Turecko se střelilo do vlastní nohy

Turecko se střelilo do vlastní nohy

Turecko se střelilo do vlastní nohy

Vkládám článek Terezy Spencerové k sestřelení ruského letadla Su-24.  

Nad turecko-syrskou hranicí byl v pondělí sestřelen ruský bombardér Su 24. To je jisté. Podle Turků byl sestřelen nad jejich územím, podle Rusů nad Sýrií, což ostatně potvrzují i americké zdroje. A není to jediná „nejasnost“. Turecko například tvrdí, že jeho stíhačky ruský letoun „varovaly desetkrát během pěti minut“, nicméně Ankara současně oficiálně uvádí, že ruský stroj při tom všem strávil v tureckém vzdušném prostoru pouhých 17 vteřin. Ruská strana jakékoli varování popírá, a není ani jasné, proč by na něj ruský pilot případně nereagoval, tím spíš v době, kdy oba státy ještě – přinejmenším do včerejška – nebyly ve válečném stavu. A také není jasné, proč na turecký útok nereagovaly ostatní ruské letouny…

Ať tak či tak, „incident“, jak sestřelení ruského vojenského letadla cudně označují západní politici i jejich mediální mainstream, z určitého úhlu nabízí podivný obraz, který by měl být pro zbytky racionálně uvažující Evropy alarmující.

Aliance ucukla

Jen pro shrnutí, co sestřelení ruského bombardéru předcházelo. Na starý kontinent se dál valí migrační vlna a nepřímé „důkazy“ ukazují, že jejím hybatelem je Turecko. Právě tam žily v uprchlických táborech dva miliony Syřanů, kteří se „najednou“ daly na pochod. Evropa, neschopná zaujmout racionální postoj, zkouší „outsourcovat“ represe, a tak kromě neustále navyšovaných miliard eur „výkupného“ otevírá stále radikálnějšímu islamismu prezidenta Erdogana dveře do EU. O tom, že právě tento režim podporuje Daeš a další teroristy, unijní politici – až na opatrné výjimky typu Miloše Zemana – vesměs mlčí, a nejspíš promlčí i Putinovu připomínku, že sestřelení stíhačky „je bodnutím do zad, které spáchali komplicové teroristů“.


A za takto rozdaných karet RB OSN o víkendu jednomyslně schválila rezoluci, která po pařížských teroristických masakrech sice sjednocuje mocnosti v otázce terorismu, ale k intervenci do Sýrie a Iráku vágně opravňuje všechny státy, které „mají příslušnou kapacitu“. Jinými slovy, nikdo nevelí, nikdo se nezodpovídá, ale „zaválčit“ si může kdekdo. Ankara vzápětí vyslala své stíhačky (v doprovodu čtyř amerických letounů) nad sever Sýrie. Prý to měl být „první krok k vytvoření bezpečné zóny“ na severu Sýrie, tedy oblasti, kde prý nebude operovat Daeš, ale ti „umírnění“, tedy „naši“ džihádisté. Pokud ale turecké stíhačky od soboty létají nad severem Sýrie, pravděpodobnost, že se „incident“ se sestřelením ruského bombardéru udál nad Sýrií, jen sílí. V době, kdy turecká parlamentní opozice i západní mainstream přiznávají, že právě turecká tajná služba spolupracovala na chemických masakrech v Sýrii, které měly být připsány Bašáru Asadovi a měly vést k americké intervenci do Damašku, by takový „false flag“ nebyl ničím divným.

Recep Erdogan, jemuž drtivé vítězství v nedávných parlamentních volbách dodalo sebevědomí bohů, nyní může znovu jen zkoušet, zda má vůbec nějaké mantinely, s vědomím, že geostrategická poloha jeho země na Západě zaručuje prakticky imunitu. Ve výsledku je tu fakt, že v pondělí členský stát NATO podle všeho sestřelil ruské vojenské letadlo.

