Video: Ruská zbraň – “Slunce” jaké v Sýrii ještě nebylo

Video: Ruská zbraň – “Slunce” jaké v Sýrii ještě nebylo

Syrská média zveřejnila video ruské zbraně TOS-1A “Solncepek”, nasazené k pozemním bojům s IS. Video ukazuje salvy,vybuchující v dalekém pohoří. Je to hrozivá zbraň, kterou už okusili teroristé v Iráku a nyní ji Ruská federace dodala Sýrii. Americký časopis Popular Mechanics se dříve o podobné ruské zbrani TOS-1 “Buratino” měl vyjádřit,  že “může dělat peklo na zemi.” Charakteristické parametry TOS-1 byly pro raketomet systému TOS-1A upraveny tak, že byla zvýšena jeho účinnost. “Je těžké najít něco děsivějšího mezi pozemními zbraňovými systémy – ” měl zdůraznit časopis Popular Mechanics. (zdroj)

Raketomet zabíjí hořícím vzduchem a vakuem.  TOS-1A nejprve vytvoří oblak paliva smíchaného se vzduchem, který pak exploduje. Jedna salva má „vyčistit“ jeden kilometr čtvereční. Zabíjí bez rozdílu vše v dosahu.

Raketomet využívá podvozek tanku T-72, na kterém je umístěno odpalovací zařízení pro 24 raket ráže 220 mm. Střela je vybavena stokilogramovou termobarickou hlavicí s dostřelem 400 až 6 000 metrů. Při jedné salvě pokryje plochu o velikosti jednoho kilometru čtverečního.

Munici tvoří dvě nálože. První nálož, jež exploduje v předem určené výšce, rozptýlí explozivní hmotu do okolí, kde společně se vzduchem vytvoří vysoce explozivní aerosolový mrak. Ten často navíc přichází přímo do styku s cílem.

S odstupem několika sekund pak další nálož vzniklou směs zapálí, čímž dojde k explozi, která má několikanásobně větší sílu, než mají klasické trhaviny. Vzniká tak mohutná tlaková vlna s obrovskou ničivou silou. Celý ničivý efekt je umocněn podtlakem vzduchu, který se tvoří za tlakovou vlnou. (zdroj a více)

-Pozorovatelka-  25.10.2015

 

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Ščors
Návštěvník
Ščors

Jsou to termobarické nebo také vakuové střely. Ruské mají větší účinnost, kvůli nanotechnologii. Pro tanky ARMATA se počítá při jejich modernizaci použít větší ráže a bez vývrtu, právě aby mohly vystřelovat termobarickou munici. Existují i vakuové bomby (RF s pokročilou nanotechnologií), a také ještě účinnější, kdy vznikne gravitační trhlina a ta vše nasaje; nic se pak z cíle nenajde. Zbraně dobré k převrácení myšlení rusofobů, eurohujerů, pražské kavárenské stoky, TOP09 a podobných.

B. J.
Návštěvník
B. J.

Bohužel musím souhlasit s Robertem. Je to moc velké řinčení zbraněmi. Podporuji Rusko, podporuji to co dělají i když jsem obezřetný, přece jenom jsou tady šrámy z minulosti. 25 let jsem měl možnost pozorovat co dokáže NATO(majitel USA) proto ten obrat. Ale není nutné neustále ukazovat ruské zbraně, jejich sílu atd. nechovejte se tak výhružně sami víte jak to dokážou naše presstitutky otočit proti Rusku a jeho činům ať už jsou chvályhodné. Putin se jednou zmínil o ZNH a samozřejmě hned že Rusko vyhrožuje. Stejně se mu divím že má tolik trpělivosti.

zajic1
Návštěvník
zajic1

Takže zbraň hromadného ničení rovna bojovým plynům, časem to bude zakázáno

bantustan
Návštěvník
bantustan

Klídek,jen KOSMICKÉ ZBRANĚ…A to mají v rukávu ještě JINÝ KALIBR..Pročpak byl Putin týden NEZVĚSTNÝ a s KÝMPAK jednal? Ostatně, prastaré zbrojní fosilie očima AMERIČANA http://matrix-2012.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1418:tajne-zbran-a-projekty&catid=77:tajna-technologie&Itemid=94

