V Moskvě byl zastřelen opoziční politik Kremlu Boris Němcov. Viněn je Putin....

V Moskvě byl zastřelen opoziční politik Kremlu Boris Němcov. Viněn je Putin. Gorbačov: Smrt Němcova má pomoci svrhnout Putina. Kamerový záznam střelby

V Moskvě byl zastřelen opoziční politik Kremlu Boris Němcov. Viněn je Putin. Gorbačov: Smrt Němcova má pomoci svrhnout Putina. Kamerový záznam střelby

“V centru Moskvy zastřelili neznámí útočníci opozičního politika Borise Němcova, jednoho z hlavních kritiků prezidenta Vladimira Putina a bývalého ruského vicepremiéra. Pětapadesátiletý politik zemřel nedaleko Kremlu. Prezident Putin jeho zabití odsoudil a označil ho za provokaci. Také řekl, že zřejmě šlo o nájemnou vraždu a nařídil bezpečnostním službám, aby ji vyšetřily. Oznámil to jeho mluvčí Dmitrij Peskov.

Podle ruských médií na politika čtyřikrát vystřelil neznámý počet útočníků, když šel po ulici nedaleko Kremlu. Není jasné kolik jich bylo, údajně zastavili u Němcova v automobilu, vystoupili a začali střílet” – informuje Český rozhlas.

“V centru Moskvy byl zastřelen Boris Němcov, bývalý ruský vicepremiér a vyhlášený kritik Kremlu. Podle prezidenta Vladimira Putina může jít o vraždu na objednávku. Němcov byl liberální politik a výrazný kritik prezidenta Vladimira Putina. Kvůli účasti na protestech byl několikrát zatčen a dokonce odsouzen k 15 dnům vězení. Za Borise Jelcina působil jako vicepremiér země. Podle britského serveru BBC byl Němcov zastřelen, když procházel poblíž Kremlu. Podle svědků vyskákalo z auta několik lidí a začali na politika střílet. „Tiskové oddělení ministerstva vnitra potvrdilo vraždu muže v Moskvě, který měl dokumenty na jméno Boris Jefimovič Němcov,“ uvedla agentura Interfax. Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že smrti Němcova lituje. Zároveň dodal, že událost vypadá jako vražda na objednávku a může se jednat o provokaci” – informují Lidové noviny .
Vina padá na Putina
Vina padá na Putina, kde je pravda, snad ukáže čas, zatím ale platí, že tohle se stalo, viz video zde a zde,  a že je to velmi vážná věc. Jedna z prvotních verzí říká, že Boris Němcov často jezdil na Ukrajinu, kde byl v aktivním kontaktu s představiteli tzv. “strany války”, jejímž cílem je svržení vlády Putina. Představitelé této strany mohli Němcovovi předávat peníze na destabilizaci Ruska a za ty peníze mohli očekávat rozkol v ruské vládě. Ale protože nejen k rozkolu nedošlo, ale naopak probíhá konsolidace ruské moci, mohli partneři Němcova usoudit, že není schopen realizovat jejich plán a proto ho odstranit.  K tomu já bych dodala, že Němcov zavražděný v blízkosti Kremlu může splnit útok na Putina mnohem lépe, než živý Němcov.

Ale je tady další verze, a tou je slečna, se kterou byl Němcov ve chvíli své smrti:

Ukrajinská modelka Anna Durickaja

Modelka ukrajinské národnosti Anna Durickaja, klíčový svědek smrti Němcova, měla být s Němcovem v jiném stavu a nedávno měla prodělat interrupci ve Švýcarsku, kterou měl zařídit a zaplatit Němcov.

V souvislosti s touto verzí mě nejvíce zaujalo právě to Švýcarsko. A to obzvláště s datem těsně před 1. březnem 2015, na které je naplánován pochod Jaro, který má být zaměřen proti Putinovi a má proběhnout v Moskvě a v Petrohradu. Hlavními organizátory pochodu jsou dvě frakce Putinovy opozice: na jedné straně Navalnyj, v současnosti odsouzen k 15-ti dnům vězení, a na druhé straně Chodorkovskij, Putinem omilostněný oligarcha s ambicemi stát se příštím ruským prezidentem a žijící v současnosti  ve  – Švýcarsku.