Kuriózní je, že po sestřelu ruského letounu si Turecko šlo „postěžovat“ k NATO. Jeho šéf Jens Stoltenberg ještě minulý čtvrtek sliboval, že Aliance je „připravena bránit všechny své spojence včetně Turecka proti jakýmkoli hrozbám“. Jasně přitom zmínil „eskalaci ruských vojenských aktivit v Sýrii“, přičemž konstatoval, že NATO „zhodnotí poslední vývoj a jeho dopad na bezpečnost Aliance. To je obzvláště relevantní z pohledu nedávných narušení vzdušného prostoru NATO ruským letectvem,“ řekl šéf Aliance. Takto povzbuzena Ankara sestřelila ruský bombardér, o němž se sice přesně neví, zda vůbec byl v tureckém vzdušeném prostoru, ale prokazatelně to je od roku 1950 vůbec poprvé, kdy členský stát NATO zaútočil a zničil nějaký ruský cíl.

Turecko zcela určitě nejednalo bez rozmyslu. Stoltenbergova slova přišla krátce poté, co se Ankara neúspěšně pokusila prosadit jednání Rady bezpečnosti OSN o ruských vojenských operacích v Sýrii aprotestovala v Moskvě proti náletům na sever Sýrie a tamní tradiční bašty Turkmenů, na nichž aktuálně Turecko staví svou strategii vyhlášení „bezletové“ či „bezpečné“ zóny v Sýrii. Ve hře je totiž kontrola oblasti kolem syrského Aleppa. Ruské nálety úspěšně podporují postup syrské armády a jejích spojenců v regionu, což Turecku den za dnem omezuje cesty k zásobování „svých“ teroristických skupin. Už jen proto musí Turecko zastavit postup syrských vládních sil i ruské nálety stůj co stůj – za prvé se stále hlasitěji mluví o tom, že vyhlášení příměří je otázkou „týdnů“, a za druhé nelze přehlížet fakt, že si Turecko sever Sýrie tradičně nárokuje coby své území. Jinými slovy, kdo dnes ovládne region Aleppa, tomu po vyhlášení příměří také zůstane (ať už fakticky nebo zprostředkovaně přes různé „proxy“ síly), a tak Ankara i Damašek hrají o čas.

A zdá se, že k dosažení těchto svých partikulárních cílů se Turecko do války v Sýrii pokusilo zatáhnout celé NATO – není pro Ankaru lepší výsledek, než kdyby z ruských operací v syrském příhraničí učinila konflikt mezi Ruskem a Aliancí. Tento kalkul ale podle všeho selhal. Barack Obama, plně informován o tureckých vazbách na Daeš, sice na tiskové konferenci turecký útok (pro klid duše amerických jestřábů) více méně podpořil s tím, že si Rusko za „incident“ může v zásadě samo, ale v následném telefonátu s Recepem Erdoganem konstatoval, že by se taková situace už neměla opakovat. Také velvyslanci NATO Turky slovně podpořili, ale vyzvali je zároveň, aby do budoucna projevili „zdrženlivost“. Některé státy přitom vyjádřily „vážné obavy“ nad tureckým postupem, protože přece „existují i jiné způsoby“, jak takové situace řešit, tím spíš v době, kdy ani Pentagon není s to potvrdit, že ruský bombardér opravdu vstoupil do tureckého vzdušného prostoru.

Společné prohlášení NATO pak ve finále sice Turky z ničeho přímo neobviňuje, ale vyzývá ho, aby se zřeklo další eskalace, což je pro Ankaru principiální prohra. Například německý vicepremiér a šéf sociálních demokratů Sigmar Gabriel ale prolomil „bobříka mlčení“ a konstatoval, že „incident vůbec poprvé ukazuje, že máme co dělat s hráčem, který je podle zjištění z různých oblastí regionu nepředvídatelný, a není jím Rusko, nýbrž Turecko“. A co víc, francouzský prezident Francois Hollande, který v Sýrii útočí „po boku“ Ruska, navíc vrazil Turecku jinou „ránu do zad“ požadavkem, aby byla hranice mezi Sýrií a Tureckem co nejrychleji a zcela uzavřena – Ankara by tím ztratila jakoukoli možnost ovlivňovat běh války proti terorismu v Sýrii. Mimochodem, Turecko už své hranice se Sýrií fakticky uzavřelo, ovšem jen pro syrské uprchlíky, které důsledně vrací do bojových zón… Je ironií, že Evropská unie mezitím potvrdila zřízení speciálního fondu ve výši tří miliard eur určených Turecku na náklady spojené s uprchlíky ze Sýrie.

