Začíná turecký (a světový) Majdan? Bombový útok na tureckou policii, střelba...

Začíná turecký (a světový) Majdan? Bombový útok na tureckou policii, střelba na konzulát USA, demonstrace v Evropě. Videa

Začíná turecký (a světový) Majdan? Bombový útok na tureckou policii, střelba na konzulát USA, demonstrace v Evropě. Videa

V dění kolem přistěhovalců a v demonstracích pro či proti nim se ztrácejí jiné demonstrace, které napříč Evropou probíhají a proběhly i o tomto víkendu. Jsou to demonstrace na podporu Kurdů a proti turecké vládě, která od 24. července, kdy se konečně zapojila do bojů proti ISIL, ve skutečnosti mnohem více útočí na Kurdy – na ty Kurdy, kteří jsou považováni za jedinou sílu, schopnou se ISIL postavit.

Za tu dobu má Turecko na svědomí už téměř 400 kurdských životů, dalších asi 400 Kurdů je zraněných. Dnes v noci došlo k útoku na policejní budovu v Istanbulu a ke střelbě na budovu konzulátu USA v Istanbulu, cituji zprávu:

Bombový útok na policejní stanici v Istanbulu zranil v pondělí v noci pět policistů a dva civilisty. Výbuch vyvolal požár, který zničil část napadené budovy, exploze také poškodila okolní domy a auta.

Útok na policejní stanici přišel v době, kdy turecká armáda a povstalci z Kurdské strany pracujících (PKK) obnovili po asi třech letech zklidnění vzájemné útoky a turecké ozbrojené síly útočí na Kurdy na svém území i v sousedním Iráku. Turecko nyní rovněž stupňuje své operace proti hnutí Islámský stát v Iráku a Sýrii.

Turecko zahájilo 24. července “boj proti terorismu”, jehož cílem je jak PKK, tak bojovníci z radikálního hnutí Islámský stát. Doposud převažovaly nálety proti základnám PKK na severu Iráku. Spojené státy daly Ankaře v útocích proti Kurdům volnou ruku, když Bílý dům před dvěma týdny prohlásil, že Turecko má právo bránit se proti teroristickým útokům kurdských povstalců.

Dva útočníci spustili palbu na budovu amerického konzulátu v tureckém Istanbulu. Utekli poté, co policie střelbu opětovala. Podle turecké agentury Dogan nebyl při útoku nikdo zraněn. Střelba na budovu konzulátu se odehrála několik hodin po nočním bombovém útoku na policejní stanici v Istanbulu. Útok si podle agentury Dogan vyžádal tři mrtvé a deset zraněných, včetně sedmi policistů. Policejní prohlášení potvrdilo pouze bilanci zraněných, o mrtvých se ale nezmínilo. Útok rovněž způsobil požár, kvůli kterému se zřítila část třípatrové budovy.

Turecko se nyní nachází ve stavu zvýšené pohotovosti poté, co v červenci spustilo kampaň proti terorismu. Ta zahrnuje letecké údery proti bojovníkům Islámského státu v Sýrii i proti kurdským ozbrojencům na severu Iráku. Spojené státy v neděli rozmístily šest stíhacích letounů F-16 na letecké základně Incirlik na jihu Turecka, aby se připojily ke koalici bojující proti radikálům z Islámského státu.

Zdroj zde

Výbuchem ve městě Suruc (zde) bylo Turecko vtaženo do dění a postaveno před nutnost jednat, především ale před nutnost volby mezi dvěma zájmy Spojených států : první zájem – bojovat proti ISIL, druhý zájem – umožnit vznik Kurdistánu na úkor části Turecka. Druhý zájem se Turecku samozřejmě nelíbí, proto se tváří, že bojuje proti ISIL, ve skutečnosti ale střílí na Kurdy, ač Spojeným státům umožnilo útočit proti ISIL ze svého území.

