Video: Ruský Su-27 osm metrů od amerického průzkumného letounu, Pentagon protestuje

Video: Ruský Su-27 osm metrů od amerického průzkumného letounu, Pentagon protestuje

Ruská stíhačka Suchoj Su-27 podnikla výkrut ve vzdálenosti jen asi třicet metrů od průzkumného letounu Spojených států RC-135. Ruský pilot podle Američanů udělal “nebezpečný a neprofesionální manévr”. Jde o další ze série podobných incidentů v oblasti Baltského moře v poslední době.

Ruský stíhač se k RC-135, letícímu nad mezinárodními vodami Baltu, podle armádní mluvčí Michelle Baldanzaové přiblížil až na vzdálenost dvacet pět stop (necelých osm metrů) a pak ve výkrutu přeletěl nad americkým letounem. “Su-27 zachytil americký letoun na běžném letu a ve vysoké rychlosti podnikl agresivní manévr ohrožující bezpečnost americké posádky v RC-135,” uvedla mluvčí.

Podle CNN se dá čekat, že Američané vyjádří Rusům znepokojení nad nebezpečným manévrováním ruského stroje.

K podobnému incidentu mezi Su-27 a RC-135 došlo podle mluvčího velitelství amerických sil v Evropě 14. dubna. Ruský stíhač se tehdy přiblížil k americkému stroji na patnáct metrů.

Ještě dříve dvojice ruských bombardérů Su-24 opakovaně přelétala v nízké výšce nad americkým torpédoborcem Donald Cook plujícím v Baltském moři, což působilo jako simulované útoky. Nejméně v jednom případě letěly tak nízko, že vytvořily vlny na hladině moře.

S použitím zdrojů: zde, zde, zde, zde

O stoupajícím napětí mezi Ruskem a USA vypovídá i tato zpráva:

“Dne 21. dubna byl průzkumný letoun amerického námořnictva P-8, provádějící rutinní let v mezinárodním vzdušném prostoru,  zastaven ruským MiG-31 v blízkosti poloostrova Kamčatka,”  – citoval Free Beacon, mluvčí amerického tichomořského velení, velitele Dave Benhama.  Letoun sovětské éry Mig-31, který je známý jako nejrychlejší nadzvukové proudové letadlo, letěl v blízkosti 50 stop k P-8 (zdroj a více).

Pentagon protestuje, média hovoří a dalším ruském incidentu a provokaci. Jak by se ale tvářily USA, kdyby v blízkosti jejich hranic létaly ruské průzkumné letouny?

-Pozorovatelka-  30.4.2016

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
tana
Návštěvník
tana

Donald Trump prohlásil, že by měli Američani v dané situaci střílet.
To znamená, že v budoucnu nudou podobné lety prováděny letadly s výzbrojí?
Co se stane, když střílející mine a střela dopadne někam?
Laškování skončilo a nastupuje válečný konflikt?
Tak to se mi vůbec, ale ani malilinko, nelíbí.

Jaromír Štěpán
Návštěvník
Jaromír Štěpán

Dobrý den paní Tana. Letouny, které jsou v popsaných epizodách z americké strany, jsou průzkumné a nejsou vyzbrojeny pro boj ve vzduchu. Mají základní úkol, provádět průzkum o stavu vyzbrojenosti a o aktuální schopnosti a propustnosti obrany na ruské straně.
Letouny z ruské strany jsou bojové. Jejich základním úkolem je hlídková činnost a zasahování proti vzdušným cílům. Při hlídkových letech jsou zpravidla vyzbrojeny.
Piloti bojových strojů jsou cvičeni pro tzv létání ve skupině. Podle aktuálních dispozic jež dostanou před vzletem a nebo v průběhu samotného letu, mohou svou schopnost létat ve skupině využít k tomu, že blízkým průletem určitých sektorů kolem letounu protivníka, vytvoří tzv úplav. V ideálním případě to způsobí velmi nepříjemné potíže s ovládáním stroje u pilotů, protivníků.
Toto se dělo a děje od té doby co vojáci začali používat letadla (vzduchoplavectví je pokračováním mořeplavectví a analogie takové činnosti v mořích a oceánech si snadno domyslíte)
Často docházelo a často dochází ke kolizím, včetně havárií a katastrof.
(16.10.1996, po nárazu do hladiny moře, zahynul švédský pilot Joran Karlsson, stroj SAAB AJSH-37, trupové číslo 81, při manévrování kolem skupiny ruských vojenských strojů provádějící součinnost s plavidlem Petr Velikij, Baltické moře)