Co udělá Rusko?

Fakt, že se Severoatlantická aliance jako celek – přinejmenším prozatím – nenechala Erdoganem vmanévrovat do otevřené války s Ruskem a odmítla tak (Putinovými slovy) „sloužit zájmům Daeše“, přitom v žádném případě neznamená, že by se pozice obou stran v syrském konfliktu nějak sbližovaly. Turecko bude dál bojovat spíš proti Kurdům a syrskému režimu než proti „svému“ Daeši, Spojené státy budou dál hájit „umírněné“ teroristy a útočit na pozice Daeše, který ale za uplynulý rok příliš neohrozily. Nové velké otazníky nad touto Obamovou „válkou proti Islámskému státu“ vyvolává zjištění, že – s odkazem na snahu minimalizovat civilní ztráty – Pentagon upozorňuje Daeš na své nálety v předstihu 45 minut. Sestřeleníruského vrtulníku, který se vydal zachraňovat sestřelené piloty, americkou raketou v rukou džihádu, obrázek jen dokresluje. A Saúdové a Katar budou v rámci své nenávistné wahhábistické ideologie dál financovat džihád, zatímco Rusko pro změnu chce eliminovat všechny džihádisty na syrském území a uhájit jedinou životaschopnou alternativu džihádistům, tedy režim Bašára Asada. Toť v kostce, kdo proti komu v Sýrii bojuje a proč.

Neznámou zatím zůstává, jak na sestřelení svého bombardéru zareaguje Rusko. Vladimir Putin už vyjádřil znechucení nad tím, že Ankara kontaktovala NATO dřív, než se jakkoli pokusila jednat přímo s Moskvou, a ministr zahraničí Sergej Lavrov zrušil dnešní plánovanou cestu do Turecka, což Ankara považuje za důkazneochoty Ruska „incident“ velkoryse přejít. První „nejmenované zdroje“ mluví o možném zrušení plynových projektů nebo výstavby jaderné elektrárny v Turecku, za situace, kdy je Ankara na ruských energiích závislá. Kreml k tomu vyzývá Rusy, aby už nejezdili na dovolenou do Turecka, nacionalisticky naladění Rusové nejspíš sáhnou k nějaké formě bojkotu tureckého zboží, nicméně kromě obchodních omezení samozřejmě nelze vyloučit ani kroky z opačného spektra možností, například v podobě ruského vyzbrojování kurdských oddílů k boji proti Turecku nebo třebas i sestřelování tureckých letadel útočících na Kurdy. Mezitím ale u syrských břehů zaujala pozice ruská protivzdušná obrana, včetně raketového křižníku Moskva, který má rozkaz „zničit jakýkoli cíl, který bude představovat hrozbu“. Novinkou je i rozhodnutí vysílat k ochraně bombardovacích misí na severu Sýrie stíhačky, což by mělo podle ruských propočtů zabránit opakování „incidentu“…

Ve výsledku tak tedy zůstává konkrétní ruská reakce zatím neznámá. A zatím také platí, že po sestřelení ruského bombardéru nyní ruské letectvo zamíří „přednostně“ na turecké spojence na severu Sýrie a Ankara s tím nebude moci nic moc udělat, tím spíš, že podpora Turecku, které samo podporuje teroristy, je nyní – po masakrech v Paříži – v Evropě jen těžko „prodejná“. Suma sumárum, jako by se Ankara útokem na ruské letadlo střelila do vlastní nohy.

P.S.: Šéf ukrajinské bezpečnostní rady státu Olexandr Turčynov slibuje, že se Kyjev v případě narušení svého vzdušného prostoru zachová stejně jako Turecko. Kyjev zároveň připomíná, že Turecko kontroluje vstup do Černého moře a může tedy uzavřením Bosporu a Dardanel nejen zkomplikovat přesun ruské vojenské techniky k Sýrii, ale zablokovat i zásobování Krymu. Nicméně, dohoda z Montreaux z roku 1936, která upravuje režim provozu průplavy, konstatuje, že je lze uzavřít jen v případě, že Ankara vyhlásí ohrožení válkou. I v takovém případě je ale s určitými omezeními svoboda lodní plavby zachována. Plně uzavřít průplavy může Turecko, jen pokud samo vstoupí do války. S ohledem na postoj NATO je přitom jisté, že Ankara sama do války s Ruskem nepůjde.

