Zachránil Putin Navalnému život? Němcov: “Bude to šok”. Oběť byla marná. Navalnyj...

Zachránil Putin Navalnému život? Němcov: “Bude to šok”. Oběť byla marná. Navalnyj žádá odhalení objednavatelů vraždy

Zachránil Putin Navalnému život? Němcov: “Bude to šok”. Oběť byla marná. Navalnyj žádá odhalení objednavatelů vraždy

S vnitropolitickou situací Ruska byl Západ spokojen jen za Gorbačova a Jelcina (a kdoví, co by z Ruska zbylo s podobnými nástupci), od dob Putina je z Ruska činěn nepřítel číslo jedna. Od Majdanu a voleb na Krymu je Rusko kresleno jako novodobý agresor, chystající se sežrat celou Evropu.

Na Rusko je činěn tlak shora (sankce, světové ceny ropy, odstavení Ruska od dodávek energií do Evropy, odstavení z evropských trhů) a tlak zdola (odstranění Putina tzv. hlasem ulice). K tomu druhému je nutná opozice – vůdcové, kteří budou opoziční demonstrace organizovat a v jejichž jménu budou vedeny.  A vůdcové s perspektivou příštího ruské prezidenta. Takové postavy jsou v současnosti jenom dvě: Navalnyj a Chodorkovskyj. Němcov to ani za živa nebyl, byla to jen organizační a komunikační postava, se kterou se nijak nepočítalo. Podporovat dvě větve opozice musí být komplikované, navíc to opozici tříští do spousty politických stran, zatímco správná opozice má být velkým sjednoceným hnutím s jedním vůdcem. Navalnyj a Chodorskovskyj mají prezidentské ambice oba, stojí proti sobě a to jednotu neslibuje.

Po Krymu proběhly první anti putinovské demonstrace na podzim 2014, tehdy jako Pochod míru a měl to být začátek demonstrací, které budou následovat – tou další měl být pochod Jaro 1. března.  Od podzimu se ale situace změnila, a to jak pokud jde o účast, tak pokud jde o postavu hlavního opozičního vůdce. Pokud jde o účast, podpora Putina v Rusku vzrostla natolik, že se ukazuje obtížné dostat do ulic potřebný počet lidí. Pokud jde o vůdce opozice, mělo se rozhodnout mezi Navalným a Chodorskovským. A podle mého padla volba na Chodorkovského.

Navalnyj byl v červenci 2013 odsouzen k pěti letům vězení za zpronevěru, v prosinci 2014 k dalším třem a půl letům. Tresty mu brání kandidovat na jakoukoliv politickou funkci, tedy i v prezidentských volbách 2018. Chodorkovskyj byl v Rusku rovněž trestaný za zpronevěru (EU uznala jeho odsouzení jako oprávněné poté, co  “nedokázal prokázat, že jeho stíhání bylo politicky motivováno” ), Putinem ale byl omilostněn a žije v emigraci ve Švýcarsku. Existuje názor, že právě s Chodorkovským se počítá jako s budoucím prezidentem – jednak se v červenci v Praze tajně sešel se Schwarzenbergem (ten roky pracoval i na přípravě Havla českým prezidentem a jeho účast na Bilderberg schůzkách je veřejným tajemstvím) a jednak Chodorkovskyj zakrátko na to prohlásil, že je připraven se příštím prezidentem stát.  Myslím, že bylo rozhodnuto a že volba byla učiněna.

Pochod měl zabít dvě mouchy jednou ranou a Putin scénář prohlédl?