Když dojde na zbraně, je situace vážná. Kanony mohou být použity pro výstražnou střelbu. Ne všechny stíhací stroje jsou kanony vyzbrojeny. Všechno, co nepřinese letoun zpátky na letiště, opravdu někam upadnout musí…

Rakety, které všechny stíhací stroje mohou nést, ty už se mýlí zřídka. Rakety mívají zařízení pro samolikvidaci v případě, že nezasáhnou cíl.
Všechno, co nepřistane zpátky na letiště, opět někam upadnout musí…

Jsou to nepěkné hry. Ani mně se nelíbí.
Víte, že já mám rád ta východní vědění. Podle těchto vědění by to letos mělo být bez velké války.
Rok Opice s Ohněm je rokem kdy Zeměkoule dýchá Ohněm. To jest aktivní magma, tektonické vrstvy v pohybu…někde zrychlené odpařování vody (zase to jinde musí upadnout),… jinde pokles spodní vody (zase to někde musí uvzlínat…)….někde horní voda sníží hladinu (jinde to zase musí šplouchnout…)
Co v létě platí pro vodu, to v zimě bude platit pro sníh.

Všechno dobře dopadne. Vám paní Tana a Všemu a Všem, přeji krásné bytí. Těším se na shledanou na stránkách Aeronetu.

tana
Návštěvník
tana

Dobrý den pane Štěpáne,
že všechno dobře dopadne, v to doufám, ale spoléhat se na to nelze.
Služebně jsem často jezdila na letiště v Pardubicích, kde jsem se občas bavila s personálem. Chlapi už podle stylu letu a zvuku poznali, kdo pilotuje dopravní letadlo.
Jenže všichni jsme omylní, a tak ten nejlepší při spátečním letu “pouze” s posádkou v Moskvě havaroval.
Stejně jako velice zkušený řidič autobusu, se kterým jsem pravidelně jezdila, jel v době volna v KV se svými kolegy do hospody na oběd. Jezdil tudy pravidelně , dá se říci “po slepu”, a přesto se netrefil pod most a zabil kolegu sedícího na místě průvodce /mém/.
Osud se pokoušet nemá.

Alsorra
Návštěvník
Alsorra

Ty brďo! Pokud ten ruský pilot udělal ten výkrut, jak je v animaci ukazováno, tak to je frajer a mistr kniplu. Prostě a jasně těm emeryckým sráčům dal na vědomí, že je tady pořádné eso a ne nějaké ořezávatko a bylo to hezky z očí do očí. Palec nahoru. Holt kdo umí, tak umí a kdo neumí tak kvičí jak podsvinče.

monsanto
Návštěvník
monsanto

Z jineho soudku:
Pulhodina politickych vtipu, Obama hovori na veceri Asociace korespondentu Bileho domu. Je to jedno z jeho nejlepsich vystoupeni, neskutecna sranda, pusobi dojmem, jako kdyby predtim pozil 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=l-5vD5YVLv8 (anglicky)

pedros
Návštěvník
pedros

Tak to dopadá když mu “projev”nechystají poradci!Pitomec je to!

monsanto
Návštěvník
monsanto

A zaver jeho vystoupeni byl nemene bombasticky – koncil slovy “Obama konci” a upustil mikrofon … to si zadny jiny prezident pri takovehle prilezitosti nedovolil:
https://www.youtube.com/watch?v=NdVVJibX5FA

.B.
Návštěvník
.B.
monsanto
Návštěvník
monsanto

Taky si myslim.

comment image

Nikdo
Návštěvník
Nikdo

Jsou to sracky pana “redaktora” Kundy…pardon, Kundry. Nevypatral nic, ale obsajle o tom pise 🙂
Mariane, ted Te teprve zacnou prudit, drz se!