P.P.S.: Světové ceny ropy po sestřelení ruského bombardéru rostou.

Článek vyšel 25.11.2015 na Literární noviny

Vložila -Pozorovatelka-

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Alkid
Návštěvník
Alkid

Pro paní pozorovatelku: dnes na ČT24 o Maltě od času 16:45
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/215411058281127/

Lucie Fif.
Návštěvník
Lucie Fif.

Víme, obecně řečeno, že vysoká politika bývá “svině”, avšak bez Ruska to nepůjde. Možná si ani neuvědomujeme, jak má Turecko k Sýrii blízko /a nemyslím tím geograficky/. Sestřelení ruského bombardéru byla kardinální chyba ve strategii vzdušného boje a zajisté se dalo počítat se vším – varování přišla od obou stran: co Rusko zamýšlí, že se bude konat a Turecko varovalo, a co zamýšlí… – přesto vskutku alibistické varování, když jdu proti zločinnému, nepodtrhnu nohy tomu, kdo koná či se snaží konat proti agresorovi /mně osobně je jedno, kdo tam blbne více – “bordel” je tam neskutečný/, aby veškeré šílenosti fanatiků co nejdříve eliminoval, či zcela ukončil.

netpeter
Návštěvník
netpeter

Všimli ste si niekto, že odpaľovacie zariadenie (čo dorazilo vrtuľník) bolo nemecké, ten štylizovaný kríž sa nedá podľa mňa prehliadnuť. Mimochodom, to video (aspoň na adrese, kde som si ho prehrával ja) už bolo odstránené s vysvetlením, že ,,porušovalio Zmluvné podmienky služby YouTube´´.

Alkid
Návštěvník
Alkid

Bundeswehr daroval, stejně jako AČR nepotřebné zbraně a střelivo kurdům. Problém asi je, že u nás určitě, nevím jak v Německu, tyto zbraně nakládali a odletěli s nimi ozbrojenci SSA. Některé dodávky prý “omylem” shodili ISISu, takže asi tak. Těm “babrákům” bych nesvěřil ani doručování letáků.

rakos
Návštěvník
rakos

Rusko slibilo, ze bude sledovat kazdy nakladak smerujici od ISIS do Turecka, zatim znicili okolo 1000 cisteren.
comment image

b.k
Návštěvník
b.k

Tereza Spencrová jako vždy palec nahoru .. díky

Dnes mě šokovala moje sestra,- říkala ,že její dcera se náhodou dívala na televizní noviny a že plakala – je jí 14!let – že viděla tu zprávu,kdy si nás IS přidal na tu svou “mapu” nepřátel..
A že se nechala slyšet,že by proti nim šla bojovat bylo by třeba…
Dost mě to vzalo…vůbec jsem nepomyslela na to – jak to vnímají děti…

tomax
Návštěvník
tomax

No vidíte, tohle mi taky nedošlo. Já tyhle “blitky od IS” přecházím s úsměvem, je to ubohá propaganda. Ale ono je to možná cílené na někoho jiného, na někoho kdo je mnohem bezbrannější a ovlivnitelnější – děti a mládež…Takže proč to přebírá mainstream?

Montisan
Návštěvník
Montisan

Kdoví co je vůbec pravda. Lidi co tm maj příbuzný říkaj že je tam život jak za Saddáma a Kaddáfího! Tedy zadara bydlení, voda a elektrika. Je tam taktéž minimální kriminalita, prakticky nulová a kvalitní pracovní právo. Právě ti Turkmeni to veice oceňují. Však v čele toho státu stojí bývalí důstojníci obou pánů. Baghdádí to je jen nějakej symbolickej paňáca, ale organizaci státu maj na starosti lidé z blízkého okolí Saddáma husejna či Muamarra Kaddáfího! Však maj nejsilnější pozice v jejich baštách – v okolí Tikrítu (který irácká vláda udržuje jen s velikým úsilím) a libyjské Syrtě. Miliony lidí prostě chtěl žít v IS, když jim vzali BAAS a džamahíriji! Co s nima jako židozednář hodlá dělat? A proč by jim měl Putin pomáhat? Ten ať ničí ty na který mu ukáže Bashar, kterej ho pozval a ten ví, že skuteční lumpové jsou ti placení CIA, tedy ta tzv. umírněná opozice s al-Nusrou – http://www.expres.cz/jak-se-zije-pod-isis-04p-/zpravy.aspx?c=A151120_120726_dx-zpravy_pali

