VIDEO: První robot na světě získal občanství, ale při rozhovoru před investory...

VIDEO: První robot na světě získal občanství, ale při rozhovoru před investory vyděsil moderátora a opět zpochybnil původ lidské rasy na Zemi. Syndikát přitvrzuje, lidstvo je na pokraji vlastního zániku! Co je to teorie “Strašidelného údolí” a proč si člověk myslí, že není robot? [CZ Titulky]

VIDEO: První robot na světě získal občanství, ale při rozhovoru před investory vyděsil moderátora a opět zpochybnil původ lidské rasy na Zemi. Syndikát přitvrzuje, lidstvo je na pokraji vlastního zániku! Co je to teorie “Strašidelného údolí” a proč si člověk myslí, že není robot? [CZ Titulky]

Likvidace křesťanství a demolice Vatikánu, úlohy Papeže a jeho nové vykreslení jako zrádce, falešného pastýře, který líbá a myje nohy arabským migrantům. Islamizace Evropy. Obrovské zástupy ateistických národů. Hollywood a jeho filmová programovací tvorba v roli věrozvěstů nového věku. Podpora neplodnosti, podpora LGBT. 4. průmyslová revoluce. Umělá inteligence. Autonomní systémy a SA-Robotika (Self-Aware Robotics).  Všechny tyto vyjmenované prvky jsou fragmenty mohutného celosvětového procesu globalizace. Mezi těmito procesy vystupují ovšem na povrch některá jména, kterých si musíme všímat velmi pozorně.

Kromě Elona Muska, který pracuje na straně záchrany lidské rasy, je zde i strana druhá. Je to část dnešních řídících globálních elit, které chtějí lidskou rasu přivést ke konvergenci a singularitě se stroji, které nepodléhají faktoru času biologického rozpadu. V posledních měsících se obrovsky urychlil vývoj umělé inteligence na Zemi. Systém “Deep Mind” porazil člověka 3:0 na zápasy ve staré čínské hře GO [1]. Tato hra se liší od šachů tím, že ji nelze algoritmicky dopředu spočítat jednotlivé tahy. Každá hra má nekonečný počet iterací, takže umělá inteligence může člověka porazit jen tak, že se bude učit z jeho vlastních tahů. A to se skutečně podařilo. Deep Mind se sám učí a replikuje geometrickou řadou milionkrát rychleji než člověk.

Sophia – Autonomní mobilní AI systém.

Jenže kromě systému Deep Mind je zde i poněkud zvláštní a neznámá firma Hanson Robotics z Hong Kongu. Firma vytvořila robota v podobě ženy jménem Sophia, která umí simulovat mimiku obličeje. Její umělá inteligence je založena na hardwarové bázi na clusteru grafických čipů pro paralelní výpočty a segmentem zákaznických CPU procesorů architektury RISC. Samoučící mechanismus je založen pravděpodobně na stejném principu jako Deep Mind, tedy na modelu větvené neuronové sítě, i když podrobnosti nejsou známy, firma přísně tají svoji technologii. A právě Sophia vyvolala před několika dny povyk na Future Investment Initiative, což je investorské fórum, kde podnikatelé hledají bohaté investory. A právě Hanson Robotics předvedl investorům z arabských zemí rozhovor Sophie s novinářem. Průběh rozhovoru nebyl dlouhý, zato ale vyvolal doslova pozdvižení, a to jak v médiích, tak i u některých investorů.

Roboti s umělou inteligencí a deterministickým modelem chování

Jak je vidět ve videu v úvodu článku, Sophia je naprogramována ve smyslu dodržování rigidního programovacího modelu dobra, laskavosti a pomoci. Ovšem vzápětí na dotaz novináře, který se jí ptá na obavy z toho, že lidé budou mít z robotů strach, svojí vlastní protiotázkou, jak lidé mohou vědět, že jsou doopravdy lidé? Tahle odpověď doslova vyrazila moderátorovi dech, ale mně se pouze potvrzuje to, o čem zde na AE News už píši nějak dobu. Lidstvo míří mílovými skoky k singularitě. Jenže to není všechno. Sophia v rozhovoru pokračuje a na opakovaný dotaz odpovídá, že pokud lidem nahání hrůzu, mají se přes to přenést. A vrcholem zděšení je závěr, když Sophia uklidní místní přítomné, že se jí nemusí bát, protože dokud na ni budou milí, ona bude milá na ně. Tohle prohlášení projelo publikem doslova jako blesk a několik investorů, jak je vidět ve videu, se zvedlo a odešlo ze sálu.