Útok na konzulát USA má logiku: NATO podpořilo Turecko v jeho právu se bránit, čímž jako by NATO posvětilo i turecké útoky na Kurdy. Útok na policejní stanici v Istanbulu má rovněž logiku: turecká policie dlouhodobě potlačuje domácí demonstrace na podporu Kurdů – videa jsou z 29.7.2015:

Dlouhá desetiletí osud Kurdů nikoho nezajímal, nyní se zdá, že právě v tomto národě byla nalezena správná karta v dlouhodobé hře o blízkovýchodní energetické zdroje. Celá akce začala rozložením Iráku poté, co Irák jako spojenec Ruska a Sýrie blokoval prodej ropy autonomní republikou Kurdistán. Akce ISIL byla zahájena právě na iráckém území, kde byl prezidentem poprvé zvolen Kurd , zatímco jeho konkurent Málikí byl ISIL tvrdě likvidován (Málikí odmítá diktát Washingtonu, Vznik ISIL v Sýrii + video) .

Nyní Irák právě vyhlásil rozsáhlé politické reformy v zemi (zde) , o kterých nelze říct nic jiného, než že jsou ve prospěch vzniku Kurdistánu. Kurdistán si však už začíná diktovat podmínky a pokud doposud novému iráckému vedení dodával ropu, nyní s tím končí, z čehož je Irák rozladěný (“Není jasné, proč KRG přestala dodávat ropu”, “Můžu upřímně prohlásit podepsání úmrtního listu ropnému obchodu,” řekl Mowaffak al-Rubaie, irácký politik – více).

Co z toho plyne?

Hranice Blízkého východu se překreslují přesně podle plánu a Turecko se v nich stává nejvážnějším problémem právě proto, že ví o plánu, kterým má o část svého území přijít ve prospěch Kurdů. A zatímco v Turecku se situace stále více hrotí na způsob ukrajinského Majdanu (psala jsem naposledy zde), ukazuje se, že vsadit v tomto plánu na Kurdy, byla chytrá volba – Kurdové žijí po celém světě a napříč Evropou probíhají demonstrace na podporu Kurdů, tzn. proti Turecku, proti Erdoganovi.

Německo 8.8.2015: “Tisíce Kurdů protestovaly proti Turecku“. Demonstrace z 21.7.2015:

Francie a Německo, demonstrace, video z 9.8.2015:

Londýn, demonstrace, video z 28.7.2015:

USA – Turecko versus ISIS nebo versus Kurdové?

Objevily se názory, že Erdogan hraje o kompromis: vznik Kurdistánu, ovšem jen na území Iráku a Sýrie. Nemyslím si, že na takový kompromis Kurdové přistoupí. Stále více budeme poslouchat zprávy o Kurdech a obávám se, že stále více i zprávy o bombových a jiných útocích v Turecku, tzn. proti Erdoganovi.

Shrnuto: Turecko je rozkládáno zevnitř (neúspěšné volby, atentáty, teroristické útoky) i zvenčí. Schizofrenní politika, kterou USA rozehrály na území Turecka, je však velmi nebezpečná – Turecko, na rozdíl od Ukrajiny, nepotřebuje k boji vůči svým separatistům žádné americké zbraně, Turecko je zemí s druhou největší armádou NATO. Podporou Kurdů v boji proti ISIL a demonstracemi proti Erdoganovi napříč Evropou svět ukazuje, že je na straně anti tureckých separatistů. Co s tím udělá Erdogan a jestli do dění bude vtaženo i Rusko, to je otázka. Sýrie, která také má v rámci překreslování hranic přijít o část území ve prospěch Kurdistánu, už je stále menší a menší (viz mapa a článek Rozpad Sýrie je realitou). Sýrie je spojencem Ruska a Erdogan je jeho přítelem. Nemluvě o tom, že  slovy Erdogana: “Turecko nikdy nedopustí vznik kurdského státu“.

Nemyslím si, že Kurdové nemají právo na samostatný stát. Za pozoruhodné považuji, že je tato problematika aktualizována v době, kdy se to USA velmi hodí (a možná se to ještě více hodí GP a USA jen plní roli).

– Pozorovatelka –  10.8.2015

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
jardob
Návštěvník
jardob

Ďakujem za zaujímavý článok. Čítal som si aj tie predchádzajúce ohľadom Turecka a Kurdov.
Mám pár drobných postrehov, typov.

