolosální hra, na jejímž konci bude toaletní papír s názvem dolar a USA, co by další banánová republika. Již nyní se směju, protože to je tak nádherná past, na kterou si již nyní zbankrotované USA naběhly a nemohou s tím nic dělat. Oni to nemají pod kontrolou a stali se jen takovými čumícími komparzisty ve světové hře jiných. Rusko s Čínou doslova za babku vysají planetu ze zlata a navíc získají pod kontrolu veškerou jeho těžbu. To je definitivní smrt dolaru.

Janéz
Návštěvník
Janéz

Stále jsem si nevšimnul, že Amerika končí….

Aksal
Návštěvník
Aksal

Otevřete oči….

Carlos IV
Návštěvník
Carlos IV

Pozorovatelka – ten Vas napad o nezavislem Kurdistanu vubec nemusi byt scestny. Mel jsem cest v poslednich par dnech mluvit s par Kurdy ziljicimi v Evrope a potvrdili to jako hotovou vec. Co mne ale prekvapilo – vubec se jim to nelibi. A prave atentat v Turecku pry byl toho soucasti – jak jste take naznacila. Kurdove to jasne povazovali za falesnou vlajku a meli pro to i sve dukazy.
Jinak ta smutna predpoved kterou jsem zaslechl uz v zime – ze USD se letos v lete dostane na uroven EUR se pomalu naplnuje – dnes 1 $ = 0.92 EUR. Takze Recko, imigranti a dalsi byly jen takove male pojistky v rukou lichvaru. Pokud jde o cinske zlato, bral bych jejich tvrzeni hodne opatrne – ostatne to plati u nich vzdy pokud se jedna o finance.

bantustan
Návštěvník
bantustan
Spravedlivý
Návštěvník
Spravedlivý

Letošní podzim přijdou všechny katastrofy, které byly přepovězeny idioty a nepřišly za posledních 100 let. Škoda že nerozumíte těm grafům, ale aspoň jste varovala lidstvo před tím zlověstným podzimem. A nebo je ožná všchno v pořádku a tenhle článek napsal zhrzený satan? Kdo ví?

Vladimír
Návštěvník
Vladimír

Cenu zlata v současnosti vůbec netvoří fyzické zlato jako takové ale množství papírového zlata narvaného do krátkých pozic kdy prodejce nečekává že kupující bude požadovat fyzické dodání, protože kdyby jen 1% požadovalo fyzické dodání, trh se zhroutí protože takové množství na skladě prostě není. A ti co opravdu kupují fyzické zlato by byli hloupí aby vytrubovali kolik zlata mají, protože jim tato manipulace také vyhovuje, dá se levně nakupovat. jenže tahle hra taky jednou skončí a pak se budeme divit. osobně víc sázím na stříbro jelikož jeho spotřeba v průmyslu je obrovská a z minulosti víme že když systém bude v úzkých jednoduše zlato zkonfiskuje za nějakou směšnou cenu a zakáže držení až na určité výjimky. A pokud zlato vyletí tak jak konspirátoři předpovídají tak bude jednoduší koupit chleba za článek stříbrného řetízku než za mikroskopickou šupinku zlata.

Lex DRUID
Návštěvník
Lex DRUID

Mě by spíš zajímalo, proč když byla cena ropy na světových trzích +/- 120$ za barel, stál u nás litr benzínu cca 37 Kč a když je cena ropy dlouhodobě na polovině, stojí u nás litr Naturalu 95 33,40Kč? A držíme huby a platíme…

Dunsun
Návštěvník
Dunsun

Protoze statu se odvadi urcita fixni cast. Cili desatek za benzin neni pocitan pomerove nybrz fixne. Alespon pokud se nepletu. Plus samozrejme si sve uzme kazdy z celkove ditribucniho retezce.

Lex DRUID
Návštěvník
Lex DRUID

Ano, to je pravda. Jenže když jsem po propadu cen ropy na polovinu počítal reálnou možnou cenu benzínu u nás, dostal jsem se k číslu cca 28Kč/litr a s provizí prodejcům pod 30Kč/litr benzínu. Je zajímavé, že krátkodobě tomu ceny benzínu v ČR i odpovídaly. Od té doby přes ceny ropy již dlouhodobě oscilující okolo 50% svého bývalého maxima ceny PHM v ČR neustále rostou. Proto se vztekám a tvrdím, že nás sprostě okrádají a my se mlčky (jako vždy) okrádat necháme.

lmimkac
Návštěvník
lmimkac

Skvela analyza, ako obvykle.. Ja si ale myslim, ze v hre musi byt este nieco viac… Osobne si myslim, ze ide len o energeticke zdroje ako ste aj Vy naznacila vo Vasich clankoch. Ale myslim si, ze USA z pozicie vycerpanych a vybrakovanych zdrojov hra vabank a sadza na uplne znicenie RF za ucelom plundrovania a predlzenia bonanzy, v ktorej momentalne zijeme od WWII. Na druhej strane si ale myslim, ze RF a China v skutocnosti nechcu znicit USA. Zamerne som vybral iba USA, lebo EU su v skutocnosti pandrlaci… China si nemoze dovolit znicit USA ako ekonomiku z dovodov ekonomickeho prepojenia. A takisto USA Chinu. Rusi taktiez potrebuju USA ako relativnu zaruku urcitej stability. Ked padnu USA, padne do krizy cely svet a to myslim nie je v zaujme nikoho. To by mohlo vysvetlit Putinovu trpezlivost a rozvaznost. Vsimnite si, jednu vec. Obe krajiny RF a China predsa mozu zlikvidovat USA, ale nerobia to. Ako povedal akysis cinsky general, najlepsia vojna je ta, ktora sa nebojuje…

Adam
Návštěvník
Adam

Ruská banka se jmenuje Sberbank – viz první odstavec. Jinak že něco visí ve vzduchu dochází i zabedněným materialistům. A tři týdny zavřené banky a potupné stání u bankomatů udělalo z Řeků poslušné ovce, které se nezmohli na jakýkoliv odpor, přestože s nima vymetli jaksepatří. Chytrá taktika … Co to udělá s námi?