Video: Windows 10 sice sbírají o vás informace, ale je to pro...

Video: Windows 10 sice sbírají o vás informace, ale je to pro vaše dobro! Na Windows 10 si cracknuté hry nezahrajete?

Video: Windows 10 sice sbírají o vás informace, ale je to pro vaše dobro! Na Windows 10 si cracknuté hry nezahrajete?

Server Živě.cz [1] uveřejnil video, kde v první polovině pořadu se věnují redaktoři jednak mému článku [2] s analýzou o činnosti síťové vrstvy Windows 10 a také jakémusi PR ve prospěch Microsoftu, že veškeré informace, které se sbírají, jsou čistě “technického zájmu” s ohledem na to “jak píšete” a nikoliv o tom, “co píšete”. Ve videu doporučuji vtipný okamžik v čase videa 3:45 a dále, kde se oba pánové snaží diváky přesvědčit o tom, že ve Windows 10 logování není, resp. sice je, ale jen pro váš komfort a zlepšování “zážitků” práce s klávesnicí. Nevím přesně, jakému publiku a audienci je video určeno, ale video zřejmě není určeno odborné veřejnosti, protože jinak by nemohlo vzniknout. Moje analýza proběhla na finální RTM verzi Windows 10, nebyla to Technical Preview. To jenom v reakci na ty informace ve videu.

Systém Windows 10 představuje bezpečnostní riziko pro enterprise/corporate sféru, protože odporuje bezpečnostním ISO certifikacím. Indexování složek bez vědomí nadřazené vrstvy (předpisy zakázaný ad-hoc indexing), kolekce vstupních klávesových dat (odporuje předpisu o izolaci vstupů dat z klávesnice do koncové aplikace), telemetrie polohovacího zařízení (entropie pohybů myši se indexuje do operační paměti a uchovává posledních 180 sekund ve vyrovnávacím bufferu ovladače myši, zřejmě se data používají pro účely generátoru pseudo-náhodných čísel jádra enhanced kernelu Windows 10, protože matematická knihovna Windows 10 sdílí buffer s ovladačem myši pro čtení), obcházení proxy socketu připojení entity pro komunikaci servisních a telemetrických síťových služeb Windows 10 (odporuje předpisu o jediné gateway na koncovém zařízení a předpisu o síťové transparentnosti a důvěře). Mám pokračovat?

maxresdefault.jpg
Windows 10 GUI

Je mi zcela lhostejné, jestli Windows 10 budou používat BFU kvůli plánovaným DirectX 12, které na jiném OS než Windows 10 nebudou dostupné, ale nemohu jako bezpečnostní síťový analytik doporučit nasazení Windows 10 do podnikové a obecně zabezpečené sféry, protože architektura Windows 10 odporuje bezpečnostním ISO certifikacím o kybernetické bezpečnosti pracoviště. A pokud hovoříme o DirectX 12 a hráčích, Microsoft hodlá na nových Windows 10 blokovat (a zřejmě i reportovat) pirátské a cracknuté hry [3].

Microsoft provedl update EULA ve Windows 10 a uvedl tam nově toto:

“We may automatically check your version of the software and download software updates or configuration changes, including those that prevent you from accessing the Services, playing counterfeit games, or using unauthorized hardware peripheral devices.”

Překládat to doufám nemusím. Takže ani hráči nemusí mít nakonec z Windows 10 radost moc dlouho. Microsoft chce tedy blokovat nejenom pirátské hry, ale i hardware, což si lze představit třeba v podobě čínských kopií ovladače XBOX 360 pro PC apod.

Znehodnocování mé analýzy bláboly o “pro-ruském původu našeho serveru” mně opravdu nezajímá. Účelem článku bylo seznámit odbornou veřejnost (analytiky přes síťovou bezpečnost ve firmách) o chování nových Windows 10 a v tomto ohledu můj článek úkol splnil, protože jsem již dostal informace o tom, že některé velké firmy a organizace od deploymentu nových Windows 10 do svého firemního ekosystému upustily. Přičemž je naprosto jasné, že Windows 10 nejsou ze svého principu vůbec vhodný OS pro firmy. Microsoft chce zjevně opustit korporátní sféru operačních systémů a přenechat ji buď Mac OS anebo alternativním linuxovým desktopům, protože jinak by nepoložil na stůl Windows 10, které nejsou kompatibilní s bezpečnostními vnitropodnikovými předpisy podle ISO ani z 20%. Předchozí Windows 8 na tom už také nebyly slavně, ale to, co přinesly Windows 10, to je za hranicí akceptovatelnosti.

– Administrator –

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Triplecore
Návštěvník
Triplecore