.B.
Návštěvník
.B.
Kadlik
Návštěvník
Kadlik

Uz se moc tesim az se rusove rozhodnou naky to emericky letadlo sundat a ani do nej nebudou muset strilet, staci kdyz vezmou naky stary Su- co maj na vyrazeni posadej do nej hodne dobryho pilota kterej to na toho ameryckyho ptaka namiri v posledni chvily se katapultuje a rach ! Nacez rusko vyda pohadku je pardon technicka zavada, chyba pilota co neuposlechl rozkaz urcite ho za to pozasluze potrestame , a pilot pak nekde v zakulisi dostane pochvalu a specialni premie za dobre provedenou misi a drzeni huby jak to ve skutecnosti bylo 🙂

tana
Návštěvník
tana

Tak tomu nějak nerozumím . Americké letdlo nad Baltem zkoumalo a vyzkoumalo
1/ že se jejich výzkum Rusům nelíbí – kvuli tomu tam snad letěli, aby to vyzkoumali – cíl splněn
2/ že ruští piloti umí nejen na leteckých dnech.
Mise USA splněna, výsledek asi potěšitelný nebyl. Ale proč ten křik?
Jen bych ráda upozornila všechny Slovjanofily, že se tato “taškařice” jistě projeví v ještě větší ochotě Poláků přijmout na svém území základnu NATO-USA.
Jedná se opravdu o kuriozní variantu “Slovanské vzájemnosti”, aneb po přízni řízni.
V těchto staletých krvavých sporech není žádné místo pro Čechy.

lol
Návštěvník
lol

Nebyl bych si zcela jistý, zda očividná provokace povede k zvýšení poptávky po nových základnách NATO. Pokud ano jsme o krok blíže skutečné válce, protože ztrácíme schopnost uvažovat a reagovat logicky. Jestliže očekáváte, že hazardní průzkumné lety okolo odpalovacích zařízení systému Iskander M nepovede k vyprovození narušitele z vzdušného prostoru, jste mimo taktickou realitu. Schválně si zkuste jít s foťákem k raketové základně USA…

Jaromír Štěpán
Návštěvník
Jaromír Štěpán

Dobrý den paní Tana. Proč ten křik? Jde o informační působení na nás, obyčejné lidi. Další krůček v úsilí převrácení reality v neprospěch Ruska. Nejvíce se mi líbil názor přispěvatele z Aše, v diskusi na Seznamu. V kostce lze říci, že ten pán napsal – …už brzy se dozvíme, že Rusové jsou až v Moskvě!!

tana
Návštěvník
tana

Dobrý den pane Štěpáne, po dlouhé úvaze a sledování recenze k vydání knihy MK od AH na TV Alpha jsem se rozhodla si ji koupit a přečíst /české vydání Naše vojsko 2016, bohužel bez německých poznámek/.
Jsem na str. 45 a již chápu zděšení, jež čišelo z vedoucího týmu autorů poznámek k právě vydanému dílu v Německu a jeho naději, že si tu knihu nikdo nepřečte.
Mám ošklivý pocit že jsme podruhé za 70 let hnáni do téhož kouta.
Souhlasím s Vámi, že je na lidi vyvíjen obrovský tlak , je v nich pěstován zcela záměrně pocit ohrožení a existenční nejistoty.

Bigo2
Návštěvník
Bigo2

Ale je zde místo pro Čechy – po boku Rusů proti Pšonckým zlodějům, kteří s Francouzkou podporou ukradli české Slezsk, Těšínsko…

tana
Návštěvník
tana

To poteče Slovandká krev za Anglsaského kibicování? Děkuji, nechci.
Zrovna v době , kdy EU opouští Trojský kůň z USA, a Francie pravděpodobně odpluje tam, kam patří, mezi své Středomořské kamarády? Poláci, když nebudou mít pocit, že jim někdo dýchá na záda, zkrotnou.
Byla by škoda nevyužít posunu váhy Evropy blíže ke středu, když se budou USA,VB a Francie věnovat vlastním problémům, Poláci a Pobaltí zkrotne.
Ukraina se spokojeně vyvíjí směrem k době kamenné a Poláci ještě rádi do té bažiny nespadnou, Rusové se uklidní a my všichni konečně začneme přemýšlet o našem vlastním prospěchu. Jen blb si rozbije vlastní zemi a ztratí i to málo, co podědil.
Podívejte se, kde jsou Švýcaři, a kde všichni ostatní. A to jen proto, že si nenechají šahat na svoje majetky, jedno jestli velké nebo malé, ale jejich. Svoje politiky platí za to, aby se konfliktům vyhýbali, ne do nich lezli.
Rusové pravděpodobně poprvé po x generacích pocítili hrdost na to, čeho dosáhli.
Někdu jsou možná směšní, ale proč by měli zase o něco přijít a jejich děti zase neměly co dědit?

