VIDEO: Ruské “západní” banky krvácí, 70 tisíc Rusů nezvládá splácet dolarové a...

VIDEO: Ruské “západní” banky krvácí, 70 tisíc Rusů nezvládá splácet dolarové a eurové hypotéky. Saúdská Arábie páchá v rámci OPECu sebevraždu, rodina Saudů má nůž na krku! [CZ Titulky]

VIDEO: Ruské “západní” banky krvácí, 70 tisíc Rusů nezvládá splácet dolarové a eurové hypotéky. Saúdská Arábie páchá v rámci OPECu sebevraždu, rodina Saudů má nůž na krku! [CZ Titulky]

Více než 70 tisíc Rusů nemá peníze na splácení svých eurových a dolarových hypoték, které si vzali v dobách, kdy ruský rubl díky vysokým cenám ropy profitoval a zahraniční měny byly výhodné, protože nabízely na hypotečním trhu nižší úrokové sazby pro žadatele. To je teď historie a měsíční splátky hypoték v dolarech převyšují mnohdy celorodinné příjmy. Vláda nedovolí, aby se lidé ocitli na ulici, ale na druhé straně vláda zahraničním bankám nepomůže. Ty jsou tak v pasti a je proto logické, že právě ruský zahraniční bankovní sektor nyní v Evropě tlačí na zrušení sankcí proti Rusku. Největší aktivity mají v Rusku právě banky německé a francouzské. Pokud sankce proti Rusku neskončí, budou muset tyto cizí banky nejen z Ruska odejít, ale i odepsat obrovské ztráty. Restrukturalizace totiž nepřichází v úvahu, v Rusku mají nárok na pomoc od státu jen firmy a podniky 100% vlastněné ruským kapitálem.

Současná nízká cena ropy je způsobena Saúdskou Arábií, kterou už i ostatní členové OPECu upozorňují, že pohár trpělivosti přetekl. Paradoxně nejvíce trpí celou situací Saúdská Arábie, která jen za loňský rok hospodařila s deficitem přes 100 miliard dolarů, na který si musela půjčit na kapitálových trzích ve světě naproti svým státním dluhopisům. Proč to Saudové dělají? Proč nesníží produkci ropy ve spolupráci se zeměmi OPEC a tím nezajistí nárůst ceny ropy na původní hodnoty?

3387fb7c-bb34-4cf8-870b-ca5cb6b741d2_16x9_788x442.jpg
Kriticky nízká cena ropy vyhnala Saudy k nevídanému kroku. Vydali státní dluhopisy…

Odpovědí je americká ochrana vládnoucí rodiny Saudů. Ta se drží u moci v zemi jen díky americkým zbraním, poradcům a soukromým polovojenským jednotkám vycvičených v USA. V Saúdské Arábii je největší podhoubí terorismu na světě, pochází odtamtud nejvíce radikálů z arabského světa, země je spatřována jako největší časovaná bomba na světě, která exploduje ve chvíli, kdy v zemi dojde ke snížení sociálního smíru. Podpora rodině Saudů je ze strany obyvatelstva limitní nule a opírá se jen o podporu díky benefitům plynoucím z prodeje ropy a mohutného přerozdělování zisků do sociální sféry.

Proč však rodina Saudů páchá zdánlivou ekonomickou sebevraždu? Jde jim totiž o holý život. Saudové vidí, co USA provedly se svými bývalými spojenci a kamarády během Arabského jara, takže strach Saudů z toho, že jim USA zorchestrují v jejich vlastní zemi “barevnou revoluci”, je tak velký, že raději plně spolupracují s americkými poradci, likvidují vlastní ekonomickou sílu země, jen aby cena ropy byla nadále nízká a Rusko tím tak maximálně trpělo a aby to vedlo k destabilizaci situace v Rusku.

Je otázka, jestli tahle hra se dá hrát dlouho. Jestli Arabové dokáží tak dlouho prodávat ropu za tak nízkou cenu na přání USA. OPEC odmítá tuto situaci nadále tolerovat. Příští týdny a měsíce ukáží, nakolik je loutková saúdská vláda rozhodnuta destabilizovat nízkou cenou ropy celou svojí zemi. Protože barevná revoluce může v Rijádu vypuknout i samovolně, až lidé vyjdou do ulic. I když těch barev tam nebude mnoho, budou asi jenom dvě, černá a bílá, kterou používá Islámský stát. Anebo snad právě o to jde Američanům? Saudové už jako spojenci nevyhovují? Je potřeba je vyměnit?