Já si to myslím také co povídá tady strejda analytik,má pravdu…Trochu bych to zjednodušil do řeči normálních uživatelů: Microsoft si shromažduje legendu otom co na pc děláte a to at už je to práce,nebo nějaké hraní, případně jestli přez pc někdy řešíte nějaké neuplně legální věci,tak tohle všechno o vás má uložené,proto je to pro firmy které pracují nna velkých projektech hodne nebezpečná záležitost. Nevím zda jste si někdo všimnul,ale plno programů které doted šli v pohodě cracknout a to at už přez crack nebo lic. klíč,tak ted se vám program sám po 1dni vrrátí zpět do trial verze,to vtom lepším případě,ale většinou se mi stane že ani po full odinstalaci a vyčištění registrů toho programu to opětovně aktivovat nejde-win10 si stáhne svojí aktualizaci při spuštění toho programu a prostě to už nejde aktivovat. Proto pokud máte rozum tak v tomhle microsoft nemůžete za žádnou cenu podpořit protože je to zločin proti lidskosti takle se někomu nabourávat do soukromý!!! JO A ty věci které nikdo nečtete např při registraci na google,připádně microsoft account a stejně dátě souhlasím,tak sou podobně založený šmírovací prasárny který vy samy potvrdíte,že jim k tomu dáváte souhlas!!!! Protože od letošního roku je v zákoně odsouhlasené,že stačí na všechny smlouvy/dohody,které mají mít pak u soudu nějakou váhu tak nemusítě podepisovat ručně, stačíí jen jednoznačný náznak toho že s tím souhlasíte a to je např ta tabulka kterou potvrzujete když jdete na google- nebo smluvní dohoda,elektronicky podaná dohoda kterou podepisujete smskou nebo platbou přez internet banking apod.,nebo cokoliv jinyho psanýho v 50ti a4 co nikdo nechce číst a co odškrtáváte vždycky když se vám to nechce číst.

pecakk
Návštěvník
pecakk

než win 10 tak si raděj nechám uříznout nohy ….. to v článku je pouze špička ledovce je ještě spousta věcí které jsou ve win 10 špatné
i přez tyto věci si spousta lidí w10 stejně pořídí protože vidí něco zadarmo tak hurá dotoho a samozřejmě protože tomu nerozumí
pokud microsoft chce v mém PC win10 tak ať mě platí 10000,- měsíčně a já nad tím zauvažuju

Jan
Návštěvník
Jan

Letos v srpnu se jsem zkoušel windows 10, jenže z Window 7 na upragde window 10 bez upozornění odinstalova můj grafický ovladač a společnost bez mého vědomí instaloval grafický ovladač microsoft, a kvůli to mě jedna hra nešla spustit, a ty ostatní hry který spustit šli, a nebyly vůbec hratelný! Jak se dá zabránit v nucování tohoto operačního systému! Co je Microsfoftu dotoho že cracknuji hry, který jsou bezdůvodně předražené! Je to špehování uživatelů!

Triplecore
Návštěvník
Triplecore

kámo ale to je snad jasný to s tímhle nemá vubec nic společnýho 😀 jasný že každý verze windowsu má jiný ovladače,na xp už ani není podpora,tak si to musíš vždycky ze stránek výrobců postahovat znova ty ovladače hlavně na grafiku.

yaro mee
Návštěvník
yaro mee

Tí dvaja vo videu sú ako PAT & MAT. S takym povyseneckym postojom uverejnit video je podla mna cista samovrazda a uplne na smiech.

O
Návštěvník
O

S tím blokováním her nemáte pravdu! Ta část licenčních podmínek se týká POUZE MS SERVICES, tedy “Smlouva o poskytování služeb společnosti Microsoft”, např. Windows Store, Xbox Live, Office 365 atd. Microsoft se tedy chrání před pirátstvím na Xbox Live a Windows Store, NE v samotných Windows 10, protože na ty se ta část licenčních podmínek prostě nevztahuje!

LZ.
Návštěvník
LZ.

Já přeji win10 stejný uspěch jako měly milenia. M$ si z nas zase stříli ještě mě ukecali s W7 ale už jsem si stačil vybrat konkurenci. Ještě pár let budou provokovat s tím svým špehovánim, zakazovánim a jinou buzeraci a lidi se jim trhnou k nějakému OS ktere nebude Made in USA. V číně už dokáži vyrobit vlastní OS na mobil, OS na počitac bude brzo následovat.

LZ.
Návštěvník
LZ.

Nikoho v M$ nezajimá co dělate na počitači, co je obsahem keylogeru apod. Rovnou to přeposíla NSA, ti na to maji analytický software i placené specialisty.
Linux komunikuje s nějakými cizími servery? By je linuxaci zakousli. A pak si stahli jiné distro.

Lubomír Čáslava
Návštěvník
Lubomír Čáslava

Ano. Je pravda, že sběr personálních dat není nic nového. Dělá to už pěkně dlouho Google a další poskytovatelé služeb. Smysl je prostý. Směrovat nabídku pro konkrétního uživatele. K tomu je potřeba posbírat od uživatele informace, aby poskytovatel věděl co uživatel chce. Cortana je služba pracující s rozpoznáváním mluveného slova a k tomu potřebuje sbírat personalizovaná data. Musí se “naučit hlas konkrétního člověka”, aby mu rozuměla. Pokud má obchodník nabídnout např. stan někomu, kdo by ho mohl potřebovat potřebuje sbírat informace z vyhledávače a “odjinud”. Jakmile systém zjistí, že uživatel napsal do textu rybářský prut a rybářský prut rybářský prut rybářský prut rybářský prut rybářský prut rybářský prut rybářský prut rybářský prut rybářský prut , X krát, usoudí, že ho uživatel moc chce a ve všech reklamních banerech se najednou objevují nabídky z obchodů, které nabízí rybářské pruty. Na stranu druhou je jasné, že jde o meč s dvojím ostřím. Jakmile “v našem zájmu” jdou někam nějaké informace může se k nim dostat někdo, kdo je využije PROTI uživateli. Třeba ta NSA apod. 🙂

fany
Návštěvník
fany

jestli udělali W-10 opravdu na šmírování,tak je to ubohost!!

tom
Návštěvník
tom

video na zakázku microsoftu – to z toho úplně stříká