Myslím, že pochod Jaro měl být radikálním řezem, který měl 1) dostal do ulic potřebný počet lidí i přes narůstající oblibu Putina, a to nejlépe nějakou oltářní obětí a 2) odstranit jednoho ze dvou Putinových opozičníků – a to obětováním jednoho. Z toho plyne, že smrt Navalného by splnila obojí, ale zdá se, že Putin tento scénář přečetl a ve svém zájmu Navalného chrání. Je si vědom, jaký poprask by smrt jeho největšího a v Rusku nejpopulárnějšího odpůrce způsobila a jak mocným trumfem proti Kremlu by byla jeho „oběť“ . Tomu částečně zabránil už v prosinci 2014, když  Navalného nepodmíněný trest byl změněn na podmíněný, zatímco do vězení šel jen jeho bratr . A stejný scénář Putin řešil i před pochodem Jaro, proto byl Navalnyj na 15 dnů uložen do bezpečí vězení ( za výzvy k demonstraci, která v té době ještě nebyla moskevskými úřady schválena). A do třetice šlo opět o ochranu Navalného, když mu nebyla povolena účast na pohřbu Němcova.  Putin dělá vše, aby Navalnému chránil život a aby se z něj nestala mnohem větší sakrální oběť, než jakou nakonec velmi chabě plní Němcov, co by náhradník z nouze.

Smuteční pochod 1. března 2015 v Moskvě

Němcov jako oběť místo Navalného

Opozice o pochodu Jaro informuje 2. února, oficiálně o něj žádá 16. března – tedy ve lhůtě 15 dnů předem, do kdy musí být schválený. 19. února se dozvídá, že jedna z hlavních postav, Navalnyj, jde na 15 dnů do vězení.  Postava, která měla splnit roli oběti,  dostat do ulic davy a vyčistit pole Chodorkovskému, je nepoužitelná, protože Putin ji prozíravě vzal pod  ochranu. Putin k tomu má dva důvody: živý Navalnyj je pro něj lepší, než oběť Navalnyj a za druhé – roztříštěná opozice je lepší, než sjednocená opozice (po smrti Navalného by jeho voliči přešli k nejbližší alternativě, kterou by pravděpodobně vedl bezvýznamný Němcov a připravoval půdu pro Chodorkovského). Uvězněním Navalného udělal Putin opozici čáru přes rozpočet a ta z nouze obětovala Němcova.

Od uvěznění Navalného zbývá do pochodu nějaký týden. Už předtím se Němcov několikrát vyjadřuje, že může být Putinem zastřelen (doslova dělá své smrti reklamu), ale může to být i tak, že jen mezi řádky informuje, že někdo bude Putinem zastřelen. Dá se to číst i tak, že opozice si uvědomovala nutnost nějaké oběti, jinak se „stotisícová“ demonstrace stane jen fraškou. (Když bylo rozhodnuto o místě pochodu v Marinu, nikoliv v centru Moskvy, některé strany účast odřekly, že to mají daleko). Bylo nutné zajistit účast, jediné řešení nabízela “oběť” ( samozřejmě z řad opozice) a ediný, kdo mohl roli splnit, byl Němcov. Jeho smrt mohla být i vzkazem Navalnému, že o adeptovi na příštího prezidenta je rozhodnuto. Přijde mi, že Němcov na sebe tuto roli vědomě vzal – ale tady bych souhlasila s názorem, že původně měl být skutečně jen postřelen.

Pátek, 27. únor 2015, Němcov: “Bude to šok”

Těsně před konáním průvodu události dostávají spád. Je 27. února 2015, 12:45 moskevského času a do Moskvy  přilétá přítelkyně Němcova, modelka Anna Durycká. Němcov jí čeká na letišti a stráví spolu celé odpoledne. Večer ve 20.05 jde Němcov  do rádia, kde dává své poslední interview a ve 20:57 odchází,  aby se znova setkal s Duryckou. Chodí po obchodech, jdou do kavárny a  domů, do nedalekého Němcovova bytu,  údajně chce Anna jet taxíkem, zatímco Němcov trvá na procházce. Tak to modelka vypověděla u výslechu a tak to řekla i její matka, které jako první telefonovala po střelbě. Z toho by plynulo, že buď lže a byla to ona, kdo informoval o pohybu Němcova (nepřiletěla do Moskvy jen proto?). Anebo nelže a Němcov skutečně trval na procházce a byl to on, kdo chtěl dojít přesně na místo, kde čekal střelec. Duryckou možná chtěl opravdu jen jako svědka anebo taky jako člověka, který rychle přivolá lékařskou pomoc. Ale Němcov je mrtvý.  Durycká je v šoku, telefonuje matce, do rána je pak vyslýchána. Kromě ní mají vyšetřovatelé  svědka, mladého muže, který šel za párem a který potvrzuje, že najednou se v naprostém klidu přiblížil muž ve svetru a v džínách, začal střílet  a poté nastoupil do auta, které pro něj přijelo. Shrnuto: Němcov trvá na procházce a jde k místu, kde na něj čeká a v klidu  k němu přijde střelec. ZDROJ