kajmik
Návštěvník
kajmik

Jak má neznalý člověk pochopit tuto větu: “Charakteristické parametry TOS-1 byly pro plamenomet systému TOS-1A upraveny tak, že byla zvýšena jeho účinnost.”?
Osobně bych byl rád, kdyby články o zbraních psal někdo, kdo se v nich alespoň trochu vyzná 😉
Jde totiž o RAKETOVÝ SYSTÉM (v podstatě RAKETOMET), ne plamenomet, což je docela podstatný rozdíl. To že se v Rusku vžil od dob Katuše specifický název “огнеметной систем” neznamená, že se to překládá doslovně 😉
Jako doplnění bych uvedl, že tento typ byl vyvíjen v 80. letech a byl prvně otestován už v Afghánistánu v roce 1988 a ve větší míře při válce v Čečensku při útoku na Groznyj v roce 1999 (což při jeho plošné ničivé síle přineslo pří útoku na město velký počet mrtvých civilistů).
Po těchto úspěšných testech byl v roce 2001 oficiálně zařazen do raketového vojska, kdy byl navýšen dostřel (na 6 km) a vylepšena řídící jednotka. V této podobě slouží dodnes, kdy kromě ruské armády je i v armádě Kazachstánu (18 vozidel) a Azerbajdžánu (3 vozidla).
Loni si koupil 4 kusy Irák a nedávno se 1 až 2 vozidla objevila v Sýrii v rámci ruské podpory oficiální vlády prezidenta Bašára al-Asada.
—–
Zbraň TOS-1A kombinuje klasický raketomet s termobarickými raketami (24 raket ráže 220mm, kdy hlavice váží 100kg), takže dokáže zničit plocha cca 1 čtverečního kilometru. Princip je takový, že ještě ve vzduchu nad místem zásahu dojde k explozi první části hlavice, která rozptýlí do okolí hořlavý aerosol, který je o pár sekund později dalším výbuchem zapálen. Výsledná exploze je tak podstatně silnější a může zasáhnout i kryté cíle díky tlakové a tepelné vlně.

Vypatlaný rusák
Návštěvník
Vypatlaný rusák

Typický rusák. Doma chcípá hlady ale je hrdnž na své zbraně. Debílci jsou to vypatlaní

Princ Corwin
Návštěvník
Princ Corwin

No tak troliku snaz se vice…jinak nebudes mit za co hulit!

Paw
Návštěvník
Paw

Bojuje Rusko i za tebe ,aby ti neusekli teroristi hlavu i stim co mas na misto mozku

Ščors
Návštěvník
Ščors

1+1 = ?

Nemo
Návštěvník
Nemo

Ano, dokážeme opravdu dělat neuvěřitelné věci k zabíjení jiných lidí. A jsme čím dál bezohlednější. K planetě, přírodě, zvířatům i k sobě samým. Umíme už vyhladit lidstvo na tisíce způsobů, stačí si vybrat. Co na tom, že neumíme chudým lidem dát kus pozemku, aby měli pocit, že sem patří a že nejsou odkopnuti žebráci. Co na tom, že neumíme vyrobit levné bydlení pro bezdomovce, kde by měli svůj prostor pro život. Neumíme ani zaměstnat zhruba milion lidí u nás doma, nemáme pro ně jakékoliv uplatnění. A to jsme civilizovaná země bez války. Kolik je to celosvětově? Dokáže to někdo vůbec odhadnout? Ví někdo kolik je na světě ,,zbytečných ,,lidí? Neví a ani to nikoho nezajímá. Za to rakety, které zabíjejí lidi, to je jiné kafe. Takových ještě v Sýrií nebylo. A ten úžasný název Slunce. Jiná raketa se třeba jmenuje Satan. Umíme být k sobě jako k druhu neuvěřitelně krutí. Na jedné straně škemráme a prosíme za odpuštění, za vyléčení nemocí, padáme v kostele na kolena. Čekáme na příhodná data a konstelace, kdy už se něco opravdu stane. Na straně druhé fandíme zabíjení ,,teroristů,, proto že si to zaslouží. Kdo ví co si ti lidé zaslouží? Nikdo. Ani Vy ne ani já ne. Víme pouze to, co nám řekl Matrix. A tak to buď oslavujeme, nebo tím opovrhujeme. Výsledek je vždy stejný. Krutost, válka a zabíjení. Tu komunisty, tu nacisty. Jindy teroristy a příště? Třeba civilisty jako už po mnoho tisíc let. A zatím jiní vymýšlí čím dál sofistikovanější zbraně a jiní na nich pohádkově bohatnou. Další tomu vládnou. No a my? My se tím buď necháme zabíjet, nebo tím zabíjíme jiné.