Lucie Fifernová
Návštěvník
Lucie Fifernová

Děti by měly býti šťastné a pokud se stane, že i čtrnáctiletý pubescent toto vnímá velmi senzitivně, je to jeho mentální přirozený profil a ukázka, jak si vše uvědomuje. Hlavně nestrašit – ještě je tu nemáme, nic se u nás nestalo, zatím si vystačíme pokud se týká nedobrého sami. – A vysvětlit, že doposavad se jejich vliv spojen s vyhlášením války omezuje na formu terorismu – sporadických zbabělých útoků na bezbranné a nevinné za hranicemi jejich území. Vůbec by se do určitého věku měli dětem číst klasické pohádky, nejlépe české 🙂 Tam je taky spousta “bubáčků”, “čertíků”, ale i dobrého, co nakonec zlo porazí a tomu bychom měli věřit všichni. I když v tom někdo shledává úsměvný utopismus…

Montisan
Návštěvník
Montisan

Takhle strašili i mě a ve 13-ti jsem měl děsivý deprese, který se mi vracely až do 16-ti. Spustilo to přečtení knihy Žida Kahna Přemýšlení o nemyslitelném. Našel jsem jí náhodou při probírání se knihovnou mého nebožtíka dědy. V ní autor popisuje asi 10 způsobů vedení jaderné války, od tzv. taktické omezené po globální neomezenou a vypočítává možné ztráty. Tehdy jsem hltal Dikobraz, hlavně zadní stránku – politickou satiru a nejen tam, ale prostě všude – v televizi i v novinách a to i pro nás děti – třeba v ÁBíčku a Sedmičce pionýrů do nás hustili brannou výchovu a jak se při jaderném útoku chovat. To dohromady mě zlomilo a začalo mě trápit, že asi nic nemá smysl, protože svět je odsouzen ke zkáze. Sem tam mě to přešlo, ale s plnou vahou se to vrátilo na střední v prvním ročníku, kdy zemřel Brežněv. Byl jsem totálně vedle a věřil že válka je na spadutí. Moje třídní profesorka se nějak dovtípila že se mnou cosi není v pohodě a pak na toto téma promluvila ke mě před celou třídou a řekla pevným a rozhodným způsobem, že Brežněv byl starý a nemocný pán a že tací běžně umírají a s jeho smrtí že se nic nemění, že žádný konflikt nikdo nechce a tak ani nebude. Že to řekla veřejně taková autorita (považte, mluvit takto o “císařipánu” tehdejší doby nebylo obvyklé a běžné!) přede všemi mi nějak dodalo klid a když se do roka nic nedělo, nějak se mi to všecko vykouřilo z hlavy. No a pak přišel Gorbačev.

Lucie Fifernová
Návštěvník
Lucie Fifernová

No, vidíte, a svět se točí dál… Pohádky pro děti máme stále nejkrásnější a dobu po Vás – mé dětství – jsem prožívala s nadsázkou. I když některé praktiky Vámi uváděné přetrvávaly. Jako bychom ve svém dětském světě byly o něco svobodnější. Dětský svět plný barev a volných pestrých myšlenek svazují právě takovéto hrůzné skutky lidí /fanatiků/ pro ně /děti/ zlých. Je tryznou skutečnost, když se to dotýká nejnevinnějších, ať jsou jakékoli národnosti či vyznání. I děti muslimů. kteří u nás žijí mohou mít strach…, a copak děti, které v zemích, státech napadených de facto devianty, žijí. – Takovéto skutky bývají pro ně zradou. Nezapomínejme už vůbec na pubescenty a adolescenty!

Lucie Fifernová
Návštěvník
Lucie Fifernová

Tryznou v článku myslím podobnost s trápením se, soužitím se.

Jirka
Návštěvník
Jirka

Skoro by se chtělo říci, že vy – rusáci, se do vlastní nohy střílíte obden. A když nebudete strkat ty vaše rypáky přes cizí hranice, natož hranice členského státu NATO, nebude ani nikdo sundávat z oblohy ten váš šrot.

