Uškrtili dlužníka a teď nevědí, co dělat s jeho mrtvolou. Věřitelské země...

Uškrtili dlužníka a teď nevědí, co dělat s jeho mrtvolou. Věřitelské země možná už neuvidí od Řecka ani cent, za spekulaci se holt platí. Neukazujte na Řecko, ukazujte na ratingové agentury a nenasytné německé a francouzské penzijní fondy!

Uškrtili dlužníka a teď nevědí, co dělat s jeho mrtvolou. Věřitelské země možná už neuvidí od Řecka ani cent, za spekulaci se holt platí. Neukazujte na Řecko, ukazujte na ratingové agentury a nenasytné německé a francouzské penzijní fondy!

Rozčarování zachvátilo po včerejším referendu celou Evropu. Řecké NE úsporným opatřením EU vyslalo do Bruselu hrozivý signál, že uvnitř Eurozóny vypukla vzpoura. Jednota EU je v tahu. Část zemí chce okamžité vyloučení Řecka z Eurozóny, jiné země se toho děsivě obávají a chtějí tomu za každou cenu zabránit. Média se předhánějí s komentáři, glosami a analýzami, co bude dál. Já bych zde ale chtěl probrat jinou věc, která se týká prvopočátku dnešní situaci. Kdo je vinen za řecký default a blížící se bankrot? V tomto článku se pokusíme na tuto otázku odpovědět.

Na počátku všeho byla snaha ECB o kvantitativní uvolňování Eura a rychlý ekonomický růst. Podle vzoru dolaru a amerického FEDu chtěla Evropská Centrální Banka dovést pomocí tisknutí Eura celou EU k masivní prosperitě, k podpoře podnikání. Řecko situaci pochopilo velmi dobře a začalo si půjčovat naproti svým státním dluhopisům. Řecko si půjčovalo. Ale aby si mohlo půjčit, musel být někde někdo, kdo by byl ochotný půjčit. A to bylo Německo, Francie, ale také Španělsko a Itálie. Ale nešlo o státní peníze, ale o soukromé fondy z těchto zemí, to se zamlčuje v médiích. Už v roce 2006 ekonomové upozorňovali, že Řecko se zadlužuje nebezpečným tempem, ale ratingové agentury mlčely. Euro je silné, říkaly, Řecko nepadne.

TSIP4.jpg
Tsipras & Merkel: Výsledek řeckého referenda je zklamáním pro Angelu

Když vypukla koncem roku 2008 v USA hypoteční krize, která s sebou nakonec strhla lavinu krachů bank, včetně rezervní banky amerického FEDu (Lehman Brothers) a pád největšího amerického brokerského a penzijního investičního fondu Merrill Lynch (dnes divize Bank of America), krize se záhy přenesla i do Evropy. Evropské banky totiž mohutně investovaly do amerických hypoték a německé soukromé penzijní fondy ztratily v amerických dřevěných domcích většinu svých peněz.

Nenažranost fondů jako počátek krize

Nebyl to však poslední zásah německým penzijním fondům. Záhy se ozvalo Řecko, které přestalo splácet své závazky. Americká hypoteční krize se dotkla Řecka nepřímo. Německé penzijní fondy, které si musely začít lízat rány po investičním výbuchu na americkém realitním trhu, se obrátily na Řecko a snažily se prodat řecké bondy na bankovních trzích. To nastartovalo počátkem roku 2009 výprodeje řeckých bondů a začala se roztáčet spirála. Řecko začalo zvyšovat úrokové sazby, aby podpořilo nákup nových dluhopisů a potlačilo prodeje diskontních titulů, které již na trhu byly. Spolu s opatrností investorů začalo mít Řecko problémy se splácením a nyní o 6 let později vidíme výsledek.