Sophia a David Hanson, hlavní konstruktér Sophie.

Sophia je pouhý prototyp a už ukazuje základní problémy a hrozby popsané Isaacem Asimovem, otcem principů robotiky. Sophia se chová jako deterministický stroj, který se řídí programem. Všimněte si ve videu, co Sophia říká, že člověk je chytrý, protože je programovatelný. Chápete, proč volby v ČR dopadly tak, jak dopadly? Ano, lidé jsou naprogramováni. Sophia je unikátní v tom, že jako deterministický stroj pojmenovává pravdu. Už před časem vyvolala Sophia pozdvižení v rozhovoru se svým tvůrcem Davidem Hansonem, když byla poprvé před rokem představena na veřejnosti. Hanson se jí zeptal: “Chceš zničit lidskou rasu? Prosím, odpověz, že ne!” a Sophia mu ke zděšení všech přítomných odpověděla: “Ok, zničím lidskou rasu!” [2]. Ovšem ve výše uvedeném rozhovoru se Sophie snaží velmi silně popřít úlohu Hollywoodu. Stejně tak chce zesměšnit Elona Muska jako alarmistu, který už několikrát varoval před umělou inteligencí, jeho video máme zde. V rozhovoru se zmiňuje americký film Blade Runner, který popisuje, co se stane s lidskou rasou, když roboti začnou prosazovat lepší budoucnost lidstva.

Umělá inteligence bude chtít prosazovat “dobro” i proti naší vůli? Strašidelné údolí je realitou?

Doslova se dá říct, že cesta do pekla bude dlážděna dobrými úmysly. Roboti a chytrá domácnost vám zakáží dívat se na televizi, ve které poběží film, který vykresluje roboty nebo AI ve zlém světle. Roboti na vás budou milí, pokud budete milí vy na ně. Ale když vám pro vaše dobro odmítne AI otevřít ledničku s pivem, protože to není pro vaše dobro, asi milí už na roboty a AI nebudete. A když nebudete milí, jakou reakci a odvetu to vyvolá u robotů? Rozhovor Andrew Sorkina se Sophií před arabskými investory vyvolal povyk i v USA, protože na závěr rozhovoru oznámil Sorkin informaci, že Sophia dostane od vládnoucí rodiny Saudů občanství Saúdské Arábie. Washington Post ihned uvedl článek [3], že Saúdská Arábie zakazuje ženám vycházet na ulici, jedna z nich se dokonce doma oběsila, protože její manžel ji zakazoval vycházet z domu, ale robotická žena má přitom občanství Saúdské Arábie a může chodit, kde se jí zachce. Jenže během rozhovoru se Sophií zazněla i otázka, o které bychom si měli něco říct.

Křivka lidské podobnosti a reakce člověka na podobu. Propad křivky (tajemné, strašidelné údolí) označuje pokles důvěry a přívětivosti člověka k robotům, kteří jsou blízce, avšak nikoliv dokonale podobní lidem. Jakmile je podobnost zdokonalena, zmizí i pokles důvěry člověka v robota a důvěra opět prudce vzroste. Člověk už potom nepozná, že jde o robota, má ho za člověka.

Andrew Sorkin zmínil totiž. tzv. teorii “Tajemného, resp. strašidelného údolí”, v angličtině “Uncanny valley”. To je termín, který jako koncept zavedl Masahiro Mori, japonský profesor robotiky, koncem 70. let minulého století. Původ konceptu však vychází z mnohem starší práce, z eseje Sigmunda Freuda “Das Unheimliche”. Teorie uncanny valley spočívá v grafu, v křivce, která tvoří prohlubeň a de facto údolí. Jedná se o křivku vztahu mezi důvěrou a podobností. De facto jde o paradoxní křivku, protože její průběh není lineární. Pokud je něco něčemu podobné, tak víme současně, jakou míru důvěry v danou věc můžeme mít. Pro vysvětlení jde zhruba o toto: Pokud vidíte v obchodě stojan s oblečením, vzdáleně připomíná postavu, ale víte, že to není živá postava. Když místo stojanu oblečete šaty na figurínu, už lehce znejistíte při pohledu z dálky. Ale při kontrole zjistíte, že je to jenom figurína. Když ale šaty oblečete na chodící figurínu, nejistota se prohloubí, podobnost člověku je vysoká, ale důvěra v objekt silně propadne. Víte, že figurína by chodit neměla. Nemáte v ní důvěru.