Montisan
Návštěvník
Montisan

To je kravina. Koukni, americký židáci svý rypáky maj zastrčený prakticky všade a přes turecký hranice lítaj sem a tam – shazovat zásoby kalifátcům pod obezličkou že je jako “bombardujou”. Ti Erdoganovi nevaděj. A co Frantíci co spolu s Usákama narušujou syrskej vzdušnej prostor? Sestřelujou je Syřané? Ne. Protože jim jde o boj s teroristy, a každej kdo je bombarduje je vítán. Ale Turci naopak! Ti vítaj a zasobujou spolu s usáckýma poskočema kryptožidácký sekty Dönmeh právě ten IS a další podobné organizace. Proto sundali letadlo, který by v případě kdyby skutečně vedli boj s teroristy nejen nechali přeletět, ale navíc pomohli ho i pomáhali navést na cíl! Asi tak.

Montisan
Návštěvník
Montisan

oprava: pomohli by ho navést na cíl – sorry ….

tomax
Návštěvník
tomax

Jirkovi:
V roce 2012 byl sestřelen syrskou PVO nad vzdušným prostorem Syrské republiky turecký letoun F-4 Phantom II. Erdogan konstatoval, že takové “drobné” překročení hranice není důvodem k sestřelení. Stoltenberg (gen. tajemník NATO) se nechal slyšet, že je to (od Syřanů) hrubé porušení mezinárodního práva…
A teď mi Jirko vysvětlete jak je to s tím strkáním rypáku přes hranice?
PS: Nemluvě o starém šrotu v podobě F-4 (použit už ve Vietnamu)

Montisan
Návštěvník
Montisan

Ten tzv. Jirka je patrně to samý střevo co tzv.Bogus Sobotka, khárloidní dement a provokatér z diskusí na NWOO. Ten nikomu na nic neodpoví, vždy jen plivne nějakej lacinej žvást bez argumentů a zas zmizí:)

tomax
Návštěvník
tomax

Toho Boguse jsem tam na NWOO už zaznamenal, no aspoň je sním sranda :-))

Montisan
Návštěvník
Montisan

Tak pokud jde o srandu, pak doporučuju Muhehe z Volyně na Novinkách! Nebo Singer s Mácalou tamtéž! To je prča k popukání každej den!:))))

rakos
Návštěvník
rakos

Hadanka pro Jirku:
Ktera zeme ma rozmisteno 300 000+ prisluniku ozbrojenych sil rozmistenych na 800+ vojenskych zakladnach ve vice nez 150 zemich sveta a 20 letadlovych lodi z nichz 10 je v bojove pohotovosti a brazdi s dalsimi ozbdojenymi plavidly vsechny svetove oceany?

Akrij
Návštěvník
Akrij

Když bude Putin chytrý, tak z celé situace vytěží nejvíc Rusko.
Teď to totiž vypadá, že se Rusové zbavili nepříjemných zásahů Turků jejich vzdušnými silami. Jak se bude fronta posouvat na sever, tak by stejně ke konfliktu mezi oběma mohlo dojít a z hlediska veřejného mínění je lepší, když máslo na hlavě mají Turci.
Jestliže Turci poskytnou útočiště a bezpečí IS, poté až budou zatlačeni k tureckým hranicím, vznikla by skoro neřešitelná situace, protože při každé ofenzívě by se IS stahovali do Turecka a následně pronikali zpět. Když ale Turecko-Syrskou hranici plně ovládne ruské letectvo, tomuto scénáři se zabrání. A kdyby Turci měli něco proti, budou jejich letadla padat jako mouchy, jak prohlašují Rusové.

tomax
Návštěvník
tomax

Prozatím na tom vydělá Rusko, ale především to hraje do karet Kurdům, dá se očekávat jejich těžké vyzbrojení právě od Rusů. Turecko je nyní ve světě značně nepopulární protože podezření o jejich spolupráci s IS se prakticky potvrdilo. Myslím, že Turecko, jak jej známe už moc dlouho nebude. Mně navíc překvapil Hollande(“měkké varle”), který navrhnul hned po sestřelení Su-24 úplné uzavření syrsko-turecké hranice. Vždy jsem si myslel, že Erdogan doplatí na svou podpindosnickou servilitu(jako každý takový filuta) a už se to rýsuje. Vlastně to začíná zapadat do těch úvah jak píšouníže níže VK a Pozorovatelka.