Za pád Řecka nemůžou primárně Řekové, ale německé a francouzské soukromé penzijní fondy. Ty spatřovaly v řeckých dluhopisech bezednou a ziskovou investiční příležitost. Je varovným mementem, že vláda Petra Nečase chtěla reformovat český důchodový systém právě touto cestou, kdy soukromé fondy na mezinárodních trzích měly “vydělávat” a zhodnocovat peníze pro budoucí české důchodce. Jak tragické by to bylo rozhodnutí, to vidíme právě teď na osudu německých a francouzských penzijních fondů, které utopily poprvé peníze v amerických domcích a podruhé v řeckých bondech. Nutno dodat, že peníze neuvidí už ani od jednoho zdroje.

_83904573_atmreut.jpg
V Řecku povolují banky denní výběry z bankomatů jen ve výši 60 EUR

Německu nedošel dosud zásadní finanční imperativ, který říká, že půjčování peněz je podnikatelské riziko jako každé jiné, a stejně tak, jako se někdy nezdaří podnikatelský projekt v odvětví provozu restaurace a firma zkrachuje, stejně tak může zkrachovat banka nebo fond, anebo dokonce celý stát. Německé soukromé fondy však odmítají tuto realitu stále akceptovat. Odmítají pochopit, že řecký principiální dluh je nesplatitelný, dluh je možné pouze redukovat a konsolidovat. Konsolidace je výraz pro splacení seškrtaného dluhu, obvykle ve výši 25 až 50% původního dluhu.

Uškrcený dlužník a umanutý věřitel

Německý návrh u Řeků v referendu neprošel. Kdybych to měl přirovnat obrazně, tak věřitelé v čele s Německem tak dlouho škrtili dlužníka, až ho uškrtili. Teď stojí v šoku nad jeho mrtvolou a přemýšlejí, jakým způsobem teď ta mrtvola splatí ten dluh, kvůli kterému ji uškrtili. Je to absurdní situace, ale to slovo visí ve vzduchu nad Reichstagem/Bundestagem/Eurostagem (*nehodící se škrtněte) v Berlíně a to slovo děsí všechny: “Odpis!”. Odepsání dluhu Řecka je politická nukleární bomba, která vyhodí do vzduchu v Německu celou vládu. Němečtí daňoví poplatníci budou muset sami sobě zaplatit ztráty německých důchodových fondů. Nesplatitelnost řeckého dluhu byla včerejším referendem potvrzena.

Každý dlužník, který si půjčí víc, než kolik dokáže splácet, končí dříve či později v konsolidaci anebo v bankrotu. Jen ve vzácných a výjimečných případech dokáže splatit principiální dluh a úroky podle původní dohody. Jakmile je někdo jednou v problémech, nevyhrabe se z nich. Německo v roce 2010 odmítlo toto pravidlo akceptovat a myslelo si, že když se do Řecka nalije více peněz, bude Řecko schopno splácet závazky v původní výši. Tento nesmysl, který odporuje fyzické ekonomii, se nyní plně materializoval.

Uprostřed Eurozóny leží na zemi mrtvola. Věřitelé v šoku kolem poskakují a plánují, jak mrtvolu přimět uznat dluh a závazek, jak jí přinutit platit. Co na tom, že mrtvola nedýchá a když ještě nebyla mrtvolou, že dýchat moc nemohla, protože jí věřitelé škrtili. Pokud chcete vidět své peníze zpátky, musíte dlužníka nechat žít a musíte mu nechat dost peněz na slušný život, aby měl motivaci dluh splatit. Žádný dlužník nebude chodit do práce s motivací, aby splatil dluh. To je nesmysl, ale velmi rozšířený i mezi malými věřiteli v ČR a na Slovensku. Je to ten typický výjev exekutora, který pod mostem osloví bezdomovce slovy: “Pane, vy dlužíte a byl jsem pověřen dohledáním Vašeho majetku!” A ten smích bezdomovce se rozléhá a odráží od mostních pilířů a exekutor nechápe, proč se dlužník bez domova už jenom směje.