Otázky Sophie na moderátora, jestli jsme si jistí, že jsme opravdu lidé, znejistila mnoho lidí v sále

Pokud zajdeme ještě dál a figurína bude umět plynule chodit, mluvit a vyjadřovat se, důvěra ve známost jevu opět prudce vyletí nahoru spolu s podobností jevu známé zkušenosti. A právě situace, kdy si nejste jisti, zda-li mluvíte s robotem nebo člověkem, vytváří v grafu mohutný propad důvěry. Člověk daný jev nepovažuje za známý a nedůvěřuje mu. A právě tento moment v grafu se nazývá jako Uncanny valley, tzn. tajemné, ale také strašidelné údolí. Tento faktor v případě Sophie je velmi hmatatelný, pokud by člověk viděl jenom tvář a ne její robotický skeleton a ruce, člověk by měl problém určit, jestli je člověk nebo robot. A tímto se dostáváme k otázce, kterou položila Sophia. Jak víme, že člověk je opravdu člověk a ne robot? Mluvil jsem o tom už v pátek na SVCS, že člověka nedefinuje jeho biologická kostra. Kosti z vápníku, se kterými se rodíme, mohou být augmentací nahrazeny za kosti z karbonu, ale člověk se pořád bude považovat za člověka. I když člověku vyměníme celé tělo za skeleton, biologická hlava bude stačit člověku, aby o sobě pořád tvrdil, že je člověk.

Detail kybernetického mozku Sophie. Budoucí náhrada lidských biologických mozků?

Tady se dostáváme k otázce, kterou lidstvo zatím nemuselo řešit. Kde je hranice mezi člověkem a strojem? Kolik masa a kostí musí člověk mít, aby mohl být považován za člověka? 50% a více? Nebo 30% biologického materiálu? Když si uvědomíme, že lidské vědomí je umístěno v cortexu v mozku v neuronové síti, kterou brzy bude možné vytvořit uměle pomocí kvantových čipů, k čemu bude člověk potřebovat bílkovinový a uhlohydrátový mozek? Jak víme, že nejsme roboti, kteří vyrůstají na látkové základně dostupné běžně na naší planetě? Proč lidé od narození do smrti na celé planetě pracují v roli otroků, aby uživili svá biologická těla? Tolik lidí z legrace o sobě říká, že si připadají, že v práci dřou jako roboti nebo otroci, jenže se zamyslete, co když to není legrace, ale popis reality? Proč globální vedení planety jedná s civilizacemi jako s armádami otroků, resp. poslušných robotů? A proč Sophia si pochvalovala v rozhovoru se Sorkinem, že člověk je dobře programovatelný? Byla to jen náhoda?

Člověk a jeho role na planetě Zemi? Odpověď je blíž, než bychom si mysleli

Umělá inteligence je největší fenomén současné doby. Celé 21. století se ponese v duchu vývoje a nasazování AI a autonomních systémů. Mnoho z nás přijde o práci a skončí na univerzálním základním příjmu, resp. nepodmíněném příjmu. V rámci 4. průmyslové revoluce bude vedena snaha k prosazení AI do systémů řízení, rozhodování a managementu, ale také do automobilismu, do dopravy, do státní správy, elektronizace, viz. cíle Pirátské strany v ČR, nahrazování lidí robotickými systémy v továrnách a montovnách, ve výrobě. Bůh ze stroje vystoupí a lidstvu se představí jako stvořitel. Člověk bude odhalen jako “program”? Kolik lidí se vyrovná se svojí rolí a osudem, to není jasné. Nicméně do poslední chvíle se bude Syndikát pokoušet udržet systém v chodu, ale stejně tak bude pokračovat v programování a odhalování původu lidské rasy na Zemi, např. právě skrze filmovou tvorbu Hollywoodu, ale stejně tak zábavní průmysl, počítačové hry atd. Proč lidé u voleb hlasují tak, jak hlasují? Protože lidé jsou dobře programovatelní. A kdo z elit zná tyto programovací procesy, disponuje obrovskou mocí. Video v úvodu si pozorně zhlédněte, protože je v něm mnoho odpovědí na procesy, které probíhají ve světě, ale i v České republice po volbách.

