VIDEO: Singularita před branami se jmenuje Neuralink! Elon Musk představil první neuronový...

VIDEO: Singularita před branami se jmenuje Neuralink! Elon Musk představil první neuronový implantát, který člověku umožní ovládat stroje a komunikovat s umělou inteligencí! Bionické rozhraní člověka a stroje bude komunikovat bezdrátově, aktualizace si budete do mozku stahovat přímo z internetu! Děsivý film Upgrade z roku 2018 předpověděl, co přinese Elon Musk v roce 2019! Co to jsou “zhoubné” a “nezhoubné” scénáře vývoje umělé inteligence?

VIDEO: Singularita před branami se jmenuje Neuralink! Elon Musk představil první neuronový implantát, který člověku umožní ovládat stroje a komunikovat s umělou inteligencí! Bionické rozhraní člověka a stroje bude komunikovat bezdrátově, aktualizace si budete do mozku stahovat přímo z internetu! Děsivý film Upgrade z roku 2018 předpověděl, co přinese Elon Musk v roce 2019! Co to jsou “zhoubné” a “nezhoubné” scénáře vývoje umělé inteligence?

Americký vizionář a podnikatel Elon Musk vstoupil v úterý 16. července do historie jako první člověk, který světu představitel čip, který umožní splynutí člověka a stroje, tedy nástroj singularity [1]. Tato událost byla načasována přesně na den 50. výročí startu rakety Saturn V, která vynesla do vesmíru loď Apollo 11 s posádkou k cestě na Měsíc. Přesně v den tohoto kulatého výročí představil Elon Musk novinářům svůj nový projekt, společnost Neuarlink, která vyrobila první neurální autonomní čip s plnohodnotným operačním systémem, jenž umožňuje přijímat neuronové signály a mozkové povely a převádět je do elektrických a bezdrátových impulsů, kterými lze ovládat stroje umístěné v blízkém okolí pomoci technologie podobné Bluetooth bezdrátovému spojení. Jinými slovy, singularita je tady, den 16. července 2019 vstoupí do historie jako datum, kdy člověk propojil mozek člověka a stroj.

Elon Musk představil svoji novou firmu Neuralink a její produkt.

Pokud jste četli moji první knihu Human Ex Machina, tak asi se zděšením nyní zjišťujete, jak rychle se naplňují plány a cíle, o kterých jsem psal v této knize. Stejně tak vám doufám už dochází, jaký vliv a význam budou mít vysokorychlostní sítě 5G s obrovskými a širokými přenosovými pásmy pro data, protože síť 5G je primárně určena pro “zasíťování” lidí, ani ne tak jejich telefonů. Elon Musk během prezentace představil hostům základní informace o neurálním čipu a o jeho fungování, základní informace najdete v úvodním videu tohoto článku, české titulky ve videu zapnete tlačítkem “CC” v liště videa.

Neuralink vám vyvrtá 4 otvory do lebky a připojí malý čip na váš neocortex pomocí mikrokabelů o velikosti pár mikronů

Elon Musk v úterý večer v San Franciscu představil novinářům a veřejnosti společnost Neuralink, jejímž hlavním produktem, který bude uveden na trh již příští rok, je neurální autonomní čip v podobě implantátu, který je zaveden pod kůží za uchem. Tento čip slouží jako bionický procesor. Z tohoto čipu vede svazek až několika desítek mikrovláken, kdy každé vlákno má tloušťku jen 4 až 6 μm a těchto vláken může být ve svazku až celkem 96, přičemž systém může podporovat až 3072 elektrod.

Nejvíce problematickým úsekem, který vyděsí většinu zákazníků, je vyvrtání celkem 4 děr do lebky [2], každý otvor bude mít velikost zhruba 8 mm a těmito otvory budou do mozku, konkrétně do neocortexu, protažena zmíněná mikrovlákna. Konce mikrovláken obsahují elektrody, které robotický stroj nastřelí na konce neurálních uzlů, čímž dojde k vytvoření umělých neurálních cest vedoucích po mikrovláknech z mozku do čipu pod kůží za uchem.

Modelka s náušníkem pro nabíjení čipu Neuralink pod kůží.

Svazky mikrovláken budou rovněž vedeny od čipu pod kůží, takže člověku z hlavy nebudou trčet žádné dráty a kabely. Komunikace s čipem a celým okolím bude probíhat bezdrátově na základě šifrovaného protokolu, nabíjení čipu bude indukční pomocí bezdrátové dobíječky v podobě náušníku. Celý neurální čip tak bude mít za úkol především z počátku jednosměrný provoz z mozku ven, takže např. ochrnutí lidé bez pohyblivých paží budou moci myšlenkami ovládat bionické mechanické paže přimontované na své tělo po amputaci. Člověk tak bude ovládat svoji robotickou ruku stejně jako by to byla jeho vlastní ruka. Jenže medicínské hledisko je pouze počátkem jako zdůvodnění pro veřejnost, aby tuto myšlenku přijala. Jenže, tímto čipem půjde ovládat všechno, celé okolí, a v případě 5G sítí bude mít technologie Neuralink děsivé možnosti.