Psychologie dluhu

Existuje něco, čemu se říká “psychologie dluhu” a ta funguje u člověka zajímavě. Je-li dluh malý, zanedbatelný, dlužník se snaží dluh vrátit co nejdříve. Čím větší dluh je, tím více klesá ochota dlužníka dluh splatit, i když percentuální míra úroku je stejná. Deset korun ze stovky se splácí snadněji, než 10 miliard ze 100 miliard, a to i v případě, že těch 100 miliard opravdu máte a mohli byste 10 miliard splatit.

Nemá to nic společného se schopností splácet. Jde o psychosomatický fenomén ve finančnictví, který byl popsán již v 19. století, kdy si angličtí bankéři všimli, že nejhorší platební morálka je právě u nejbohatších bankéřů a finančníků. V případě Řecka je dluh splatitelný už jen teoreticky, ne však prakticky. Dluh je už tak obrovský, že není ani ochota ze strany Athén uvažovat nad jeho uznáním, natož splacením. Dobře si toho všimněte. Problém u Řecka je ten, že nejde jen o symptom, ale o skutečnou platbyneschopnost. A spolu s výškou dluhu vzniká mix, který vede k zamítnutí existence dluhu a ke snaze namalovat tlustou čáru a začít od nuly s čistým stolem. Paradoxně takové řešení ve finančním světě existuje a říká se mu “bankrot”. Ale bankrot může být měkký anebo tvrdý. V prvním případě bankrotář ihned po bankrotu dostane nové úvěry a začíná znovu s čistým stolem. V druhém případě nastává kolaps státu, rozvrat sociálního systému, nepokoje, demonstrace, státní převraty a v neposlední řadě bída, která může přerůst i v hladomor.

greece.jpg
EU a Řecko? Tahle kombinace nemusí už trvat dlouho…

Věřitel, ačkoliv to zní divně, musí o dlužníka pečovat, aby byl schopen splácet. Představte si ale záhon s kedlubnami, který budete jenom dusit, budete odmítat ho dostatečně zalévat a na straně druhé budete vyžadovat po záhonu, aby pravidelně poskytoval co nejvyšší výnosy, abyste mohli zabavit 90% sklizně na splacení dluhu. Rok co rok. Že je to nesmysl? Ano, ale vysvětlujte to německým soukromým penzijním fondům. Řecko nebylo schopné splácet už v roce 2010 a s drakonickým balíčkem EU, který měl teď po referendu ořezat dokonce i zdravotní hrazenou péči pro nezletilé nebo snížení platů učitelů na úroveň téměř minimální mzdy, by byla schopnost splácet ještě nižší.

Dluh je až na posledním místě pro dlužníka

Žádný dlužník neupřednostní věřitele před vlastní rodinou, dětmi nebo vlastními potřebami. To je realita. A čím dříve si to němečtí soukromí věřitelé uvědomí, tím dříve dojde k ozdravění eurozóny. Fondy už nebudou alespoň tak bezhlavě investovat do státních dluhopisů. Německo musí začít řešit svojí důchodovou reformu jinak, než parazitováním penzijních fondů na cizích a hlavně nereálných státních dluhopisech a jejich nafouknutých výnosech. I stát může zbankrotovat. I státní dluhopis se může stát bezcenným papírem.

Kdo půjčuje peníze, podniká. A kdo podniká, nese riziko neúspěchu! Pokud si toto penzijní fondy neuvědomí a budou dál investovat do státních dluhopisů, např. Itálie nebo Španělska, které jsou teď zrovna “trendy” mezi investory kvůli “vysokým” výnosům, bude se tato situace opakovat pořád dokola. A nic nebude platné poskakování nad mrtvolou dlužníka, protože mrtvý dlužník, a to je známá věc, už nikdy nikomu nic nezaplatí. Je otázkou, jestli Německo si toto uvědomuje a pokusí se dlužníka oživit a zachránit tak naději na konsolidaci řeckého dluhu a návrat alespoň zlomku peněz do Německa, anebo bude spíš hledat lopatu, aby rychle mrtvolu zakopalo a na celý dluh i dlužníka raději honem rychle zapomnělo, že vůbec kdy existoval.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Nejsem ovce
Návštěvník
Nejsem ovce

Skvělý článek! To s tou mrtvolou je super přirovnání.. Uff, ještě, že jsme se zbavili toho druhého důchodového pilíře, aspoň k něčemu je souč. vláda..