Co mě ale dále zaujalo je, že v souvislosti s tímto pochodem měli hackeři KyberOpolčenie Novorossija odhalit mailovou komunikaci přítele Navalného Ljaskina s poradcem premiéra Ukrajiny Andrejem Revutským ohledně pomoci a zaplacení zkušených majdanistů z Kyjeva. A v posledním rozhovoru této mailové komunikace je věta: “10.2.15,10:02:33 Gončaruk Revutskému: Zdravím. V plánech mě trápí, že Němcov s Navalným považují Chodorkovského za prokremelského. Nepřekvapí mě, jestli to tak je. Vše, co od něj potřebují, jsou peníze a podpora střední třídy. Bez něho více než půl milionu invalidů na ulici nevyvedou…. „  –  článek je zde . Dodávám, že Chodorkovskij žije ve Švýcarsku a dodávám, že pochod “Jaro” na odstranění Putina má proběhnout už v neděli.

Ani náhodou nic netvrdím, jen se mi vybavují různé souvislosti. Následující průběh totiž může být takový, že viněn bude Putin. Ač ve skutečnosti to může být tak, že opozice se likviduje navzájem a zabíjí přitom dvě mouchy jednou ranou…

Zatím se hovoří o třech možných důvodech vraždy: láska, peníze, politika. Gorbačov se vyjádřil, že smrt Němcova bude ruskými silami v zahraničí využita k destabilizaci Ruska a může vést až ke svržení Putina a vyzývá k zavedení nouzových opatření v Rusku. A vyjadřuje pochyby, že vraždu bude možné vyšetřit – zde .

Moskva od rána uctívá památku Němcova (živě přenos zde ) a “správná” antiputinovská nálada se tvoří. Při vší úctě ke každému životu – komu se smrt Němcova nejvíce hodí?

Související článek: Rusko nechce Putina a ruský Majdan na obzoru?

– Pozorovatelka –  28.2.2015

Aktualizace: Kamerový záznam střelby můžete vidět zde:

http://www.tvc.ru/news/show/id/62541

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
trodas
Návštěvník

Mimo výše uvedených možností (zneužití smrti Němcova v boji proti Putinovi – odstranění Němcova jako pomstu, že nic pro Ukrouše nevyjednal pořádného) je zde také ještě možnost, že to spáchal nějaký naštvaný Rus či Novorus či prostě prostý občan, jenž jeho lži prohlédl a chtěl si to s ním vyřídit.

Ostatně odkdy se významní politruci prochází po mostech “jen tak” bez ochranky a nejezdí v opancéřovaných autech?

Moje třetí možnost je samozřejmě pouhou spekulací, ale v množině možností by se na ni nemělo zapomínat. Může být… Osobně to spíše vidím (dík načasování) na Protiputinovské síly. Ale neměly by se přehlédnout ani alternativní možnosti, už pro objektivitu – nařčení z síření pro-Kremlské propagandy se dalo čekat a došlo by k němu i tak, ale bylo by více bezzubé, kdyby se článek zabýval i jinou možností vysvětlení vraždy Němcova. Jakkoli méně pravděpodobnou…

Zdeněk Nechanický
Návštěvník
Zdeněk Nechanický

Bílé karty pro Putina https://twitter.com/11oval/status/571980620089450496/photo/1
, že by červená došla? Výdejna vlajek též dohledatelná na Twitteru.
To se asi rotačky zapotily – v pátek v noci zastřelen, v neděli zalaminované na místě pochodu. A nebo to tiskli už před měsícem?

vera
Návštěvník
vera

Ten Gorbačov si nedá pokoj? Proč nezaleze pod zem, on je ten, kdo odevzdal _tábor míru” a svoji zem západu. Která světová velmoc odevzdá svoje území bez boje, zvláště když je z hlediska vojenského v dobré kondici? Amíky nejvíc štve, že po Jelcinovi nezasedl na presidentském úřadě jejich člověk, ale Putin, který se dokázal vypořádat s oligarchy a zastavil další rozkrádání Ruska. Ve světle toho, jak to u nás vypadá, a že si s námi Amíci vytírají zadní část těla, více než bývalý SSSR, si kladu otázku zda nám přece jen nebylo lépe.Jsme holt hned na ráně. Před plyšákem na nás mířily americké rakety, teď na nás míří ruské.

sibolet
Návštěvník
sibolet

Alfred Naujocks a James Jones…Ten první měl na triku fémovou vraždu ing Formise v Záhoří,ten druhý v románu Až navěky rozebírá vraždu sadistického dozorce ve vojenském kriminálu. Uvaha o nahrazení mrtvého dozorce jiným sadistou,aby dokončil karmické dílo je NASNADĚ…

Čtenářka
Návštěvník
Čtenářka

Sibolete, zkuste pro nás hloupější doplnit logické spojky jako např.:
Napadá mě paralela s…
Doporučuji přečíst si/ shlédnout…
Nechtějí Němcova nahradit…..(kým)…