-VK-

Šéfredaktor AE News

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
antiNWO
Návštěvník
antiNWO

Logicka hadanka. Preco vzdy ked klesne cena ropy (denominovana v USD) oslabi aj rubel voci dolaru a ked stupne cene ropy v USD posilni aj rubel voci dolaru. Kto pochopi toto pochopi ze Rusko na klesajucej cene ropy neprorobilo ani jeden jediny rubel. Toto povazujem za jeden z najvacsich tahov Putina. Chceli znicit Rusko a znicili seba.

čitateľ
Návštěvník
čitateľ

Ekonomika nie je taká jednoduchá. Klesajúca hodnota meny má niekoľko negatívnych príznakov, napríklad:
1. zdraženie importu
2. neochota kupovať menu, neochota investovať do dlhopisov, neochota investovať v krajine
3. inflácia, zníženie kúpyschopnosti obyvateľstva
4. výmena padajúcej meny za inú stabilnú menu medzi obyvateľstvom

Tieto negatívne príznaky sú vidieť aj v akutálnej ekonomickej situácii Ruska – tzn. vaše tvrdenie “neprorobilo ani jeden jediny rubel” sa nezakladá na pravde.

konzerva
Návštěvník
konzerva

Zde nahttp://www.paratdnes.cz/2016/02/Americky-masakr-s-ropou-hraje-se-nyni-kazdy-den-s-ropou-vabank.htmlpište svůj komentář…

abaxas
Návštěvník
abaxas

Právě naopak!
1. pokud zdraží import, dojde ke stimulaci vnitřního trhu, který získá výhodu (bude levnější danou věc vyrobit na daném území)! Už dnes se to například projevuje na trhu s auty, která jsou výhodnější pokud jsou vyrobeny v RF!
2. Zde bych si opět dovolil nesouhlasit, to by platilo pro zemi, jakou je třeba ČR, kde dohromady nic nevlastní stát, ale ne pro RF, kde mají výhodu prodeje plynu a dalších surovin do mnoha zemí!
3. ano k jistému zdražení musí dojít, ale jen u zboží z ciziny, opět stimulace místní ekonomiky.
4. opět chyba, možná mezi bohatýma, ale obyčejných lidí se to prakticky nedotkne

M.C.
Návštěvník
M.C.

To bych zrovna netvrdil, že na tom nic neprodělalo, to platilo u první vlny, kdy padla cena ze100 dolarů za barel na 50, tehdy to ještě pokles kursu rublu stíhal vykrývat, že ruské firmy, které platí své náklady v rublech byly prakticky na svých a bity byly firmy platící náklady v dolarech.
Teď už to pociťují i ruské těžební firmy.

marmaris
Návštěvník
marmaris

No jo, 70 000 rodin nezvládá splácet hypotéky. Ale to přece není celé Rusko, že. Jak už mnoho ministrů ruské vlády řeklo, tak znovu to asi musím zopakovat, Rusko nestojí jenom na ropě a zemním plynu. Rusko má obrovské zásoby jiných surovin, například zlata a diamantů a dalších, se kterými se zkrátka neztratí. Proč asi SSa chtějí Sibiř, že. Vidět Rusko pouze úhlem pohledu ropy je velmi neinformované a hloupé.

M.C.
Návštěvník
M.C.

70 tisíc ze 140 miliónů je půl promile, tedy pět setin procenta.
Navíc to jistě nebyli ti nejchudší, ale lidi, které to sice zamrzí, ale nezruinuje.

Petrolany
Návštěvník
Petrolany

Zjednodušeně řečeno – “někdo” si myslel, že Rusko zlomí přes ceny ropy, ale Rusko bylo na to dávno nachystáno (kdo chápe, podívá se na ceny komodity spojené s ropou v roce 2009) a čekalo se, až si OPEC/SA s USA totálně naběhnou na vidle.
To se stalo a Rusko dále a dále ochromuje trh s ropou dalšími a dalšími dodávkami. Jako bumerang se to vrací – protože USA nemají kam kapitalizovat dolar. Zároveň Irán je nyní volny a tlak na cenu se bude stupňovat. Cíl je všem jasný – ale ještě uplyne kousek vody, než se to projeví. V zákulisí je vidět šílená snaha zachránit, co se dá, ale dané struktury nechápou, že Rusko v tomto má plně podporu jiných, mnohem silnějších struktur než je ono samo.
Doufejme jen v to, že Ruské prostředky obrany jsou mnohem mocnější než ty, které měl SSSR a nedojde k válce. Pardoxně by se vedla ne o zdroje, ale o kontrolu produkce zdrojů.

