Turecko: “Krym patří Ukrajině.” Prezident Zeman: “Anexe Krymu je hotová věc a...

Turecko: “Krym patří Ukrajině.” Prezident Zeman: “Anexe Krymu je hotová věc a získat jej zpět lze pouze válkou”

Turecko: “Krym patří Ukrajině.” Prezident Zeman: “Anexe Krymu je hotová věc a získat jej zpět lze pouze válkou”

Článek by měl začít tím, jak prezident Zeman zas jednou rozhýbal domácí scénu svým vyjádřením o antiruských sankcích a o Krymu,za což jeho nálepka agenta Kremlu získala na síle s tím, že Rusko svým vyjádřením potěšil, já to ale vezmu chronologicky a začnu tím, čím Rusko potěšeno nebylo.

Putin, Zeman, Porošenko – zdroj obrázku “Evropští přátelé Kremlu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan byl před pár dny na návštěvě Ukrajiny, kde jednal s Petrem Porošenkem. V den tohoto setkání a podpisu vzájemných bilaterálních smluv se však objevilo několik stanovisek Turecka, o kterých by se dalo říct, jestli se Erdogan nezbláznil. Tím nejzásadnějším je jeho prohlášení, že Turecko nikdy neuzná “ruskou anexi Krymu” a že vždy bude podporovat svrchovanost jednotné Ukrajiny. Už toto antiruské prohlášení je podivné poté, co od listopadu 2015 Turecko jen velmi obtížně napravovalo vztahy s Ruskem po sestřelení ruského letadla – viz Erdogan lituje – a poté, co po pokusu o puč v červenci 2016 se Erdogan k Rusku přimkl ještě více. Tehdy začal provádět čistky v armádě i ve společnosti v neprospěch USA, které z pokusu o puč obvinil a který nakonec označil jako “dar od Boha“. Erdoganovo prohlášení ruský tisk komentuje m.j. pod titulkem “Pojďme se přátelit proti Rusku“. Ruská Státní duma vydala prohlášení, že postoj Erdogana je lekcí pro ty, kteří se snaží budovat dlouhodobé vztahy s Ankarou.

Příklon Turecka k Rusku a rozkol se Západem pokračoval v březnu 2017, kdy byly zahájeny námluvy o nákupu ruských vojenských systémů S-400, které dostaly konkrétní podobu v září letošního roku dohodou o nákupu a kdy Turecko složilo i zálohu (na to se ve Spojených státech objevil návrh na zavedení sankcí proti Turecku). A s prohlášením o Krymu přišla z Turecka další zpráva,a to ústy tureckého ministra zahraničí Čavušlogu. Podle něj může Turecko odstoupit od nákupu S-400, nebude-li dosaženo dohody o jejich společné výrobě. Turecko tím sděluje, že s nákupem S-400 chce získat i technologie na jejich výrobu a že výrobu chce spustit i v Turecku.

Ve stejný den Turecko přišlo s další zprávou, a sice že omezí dovoz potravin z Ruska – pšenice, rýže, hrachu a slunečnicového oleje.

Ale to o Turecku toho dne stále není všechno. Turecko se dostalo do diplomatického konfliktu s USA, které v reakci na zatčení pracovníka americké ambasády tureckými orgány zastavily s Tureckem bezvízový styk. Na to Turecko reagovalo stejným krokem a vzájemný bezvízový styk byl zastaven. Na adresu Spojených států se Erdogan vyjádřil, že Turecko je právní stát a nikoliv nějaká kmenová společnost.

Proč ta změna tureckého postoje k Rusku?

Setkání Erdogana s Porošenkem bylo naplánováno mnohem dříve a už to jistě není něco, co by se Rusku líbilo. Přesto skutečnost, že tam padla ta tvrdá slova o Krymu a současně přišlo oznámení o možnosti odstoupit od nákupu S-400, to by mohlo ukazovat, že jde o reakci na návštěvu saúdského krále v Moskvě, během které byl prodej systémů S-400 předběžně dohodnutý i se Saúdskou Arábií. Když k tomu přičteme nedávné referendum iráckých Kurdů o samostatnosti, tak Erdogan ví, že role Turecka na Blízkém východě se stále více propadá a že Turecku v té podobě, v jaké je, zvoní hrana. Vybral-li si však  za spojence Porošenka, tím se pouze přidal na stranu stejného zoufalce a možná mu ani nedošlo, co si prohlášením o Krymu způsobil, protože na tiskové konferenci s Porošenkem z toho všeho usnul.