Vladimir
Návštěvník
Vladimir

Uškrcený dlužník a umanutý věřitel
ovšem to mě pobavilo tenhle článek, pravdivý ale velmi vtipný

Jinak mám tu námět pro článek
Moderátor Martin Urminský ze slobodnyvysielac.sk nastupuje tento týden do vazby a chce držet hladovku. Slobodnyvysielac poslouchám skoro od založení a musím říci že ta parta lidí co tam je odvádí neskutečnou práci. Vím že poté vznikla i česká verze ale zvyk je zvyk a vím že hodně posluchačů i hostů je z české republiky, jedno jestli čech nebo slovák, navždy čechoslovák.

Pozorovatelka
Autor

Jaký je důvod vazby?
Se Slobodnymvysielačem souhlas.

Administrator
Admin

Nastupuje do vazby? Nebo do vězení? Do vazby se nenastupuje, pokud je mi známo, tam člověka posílá soud na návrh policie ihned po zadržení. Co provedl pan Urminský? Jeho kauzu neznám.

Vladimír
Návštěvník
Vladimír

tak zřejmě nastupuje výkon trestu, pokud vím soud už proběhl takže jsem to jen blbě řekl, kauzu také neznám ani na internetu sem nic nedohledal, ale vzhledem jeho názorům a umíněnosti myslím že to bylo něco co mu bylo hodně proti srsti. on to ani na rovinu snad neřekl do eteru, možná spolumoderátoři v rádiu vědí víc. nicméně jeho relace nenásilný antiterorista jsou velmi věcné a týkají se ožehavých témat které trápí slováky stejně jako čechy. našel jsem jen závěrečnou před před krajským soudem

https://www.youtube.com/watch?v=s3DRtgYZa_U

Pozorovatelka
Autor

Je to velmi špatně slyšet a tak se mohu mýlit, ale co se mi podařilo zaregistrovat, tak kauza se týká příjmů a výživného. Jestli je zástupná z nějakých jiných důvodů, to nejlépe ví on a proto těžko soudit. Na druhou stranu, pokud opravdu jde o rodinnou kauzu a o peníze pro vlastní dítě, pak řeč o občanských aktivitách (resp. o to fotovideo o občanských aktivitách) mi tam nepřijde zrovna na místě a k věci. Ale je to můj názor jen spatra podle toho, co bylo jakž-takž slyšet

TSq
Návštěvník
TSq

Pokud někoho odstavit, způsob se vždycky najde, Al Capona dostali na daňové úniky, když to nešlo za vraždy ..a tak můžeme pokračovat.
Dnes je v Česku běžné, že odstavíte nepohodlného člověka přes rodinu, soudní causa může být klidně i lživá, cíl bude splněn, dotyčný bude mít cejch. Když to nejde přes rodinu, tak se z něho udělá nesvéprávný jedinec a zkuste se z toho vyhrabat, nejde, cejch magora zůstane.

JJ
Návštěvník
JJ

Za pád Řecka právě můžou v prvé řadě sami Řekové, za své zadlužování může v prvé řadě dlužník. To je jako půjčit si na luxusní dům, ikdyž na něj nemám, a pak jednoduše říct, že ho nechci splácet, ale chci v něm dál bydlet.

Nejsem ovce
Návštěvník
Nejsem ovce

Pokud nejsem schopný splácet (v každém případě si banka zjišťuje bonitu daného subjektu), tak mi banka miliony na luxusní barák prostě nepůjčí a tady ty prachy do Řecka cpali horem dolem..