Pozorovatelka
Autor

Ceny ropy mírně stouply poté, co se očekávalo, že země OPEC se dohodnou na nové cenové politice, protože současné ceny jsou likvidační nejen pro Rusko či Venezuelu, ale i pro SA, která musí pro udržení rozpočtu stále hlouběji sahat na finančně zdroje, vytvořené v dobách, kdy na trhu s ropou kralovala. Na návštěvě Ruska je právě venezuelský ministr a společně projednávají snížení těžby ropy poté, co dosavadní jednání zemí OPEC SA v podstatě bojkotovala. http://teknoblog.ru/2016/02/02/54966
Že tak SA činí, je sice z důvodu jejího vazalství USA a jejich tažení na ekonomické ničení Ruska, hlavní důvod postoje SA je však letní dohoda světových mocností s Íránem a následkem toho konec proti íránských sankcí. Což znamená, že Írán, tento největší konkurent SA v regionu (a to nejen ropou, ale i geopoliticky), bude už brzy také exportovat ropu. A pokud budou její ceny nízké, Írán si nijak nepomůže. SA ví, že v regionu padá z lopaty, že její místo po všech stránkách zaujme Írán (až na to, že ten na straně Číny, nikoliv USA) a proto hraje vabank.
Čína tomu pomáhá tím, že snižuje nákup ropy (vcelku nelogicky, když je teď tak levná), ale to už může mít souvislost s tím, že klesající cena ropy=stoupající ceny zlata, takže je to to ještě o ničem jiném…
Stav nízké ceny ropy je dlouhodobě neudržitelný a je nežádoucí i pro samotné USA – nejen tím, že likviduje americký břidlicový průmysl, ale je to pár týdnů, co USA učinily průlomové prohlášení, a to že budou vyvážet svou ropu. A zcela jistě tak nebudou činit za současné ceny (ač jsou pořád o 10 dolarů vyšší, než kolik stojí barel kradené ropy přes IS a Turecko, která má kromě Evropy končit i v USA).

Rusko vyčkává, ale nemůže vyčkávat nečinně, protože na jeho ekonomiku mají nízké ceny ropy zásadní vliv. Na udržení rozpočtu začalo prodávat dluhopisy, v lednu Putin vyhlásil privatizaci některých podniků s tou podmínkou, že nesmí jít o podniky strategické. Mezitím se před bankami protestuje, dnes například před Raiffeisen bank http://www.profile.ru/obsch/item/103634-valyutnye-zaemshchiki-protestuyut-v-rajffajzenbanke-v-moskve

čitateľ
Návštěvník
čitateľ

Aký podiel ma bridlicový priemysel na celkovej ekonomike USA ? Myslím, že to bude veľmi malé číslo. Navyše tento priemysel sa znova rozbehne akonáhle sa zvýši cena ropy ( t.j. pre exportérov ropy ide o začarovaný kruh ).

Celkový ropný ťažiarský priemysel bude tiež v USA relatívne malý vrámci ekonomiky v porovnaní s krajinami ako Rusko/Kanada/Venezuela/KSA a pod. Z tohto pohľadu tak USA výrazne viac ekonomicky získa na nízkych cenách ropy ( lacnejšie produkty – ostane viac peňazí, ktoré sa dajú použiť na tovary s vyššou pridanou hodnotou ako ropa ) ako stratí v ropnom ťažobnom priemysle.

elko
Návštěvník
elko

břidlicový průmysl Ameriky je jedna věc, ale vybudovaná závislost celého světa na petrodolaru druhá. Pokud petrodolar definitivně skončí , je zapotřebí dosáhnout dohody s Evropou- TTIP- jinak se Amerika ekonomicky definitivně zhroutí.