Tři hodiny předtím Němcov v rádiu hovoří především o pochodu,  ale mimo jiné zmiňuje  Naděždu Savčenkovov, která je s podezřením viny na smrti dvou ruských novinářů ve vazbě a drží tam hladovku. Propuštěna má být až polovině května a hrozí, že se toho nemusí dožít. Němcov se vyjádřil, že kdyby umřela, padla by vina na Putina a že by to byla  oběť, která by Putina položila. A že by snad udělala nejlépe, kdyby to trápení ukončila sama. Možná o její smrti hovořil i proto, že by ho ušetřila nutnosti vzít roli na sebe.  V rozhovoru těsně před smrtí se horlivě vyjadřoval, že přijde 100 tisíc lidí a že pochod bude takovým šokem, že i těch 86% putinových příznivců bude zírat, cituji jeho řeč, kde hned první věta zní: “Éto dlja nich budět šok” a řeč pokračuje: “Mohu vám říci, Vitaliji, abyste pochopil, 100 tisíc v Marino – to je šok, totální šok. / Jestliže my – my, kteří nikoho neplatíme – jestli nás přijde 100 tisíc – toto bude absolutní šok. Oni mohou lhát, “anatomii protestu” předvádět, mluvit nesmysly o americkém ministerstvu zahraničí, bude to marnost – 100 tisíc – tohle bude důležitý signál k převratu. Těch 86% nakreslených… .” :

Б.Немцов― "Это для них будет шок. Я вам могу сказать, чтобы вы, Виталий, поняли, 100 тысяч в Марьино – это шок, тотальный шок. /  Если мы – мы, естественно, никому денег не платим – если придет 100 тысяч – это будет абсолютный шок. Они могут врать, «Анатомии протеста» показывать, рассказывать всякую чушь про Госдеп, про «печеньки», могут нести полную околесицу всю оставшуюся жизнь, – 100 тысяч – это будет важнейший сигнал к развороту. Вот эти 86%, которые нарисованы…."

Nevím, jak mohl hovořit o šoku, když především on musel vědět, že účast má být nízká. Myslel tím snad šokující událost, která jí zvýší? Myslel tím střelbu v blízkosti Kremlu, střelbu na sebe? Dnes si myslím, že to byl veliký, bohužel, slepý idealista, který by byl schopen se obětovat a přistoupit na návrh, že se nechá střelit – postřelit. Myslím, že to byl on, kdo chtěl na místo, kde čekal střelec a že to byl on, kdo ve své idealistické naivitě uvěřil , že bude opravdu jen postřelen. Ve svém idealismu podle mého ale nedomyslel, že už je jen bezvýznamnou figurkou, o kterou nikomu nejde a že smrt je víc, než postřelení, proto skončil tak, jak skončil.

Anna Durycká  měla být zřejmě svědkem střelby, místo toho se stala svědkem vraždy. Že zůstala naživu,  je otázka – možná se tak stalo jen náhodou proto, že údajně nestřílel profesionál. Možná byl střelec zaskočen, že Němcov není sám a ve spěchu nedomyslel, že na živu nechává svědka.