Krym ještě jednou – prezident Zeman pobouřil Ukrajinu i českou politickou scénu

Den poté, kdy Erdogan ve věci Krymu podpořil Porošenka, se český prezident v otázce Krymu postavil na stranu Ruska. Stalo se tak jeho vystoupením v Radě Evropy, kde m.j. vyzval k přehodnocení antiruských sankcí a kde v reakci na ukrajinského představitele, který řekl, že sankce nelze zrušit, dokud Krym je nadále anektovaný Ruskem, odpověděl, že Krym je hotová věc, že vzít jej zpátky by znamenalo válku, kterou nikdo nechce, a že snad je možná jen taková věc, že Ukrajina by za Krym získala nějakou kompenzaci.

Projev prezidenta Zemana v Radě Evropy zde , v psané formě  zde

Ukrajina se bouří a česká vláda se od projevu prezidenta distancuje – viz např. vyjádření B. Sobotky, zde Sobotka i na svém tweeteru, přidal se i Zaorálek, projevem prezidenta se bude zabývat i senát. Porošenko anexi Krymu přirovnal k Sudetám.

Shrnutí

Během několika málo dnů téma Krymu a antiruských sankcí rozvířilo atmosféru na dvě strany: turecký prezident v neprospěch Ruska a vstřícně k Ukrajině, český prezident naopak.K tomu si ale zopakujme událost, která obojímu předcházela – tou událostí je návštěva saúdského krále v Kremlu. a připomenu, že i ze strany Saúdské Arábie, tohoto největšího spojence USA na Blízkém východě, zazněl návrh na odstranění antiruských sankcí.

Nechci ani náhodou podsouvat, že projev prezidenta Zemana snad měl s touto událostí souvislost.a do tohoto v základu pouze informativního článku nebudu vkládat ani další souvislosti, které mě napadají a článek ukončím otázkou: Chová se moudře ten, kdo se staví na stranu Ukrajiny (a připomenu, že Spojenými státy stále více odepisované Ukrajiny) anebo ten, kdo se staví na stranu Ruska? Ještě jinak: chová se v otázce Krymu moudře Erdogan anebo Zeman? A ještě jinak: chovají se moudře ti čeští politici (a já bych řekla “poturčení” politici), kteří se opětovně rozhodli vzít prezidenta Zemana na paškál (a sloužit tak Spojeným státům bez ohledu na tak zásadní událost, jakou byla návštěva saúdského krále v Moskvě) anebo prezident Zeman? (A tady ještě připomínám, že prezident Zeman si považuje za čest nedávné pozvání od Putina).

Za sebe mám odpověď, že časy se mění, a to tak že velmi a proto za sebe mám odpověď “Díky, pane prezidente”.

PS: Původně jsem chtěla k tématu vložit jen náhledový obrázek o Krymu ale nakonec jsem se rozhodla vložit krátké video z oslav Dne Ruska na tom “násilně” anektovaném Krymu.

-Pozorovatelka-  11.10.2017

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Banana boo
Návštěvník
Banana boo

Máte dobrého,sakra dobrého prezidenta. Buďte naňho hrdí a nedovoľte ho odstrániť zo svojej funkcie.To ten náš Kiska,daňový podvodník, zbohatlík na úžere ľudu,priateľ USA a scientológov atď je katastrofou pre krajinu a jej ľud.Snáď najhoršíprezident, akého sme mali. Zeman je štátnik, i dôležitá osobnosť v geopolitike,Kiska ani jedno.Naopak,je to vlastizradca.

zvědavá matka
Návštěvník
zvědavá matka

Nekde jsem zahledla info, ze:
“Zadna nahrada za Krym nebude, k anexi nedoslo.”
Porosenko nebude rad…;-)