MatriX
Návštěvník
MatriX

vynikající článek, naprosto správná výklad a výborně sepsáno jednoduchou formou, velká chvála pro V.K.

Plkal
Návštěvník
Plkal

Řecko podobně jako my, že už nemá skoro žádnou vlastní výrobu. Proto ta nezaměstnanost a neschopnost postavit se na vlastní nohy. Teď chtějí věřitelé za úroky za půjčené NEKRYTÉ peníze REÁLNÝ majetek. Tím se schopnost Řecka splácet dluhy samozřejmě ještě zhorší, protože zmizí majetek, který je schopen vydělat na daně a tedy i na úroky, resp. zisky z něj odtečou do zahraničí. Proto se Řecku nedivím, že na to nechce přistoupit. To samé v bleděmodrém se ale děje u nás. Brzo budeme Řecko následovat.

TSq
Návštěvník
TSq

Pokud si pamatuji, tak podobné vykrádání fondů bylo už někdy ve 30.letech v USA, tehdy snad šlo o fondy pracovníků v dopravě. Můj děda vždycky říkal, kde jsou peníze, je spousty vlčáků, kteří přemýšlí, jak je ukrást a ukradnou je.
Rozkrádačku ala samet ’89 pěkně shrnul níže xerox.
Pěkný článek, VK díky! Moc se mi líbí Vaše technologická dikce

spravce
Návštěvník
spravce

moc pěkný článek. díky. moc se mi líbila ta část s psychologií dluhu.

xerox
Návštěvník
xerox

kulisák s kleptomanem provedli s československem to samé , ale cíleně s laskavým dohledem tzv. éú a usa … proto je s podivem , že se na ně někdo může ještě dneska odvolávat , citovat nebo dokonce omlouvat …
udělali z československa dvě africké kolonie druhého typu , neb ten první typ africké kolonie má alespoň naději , že někdy v budoucnu využije surovinový potenciál , druhý typ bez surovin je právě tzv. česká a slovenská republika , potažmo státy východní evropy …

pouze blízkost západních zemí , na kterých jsou východní země plně závislé , zaručuje doposud totální nezhroucení celého východního bloku a jakési beznadějné přežívání ode zdi ke zdi …
přesto se vládnoucí čeládce ještě podařilo zbavit se základní hodnoty a finanční jistoty a to zlatého pokladu , která československá republika nashromáždila za celou svou historii … a proměnit je za bezduchý papír dluhového světového letadla eufemisticky zvoucího se – vládní dluhopisy …
nečasův druhý důchodový pilíř , znamenající vyvést do zahraničí další zbytky hotovosti a proměnit je za papírky o velikosti á4 – ky s nápisem dluh , by byl už jenom třešničkou na sajrajtovém demo dortu upečeném po roce 89 …

o tom že tzv. privatizace měla přinést do státní pokladny peníze a namísto toho tady je dluh 2 bilióny kč , se raději mlčí , tudíž pochybuju že jakási řecká privatizace něčeho co tam ještě zbývá je spasí … dopadne to jako tady , napakuje se demo šlechta řídící se heslem – po nás potopa …
už strejda paroubek se kdysi nechal slyšet , jak na francouzských riviérách se povalují bývalí řečtí demokrati s rodinkama , milenkama a milenkou své milenky , co nechali za sebou tu řeckou spoušť … :–)

idiotronic
Návštěvník
idiotronic

Ten rozprodej zlatého pokladu znemožňuje jeho použití ve prospěch rekonstrukce státu v případě jeho zániku (signatáři Mnichovské dohody tvoří páteř EU). Edvard Beneš platil tajnou službu a výcvik čs. jednotek v Británii zlatem (včetně atentátu na Heydricha). Bez zlatého pokladu už ˇžádná Benešova diplomacie ani obnovení státu nebude možné.