Alexej Navalnyj s bratrem Olegem

Přišlo jen 28 tisíc lidí a Navalnyj žádá vyšetření

Pochod Jaro se nekonal, místo něj se konala tryzna za Němcova. Je mi ho líto – přišlo jen nějakých 28 tisíc lidí a jeho smrt byla zbytečná. V pochodu se nic zvláštního neudálo, žádná velká provolání nebyla . Obviňováním, že za smrtí Němcova stojí Kreml, nevěří ani největší blázen (dokonce ani ti ne, co to tvrdí), jako argument proti Kremlu tohle tedy neobstojí.  Navalnyj sice křičí, že viníkem je Putin, hned ale dodává, že žádá důkladné prošetření:  „Mohu se mýlit? O své verzi jsem přesvědčen, ale chybovat mohou všichni. Jediné, co může popřít mou verzi, je rychlé objasnění vraždy s odhalením nejen vykonavatelů, ale i objednavatelů,“ zdůraznil Navalnyj– tuší snad, že na místě Němcova mohl být on a že co není, může být?

Včera  Porošenko vyznamenal vězenkyni Savčenkovou – její jméno je tlačeno do povědomí a jestli opravdu umře, příští oběť už bude jiná káva. Navalnýj je pořád ve vězení, tedy v bezpečí, ale po jeho propuštění mohou být příští oběti hned dvě. Jediný, kdo může být v klidu, je Chodorkovskyj…

Nic netvrdím, jen si tak přemýšlím. A obávám se, že úvahy budou jediným, co všem i po vyšetřování zbude.

“Bílé karty”

Na závěr taková vsuvka. Němcov zemřel v noci na sobotu a v neděli už byly připraveny bílé karty s nápisem “Boris” a jinými, které pak dostávali účastníci pochodu. Už v neděli byly na místě v zaigelitovaných kartonových krabicích a chce se říct, že to teda byla rychlost.

 Bílé karty pro účastníky pochodu k památce Němcova

Zachránil Putin Navalnému život? Oběť Němcova byl marná - pochodu se zúčastnilo jen 24 tisíc lidí

Účastníci pochodu k památce Němcova s bílými kartami 

 

Nic to nemusí znamenat, výroba takových karet může být otázkou hodin, já jen že v poslední době je to všude samá karta, jen mají různé barvy…

– Pozorovatelka –  4.3.2015

Další použitý zdroj zde

PS: Expert nevylučuje, že Němcov neměl být zavražděn a že mělo jít jen o pokus o atentát:  zde

Aktualizace 5.3.2015 –  Nikolaj Starykov: “Pochopil už Navalnyj, že mu ten “krvavý” režim zachránil život? Anebo to tušil už dříve a dělal všechno pro to, aby byl ve vězení?”

Související:

Vražda Borise Němcova je zřejmě nepovedenou divadelní scénkou

Pochod na památku Němcova – video

Smrt Němcova  má pomoci svrhnout Putina. Kamerový záznam střelby

Rusko nechce Putina a ruský Majdan na obzoru?

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
cyberdazdrastvujetvelikaj
Návštěvník
cyberdazdrastvujetvelikaj

