Video: “Jak jsme se stali kolonií” – přednáška Ilony Švihlíkové

Video: “Jak jsme se stali kolonií” – přednáška Ilony Švihlíkové

Ekonomka Ilona Švihlíková v půlhodinové přednášce (a v následných dotazech) z února 2016 přibližuje obsah své knihy “Jak jsme se stali kolonií” a popisuje cestu Česka v procesu globalizace od sametové revoluce do současných dnů. Vkládám video, zde je jeho stručný obsah:

03:20 Klíčové faktory transformace – o začlenění Československa (Česka) do procesu globalizace po roce 1989, “Washingtonský konsenzus” (privatizace, deregulace, podhodnocený kurz, liberalizace obchodu a kapitálových trhů), nástup nadnárodních firem, výprodej národního bohatství a vytvoření nové bohaté třídy. Československo bylo nejméně zadluženou zemí. Nejvíce na tento proces doplatilo Rusko.

08:30 Enormní vliv zahraničních firem, který trvá dosud. Výsledkem je odliv zisků (ročně odcházejí stovky miliard do zahraničí, za rok 2014 to bylo 488 miliard), nízké mzdy (Česko je levnou pracovní silou, výší mzdy je na 22. místě z 28 zemí EU), nespravedlivý daňový systém. Tento model je neudržitelný!

16:25 Narůstá bezmoc a strach, spousta lidí žije těsně na hranici chudoby. Chápeme se jen jako diváci, nikoliv aktéři, hledáme spasitele, jen pomalu se učíme spolupracovat (byl velký zájem, abychom to neuměli).

20:10 Devalvace koruny (euro by mělo být za 18 Kč), politika ČNB, dezorientace elit, euro. Nízké mzdy jsou do systému “zabukovány”, Německu se nepřibližujeme, ale vzdalujeme. Politici neřeší strategické záležitosti, řeší triviální věci (elektronické pokladny). Česko je politickou i myšlenkovou periférií (nesleduje zahraniční dění), elitám česká pozice kolonie vyhovuje .

26:10 Proč existuje Česká republika, jaká je její národní idea – co o nás říká to, že si tyto otázky neklademe? Čím chceme být výjimeční? Žijeme v přelomové době! –  Bezprecendentní koncentrace krizí. Technologická revoluce, změna vnímání práce, ekonomické problémy, geopolitické napětí, klimatické změny. A v tomto prostředí  musíme uhájit vlastní existenci. 

28:23 Program pro Česko:  Definice národního zájmu, mír jako hlavní hodnota. Hledat přátele všemi směry. Diverzifikace (AIIB), odmítnutí TTIP. Daňové změny, boj proti černé ekonomice. Podpora vlastních ekonomických struktur. Nové národní obrození – “Jestli si příslušníci jakéhokoliv národa (a jeho státu) nejsou vědomi své identity, pak ohrožují svou existenci” . Závěr – “Kdo se nezajímá o politiku, o toho se začne zajímat politika”.

Vložila  -Pozorovatelka- 27.2.2016

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
LCZ
Návštěvník
LCZ

Jak jsme se stali kolonií:
ROZPAD ČESKOSLOVENSKA ( jedinečná dobová reportáž – přímý přenos) :
https://youtu.be/nCppDdyzMT0

Boris
Návštěvník
Boris
bantustan.czechia
Návštěvník
bantustan.czechia
Pavel
Návštěvník
Pavel

Tyhle zoufalce nemůže brát nikdo vážně.
Jakub Janda, zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty
http://www.blesk.cz/clanek/celebrity-ceske-celebrity/343742/znamy-lobbista-jakub-janda-natocil-porno-pro-gaye.html
Více asi netřeba k “Evropským hodnotám” dodávat.

nikol
Návštěvník
nikol

Viem ze sa to sem nehodi, ale potrebujem od Vas radu, koho budete volit? Nechcem totizto aby moj hlas prepadol a pripocital sa niekomu takemu napr. Ficovi!!