Eva
Návštěvník
Eva

Švýcaři? Kdyby Hitler mohl, tak by je taky obsadil. Ale nemohl, nesměl, taktéž nesměl rozbít Prahu….. A vo tom to je.
Jsou určité státy, které mají nějaký význam pro mocipány a na ně nikdo sahat nesmí. Ransdorf narazil právě ve Švýcarsku, kde se stále nacházejí miliony získané z 2.WW.
Jak byl Miloslav chytrý a on byl opravdu chytrý, tak bohužel šlápl tam, kde obyčejný smrtelník šlapat nesmí…
Podobný význam má i Kuba, Američané by tam dávno udělali pořádek, jenže nesměli……..

tana
Návštěvník
tana

Paní Evo, všichni účastníci 2. světové potřebovali Švýcarsko takové, jaké bylo. A o tom to je. Všichni potřebovali bezpečnou skrýš, kde si skovali svůj lup, Švýcarsko si z toho stáhlo svá % / obsah švýcarských zlatých mincí prozradil, že na jejich ražbu bylo použito zubní zlato/.
Bez mazanosti švýcarských politiků by se z jejich země stal jeden z mnoha rozbitých států, oni zvolili jinou cestu.
Když chtěly USA bombardovat německou část Švábska / závody Zeppelin/, měli strach, aby se netrefili do Švýcarska a domluvili se, že Švýcaři na svém břehu Bodamského jezera v noci nebudou zatemňovat. Švábové se domluvili a svítilo se i v německé části a Amíci odletěli s nepořízenou.
Kdyby tak jednali v Evropě všichni, bedlivě hlídali své hranice a zabránili komukoli vstupovat do místních problémů, jsme bohatí všichni.
A mimochodem u Zeppelinů pracovala spousta totálně nasazených a vězňů, které by pravděpodobně postihl stejný osud, jako těch, co byli na lodi v Brémách /3000/, kterou potopili spojenci.

Eva
Návštěvník
Eva

Nemůžeme převzít celé Slezko, Poláci by přišli o všechen významnější průmysl….co by jim zůstalo?

dir
Návštěvník
dir

Ten tolikrát ve druhém videu přehraný manévr do záporného přetížení je fakt maso. Jde přesně o to, co se asi prožene hlavami amerických námořníků když to vidí. Ruský pilot si dobrovolně způsobí tmu v hlavě, aby se americkým námořníkům v hlavách rosvítilo.

Alsorra
Návštěvník
Alsorra

Že jo. Amíci v té animaci udělali z ruského pilota supermana.

dir
Návštěvník
dir

I to je možné. Jsem jenom obyčejný smrtelník napadený informační válkou a vidím to pouze z pohledu mě dostupné iformační matrice (jak se tu o ní tolikrát píše).

Magda
Návštěvník
Magda

Zdravím, milá pozorovatelko, mohlo by Vás zajímat … http://ua-reporter.com/novosti/196085…Jaceňuka už umlčeli….samozřejmě jak jinak, než kalašnikovem!

Berezin
Návštěvník
Berezin

Rusové jsou lepší piloti na to vemte jed.

Bývalý kovboj
Návštěvník
Bývalý kovboj

Pentagon protestuje.Podobně jako v českém přísloví: Zloděj křičí chyťte zloděje.Co vůbec dělá americké letadlo v baltickém moři?Létají Rusové běžně nad Mexickým zálivem na dostřel texaských hranic?Asi ne.
Styl americké propagandy je agresivně sprostý až ubohý.

Podívejte se jak komentovali tuto událost,která se údajně stala ( takže tomu prý máme věřit ) občané ČR na Seznamu.cz :

http://www.novinky.cz/diskuse?id=442318&articleId=/zahranicni/evropa/402076-ruska-stihacka-predvedla-nad-baltem-nebezpecny-vykrut-u-americkeho-stroje.html&sectionId=742

Chtěli snad tím článkem šéfredaktoři na něčí objednávku zjistit komu fandí Češi a Slováci??