Pouhou myšlenkou budete moci ovládat stroje, počítače a mobily. Po výstavbě 5G sítí budete připojeni trvale přes svůj čip do internet

Čip totiž bude moci komunikovat se všemi kompatibilními rozhraními, které budou rozumět komunikačnímu protokolu čipu. Odpovídající API rozhraní bude poskytnuto zdarma. Člověk s čipem si např. usmyslí, že chce nastartovat auto venku před domem. Myšlenka bude převedena neurálním čipem do odpovídajícího kódu, který se přenese bezdrátově po 5G síti a auto nastartuje. Pouhou myšlenkou budete moci zaplatit svůj nákup, nebo napsat email a odeslat jej ze své emailové schránky. Na dálku si budete moci měnit televizní kanály pouhou myšlenkou. Stránky na webu nebudete vyhledávat ručně přes klávesnici, ale pouze si pomyslíte, co chcete vidět a počítač vám stránku na počítači načte. Anebo můžete hrát hry na počítači, jak má v plánu první muž s předchozím prototypem čipu v hlavě, více v článku zde.

Robotický skalpel pro zavádění mikrovláken do neocortexu.

Toto jsou všechno příklady jednosměrného použití. Jenže po připojení čipu na neurální síť půjde komunikovat s mozkem i v opačném směru a posílat mozku zpětnou vazbu, tedy transformované signály, které převedou informaci ze stroje, z internetu, z telefonu nebo z jakéhokoliv zařízení přímo do vaší hlavy. Informace zřejmě nebude člověku přenášena formou myšlenky, protože myšlenka je extrémně komplexní obraz signálů v neocortexu, ale půjde informaci člověku poslat do sluchového vestibulu v mozku.

Ten je velmi primitivní a bude tak možné člověku posílat do hlavy textové zprávy, takže je uslyší v hlavě jenom on sám, nikdo jiná. A tato děsivá technologie byla minulý rok představena v hollywoodském sci-fi filmu Upgrade [3]. Tento film popisuje současné možnosti implantátů a komunikace zvenčí dovnitř, tedy pomocí elektrodové stimulace zvuku z čipu do mozku, resp. do neurálního centra, které zpracovává analogový zvuk z ucha.

Bionická augmentace zvýší konkurenceschopnost jedince ve škole i v zaměstnání

Do hlavy vám tak budou chodit notifikace o zmeškaných hovorech na mobilu, myšlenkou budete moci vytočit na telefonu zmeškané číslo, systém vám do mozku přečte SMS zprávy, ale v pokročilejší fázi vám mohou do mozku chodit upomínky na nezaplacené složenky, výzvy od exekutora apod. Další oprávněnou obavou je možnost hackerského vniknutí do tohoto čipu, jehož důsledky si zatím nedokážeme ani představit.

Elon Musk ve svém vystoupení hovořil o tom, že v USA se začínají objevovat důsledky 4. průmyslové revoluce a lidé přichází o práci, protože nedokáží konkurovat robotům a autonomním systémům. Tyto neurální čipy mají lidi znovu vrátit do hry. Jednou z vizí Neuralinku je tzv. neurální učení, kdy člověk si bude moci myšlenkou vyhledávat informace na Wikipedii a jiných zdrojích, bude moci nastartovat kalkulačku a spočítat jakýkoliv těžký početní příklad, který očima uvidí na papíru před sebou.

Vnitrolebeční snímek zavádění mikrovláken do neocortexu.

Neuralink se tak může stát předmětem vyšší kompetitivnosti v posthumanistické společnosti, kde děti s implantáty budou mít lepší známky a výsledky než děti bez implantátů. Tím se nastartuje vize společnosti, která je závislá na bionických vylepšeních lidského těla, jako znají fanoušci počítačové hry Deus Ex, nebo jak ukazuje prorocká a vizionářská hra Soma, která ukazuje poslední fázi a poslední etapu singularity, kdy nakonec se hráč dozvídá [4] odpověď na filosofickou otázku, co je to člověk.

Aniž bych chtěl tady vytvářet spoiler, pokud byste si hru chtěli zahrát, tak na konci se hráč dozví, že člověka netvoří ani jeden gram tkáně nebo biologického těla, ale člověka tvoří pouze jeho vlastní já, tzn. vědomí, které lze namapovat z biologického mozku a přepsat do nebiologického nosiče, do křemíkového čipu a uzavřít “vědomí” do programové simulace uvnitř “bedny”.

Snaha člověka vyrovnat se strojům a robotům povede k singularitě, na umírající planetě jde o nezbytný a pečlivě naplánovaný proces?

