Tomio Okamura začal kopírovat Gretu Thunberg a v energetické koncepci SPD navrhuje...

Tomio Okamura začal kopírovat Gretu Thunberg a v energetické koncepci SPD navrhuje budovat ostrovní fotovoltaické systémy pro města a obce stejně, jako to na sympóziu v Davosu navrhla Greta v projektu Green Deal! Šéf SPD to myslí dobře, ale fotovoltaika je mnohonásobně dražší než jádro nebo přehrady, pokud mají panely dodávat dostatek elektřiny i po západu Slunce! Náklady na bateriové sady jsou tak astronomické, že Okamurova koncepce znovu potvrzuje, že naprosto netuší, o čem mluví!

Tomio Okamura začal kopírovat Gretu Thunberg a v energetické koncepci SPD navrhuje budovat ostrovní fotovoltaické systémy pro města a obce stejně, jako to na sympóziu v Davosu navrhla Greta v projektu Green Deal! Šéf SPD to myslí dobře, ale fotovoltaika je mnohonásobně dražší než jádro nebo přehrady, pokud mají panely dodávat dostatek elektřiny i po západu Slunce! Náklady na bateriové sady jsou tak astronomické, že Okamurova koncepce znovu potvrzuje, že naprosto netuší, o čem mluví!

Pokaždé, když Tomio Okamura začne představovat své představy o národní ekonomické a energetické doktríně, tak to dopadne nějakým fatálním výrokem, kterého se potom chytnou ti, kteří poukážou na jeho neznalost problematiky. Dne 6. února vystoupil Tomio Okamura na Svobodném rádiu a po úvodním představení a plivání na mojí osobu a na Aeronet se v telefonické části vyjádřil na dotaz posluchače k otázce zadržování vody v krajině a k podpoře nezávislých zdrojů energie, především pak k tomu, aby se za pomoci dotací z EU montovaly fotovoltaické panely na střechy domů a paneláků, aby si lidé mohli potom zdarma svítit, péct chleba a nemuseli platit nekřesťanské peníze ČEZu za předražené MWh. Tomio Okamura proto vyzval k budování ostrovních fotovoltaických systémů na úrovní jednotlivých domů, bytovek, čtvrtí a celých měst.

Střecha pokrytá FVE panely v maximálním osazení plochy.
Čtenář Aeronetu se zděsil a napsal nám

Na tento úsek pořadu jsem dostal upozornění od čtenáře Aeronetu, který mi k tomu napsal toto:

Dobrý den,

Chtěl bych Vás a hlavně ostatní čtenáře upozornit na “zajímavý” rozhovor, který měl T. Okamura na jiném rádiu a vyjadřoval se tam k energetice v ČR. Musím říct, že je to “průser”. Nelze mluvit na jedné straně neustále o vlastenectví a suverenitě, a přitom činit takové kroky, které naší zemi odebere energetickou soběstačnost.

Další sešup SPD nastane, až se lidé z alternativy “seznámí” s energetickou koncepcí, jak ji prezentoval T. Okamura na Svobodném rádiu ve svém rozhovoru minulý týden dne 6. 2. Pořad je v archívu a jmenuje se “Tomio Okamura a jeho komentáře dění u nás”. K energetice se vyjadřuje v čase 1h:37 až 1h:42. Základní teze podle SPD:

  • odchod od jaderné energetiky,
  • odchod od centrální přenosové soustavy,
  • vychvalování izolovaných solárních ostrůvků (= moderní trend západní Evropy, který bychom měli následovat),
  • solární panely na střeše nám můžou upéct doma chleba, takže nemusíme platit složenky ČEZu,
  • odpor k budování přehrad a vůbec k jakýmkoliv stavbám,
  • kritika ČR za to, že se nepřipojuje k moderním řešením jako jiné země.

S největší pravděpodobností má SPD tyto teze od Hynka Berana, to nemůže být náhoda. Ten se energetice věnoval. Tato strana je už opravdu mimo a nevolitelná. Ti nemůžou už vůbec myslet vážně ani CZEXIT nebo odchod z NATO.

Děkuji.

Dušan

Když politik začne mluvit o fotovoltaických ostrovních systémech velkých budov a měst, máte před sebou politika, který se veze na vlně Grety Thunberg, aniž to ale možná tuší

Opravdu netuším, kdo se v SPD věnuje problematice OFS (ostrovních fotovoltaických systémů), ale z několika minut rozhovoru mi vyplynulo, že o této věci mluví někdo, kdo v životě neviděl, nezažil a hlavně neplatil ostrovní fotovoltaický systém. Jelikož se profesně tomuto odvětví věnuji, dovolím si zcela vyvrátit energetickou koncepci SPD v tomto článku a uvést případné zájemce o tuto šílenost do skutečného obrazu. Největším problémem fotovoltaiky je, že se dá použít jen pro energeticky úsporné budovy, kterých je v ČR opravdu naprosté minimum, s výjimkou luxusních novostaveb a energetické úspornosti třídy A a B.