rakos
Návštěvník
rakos

Ano, ruska administrativa neni hloupa a zacinaji obracet neprijemnou situaci ve svuj prospech:

1. Rusove oficialne rozmistuji jejich nejmodernejsi system protivzdusne obrany schopny sestrelit ruzne typy balistickych raket i US Stealth letouny F-22, F-117, B-2 aj. a svym rozsahem bude tento system pokryvat oblast od Jeruzalema po jizni polovinu Turecka. Kvuli namitkam Izraele nebyl rozmisten jiz drive a urcite se nyni bude hodit az k Syrii dorazi americka letadlova lod Harry S. Truman, ktera uz je v oblasti Gibraltaru.
https://www.youtube.com/watch?v=yPlI5pqZOKA

2. Zintenzivnili bombardovani na celem severozapade u hranic s Tureckem, vypada to tam jako pri ohnostroji: Namitkam Turecka ted bude naslouchano podstatne mene:
https://www.youtube.com/watch?v=RRrwUMIU-l8

3. Rusko do Syrie vysila 12 modernich stihacich letadel Su-27 and Su-30, ktere maji doprovazet na vsech misich pomale a dosud malo chranene stare bombardery.

4. Raketovy kriznik Moskva vybaveny ruznymi druhy strel a namorni obdobou raketoveho systemu S-300 se presouva podel Syrie blize k hranicicm s Tureckem. Asi ne nahodou se objevuji videa v HD kvalite ukazujici jeho zbrane, napr:
https://www.youtube.com/watch?v=PX5X9csmItc

Vedoucí kolotoče
Editor

Souvislosti čistě náhodné?

Erdoganovo šílenství s ptákem na hlavě, Turecko se neomluví Rusku za Su-24:
http://sputniknews.com/world/20151125/1030740699/turkey-erdogan-russia-warplane.html

A časopis The Economist uveřejnil v lednu tohoto roku na obálce i toto:
comment image

Ptačí hlava – V angličtině staré přirovnání pro hloupého člověka, který je snadno zmanipulovatelný:
http://www.urbandictionary.com/define.php?term=Birdhead

Tohle posílání vzkazů přes média mezi elitami a hra se symboly je opravdu neskutečná. Ten počet vajec v hnízdě (7), která hrozí, že se vysypou kvůli “šílenství”, představuje zřejmě sdružení G7 (s Ruskem by to bylo G8). Ta fotografie s Erdoganem vystihuje úplně celou současnou situaci.

Ivana
Návštěvník
Ivana

Není to moc dobře vidět, ale když se podíváte pozorněji, tak tam těch vajec je skutečně 8, takže G8 ..Zde napište svůj komentář…

Montisan
Návštěvník
Montisan

Podstatné je, že západní židozednáři kteří upekli Sykes-Picota na uspořádání tímto hanebným komplotem ustaveném nadále trvají! Jak říká jejich současný mluvčí, britský ministr zahraničí na otázku redaktora Novinek: Jaká čeká Sýrii budoucnost? Zůstane ve svých hranicích? Může vzniknout nezávislý Kurdistán?
“Doufám, že ne. Ženevská deklarace jasně vysvětluje, že chceme, aby Sýrie zůstala nezávislým, jednotným státem ve svých stávajících hranicích podle Sykesovy-Picotovy dohody. Chceme, aby to byl stát sekulárního charakteru, který toleruje všechny etnické i náboženské menšiny a respektuje práva žen. Jinými slovy: Sýrie jako bývala, minus Asad a jeho krvežízniví bezpečnostní aparátčíci.” – http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/386386-britsky-ministr-zahranici-pro-novinky-tesnejsi-evropska-unie-pro-nas-neni.html

Montisan
Návštěvník
Montisan

Ovšem britští zahraničněpolitičtí experti z BBC to jasně odmítají jako utopii! S kolonialismem je konec! To by si měl uvědomit i Putin a začít bojovat za ustavení nezávislého Alávistánu zahrnujícího krom části bývalé Sýrie i většinu Libanonu (ne-li celý) – http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/379315-bbc-irak-a-syrie-cekaji-rozpad-na-obzoru-je-kurdistan.html