bantustan.czechia
Návštěvník
bantustan.czechia
4321
Návštěvník
4321

Kotleba to podle mne na Slovensku dá. Údajně jsou jeho data v průzkumech posouvány dokonce o jedno desetiné místo. Takže když hlásí, že má dvě procenta, tak má ve skutečnosti asi dvacet. To ostatní je buď hlas pro slepenec a nebo mimo parlament a pak je už jen poslední možnost volit toho Fica. Takže když nechcete promarnit hlas a nechcete volit Fica ani slepenec, tak jedinou možností je už jedině Kotleba. To je má analýza, jak bych se zachoval, kdybych žil na Slovensku.

kruton
Návštěvník
kruton

Kotleba je divoka karta, jeho popieranie SNP, odpor voci Rusku a v podstate neexistujuca dlhodoba vizia pre Slovensko mimo sferu EU a Ruska ci Ciny by mala byt slusnym alarmom a pripomenut, ze NIKTO nevie, ako to Kotleba mysli vazne s celou agendou a co vsetko obsahuje. Ja by som bol velmi opatrny a zistil si nieco aj o jeho minulosti.

4321
Návštěvník
4321

Kdyby Kotleba náhodou ty volby dokonce i vyhrál, udělolo by to takový vítr s celou Evroupou, že by se i další vlády v Evropě velmi silně obávaly voleb. To by znamenalo ústupky a možná i v závěru kotonečně to opravdové – celoevrpské řešení té migrační krize.

metla
Návštěvník
metla

Aký odpor voči Rusku?
To je dáko mimo. Kotleba sa jasne stavia na stranu Doneckej a Luhanskej republiky v otázke Ukrajiny. Kotleba s Ruskom nemá problém. Je za vystúpenie z NATO i EU v takej podobe ako sú dnes. A Kotleba je za spoluprácu so všetkými susedmi na základe vzájomnej výhodnosti a rovnosti.

kruton
Návštěvník
kruton

Tak beriem spat, ocividne mam uplne zle informacie.. vzhladom na uplne embargo okolo Kotlebu v mediach, medzi ludmi sa asi siri viac mytov a dezinformacii ako pravdy. Diky.

bantustan.czechia
Návštěvník
bantustan.czechia

Vzdělání,milý Komenský,je základ…A když OLOVNATÁ Petra Buzková dosedla do křesla ministra školství,prohlásila obratem,že svoje děti bude posílat do zahraniční školy..A na uporně pravicujících plátcích se rozhostilo TICHO,VELEBNÉ TICHO. https://www.youtube.com/watch?v=qY2BMfvuprc https://www.youtube.com/watch?v=__G4RfsQIIc&feature=youtu.be

Beowulf
Návštěvník
Beowulf

UPRCHLÍCI Z NDR V PRAZE přece zahájili rozpad socialistického bloku v létě 1989! Metoda “jak rozložit stát” je tedy pořád stejná a loutkáři jsou neoriginální rutinéři? Jen teď v poněkud větším měřítku.
Fotogalerie: Uprchlíci z NDR na velvyslanectví
http://www.prag.diplo.de/Vertretung/prag/cs/Botschaftsfluechtlinge__cz/Bildergalerie__Botschaftsfluechtlinge__cz.html

“Pražské velvyslanectví Spolkové republiky Německo se v létě 1989 stalo útočištěm pro tisíce východních Němců, kteří doufali, že se jim prostřednictvím ambasády podaří dostat na Západ. Situace, kdy prostory zastupitelského úřadu obývaly davy uprchlíků, vyústila 23. srpna 1989 v jeho přechodné uzavření. Až do pádu Berlínské zdi nicméně přes pražskou ambasádu vycestovalo kolem 15 000 obyvatel NDR.”
http://zpravy.idnes.cz/pred-20-lety-musela-ambasada-srn-v-praze-celit-naporu-uprchliku-p6n-/domaci.aspx?c=A090820_130326_domaci_pje

Mokoša
Návštěvník
Mokoša

Paní docentka má pravdu. Dostalo se mi té cti, že jsem pozvána na její přenášku. Bude o tom, jak asi půjdeme do důchodu s pláčem…na tohle všechno je jediný lék. Stmelit národ a vlastenectví kupředu levá zpátky ni krok. Ať si nám nadávají do nacionalistů, to je jedno jen když zachráníme zemi pro svoje děti.