Bez nich to vyžaduje trochu moc myšlení a to, jak známo, bolí. Díky.

sibolet
Návštěvník
sibolet
Hox
Návštěvník

Je absurdní, že by s tím měl Putin cokoliv společného, stačí se na věc podívat z úhlu “cui bono”. Němcov před pár dny vydal interview na téma “Bojím se, že mě Putin zabije” ( sobesednik.ru/politika/20150210-boris-nemcov-boyus-togo-chto-putin-menya-ubet ), kde jsou i takové perly:

– Zajímavé. A vy po takových rozhovorech s matkou jste se nezačal bát, že Vás Putin v nejbližší době může zabít osobně nebo přes prostředníky?
[Němcov] Víte, ano… trochu. Ne tak silně jako matka, ale přece jen… bojím se ho, ale ne tak mnoho. Pokud bych se bál velmi, těžko bych vedl opoziční stranu. (…)
– Doufejme, že přece jen zvítězí zdravý smysl a Putin vás nezavraždí.
[Němcov] Dej Bůh. Doufám v to..

čímž si defakto podepsal rozsudek smrti, jak je viděn protiputinovské síly neodolaly takovéhle nahrávce na smeč od Němcova. Kromě toho, on už byl odpracovaný materiál, měl naprosto mizivou podporu a reálně byl pro Západ použitelná jen jako olej do ohně “ruského majdanu” ve formě sakrální oběti. Na kteréž roli popracoval a sám se do ní pasoval tím interview. Smrt Němcova je pro ruskou opozici, Západ a USA jako dar z nebe, mrtvý má pro ně mnohem větší cenu než měl živý. A navíc už nic nevykecá.

Haag
Návštěvník
Haag

Podle mě je putin je zadavatelem nájemné vraždy. Komu jeho vražda nejvíce pomůže? Putinovi? A proč?
1. Zbaví se kritika
2. Bude říkat, že je snaha jej poškodit
3. Nějak moc brzy věděl, že je to nájemná vražda, no bodejť, když ji sám zadával
4. Příliš rychle se objevila “maskirovka” jako je tento článek
Ostatně soudím, že jednoho dne bude Putin sedět v Haagu a zodpovídat se ze svých zločinů

Je suis Donbass
Návštěvník
Je suis Donbass

…za 5) pouhý den před opozičním pochodem Jaro/Vesna (naplánovaný na 01.03.2015) si Putin sám vykoledoval moskevský majdan po americku.

Jste opravdu až tak jednoduchý? Televize “Otevřené Rusko”, vlastněná a financovaná prozápadním oligarchou a kandidátem na prezidenta chodorkovským, byla na místě činu 13 min po vraždě – náhodička…

xerox
Návštěvník
xerox

na tzv. západě jsou demonstrace každou chvíli , není mi jasné co budou případní demonstranti demonstrovat , ruské vedení dosáhlo pokroku ve vyjednání příměří na ukrajině , komedie se sankcemi proti rusku má opačný efekt a současný vedení v čele s putinem má pořád vysokou podporu mezi rusy …

v zahraniční politice dosahuje rusko jeden úspěch za druhým , běžný rus předpokládám zná co se děje a jak dopadl tzv. východní blok typu nás , nyní vidí jih západního světa jak se plácá , nejsou to primitivní úkáčka , který začínají po velkém mejdanu už střízlivět …

souhlasím s názorem , že zastřelení toho němcova je podobná provokace jako nedávno pád rublu dva dny před putinovým klíčovým projevem o stavu země před desítkami novinářů z celého světa … asi jsem si i odpověděl na otázku – co budou případní demonstranti demonstrovat , teď mají aspoň pochybný důvod , ale tomu že v tom má ruské vedení prsty nikdo soudný neuvěří …

v americe je každou chvíli někdo zastřelenej a už se tomu nikdo nediví , podivnými úmrtími se to tam jen hemží , nedávno zemřeli 3 ze 4 poměrně známých novinářů co si chtěli založit svůj nezávislý zpravodajský servr a nic se neděje … ani se to nijak nerozebírá …

pokud bude vůbec nějaká větší demonstrace , tak se na ní stejně za pár dní zapomene , banda západních prestitutů bude mít sice majáles a radostně budou vrtět ocáskem , ale veřejnost už ty prestituty nežere …
celkem mě pobavila zpráva , že americký moderátor lary king má mít pořad na russia today …

Je suis Donbass
Návštěvník
Je suis Donbass

Americký špičkový moderátor Larry King má pořad na Russia Today od začátku roku 2015, mluví velmi zajímavě a přitahuje diváky…