Karel
Návštěvník
Karel

hmm, vytesat do kamene,…. a lidem občas vyliskat, aby se probrali…..

Aksal
Návštěvník
Aksal

Myslím, že to soustavné zabíjení je způsobeno tím, že ti, kteří o tom rozhodují jsou většinou muži a nebo bezdětné ženy (Merkel, Rice) . Tj. lidé, kteří nikdy neporodili dítě, neví, co to je nosit dítě ve svém těle 9 měsíců, v bolestech jej porodit a pak se o něj strachovat, aby bez úhony dospělo…Takže lidé, kteří nikdy nepocítí, co je to mateřská láska, kteří nejsou schopni dát život, se perfektně naučili zabíjet… Je jenom jeden způsob, jak člověk přijde na svět, ale milion způsobů, jak ho lze zabít…

tomax
Návštěvník
tomax

Kéž by to tak bylo, ale obávám se že je to poněkud složitější, viz třeba Magda Goebelsová.
Jinak se mi Vaše příspěvky zde na AEčku líbí, mají v sobě světlo a optimismus, v této temné době velmi důležité.

Aksal
Návštěvník
Aksal

Souhlasím. Každé zjednodušení trochu pokulhává. Co se týče Magdy G. Tam bych to chápala. Jako matka, měla strach, co bude s dětmi a tak je raději vzala s sebou…

zase jeden
Návštěvník
zase jeden

no jo zase jeden socialista . . . . NIKDO NA SVETE NENI ZODPOVEDNY ZA NEKOHO JINEHO s jedinou vyjimkou…a to je zodpovednost rodicu pripravit sve potomky na zivot ve spolecnosti POKUD SI TEDY NEKDO STEZUJE ZE SE MU NEDOSTAVA TO CI ONO TAK AT SI STEZUJE SVYM VLASTNIM RODICUM NA TO ZE HO NEDOKAZALI PRIPRAVIT NA ZIVOT , samozrejme ze je tady jedna nizkoprocentni vyjimka za ty co se narodili s nejakou vadou a od prirody jim neni dano aby se sami o sebe postarali

jan
Návštěvník
jan

pěkně shrnuté fakta,co z toho ale vyplývá?resp.kde je hlavní problém? řešení by mělo při určení problému vyplynout…

Robert
Návštěvník
Robert

Zase fascinace nad nejakou ruskou zbrani? K cemu toto info?

Nina Lugovskaja
Návštěvník
Nina Lugovskaja

Zvlášť když Američani termobarické bomby mají taky.

rakosnicek
Návštěvník
rakosnicek

Kdepak, to vubec nic neni. Fascinujici jsou jine veci jako. 300 000 vojaku na 800 vojenskych zakladnach ve 156 zemich sveta, 20 letadlovych lodi prosazujicich mocenske zajmy daleko od domova v kteremkoliv svetovem oceanu nebo mori.

Radim
Návštěvník
Radim

Tahle zbraň která hodně ubere na morálce a strhne se možná i panika v armádě na kterou to bude dopadat. Nechtěl bych být ani náhodou v cílové oblasti. Zde nějaké info o této zbrani: http://www.armadninoviny.cz/rusky-raketomet-tos-1a-soltsepek-pro-irak.html

ascharad
Návštěvník
ascharad

Stropnický se svojí armádou je v pohodě, prý je porazí.

tomax
Návštěvník
tomax

Obávám se, že dvě salvy s Tos-1 by “vyřešily” Strupův gang jednou provždy, nezbyly by po nich ani bagančata.

http://www.military.cz/russia/air/weapons/bombs/odab/odab.htm
Viz článek: “”Oblak paliva obtéká objekty, které mu stojí v cestě a proniká do prostorů, chráněných před klasickými výbušninami (budovy, jeskyně, bunkry, ..). Druhá nálož výbuchem zapálí směs za vzniku masivní tlakové vlny (interval mezi výbuchy obou náloží je přibližně 2 sekundy). Tlaková vlna ničí nezpevněné budovy a techniku a zneškodňuje a zraňuje osoby. Účinek se umocňuje v uzavřených prostorech, ale také například v prostoru pod oblečením vojáků.””