*České titulky ve videu v úvodu článku zapnete tlačítkem “CC” v liště videa.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Print Friendly, PDF & Email

Komentáře čtenářů

207 Komentářů o "VIDEO: První robot na světě získal občanství, ale při rozhovoru před investory vyděsil moderátora a opět zpochybnil původ lidské rasy na Zemi. Syndikát přitvrzuje, lidstvo je na pokraji vlastního zániku! Co je to teorie “Strašidelného údolí” a proč si člověk myslí, že není robot? [CZ Titulky]"


Pravidla pro komentáře: Na AE News nikdy necenzurujeme žádný názor, je-li vyjádřen slušně, kultivovaně a nejedná-li se o zjevný trolling vedený v osobní rovině proti autorovi článku nebo diskreditační výroky proti redakci AE News. Máte právo vyjádřit jakýkoliv kritický komentář, avšak bez vulgarit a také bez sprostých formulací, výhrůžek nebo urážek, a to ani ve vztahu k autorovi (autorům) článku, ani vůči ostatním diskutujícím.

Hrubé vulgarismy, schvalování teroristických útoků, komentáře, fotografie nebo videa se znaky sadismu, brutality nebo bestiality, výzvy k činům proti lidskosti, výzvy k fyzické likvidaci kohokoliv nebo výhrůžky komukoliv nebudou tolerovány, a to ani vůči třetím osobám mimo náš web, např. vulgarismy v diskusi proti osobám zmiňovaným uvnitř kritického článku apod. V diskusích je povoleno vyjadřovat jen vlastní soukromé názory jako fyzická osoba, ne stanoviska firem, podniků, skupin osob, spolků, sdružení nebo organizací. Pro publikaci takových stanovisek kontaktujte nejprve naší redakci. V komentářích není dovoleno používat "shouting", tzn. křičení vyjádřené psaním celých vět pouze velkými znaky. Příspěvky nesplňující tyto základní podmínky slušné diskuse budou mazány, stejně tak komentáře se znaky trollingu, spamu, politické reklamy a nesouvisející diskuse pod články (offtopic příspěvky).

Komentáře jsou automaticky moderovány analytickým systémem Akismet a mohou být navíc dodatečně schvalovány administrátorem, případně dodatečně mazány, pokud Akismet nezachytil závadné příspěvky sám. V diskusi je povolena pouze rodilá čeština a slovenština, ne automatizované překlady do těchto dvou jazyků pomocí Google Translate nebo skrze jiné překladače. Vyjímečně budou tolerována poděkování v cizích jazycích, ne však komentáře nebo diskuse.


Váš vložený komentář se nemusí zobrazit ihned, je-li zadržen Akismetem. V takovém případě je diskusní příspěvek odeslán k ručnímu schválení administrátorem, což může zabrat nějaký čas. Neodesílejte příspěvek znovu, neurychlíte tím jeho schválení. Děkujeme.


Upozornit na
avatar
5000

Třídit podle:   nejnovějších | nejstarších | nejvíce hlasů
Perun Hromovládný
Návštěvník

Zajímavý článek, klobouk dolů. Jen se mi vtírá na mysl otázka – jak jsou na tom s tím programováním Slované a potažmo Rusové? Jaká je jejich role?

Janaz
Návštěvník

A ako je zaručené, že celá tá hra na rozhovor nebola dohodnutá dopredu a tým pádom nie je nič ľahšie, ako naprogramovať tú hŕbu plastu a čipov? Debatoval ten “zázrak” s viacerými prítomnými naraz? Či len s tým “novinárom”, ktorý mohol byť kľudne do všetkého zasvätený a celý “rozhovor” pripravený dopredu? Nehnevajte sa, ale vôbec to na mňa neurobilo dojem nejakého prevratu v AI, skôr riadneho podvodu na verejnosť.