čitateľ
Návštěvník
čitateľ

“Rusko vyčkává, ale nemůže vyčkávat nečinně, protože na jeho ekonomiku mají nízké ceny ropy zásadní vliv”

To je ale problémom Ruska. Prečo by mala byť cena ropy tak umelo nadhodnotená len preto, aby sa pokryli zdroje pre ruskú ekonomiku – nech sa aktuálnym cenám ropy prispôsobia a pretransformujú svoju ekonomiku tak, že cena ropy bude mať minimálny vplyv na ich ekonomiku.

mareciino
Návštěvník
mareciino

aj inak sa da spytat: Preco by mala byt cena ropy tak umelo podhodnotena len preto, aby sa napadala ekonomicka situacia ruska?… v cesa ked SA spolu s USA sposobili extremnu nadprodukciu ropy a ublizili tym rublu v podobe 50 percentneho padu meny, sa vyjadril priamo v rozhovere na kameru jeden z princov SA. Ten bez drzosti povedal, ze USA sa s SA o vsetkom dohodli za ucelom poskodenia politickej pozicie Putina…tak asi tak…

Carlos IV
Návštěvník
Carlos IV

“až lidé vyjdou do ulic” – nejsem si tak jist. Rodilych Saudu (nepocitajic cleny kralov. rodiny a pribuzenstvo) je asi jen 10% populace.. Zbytek tvori gastarbeitri. A ti do ulic nepujkdou – jsou radi ze jsou radi a ti co maji “stesti” ze je zamestnava Aramco tak pracuji radi i za polovinu toho co Aramco platilo pred 5 – 7 lety. A vzpoura? to je o hlavu na spalek.

elko
Návštěvník
elko

Rusové, kteří na devalvaci rublu doplatili, by měli protestovat u své vlády, aby se její centrální banka odpoutala od bankovní nadvlády západu.

Vlado
Návštěvník
Vlado
čitateľ
Návštěvník
čitateľ

Nerozumiem, prečo by sa mala ropa vrátiť na pôvodné hodnoty – len preto, že Rusko/Kanada/Venezuela/atď. ťažia ropu so stratou ? Hodnota ropy je taká ako určí trh, nie taká, ako si povie Rusko. Navyše pozitíva z lacnej ropy ďaleko presahujú negatíva – ale iba pre ekonomiky, ktoré nie sú závislé na vývoze ropy.

PeakOil
Návštěvník
PeakOil

“Hodnota ropy je taká ako určí trh”
A vite treba co je to OPEC a proc se 3x rocne pravidelne schazi kvuli stanoveni vyhledu cen ropy? Pozitiva lacine ropy prave zazivame na vlastni kuzi v podobe uprchliku. Pokud vam staci ze jezdite o par korun levneji, pak pardon…

čitateľ
Návštěvník
čitateľ

“Pozitiva lacine ropy prave zazivame na vlastni kuzi v podobe uprchliku. Pokud vam staci ze jezdite o par korun levneji, pak pardon…”

1. Ropa nie je len o automobiloch – kamióny, lode, lietadlá, priemysel, plasty, chemikálie… zníženie ceny ropy sa prejaví v mnohých priemyselných odvetviach. Takže krajiny s dostatočne diverzifikovanou ekonomikou budú viac profitovať z lacnej ropy, ale krajiny s veľkým podielom ropy na exporte budú v strate.

2. Aktuálna vlna utečencov je spôsobená hlavne občianskou vojnou v Sýrii ( a či je to skutočná príčina, alebo len zámienka je v tomto kontexte irelevantné) – táto vojna vypukla v období keď bola cena ropy viac ako 120 dolárov za barel a Sýria ako taká prakticky žiadnu ropu neexportuje. Akým spôsobom sú teda utečenci a lacná ropa vo vzájomnej korelácii ?

čitateľ
Návštěvník
čitateľ

OPEC je momentálne všetko len nie jednodná skupina. Začalo to už niekedy v sedemdesiatych rokoch, kedy členovia OPEC podviedli Saudskú Arábiu ( vtedy Saudská Arábia ako jediná znížila ťažbu ). Súčasny stav je v podstate pomstou – Saudská Arábia proti všetkým a hlavne proti Iránu ( ktorý je tiež v OPEC), ktorý je momentálne úhlavný nepriateľ Saudskej Arábie. Aktuálne to na nejakú jednotnú dohodu vrámci OPEC nevyzerá.

Administrator
Admin

“Hodnota ropy je taká ako určí trh…” To myslíte vážně? Cenu ropy určuje kartel OPEC v kvartálních rozvahách na jednotlivých zasedáních. Cenu ropy neurčuje trh, protože ropa je kartelově pokřivená komodita, jejíž cenu určují zejména arabské země a v první řadě největší producent ropy na světě, Saúdská Arábie. Rusko hraje v produkci ropy zástupnou úlohu. Pozitiva levné ropy? Nepřejte si vědět, co se stane, až v Saúdské Arábii začnou kvůli nízké prodejní ceně ropy krachovat sociální programy a vypukne masivní exodus z arabského poloostrova do Evropy.

