Ukrajina přestala odebírat ruský plyn – je drahý, bude odebírat „slovenský“

Ukrajina přestala odebírat ruský plyn – je drahý, bude odebírat „slovenský“

Ukrajina přestala odebírat ruský plyn – je drahý, bude odebírat „slovenský“

K dnešnímu dni Ukrajina přestala odebírat plyn z Ruska a bude odebírat plyn z Evropy – tedy ze Slovenska. K této alternativě se už v březnu vyjádřil slovenský premiér Fico :  Keď prestane Ukrajina odoberať plyn z Ruskej federácie, vytvorí sa tlak na to, aby plyn prúdil zo západu smerom na Ukrajinu. Pre Slovensko to bude vytvárať tlak, aby otočilo hlavnú tranzitnú rúru a plyn z nej dodávalo smerom na Ukrajinu. Takéto riešenie si ale predseda vlády nevie predstaviť. “Nevieme si predstaviť, že by sme otočili hlavnú tranzitnú rúru,” zdôraznil Fico. Mohlo by to totiž podľa neho znamenať porušenie zmluvy v tejto oblasti medzi SR a Ruskou federáciou (zdroj a video).

Bez ohledu na to, jestli to poruší smlouvu SR s Ruskem, Ukrajina se tváří, jako by Slovensko bylo energetickou velmocí a někteří představitelé slovenské vlády jsou o tom zřejmě také přesvědčeni (nedávno Magda Vašáryová prohlásila, že to na Slovensku je Ukrajina závislá, nikoliv na Rusku!). Ať se ale dívám jak se dívám, Slovensko je pořád pouze tranzitní zemí – ať už z východu na západ či naopak.

Slovenská plynovodní síť 

 

A celá Evropa je závislá na ruském plynu

Severní cesta ruského plynovodu – Nord Stream (jižní cesta se chystá přes Řecko)

Nevím, jak je to právně a přes smlouvy, ale nebude se nakonec Evropa dělit s Ukrajinou o dodávky plynu, určené Ukrajině přímou cestou z Ruska? Naše média samozřejmě informují, že Rusko odstavilo dodávky Ukrajině, přičemž pravda je taková, že Ukrajina nepřistoupila na ceny (přesněji na výši slevy) a sama nejen ukončila odběr plynu, ale odstavila i dodávky elektřiny pro Krym (zdroj)

Rusko a Ukrajina se v úterý nedohodly na dodávkách na třetí čtvrtletí, Kyjev tak dnes přestal plyn odebírat

Ruská vláda nabídla Ukrajině slevu na dodávky plynu ve třetím čtvrtletí 40 dolarů (více než 980 Kč) na 1000 metrů krychlových. Cena za dodávky by tak měla činit 247 dolarů (6000 Kč) za 1000 metrů krychlových, což je zhruba stejně, jako platila Ukrajina dosud. Až do konce druhého čtvrtletí však měla Ukrajina od Ruska slevu 100 dolarů za 1000 metrů krychlových. Ukrajinská strana nabídku Ruska odmítla jako nedostatečnou (zdroj).

Co dodat? Podělí se v rámci ukrajinské „demokracie a svobody“ Evropa o „slovenský“ plyn a bude-li ho mít dostatek, dodá ho Ukrajině levněji, než jí to nabízelo Rusko?

 

– Pozorovatelka –    1.7.2015

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Karel
Návštěvník
Karel

já jsem si vybrala plyn od této firmy, který berou ze západu, u nich mám jistotu lepších finanční a jistých dodávek, nehodlám riskovat to že zavřou nějaký kohoutek a já budu mít utrum, víc se dá o nich přečíst tady http://www.comfort-energy-plyn.cz

Kodl
Návštěvník
Kodl

Na Slovensku se objevily nová ložiska zemního plynu ?! 🙂

okal
Návštěvník
okal

Ať je to , jak chce na Ukrajince slavní “evropani” nemají, jsou tak vyčuraní, je to neuvěřitelné, že jde pěkně vydělávat na protiruské rétorice. Ale divím se lidem v EU, že to těm americkým poskokům v Brusele trpí, Proč máme financovat Ukrajinu, když tam 25 let, jen kradli jejich elity. Ukrajina je zadlužená, více než Řecko a nechtějí na ní okamžitě vše splatit.
A Rusům se musí, každý co má ještě nevymytý mozek od západní propagandy / mimo ty americký pisálky co sem píší /, divit, Západ jim vyhlásil studenou válku a oni ještě dodávají nepřátelům plyn, Putin se asi zbláznil .