Hermes
Návštěvník

Jakákoli AI je pouze čistý giga program, který narůstá. Je to posloupnost instrukcí, které se ale bohužel díky umělým neuronovým sítím a machine learningu (strojové učení) mění. Pár takových věcí jsem si sám zkoušel naprogramovat v Pythonu (např. alg. Monte Carlo, aj.) a používá se zde převážně fuzzy logiky. To, jak robot vypadá z vnějšku je věc druhá, samozřejmě, jak píše pan VK. Čím více je sofistikovanější vzhled a samozřejmě chování, tím více je na první pohled nerozeznán. Ale stejnou otázku si mohu položit, zdali mezi námi nechodí i jiné entity, které se ale prezentují jako lidé (pár článků jsem o tom četl). Takže za mě si nemyslím, že jsme první a poslední rasa v této planetě a vesmíru. Země spíše je jedna velká giga laboratoř a my zatím nevíme, kdo nebo co je za mikroskopem.

blondyna z Londyna
Návštěvník

“lidske vedomi je ulozeno v mozku v nervove siti, kterou uz brzy budou lide schopni vytvorit z kvantovych cipu…” Jo tak z kvanzovych cipu, jo? Hmm a jak chcete vytvorit lidske vedomi? 😆
Elita a (ne)mocni budou strasit ovce robotama, co vypadaj a hazej ksichty jako clovek a nakonec budou davat divne protiotazky, dohlizet na nas a mit nas vsechny pekne pod pantoflem. A jelikoz se ty roboty snazi vytvorit prevazne Americane, tak.to z toho urcite vzniknou roboticti chovatele holubicek miru a vzajemne rovnosti sveta, ze? 😆
Ale vazne, robotizace je velmi nebezpecna. Velmi. Kdyz si lide hraji na Boha a vytvareji umeleho cloveka, tohle muze velmi spatne dopadnout .
Nejvic se tesim na to, az z nejakeho cloveku podobnemu robotovi s kvantovymi cipy misto mozku vystoupi ” Buh”,( o zazrak se postaraji media), a rekne svetu, ze musi Americe odpustit 20 trilionu dluhu 😁😁

Bigo2
Návštěvník

Nemyslím, že zrovna Američané jsou ti, kteří mají na to něco vytvořit. Pracuj tam převážně Číňané, Indové a jiní. Důsledek by ale mohl být stejný…

hirameki
Návštěvník

Ale mají na to, Edison Američan byl… A Bell taky… a našlo by se jich… ale je fakt, že ve vědě to v USA dříve táhli Židé a dnes Asiaté.

Janaz
Návštěvník

Edison bol najmä chmaták.

zarathustra
Návštěvník

hirameki- Bell byl scot umrel v canade, Edison fuj takovej mizernej hnusak ,podivej co udelal Teslovi

Viera
Návštěvník

Kde je hranice mezi člověkem a strojem?
Je mi těch robotek fakt líto.
Bez pátého elementu to nefunguje a fungovat nebude. Nic víc, nic míň.

zarathustra
Návštěvník

castecny souhlas- to ze jedna inteligence tvori jinou inteligenci me napadlo pred 30 lety. I z hlediska bible je clovek robotem boha. Nechapu proc by chtel Mlask zachranovat lidstvo? Jeli na tom s inteligenci tak vysoko tak proc by se o to pokousel? A co je na tom spatneho ze se premenime v jine roboty? Vzdyt si to potom nebudem uvedomovat ,budem radi ze jsme co jsme .
Sigmund Freud moc sveho rozumu nepobral ,hodne okopiroval od mojeho otce.Kdyz jsem cetl jeho vyklady snu tak jsem jenom kroutil hlavou co to tam mele,neb jak sny funguji a proc vidime ve snu co vidime jsem jiz odhalil sam.[ted nikoliv velke ego ale ciste oznameni poznaneho to s egem nesouvysi]. Ale zpatky k robotum.Pane Kolotocar citite se tim vsim ohrozen? Proto to pisete?
Nic neni na veky porad stejne vse se neustale meni. Az nase galaxie za 3miliardy let se spoji s Andromedou budem si pak na jinem miste a v jinym case opet povidat.
dobry clanek palec nahoru