čitateľ
Návštěvník
čitateľ

Cenu ropy určuje trh – podľa dopytu po rope a ponuky ropy na trhu. Keď si OPEC nastaví cenu na 1000 dolárov za barrel, nikto na trhu takú ropu nekúpi – bude sa obchodovať s ropou z iných zdrojov ( OPEC má cca 40% ropnej produkcie, lenže OPEC už dávno nie je jednotná organizácia – viď konflit medzi Saudskou arábiou a Iránom a obrovská ekonomická kríza vo Venezuele ).

Nárast dopytu po rope sa znižuje – napríklad spomaľovaním Čínskej ekonomiky, zlepšovaním úspornosti technológií, rozmach obnoviteľných zdrojov, obrovské zásoby vyťaženej ropy v krajinách a pod.

Nárast ponuky ropy sa zvyšuje – zvýšenie produkcie Saudskej Arábie, vstup Iránu na ropný trh, rozmach ťažby bridlíc v USA a pod.

Cena teda prirodzené klesá s poklesom dopytu a nárastom ponuky.

“v první řadě největší producent ropy na světě, Saúdská Arábie. Rusko hraje v produkci ropy zástupnou úlohu”
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_oil_production
Saudská arábia sa na svetovej produkcii ropy podieľa asi 13% – je to relatívne malý podiel a osobne si myslím, že aj keby Saudská arábia prestane teraz naraz exportovať ropu ( čo je absolútne nemožné ), tak nárast cien bude len veľmi pomalý a minimálny. USA produkuje rovnako 13%, Rusko asi 10%.

A na záver:
“Nepřejte si vědět, co se stane, až v Saúdské Arábii začnou kvůli nízké prodejní ceně ropy krachovat sociální programy a vypukne masivní exodus z arabského poloostrova do Evropy.”
Takže ak som správne rozumel – všetci máme poslušne platiť Saudskej Arábii umelo vysoké poplatky za ropu, aby jej občania mohli žiť v blahobyte a teda neutiekli do Európy ? A keď sa ropa v Saudskej Arábii minie ? Alebo si občania Saudskej Arábie nájdu iný dôvod ? Takže odteraz až naveky treba platiť aby náhodou neutiekli.

Pozorovatelka
Autor

Myslím, že opomíjíte jeden důležitý fakt,že totiž dolar-ropa-zlato jsou spojené nádoby. Protože dolar už dávno není krytý zlatem a funguje pouze jako petrodolar, dokud bylo žádoucí jeho udržení, manipulovalo se s cenami zlata tak, aby ropa byla cennější komoditou. Jakmile ale ceny ropy klesají, automaticky stoupá zlato. A kdo už několik let zlato skupuje? Nedávno své zlato z USA konečně převezlo i Německo a za pozornost stojí i tato čerstvá zpráva http://www.svetkolemnas.info/novinky/zahranicni/3723-prudke-snizeni-zasob-zlata-newyorska-burza-ztratila-73-procent-svych-zlatych-rezerv

Po létech konečně FED zvýšil úrokové sazby, čímž dolar dostal křídla, nyní Bank of England (!) hlásí, že to byla velká chyba http://www.zlaterezervy.cz/clanky/kratke-zpravy/byvaly-zastupce-bank-of-england-tvrdi-ze-prosincove-zvyseni-sazeb-fedem-bylo-zavaznou-chybou
Ale byla to chyba nebo to byl účel jak zbavit svět dolaru?

Pozorovatelka
Autor

Na Bank of England jsem dala důraz, protože to byla Velká Británie, která téměř jako první loni v březnu vstoupila do čínské AIIB, čímž v podstatě udělala pápá dolaru, něco o hodnotě dolaru zde: https://aeronet.cz/news/brezen-2015-konec-americkeho-imperia-a-jeho-dolaru-svet-se-prestehoval-do-ciny-mame-se-opravdu-radovat-hrozba-nove-valky-dohody-ttip-a-tpp-a-statecny-zeman/
Celá půda směr Čína (a Írán a Hedvábná stezka) je připravena, už zbývá jen nahradit dolar (no, ještě vyměnit euroamerickou kulturu, která se chová jako sarančata).