CYBERWALLSTREET: Copak to nevidíte? Rusové ukradli tehdy v září naše letadla a nabourali se do symbolů naší soukromé USA státnosti ! Copak nevidíte, že s námi v převlečení bojují v takových zemích jako je Irán, Afghanistán, Sýrie a teď hlavně na Ukrajině? Copak nevidíte jak vyhrávají informační válku s rozpočtem zvýšeným na jednu třetinu našich vlastních nákladů? Copak nevidíte, že právě na Ukrajině jeden “opolčenec” poráží v průměru tři čtyři naše Ukry? Stejně jako v Iráku i Afghanistánu! To dokáže jenom člen Specnazu a ne žádný normální voják nebo jak kecaj domorodec. Ten přece neumí používat ani sekeru natož kopí či střelnou zbraň. Nevidíte, že se jim strašně hodilo zabít Němcova, aby to na nás mohli shodit? My musíme bojovat za naši svatou demokracii pro naše elity!! Copak nevidíte, jak nám ničí a kradou naše svaté a přesné důkazy jejich účasti na Ukrajině z našich družic? Copak nevidíte jak ničí civilizaci tím, že chtějí jenom žít v klidu a míru? Copak má někdo jiný právo na dobrý život plný našich amerických dobrých věcí a myšlenek než my USA? Když nás nechají být a dají nám všechno co nám právem patří i na Sibiři necháme je přece v klidu hladovět a křičet. My jsme humánní, my vyrábíme a používáme jen humánní zbraně, potřebujeme se přece dostat k našim zdrojům co nejdříve bez poškození zdraví našich slouhů, teda aspoň než je odkopnem. Jen my známe pravé hodnoty života pro nás a my jediní na ně máme patent a monopol. A kdo neplatí tak porušuje autorské právo naší svobody a musí platit. My jediní jsme poctiví až to bolí – jiné samozřejmě, nepoctivost je třeba trestat. A představte si oni chtějí zavést zase trest smrti!! Na to máme podle zákonů o autorském právu jenom my! Vraťte nám Němcova nebo budou Rusové potrestáni podle našich zákonů. Vraťte nám Ukrajinu ať ji můžeme rozkrást a zničit jim zem (přeneseně i doslova)! Podívejte jak jsou nedemokratičtí – ani nedali šanci občanům černé pleti! Heč a my jo! Copak nevidíte jak se u nás žije krásně všem proamerickým američanům? Ti ostatní přece nejsou praví američané, tak co bychom se o ně starali, co? Doufám že to stačí aby se lekli a utekli na Ural, který jediný jim necháme než vymyslíme co s nimi!!
CYBERDAZDRASTVUJETVELIKAJA

Frank
Návštěvník
Frank

Přečtěte si, co na psu o tom napsal ten lidský odpad žid Fištejn.

Velekněz Ratata
Návštěvník
Velekněz Ratata

No, je to síla. Ale nejlepší jsou tam teda ty debaty. Přeřetl jsem jedinou další – pod článkem o tom, jak “jsem šokován způsobem, jakým se Česká televize vypořádala s projevem Netanjahua v Kongresu” (Lubomír Stejskal). Perly jsou i v článku: “Je jistě dobře, že televize projev odvysílala. Nikoli ovšem celý.” “Byl jsem hrdý na to, že Izrael má v této době takového vůdce.”

Nevím proč pan Stejskal je hrdý na Bibiho, hrdí býváme na něco SVÉHO, má snad Stejskal izraelské občanství ? či mu je ten pacholek zištná, kariéristická, neomalená, kterého upřímně nesnáší i mnoho Izraelců i židů ze Států, je mu snad sypatický na základě maximy, že vrána k vráně sedá ?

No a v debatě se dozvíme o rozbíjení půllitrů o ksicht spoludebatéra a o tom, že “Problém není ani tak to, že může antisemitské hovado typu Kozáka vystoupit ve veřejnoprávní televizi.”, ale, že “Hrozné je to, že toto hovado může být členem nejvýznačnější akademické obce v zemi,”

Stále platí, že Češi jsou poserové, ale k typickým fašistickým postojům už daleko nemají. Jeslti se pokládají za anti nebo filosemity je jak vidno úplně fuk.

Pjakin
Návštěvník
Pjakin

Zase karty a zase americká ambasáda :mrgreen: to už nemůže být náhoda

Pravdoláskař Skalní
Návštěvník
Pravdoláskař Skalní

Tefftova metoda: Likvidace symbolických postav opozice jako provokace

Gruzie, velvyslanec USA Tefft – zabit opozičník Gamkurelidze
Ukrajina, velvyslanec USA Tefft – zabit opozičník Gongadze
Rusko, velvyslanec USA Tefft – zabit opozičník Němcov…

Putinovi z 86% podpory obyvatelstva nějaký 1,5%ní Němcov, jinak zloduch na úrovni Kalouse, nestojí ani za uplivnutí. CIA odklízí vlastní pěšce. Poslouží tak ještě jednou v mediálním řevu okolo, asi tak, jak vysloužilý kůň je dobrý třeba v koňském salámu. Nebo v karbanátkách od IKEA.