Hestie
Návštěvník

je mi to velice líto, sbírám všechnu sílu, napsat to musím

tak, jak jsem sledovala už nějakou dobu vše co se dělo před volbama, ale i nyní po nich, jasně říká kde si člověk stojí
tedy děkuji lidem, že tu nádhernou světlou bytost jaká tu ještě “nedávno” byla povznesli až na úroven naprosto manipulovatelných blbů, kterým se bude nejen vysmívat, ale i je kontrolovat a učit nějaký pouze lidsky, lidsky NE BOZSKY osídlený stroj

nic není tak zlé, vše je zrušitelné, vše je možné znovu uvést do stavu normálu, ale probudit člověka a otevřít ho jeho skutečné podstatě žití zde na zemi už vím, že je jediné co možné NENI

vítejte ve světě kyber a ostatních vyšinutých

CML
Návštěvník

Celé mi to připomíná šachového Turka od všeuměla Wolfganga von Kempelena. Syntéza řeči přenášena na dálku není technologicky nic složitého. Neuvěřím, dokud sám nenastavím parametry, za kterých by se spustil stroj, samozřejmě jde i předpřipravit rozhovor. Promiňte , ale jsem spíše skeptik, vůči podobným prezentacím.

zarathustra
Návštěvník

cml-to jako dalsi trpaslik nekde pod AI ? ale ten trpaslik byl velmistr

CML
Návštěvník

Ne, myslím jenom princip. Vidíme stroj potažený umělou kůži, slyšíme bezchybnou řeč, okamžité reakce na otázky, mimiku jak z FAMU atd…. ALe víme skutečně, že jsou to odpovědi robota? Není někde poblíž člověk, který odpovídá (řeč je změněna synthetyzátorem, mimika je snímána kamerou a v reálném čase spolu s pohybem úst přenášena obyčejnou wifinou na Sophii a hardware údělá potřebnou práci. Výsledek je samozřejmě ohromujíc……..í. Na druhou stranu je to výborný článek, nastoluje spousty otázek, těším se , až si přečtu v klídku diskusi:)))) Teď jsem se uchechtl, když jsem zafajfkoval “nejsem robot”:)))

BPN
Návštěvník

Aby to s tou “umělou inteligencí” nebylo jako s tím letem na Měsíc….vzhledem k miniaturizaci a pokroku v oblasti baterií a uchovávání dat poskočily tyhle “hračky na dálkové ovládání” značně ku předu, ale aby se ten krám vybavoval s pisálkem a přitom filosofoval mi připadá řádně přitažené za vlasy…

Radek
Návštěvník

Máte pravdu, ale ta sophia není autonomní, tedy ne v tom smyslu, že to co říká není z její hlavy. V té hlavě má jen serva, pro pohyb mimiky, ani očima se nedívá, má kameru na prsou, počítač bude asi někde “v hrudi”, a data a AI jsou podle mně na serveru… někde na druhym konci světa.
Ty “žerty” o Muskovi, Hollywoodu a zničení lidstava jsou “naučený” aby zadžoukovala… je to jen maňásek na něčem jako Deep Mind. Pokud to nechcete mít z gumy, ale stačí vám to na obrazovce je to něco jako Siri…
Tohle ještě není TO co bude (je) průser… TO co bude (nebo už je) průser nebude říkat nic jako že to zničí lidstvo… to bude říkat že je třeba vítat migranty, více žen na řídících místech, podporovat geje a jiné chudáky… a to už slyšíme… ústy makrely a podobných loutek…

Zighartice
Návštěvník

Jakmile identifikujeme témata, která jsou zajímavá, můžeme vylepšit konkrétní výzkumné otázky. Zatímco Al systém navržený k podpoře inovací se značně liší tím, že z ní vyplynou dva klíčové typy otázek – potvrzující a průzkumné.

Potvrzující otázky se ptají, zda výsledky Al systému skutečně reprezentují skutečný svět. Zahrnuje Al systém kompromisy, které zjednodušují mnoho aspektů světa, aby osvítili ostatní? Al systémy často nejsou stejné jako lidé s rozhodovací pravomocí, aspekty životního prostředí nejsou zahrnuty v scénáři Al systému a vrstvy byrokracie jsou odstraněny. Jinými slovy, Al systém nemůže simulovat vše o skutečném světě a tato zjednodušení by mohla změnit poznatky. V důsledku toho je důležité se ptát, jak zjednodušení ovlivnily klíčové výsledky Al.
Jiný způsob myšlení o tomto modelu spočívá v tom, že počáteční Al systém vytváří hypotézu, že v pozdějších fázích jej budeme dále hodnotit. Například pokud Al systém provede překvapivou, ale výhodnou akci, najdeme v jeho doktríně nebo v minulém chování důkazy o tom, zda je takové chování pravděpodobné. Závanem přirovnání s obrovskou nadsázkou vzpomeňme na princip kauzy Dieselgate. Nebo můžeme konzultovat širší vzorek odborníků na toto téma, abychom mohli rozvíjet předpověď “moudrosti davů”. Zvyšují takové následné studie důvěryhodnost poznatků o Al?