čitateľ
Návštěvník
čitateľ

Nepriznali ste si omyl vo vašom vyjadrení (Bank of England (!) hlásí) a ignorovali moju otázku.

čitateľ
Návštěvník
čitateľ

” Protože dolar už dávno není krytý zlatem” … aká svetová mena je reálne plne krytá zlatom ?

“nyní Bank of England (!) hlásí” … priamo vo Vašom odkaze sa spomína, že ide o BÝVALÉHO(!) zástupcu banky – čiže je to osobný názor jedného zamestnanca banky, nie názor banky ako inštitúcie.

Nie som ekonóm, takže neviem posúdiť reálny vplyv zlata v súčasnom svete, ktorý je ekonomicky(globalizácia)/vojensky(jadrové zbrane)/technologicky(elektronické peniaze) úplne na inej úrovni ako v období, keď sa krytie zlatom reálne používalo.

Pozorovatelka
Autor

V této větě jste si částečně odpověděl sám:
“aká svetová mena je reálne plne krytá zlatom ?”

No, právě, že žádná! Až do roku 1973 byl zlatem krytý americký dolar, ale toto krytí bylo od roku 1971 už jen uměle udržováno, než zcela padlo a jediné krytí současné světové měny nb1 představuje ropa. Ale i přes krytí ropou dospěl dolar ke dnu a stav je asi takový, že svět si stále více uvědomuje, že dolar už je jen toaletní papír a stále více chce měnu skutečně krytou a čím jiným, než tím klasickým zlatem.
A jistě není náhoda, že zrovna ve Švýcarsku vznikla iniciativa, která organizuje změnu bankovního systému tak, aby banky mohly půjčovat jen tolik peněz, pro kolik mají skutečné pokrytí, JInak řečeno, kolik zlata, tolik peněz a už žádné virtuálně udržované papírky podmíněné tím, že celý svět bude ropu kupovat pouze za dolary. V tomto směru byl velikým bojkotářem dolaru nejen Kaddáfi, ale především Írán, který i za cenu dlouholetých sankcí za dolary prostě neprodával…
A v této souvislosti možná stojí za zmínku, že současná ropná krize má mít souvislost i s tím, že Čína odmítá nakupovat ropu za dolary.

Pozorovatelka
Autor

Převis nabídky ropy a tím pokles její ceny může být způsoben tím, že na mořích stojí tankery plné ropy, ale její hlavní odběratel ji odmítá přijmout i za cenu poklesu vlastní ekonomiky, protože trvá na tom, že zaplatí jen v juanech. Lze to přirovnat k obchoďáku plnému zboží, který bude trvat na platbě v korunách a tvrdošíjně bude odmítat eura. A to i za tu cenu, že cena jeho zboží bude klesat, protože výsledkem takového postoje bude nejen znehodnocená cena jeho zboží, ale současně i znehodnocení té měny, kterou obchodˇák odmítá přijmout. Je to taková hra “kdo z koho”

Vladimír
Návštěvník
Vladimír

Opravdu nechápu že jste nezmínil jednoho z největších těžařů ropy který těží nejdráž a to je USA. jestli to byla záminka nebo nevědomost nebudu spekulovat. Cena za fyzickou ropu se odvíjí stejně jak u zlata. množstvím kontraktů natlačeným na burzu na všechny instrumenty co jsou na ropu navázány. Cenu určuje ten kdo má logicky největší balík peněz, hlavně těch virtuálních. To že prodáte ropu neznamená že je fyzicky musíte dodat, můžete ji koupit zpět přerolovat jak je libo. současná burza vůbec neodráží nabídku a poptávku fyzických komodit. současná burza je stavěná tak obrat ostatní co nejvíce a vždy vyhraje ten kdo má větší balík. tak to bohužel je. máte li neomezený balík a jste krátkej cena bude dál klesat. samozřejmě je to velmi jednoduše řečeno, je to byznys kde je spousta triků a pastí jak nálákat ostatní do pozic aby jste s nimi potom vyjebal a sebral jejich prachy.

čitateľ
Návštěvník
čitateľ

Myslím, že Venezuela ťaží najdrahšie. USA a Rusko budú približne na rovnakej úrovni ( USA možno trochu lancejšie, pretože Ruský sibírisky permafrost je na ťažbu náročný ). Rozdiel však je v štruktúre ekonomiky a exportu, kde má cena ropy oveľa vačší vplyv v Rusku ako v USA.