Ferda M
Návštěvník
Ferda M

Kromě toho, že asi bude dávat Evropa plyn Ukrajině zadarmo (představa, že by Ukrové za plyn zaplatili je asi stejně reálná, jako že Řecko splatí své dluhy) je zde ještě jeden aspekt. Technicky pokud teče plyn v trubce jedním směrem, nemůže v tu chvíli téci směrem právě opačným. Ve chvíli, kdy Ukrajina bude odebírat plyn ze Slovenska, na Slovensko v tu chvíli nebude proudit větví plynovodu z Ruska nic. Mám pocit, že v nějakých podzemních zásobnících na Slovensku je snad uskladněný český plyn.
Pokud tedy Slovensko nebude chtít být úplně bez plynu, bude muset plyn odebírat větví z Rakouska, potažmo z Česka. Nevím, jestli tato větev dokáže kapacitně pokrýt slovenskou spotřebu, ale každopádně bude asi jiná cena plynu (kromě samotné ceny i plynu i vyšší cena za delší tranzit). Nehledě na to, že by všechny státy na té nové trase musely navýšit smluvně s Gazpromem objemy nakupovaného a přepravovaného plynu. Ale smlouvy se uzavírají většinou na několik let dopředu…

Komédia
Návštěvník
Komédia

Tak to je komédia.Slovensko nie je žiadna ropná veľmoc a je závislé na Rusku.A čo ma zaráža najviac.Ako si to Ukrajina vlastne predstavuje?Že banderovcom pošleme plyn a ropu zadarmo??My za ropu a plyn platíme Rusom inú cenu ako mali Ukrajinci.Takže ak by sme im niečo posielali,tak by to bolo pre Ukrajincov drahšie.Ale o tom je bezpredmetné uvažovať,pretože to by bolo iste porušenie dohôd s Gazpromom.

zombie
Návštěvník
zombie

bodejď by nebyl levnější,když MY to ukrajincům zase budeme platit-a nejvíc asi ti slováci-jeden z nejchudších států EU,pro jejich důchodce nebo děti peněz na zbyt není,ale EU a slovenská vláda přece musí dělat gesta jak se bez toho ruska obejdou a jak je špatný…:-(

xerox
Návštěvník
xerox

dostal jsem typ na jedno kratičký video včerejšího rozhovoru co natočil veselovský s jedním tzv. americkým profesorem , jenž je zřejmě původem čech a mluví tedy při tomto rozhovoru v klidu česky …

když pjakin tvrdí o američanech že jsou to hlupáci co neumí řídit svět , tak si člověk myslí , že nadsazuje a přehání … není proto od věci se tedy podívat jak uvažuje vzdělaný člověk – američan , profesor mezinárodních vztahů , ještě k tomu vyučující na jakési univerzitě a vydávající knihy – igor lukeš … :–)
http://goo.gl/Sb3QuX

Aksal
Návštěvník
Aksal

Tak to je propaganda non plus ultra. Pan Lukeš si své dolary zaslouží. Místo věcných argumentů pouhé odmítání a popírání věcných argumentů pana Veselovského. Kam se na pana Lukeše hrabe slečna Smoleňová 🙂 Pan Lukeš svým dogmatům snad i skutečně věří…
.
Já zírám, ten má tedy v hlavě vygumováno. Tady se potvrdila teorie, že anglický jazyk dělá z člověka idiota. Idiota, který jen umí mluvit…
Všimněte si pana Veselovského, ten nevěří vlastním uším 🙂 🙂 🙂

xerox
Návštěvník
xerox

Aksal … veselovskýho jsem si samozřejmě všim , že kouká na toho trumpetu jak na ítýho … když jsem si to pustil , koukal jsem taky , v domění zda to není parodie …

teď si představte , jak uvažuje asi běžný američan , jehož největším zážitkem je dostat se na nějakej finálovej sportovní zápas , jinak zná jenom práci a maximálně tak sekání trávníku …

doporučuji ještě výborný film podle skutečnosti – ,, Prezidentské volby ,,
http://goo.gl/0qhldV
kde kandidátka na víceprezidenta za mc caina jakási guvernérka z aljašky byla tak pitomá , že jí nakonec museli zakázat veřejně vystupovat …
proslavila se např. výrokem , když se jí nějakej novinář ptal na rusko , že rusko prý výborně zná – je to od nás jenom kousek a ráno když se probudím je na něho z aljašky vidět … :–)

klasická reálná současná blbka je mluvčí ministerstva zahraničí usa jakási psaki , ta se zase blejskla hláškou – že usa pošle k břehům na obranu běloruska americké letadlové lodě … bělorusko moře nemá … :–)
http://goo.gl/rNg0n2

Jozef
Návštěvník
Jozef

Vďaka za odkaz už dávno som sa tak nezasmial. Najhoršie na tom je, že on to myslí vážne a to je tragédia. Máme sa na čo tešiť.

Nobody
Návštěvník

Přiznávám, že jsem nenašel sílu shlédnout to video celé. Nějakého dalšího takového idiota je opravdu nutno hledat lupou. Jen mě mrzí, že v pasáží, kdy ten idiot mluvil o “předstírané mohutnosti armády Ruska, což platilo i v době Napoleona, Hitlera a platí i teď, se ho Veselovský nezeplat, kdo tedy vyprášil kožich Napoleonovi a kdo hnal Němce až do Berlína, když ti Rusové měli jen “předstíranou armádu”. Já se opravdu snažím v diskusích nepoužívat sprostá slova, ale momentálně mě žádná slušná slova pro hodnocení toho vola nenapadají, tak raději končím. Panebože – profesor, jenž učí na univerzitě mezinárodní vztahy.

Ivan Verčík
Návštěvník
Ivan Verčík

Magda Vašáryová je predstavitelka vlády?????? Ale veď Dzurinda už dávno nie je vo vláde.