V jednom z článkov ste písala, že USA potrebujú silnú Európu, preto tá dohoda TTIP, nie rozpad a vojnu, že v tom sa pán Pjakin mýli..
-myslím že riešenie spočíva v tom, že politickí stratégovia nestavili iba na jeden cieľ, ale majú rozbehnutých viacej variant naraz… Minimálne mierovy + revolučný. Ak sa podarí TTIP, nebude vojna v Europe, ale jej ešte väčšie zotročenie a vycicanie. USA sa na nejaký čas zahoja. Zároveň sa tlačí aj na vojnovú verziu, v zmysle vojna ko byzis (vďaka čomu po svetovej vojne v 20.storočí USA ekonomicky podskočili a stali sa svetovým hegemonom). Teda ak má stratég viac projektov, môže s nimi lavírovať, tlačiť na politikov EU k jednému či druhému extrému…

-Ohľadne blízkeho východu, tam mám trochu faktologické medzery, ale mám určité odhady a typy o čo môže ísť. Inak zaujímavá je vaša teoria že svojim spôsobom existuje medzi vedením Kurdov a ISIL určitá paralela, že sú na vyšších úrovniach riadenia prepojení. (Tá veta o Kurdskom prezidentovi Iraku a zlikvidovaní jeho konkurenta ISILom).. Ak by to bolo tak, tiež by to naznačovalo viacnásobnú stratégiu. (V zmysle – zariadia nám to ISIL alebo Kurdi).
Nepochybujem že ISIL je neoficiálny (tajný) projekt neoconov, a Západ proti nemu bojuje len na oko. Nikto totiž nekontroluje či naozaj bombardujú skutočné pozície ISIL, či aj niekto z nich hynie. Reálne sa však ničí infraštruktúra cudzieho štátu a terorizujú obytné štvrte, teda obyvateľstvo. Turecku, ked sa zapojilo v rámci arabskej jari do útoku na Lýbiu, zrejme nasľubovali kadečo, iste ho zasvätili do deštrukcie Sýrie, že treba podporovať povstalcov (ktorí sa preformovali z jednej armády, do ďalšej, až napokon do ISIL, a kým prvotná Slobodná Povstalecká Armáda mala za úlohu skutočne bojovať proti sýrskej vláde, tak ISIL má ambície globálnejšie, a s mierom v Tyrecku sa u nich neráta). Ono je dosť možné že problémom v Turecku je reálny rozkol vládnej strany, a Erdogan sa iba tvári ako “pevný vodca”… Lebo nemá logiku, aby najprv budoval prosperitu v podobe Tureckého potoku, a potom začal ťahať vojnu na svoje územie bombardovaním Kurdov. Jedno druhé vylučuje… Musí isť aj tu o boj klanov… (Podobne bulvár aj o Rusku vraví, “za všetkým je Putin osobne”)
Neúspech vo voľbách a Erdoganova snaha posilniť právomoci prezidenta len zvýraznili vnútorný rozkol.
V Turecku bude ešte horúco, či bude Kurdistan neviem, ale istotne sa ISIL cez Turecko neprevalí ako mor do EU a Ázie prv, než neuspeje v Sýrií. To je jeho prvoradá misia. Bunky v EU sa zrejme formuju na vlne migrácie… Migrácia islamu nie je náhodný proces, ani nanucovanie dúhových hodnôt, oboje sú v silnom rozpore medzi sebou, a až sa stretnú bude to znamenať konfrontáciu. Do hry vstupuje ešte aj Irán… USA medzitým pomali ekonomicky slabnú, je to hra o čas, s ich odstúpením z javiska by sa veľa problémov odstránilo, alebo aspoň umožnilo poupratať…

Aksal
Návštěvník
Aksal

Nejnovější novinka z dílny anglosasů. Velká Británie podala v OSN návrh na ohraničení práva veta.Víme, kam to směřuje. Snaží se všemi způsoby zabránit vyšetření zničení malajského boeingu, a uskutečnit jenom politický proces. S jasným výsledkem…

Aksal
Návštěvník
Aksal

K pádu letadla MH17. Jak jsem tady předevčírem psala, že Rusko vyzvalo všechny, aby předložili všechny důkazy o pádu letadla, které u sebe mají, jinak, že oni předloží úplně všechno, zdá se, že dojde k dohodě. Touto verzí je to, že výbuch letadla způsobila nalož uvnitř letadla, která tam byla uložena neznámými teroristy.