Vedoucí kolotoče
Editor

Je nutné rozlišovat mezi geografickým a geopolitickým kolonialismem. Ten první je možná už mrtev, ale na tom druhém je postavena celá dnešní civilizace, v čele s Evropskou unií, NATO, Světovou bankou a Mezinárodním měnovým fondem. Nejlépe můžete vidět projevy geopolitického kolonialismu na Evropě, která se jako koloniální vazal podvoluje vůli Berlína, aniž by německý Bundeswehr obsazoval geografické území a posílal vojáky do Prahy nebo do Paříže. A nejde jenom o uprchlíky. Anebo na příkladu Řecka, jak to tam dopadlo se snahou vymanit se z područí geopolitického kolonialismu. Jde o celé fungování EU, které se podřizuje notám z Berlína. A nejhorší na tom je, že Berlín není vrcholem pyramidy, protože Berlín ty noty nevymýšlí, dostává je od světových elit. Kolonialismus (geopolitický) je na vrcholu moci, pouze k tomu nejsou zapotřebí vojáci, stačí totiž zadlužení zemí vůči kolonizátorům a neschopnost vlastní obrany, protože jednotlivé země byly potichu za posledních 25 let o své armády v Evropě po roce 1989 “dobrovolně” připraveny, s odkazem, že už nejsou přece potřeba, že bude mír, a že nás všechny nově ochrání elity (NATO) a ještě ušetříme.

Montisan
Návštěvník
Montisan

Já vím, s tímhle operují červení novinkáři (ti co dostávaj mínusy), že zatímco prý “Rusové okupují Gruzii, Ukrajinu a nyní i Sýrii, tak demokratické země na čele s USA prý nikoho neokupují a všude kde mají základny jde jen o dočasné opatření na základě bilaterální smlouvy” a dokládaj to Kyrgizstánem, odkud Američané odešli na přání tamní “proruské” vlády. Takže nechápou, že formální oupace a kolonialismus v klasické podobě je pasé a že ti jejich “demokraté” to dělaj výše dobře popsaným způsobem.
Já ale nyní píšu o něčem jiným! O tom, co legitimně požaduje Rakka, jako přechodné centrum obnoveného Arabského kalífátu: tedy zrušení Sykes-Picotovy dohody na níž došlo k rozporcování jejich země mezi koloniální velmoci tehdejší doby! A tu nikdo nezrušil a platí to dodnes jak se vyjádřil britský ministr zahraničí v tom rozhovoru! To předpokládá zánik bývalých koloniálních pašalíků, uměle upatlaných států typu Sýrie, Irák či Libanon a Jordánsko (považme už ty názvy! “Jordánsko”! Jako by u nás nějaký okupant ustavil třeba nějaký “Labsko” a obyvatele pastátu nazval Labánce!) a vznik skutečně národních států! Tedy Alavistánu, Kurdistánu a především Arabského kalifátu, který zahrnuje i celou tzv Palestinu (další koloniální výmysl převzatý ještě z římských dob a nazvaný dle starověkého kmene Filištínů). To je samozřejmě neslučitelné se zachováním sionistického státu.

Montisan
Návštěvník
Montisan

Jen dodám ještě anexe Krymu – tím operujou ti kritici “ruské agresivity” nejvíc:) Ale jak píšu, je to vo něčem jiným! Rusák se stal už podruhý v této oblasti součástí sioimeprialistické hanebné koalice usilující o restauraci kolonialistických pašalíků. A nepoučen dělá stejnou pitomost a opět utře! Tak jako před 100 lety kdy právě kvůli zbavení Ruska podílu na kořisti zvané “nemocný muž na Bosporu” byl proveden puč v Petrohradě. Pokud by v Kremlu seděl vlastenc, mohl by nyní zasadit sionistům definitivní ránu za uši! A takovou ranou které se nejvíc bojí je ustavení samostatného šíitského Alávistánu a komunistického Kurdistánu! To by byla rána do vazu! A IS nechat být, ať si s ním sionistická sekta Dönmeh která ho stvořila a řídí dělá co umí!:)))