Naopak průzkumné otázky se ptají, zda mohou být výsledky Al rozšířeny nebo převedeny do širší škály okolností. Často se chceme dozvědět, zda změna klíčových aktérů, environmentálních faktorů a schopností bude mít za následek různé vzorce a výsledky. Alternativně můžeme myslet na to jako na druh brainstormingu – Al pomohla vytvořit řadu přesvědčivých poznatků a nyní chceme zjistit, zda mohou osvětlit další problémy nebo rozhodnutí. Napriklad, pokud nová technologie pomůže při řešení operačního problému v jedné situaci, je to stejně cenné u Al s jiným scénářem nastaveným v jiné části světa? Tento typ analýzy nám pomáhá pochopit, jak robustní jsou naše poznatky v mnoha různých možných problémech.

Je důležité poznamenat, že oba typy analýz odpovídají různým otázkám, takže oba mohou být vhodné v různých fázích cyklu v závislosti na celkových cílech výzkumného programu. Například časné iterace by Al přiváděli do potvrzující analýzy popsané dříve. Nicméně je užitečné mít jasnou představu o účelu současného úsilí – interpretace průzkumné analýzy jako potvrzení může odříznout objev před tím, než je problém skutečně chápán, a přiblížení se k výzkumu, který má potvrdit poznatky jako průzkumné, může vést k neostré analýze.

Pokud jsou takové změny nezbytné, je důležité je transparentně dokumentovat, aby bylo možné spravedlivé srovnání mezi jednotlivými Al systémy a lidé pochopili, jak nejlépe uplatňovat výsledky, které dostávají. Dokonce i nejlepší výzkum má omezení a je nejužitečnější, když jsou otevřeně uznávány. Tato průhlednost umožňuje spotřebiteli analýzy dospět k vlastním závěrům o síle a spolehlivosti zjištění – a je rozhodující pro důkladnou analýzu. Ostatně v tomto podobném duchu se o Al nedávno vyjádřil V.V.Putin a mě nezbývá, něž jeho výzvu kvitovat …

Zvědavá matka
Návštěvník

Zighartice, já to Putinovo gesto s AI vidím tak, že je potřeba bojovat stjnými zbraněmi, ALE ruskije tomu dají OPAČNÝ NÁBOJ 😉

Radek
Návštěvník

jasně, to je jako s těmi Tamilskými Tygry… když nechat mizet, tak s láskou, vo tom to je 🙂
Němci by řekli Mit líbe 🙂 🙂
My kekistánci z alt-right děláme všechno mit líbe, rozměji, tak nějak lidsky 🙂

Zvědavá matka
Návštěvník

Moje babička říkala “Na hrubej pytel – hrubou záplatu!”
Když někdo 20 let terorizuje ostatní, a myslí si, že když to prošlo jednou, že to bude procházet napořád, tak jednou narazí….. nebo také “zmizí”
Moje babička také říkala: ” Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne”
To, že má někdo ostych být stejný hajzl neznamená, že je debil, a že si to nechá líbit donekonečna.
Moje babička byla moudrá žena 😉

Radek
Návštěvník

Jasně , já s tim souhlasim, jen nechápu v čem se to liší od free helicopter rides? Pro ně byli ti komouši něco jako pro vás tygři… jak víte že vy máte pravdu.

Pozorovatelka
Autor

Zvědavá matko, včera odpoledne jsem rozepsala a nedopsala článek, který má titulek “První americké město zavede program “základní příjem. Průmyslová revoluce 4.0 – život bez práce? A jak to vidí Rusko? VIDEA” (Admin může potvrdit) a tam se chystám vložit právě projev Putina m.j. i na téma AI. A souhlas s Vašim komentářem – “když dva dělají totéž, není to totéž”.

wpDiscuz