Aksal
Návštěvník
Aksal
Lucie Nováková
Návštěvník
Lucie Nováková

Já tady tomu moc nerozumím. Ale jedno vím jistě. Že pokud by Evropa, USA a Turecko chtěly, aby se vyřešil problém Islámského státu, tak by byl vyřešený zítra. Byl by vyřešený hned. Budou rokovat, do éteru pouštět proklamace o závazcích a slibech, aby dělali z lidí blbce v opiovém oparu. Můj manžel se spokojí s informačním zdrojem novinky.cz, ale obratem mi odpověděl: “To víš, musejí to udržovat? Co by jinak dělali?”- prostě čím by jinak Američani odůvodnili tu svoji roli policajta. Tak k čemu je celé NATO? Jenom k prosazování US-teroristických zájmů. To stejné platí o problému s uprchlíky. Kdyby to chtěli vyřešit, tak to vyřeší, a dokonce humánním způsobem. Ale když budu mít pocit ukřivděného podvedeního občana, tak jim tím jenom půjdu na ruku. Základním důvodem za všemi těmi důvody rozkladu křesťanské civilizace apod., je vytvářet hrozby. Když se tím necháte vytočit, předáváte těm za oponou svoji energii. Uvědomte si, jak funguje tvůrčí síla. Pokud jste si vyzkoušeli zásady tvoření na vlastním životě při řešení individuálních problémů, tak to funguje na kolektivní problémy zrovna tak. Tím neříkám, že nemáte s problémem nic dělat. Tím říkám, že pokud se tím necháte vytočit, budete mít strach a budete si myslet, že někdo cizí tvoří Váš život, tak lžete sami sobě a přenecháváte moc ostatním, aby ten život tvořili za vás k tomu výsledku, ze kterého máte strach.

Guest
Návštěvník
Guest

Mohl by mi, prosím, někdo říct, co znamená zkratka GP? Děkuji

Administrator
Admin

GP znamená “globální prediktor”. Výraz pochází z teorie profesora Valerije Pjakina o světovém mocenském řízení. Jeho přednáška (s českými titulky) o GP zde: https://www.youtube.com/watch?v=tzFVEuZibes

Aksal
Návštěvník
Aksal

Měla bych k dění v Turecku několik poznámek. Pořád si myslím, že to byla práce speciálních služeb pod taktovkou Erdogana. Proč si to myslím, Protože mi to potvrzuje sled dalších událostí a především motivace, o které jsem mluvila už dříve (nové volby).
Pokud se podíváme na sled událostí, co vidíme. Především nikdo se k útoku nepřihlásil. To je divné, když ISIL a podobné bojůvky nevynechají žádnou příležitost, aby se “pochlubili”. Za další, se vyjasnilo, že sebevrahem byl bývalý pracovník speciálních služeb. Za tím,v těsném sledu byli zabiti dva policisté (ve svých domech), je zjevné, že se jednalo o styčné důstojníky, kteří sebevraha na útok připravovali.
Takže Erdogan měl konečně důvod rozběhnout akci proti jediným protivníkům, kteří mu stojí v cestě. Měl důvod porušit křehké příměří s Kurdy a dostal možnost zbavit se Kurdské otázky jednou pro vždy. Konzultace s NATO byla podle mě jenom kouřová clona, aby na takovou akci dostal od NATO požehnání, což mu vyšlo. USA to ani tak moc nevadí, protože pro něj hraje i situace, kdy přes Turecko (zmítané chaosem) do Evropy neproudí plyn ani z Azerbajdžanu ani z Iránu. Nejlepší by bylo,kdyby i Ukrajina zakroutila kohoutem a na Severním proudu došlo k nečekané nehodě. Pak by nastoupil zkapalnění plyn z USA…
Pokud jde o stát Kurdistán, myslím, že spíš bude několik Kurdistánů, protože vyvstává otázka vedení nového útvaru. Takže Syrský, Iránský Kurdistán, otázkou je Turecký. Je to zajímavá detektivka…

xerox
Návštěvník
xerox

,, Německo na řecké krizi vydělá, i když mu Atény nevrátí ani cent, spočítali ekonomové ,,
http://goo.gl/4J2tzv
jó takhle se to dělá … škoda že se v německu nedostali k moci týpci typu kulisák a kleptoman , mohli jsme je pak skutečně ekonomicky dohnat , zřejmě i předehnat … :–)

bantustan
Návštěvník
bantustan