Všechny koncepty AI a bionických systémů, jimiž jsme teď svědky, jsou počáteční kroky k singularitě, tedy kroky vedoucí ke splynutí člověka a stroje do stavu, kdy v určitém bodě nehraje roli, jestli jste ještě člověk, anebo stroj už není stroj, protože v singularitě toto rozlišení zcela zaniká a zůstává jen jediná hodnota a jediná informace, a to je vědomí. Přídomek “lidské” vědomí v takovém okamžiku pozbude význam, protože bude daleko přesnější říkat “vědomí inteligence” v systému singularity. Jenže v neurálních sítích a kvantových počítačích bude vědomí člověka a stroje splynuté v jeden celek, vědomí se stane součástí kolektivního zdroje myšlení. Toto kolektivní vědomí potom bude schopné vyrábět stroje, které budou pracovat a fungovat v zájmu zachování systému kolektivní inteligence.

Svazek mikrovláken v neocortexu, zvětšený obraz pomocí mikroskopu.

Globalisté si zvolili den 50. výročí startu rakety Saturn V k oznámení, že disponují prvním neurálním procesorem, který dokáže propojit mozek člověka a stroj. Nezáleží přitom na tom, jestli tím strojem je bionická paže pacienta přišitá na rameno po amputované ruce, anebo mobilní telefon ležící na stole. Ve chvíli, kdy lidstvo začne umět připojovat čipy k biologické neurální síti v mozku, v tom okamžiku začíná nová éra civilizace, která změní člověka k nepoznání. Představte si dnes školní dítě bez kalkulačky, bez mobilního telefonu, bez přístupu na internet. Bez těchto věcí v dnešní době dítě bude zaostávat, neprosadí a neuplatní se. V případě singularity to bude podobné.

Augmentovaní lidé budou vyšší kastou globalizované společnosti. Vaše dítě počítá příklady ručně nebo kalkulačkou? Moje dítě napíše výsledek hned, jeho čip to hned spočítal… a moje dítě nedělá chyby ve škole, výrobce nám dal na čip záruku na 10 let

Jakmile se ukáže, že majitelé bionických procesorů mají vyšší schopnosti ve škole, v učení, v cizích jazycích, v matematice nebo v produktivitě práce, v tom okamžiku se stane z těchto čipů nezbytnost, jako je nezbytností v dnešní době mobilní telefon, který ještě v polovině 90. let minulého století byl terčem vtipů a pomluv, že každý debil musí mít mobil. Zkuste dnes po 20 letech takto argumentovat na úřadě, že nemůžete do dotazníku dát svůj telefon, protože telefon nemáte a nepotřebujete jej.

Vzdálený pohled na implantační stroj.

S telefony a internetem je to dnes jako v budoucnu to bude s bionickými čipy. Člověk je sice nepotřebuje, ale společnost je vyžaduje. Jdete žádat o práci a chtějí po vás mobil a email. Takže musíte mít mobilní telefon a internet. Najednou je to automatické. Před 20 lety nikdo po vás mobilní číslo nechtěl a email už vůbec ne. Elon Musk ve videu mluví o nezhoubném scénáři vývoje AI. To znamená, to je ta varianta, kdy umělá inteligence neohrozí člověka na jeho biologické bázi.

Jenže zhoubný model vývoje AI je velmi blízko, protože se z těchto čipů a implantátů stane stejná společenská prestiž a ještě později nezbytnost, jako se to stalo s mobilními telefony a internetem. Je to proces augmentace člověka, tedy jeho vylepšování. Společnost začne akceptovat lidi s implantáty, protože budou zkrátka ve všem lepší, rychlejší, chytřejší, informovanější a hlavně kompatibilnější. Přijdete do firmy a tam vám řeknou, že stroje ve firmě ovládají bezdrátově pomocí Neuralinku. Oh, vy nemáte v hlavě čip? Tak to sorry, práci pro vás nemáme. Splynutí člověka a stroje se tak může stát objektivním procesem globalizace se všemi důsledky.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Podpora rodiny čtenářů Aeronetu rozhoduje

Vážení čtenáři, děkujeme Vám za přízeň, kterou nám nadále a trvale projevujete. Doufáme, že články na Aeronetu, titulkovaná videa a páteční rozhlasové pořady se Vám líbí, i když naše zprávy a informace nejsou často veselé a že skutečně obohacujeme váš znalostní a informační rozhled ve světě dnešních politických procesů a událostí. Děkujeme za Vaši finanční i morální podporu, kterou nám projevujete, bez Vás a Vaší pomoci bychom tu dnes již nebyli, protože za námi stojíte jen Vy a nikdo jiný.