Hestie
Návštěvník
zvědavá matka
Návštěvník
zvědavá matka

Jj, diky Hestie 😉

Len
Návštěvník
Len

Zeman je arogantní , neomalený a rád mlsá na tlačence, bůčku a becherovce.
Tlačenka, bůček a becherovka – to mňamka a já mu rozumím. Mě je to taky bližší, než třeba thajská kuchyně a vyčítat mu to může jen snob.
Arogantní a neomalený je vůči lidské hlouposti, naivitě , falešnosti a zradě.
Zeman je ve své podstatě také ješitný , ale v žádném případě není chamtivý. Je ješitný natolik, že si přeje se zapsat do historie jako rovný a slušný prezident, který dělal v rámci svých pravomocí pro tento stát co mohl. Ten chlap byl zalezlý na Vysočině a četl, četl a četl. Aktivně “nepolitikařil” – nikomu nic nedluží ( o čem u Drahoše a ostatních pochybuji) a má obrovský přehled.
Věřím tomu, že dělá pro republiku co může a mnoho lidí nevidí souvislosti za “oponou”.
Věřím ,že ho spousta lidí bude volit a buďme rádi za každý rok, který mu zdraví dovolí vykonávat funkci prezidenta.

johnb
Návštěvník
johnb

Myslím si, že so Zemanom to ide zdravotne prudko z kopca…myslím že až smrtelne…a tak si už môže dovoliť hovoriť pravdu!..rovnako ako šašovia, blázni a deti.

děda77
Návštěvník
děda77

Je to obvyklé, přirozené, ale všimněte si také toho, že s tím věkem jde u něj současně i zralost morální, moudrost, zkušenost a politický vliv ve světě – stále do kopce. ((U mně samozřejmě také, jenže, nejsem prezident.))

Zighartice
Návštěvník
Zighartice

Mimo téma:
Americký prezident Donald Trump zopakoval svou kritiku vůči iránské jaderné dohodě před rozhodujícím verdiktem (možná již dnes), který by mohl vypovědět dvouletou mezinárodní dohodu.
Ve středu Trump opět nazval dohodu mezi Íránem a šesti světovými mocnostmi “nejhorší dohodu”, kterou USA podepsaly.
“Udělali jsme to ze slabosti, když ve skutečnosti máme velkou sílu,” řekl Trump. “Nemáme nic.” “Uvidíte, co se brzy stane,” řekl v rozhovoru s americkým televizním vysíláním Fox News.
Na otázku, zda potvrdí, nebo odstoupí od smlouvy, řekl: “Mohli bychom udělat obojí. Vím, co přesně chci.”

Trumpovi evropští spojenci a další světoví lídři na něj naléhali, aby potvrdil, že Teherán pokračuje v souladu s dohodou z roku 2015, podepsanou jeho předchůdcem Barackem Obamou.
Ale od chvíle, kdy Trump nastoupil do úřadu, naznačuje, že to může odmítnout, a to navzdory závěrům inspektorů OSN o dodržování předpisů Íránu.
Během prezidentské kampaně v roce 2016 také slíbil, že dohodu “roztrhá”.
V posledních dnech se totiž Trumpovi podařilo zvýraznit kritiku Íránu a tvrdit, že Írán “neplní ducha” dohody.

Znovu opakuji, že by bylo nepříjemné, pokud by v oblasti Perského zálivu nastala krize podobná té korejské. Možná ale, že by se tak více dařilo odbytu amerického plynu do Evropy než dosud a to je možná celý smysl této akce…

zvědavá matka
Návštěvník
zvědavá matka

Rusko jen poznamenalo, ze partneri z USA zrejme zapomneli, ze se nejedna o bilateralni smlouvu, a ze Iran ji dodrzuje.
Hotovo.

.B.
Návštěvník
opatrný
Návštěvník
opatrný
tarch
Návštěvník
tarch

Zločínec a pedofil Služební pivo bude řádně souzen i s jeho matkou která vede Ceskou pobočku CFR.