Nemáme fondy, nečerpáme dotace, neplatí nás oligarchové, ani ministerstva skrze státní rozpočet. Do konce měsíce zbývá 9 dnů a zatím jsme vybrali jen cca. 39% z cílové částky potřebné na zachování provozu našeho projektu na příští měsíc. Zvažte prosím jakýkoliv příspěvek, pokud si to můžete dovolit, moc nám tím pomůžete. Přispět nám můžete bankovním převodem, PayPalem, Bitcoinem anebo poštovní poukázkou, všechny informace najdete na naší darovací stránce zde. Píšeme pro Vás a jen díky Vám. A jak vidíte, stále bojujeme o přežití, neustále se nás snaží umlčet, všemi cestami. Děkujeme vám, že jste v tom boji s námi a že nám pomáháte!

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
v600
Návštěvník
v600

Hmm, docela dlouho se zajímám o genetiku a neurologii…
Obávám se, že popsaná technologie ja zatím vývojový sen – čip ani vlákna nejsou problém, to už umíme, ale procesy v mozku jsou tak masivně komplexní, že zatím asi nelze uvažovat o nějakém “přesném” napojení.
Sotva že umíme poslat do mozku zvuk přes sluchový nerv, existují i úspěšné pokusy poslat do mozku obraz (elektricky přes kůži-velmi hrubý obraz, první pokusy už tak před 30. lety / a pak taky napojením na oční nervy, ale to je taky zatím nic moc)
A snímání je na úrovni EEG a MR, ale naprosto hrubé. Tušíme která oblast mozku co dělá ale o vědomí toho moc nevíme. (zkuste “Nekorektní blog Petra Kubáče”, neuroscience pro geeky 🙂
Prostě zatím je cíl cesty v nedohlednu…
PS: ty mikrosnímky vypadají dobře, ale mozek to není.

MXM
Návštěvník
MXM

takže podle obrázků už je to odzkoušené? Ta modelka už si to nechala dát plně funkční?
Dál vidím problém s reakcí imunitního systému, takový jedinec aby potom bral pořád nějaké prášky. Navíc ta cesta pro zmíněné vlákno se může stát vstupní branou pro viry/bakterie které by se tak daleko jinak nedostaly.

Meceon
Návštěvník
Meceon

Máte to video blbě…tohle není Musk… to je Václav Moravec… stačí si jen dosadit brýle….nebo že by snad Moravec a Musk byly dvojčata? Někdo by se na to měl podívat,to bude šokující odhalení

Teodor
Návštěvník
Teodor

“Pouhou myšlenkou budete moci ovládat stroje, počítače a mobily”
Houno, neni vubec zname jak funguje mozek. Mastickari pri nejakych problemech nenajdou vetsinou nic. Mozek uklada informaci chemicky, chip elektricky, to do sebe nepasuje. Je mozne ze by tomu mohl clovek nekdy rozumet, ale do te doby se sam znici svoji chamtivosti a blbosti. Kdyz se kolem sebe podivam tak cela ta umela “inteligence” je spise jen umela “blbost”, Windowsem plnym chyb zacinaje a softwerem pro Boeing 737 MAX konce.

esprit
Návštěvník
esprit

https://www.youtube.com/watch?v=GXI0l3yqBrA
No tepou do toho vsude uz nejakej cas. Vsude samej cyborg. Nebo serie netflixu o robotech. No tlacej to fest

aechmea
Návštěvník
aechmea

Myslím si, že přenést a “uvěznit ” vědomí nelze. Jednak sídlo vědomí není v mozku a za další, naše vědomí je součástí nekonečného vědomí, od kterého jsme jen dočasně odpojeni. Jinak řečeno, vědomí je v podstatě trojího druhu. Podvědomí-ego, nadvědomí-vyšší vědomí a nakonec běžné vědomí, uvědomění si sebe sama. Na jemnohmotné úrovni je vědomí propojeno s tělem a po zániku těla se odpojuje.Nic ho nedokáže přenést do jiného “nosiče”.

KOK
Návštěvník
KOK

Všimli jste si taky, jak Musk se neustále dívá na scénář?? A ty střihy, to mě zabijí!! :DDDDD

Uno Universus
Návštěvník
Uno Universus

Pokud technologie nebude pracovat pro cloveka a za neho, tak je to jenom dalsi pokus jak s tech, co jeste penize maji penize dostat a technologii jim vnutit. Uvolnit technologie neznamena, ze budeme otrokem technologie ve svych hlavach, kterou kdykoli kdokoli muze pouzit proti nam nebo kterou my pouzijeme proti druhemu. Uvolnit technologii znamena dat ji ve prospech teto planety, protoze nepatri jen jednomu, ktery se citi byt majitelem. Technologie patri lidem. Aby nemuseli drit, aby byli zdravi, aby byli bohati a dlouho mladi a veseli. To tu neni, tak na co komu takovy pribly cip.

Sertek
Návštěvník
Sertek