Hybridní FVE s připojením do gridu, což snižuje náklady za faktury za elektřinu od elektráren.

Bohatí lidé ale těžko budou hledat cestu úspor energie. Největším problémem OFS je katastrofální volt-ampérový příkon v průběhu dne. Protože Slunce nesvítí 24 hodin, je potřeba z panelů energii ukládat také do bateriových sad. A z nich se vede energie do invertoru, resp. střídače, který ze stejnosměrného napětí baterie udělá střídavé a transformuje jej ze 12/24/48V (podle specifikace) na střídavých 230 V / 50 Hz.

Důvod, proč se dosud fotovoltaické panely montují na střechy jenom jako zdroj příjmu pro domácnost, kdy energie se prodává ČEZu a domácnost si snižuje účet za elektřinu z gridu, je schovaný v jedné zásadní věci, která panu Okamurovi zjevně uniká. Problém vězí v ceně dostatečného počtu Li-Ion baterií, které pro rodinný dům stojí tolik, co rodinný automobil BMW střední třídy (BMW řady 5). Jedná se o bateriový pack celkem 48 nebo 72 baterií zapojených v paralelně-sériové hybridní konfiguraci, a to proto, aby se našel balanc a dobrý poměr mezí volt-ampérovou charakteristikou zdroje a životností celého packu, který je 7 let.

Green Deal (Zelená Dohoda) v představě Grety Thunberg vykresluje celá města, která fungují na sluneční energii

Pana Okamuru mohu ujistit, že tak obrovský bateriový pack pro panelák, kde je 40 nebo dokonce 60 bytů, by stál tolik peněz, že by se za to postavil celý nový panelák. Jinými slovy, pane Okamuro, už nikdy se nevyjadřujte k věcem, kterým naprosto nerozumíte, protože potom působíte jako Greta Thunberg. Řešení OFS naprosto v dnešní době nepřipadá pro paneláky a města v úvahu. Je to řešení maximálně pro majitele rodinných domků, kteří nemají hluboko do kapsy.

Ostrovní systém v čistém pojetí, ale všechny spotřebiče musí být na 12/24 V.

Greta Thunberg na nedávném fóru v Davosu vyzývala světové politiky, aby podpořili v rámci projektu Green Deal budování fotovoltaických měst a celých čtvrtí a vyděsilo mně, že nikdo z politiků jí to nerozporoval, protože to je energetický nesmysl. Tolik zásob lithia na světě snad ani není, aby se dalo vyrobit tolik baterií na dostatečné pokrytí městské aglomerace typu rozvinutého západního města.

Fotovoltaika je dnes dobrý doplněk snižování nákladů rodiny v gridu, to je rozumné a ekonomické řešení, protože v tomto případě nepotřebujete kupovat baterie. Prostě dodáváte v reálném čase energii z panelů do gridu a posilujete v reálném čase výkon gridu. Takové použití panelů je opravdu přínosné pro rozpočet rodiny. Ale nikdy prosím, pane Okamuro, už nepoužívejte označení ostrovní systém, protože v tom okamžiku se diskvalifikujete jako diletant, který této problematice ale vůbec nerozumí. Uvedu několik řešení přijatelných ostrovních systémů.

Ostrovní systémy za přijatelné peníze vyžadují spoustu kompromisů

Prvním z nich je karavan. V přírodě a v divočině namontujete na střechu karavanu dva panely. Ty vám dokáží dodávat za sluníčka 2Ah, když se zadaří. Generované napětí nejprve nabíjí proudem baterii, obvykle levnou olovnatou autobaterii na 12V. Z této autobaterie potom vedou kabely na invertor a násobič napětí, ale efektivita není nic moc, někde okolo 65% a tak ze 2 Ah máte rázem 1,2 Ah. To vám stačí na nabíjení třeba mobilního telefonu. Můžete ale ušetřit, že 12V netransformuje na 230V střídavých a máte speciální spotřebiče na 12V stejnosměrných. V takovém případě je OFS zajímavé řešení.

Panely FVE na ploché střeše, kde mají rozumné využití.

Druhou možností je chata. Tam už potřebujete 8 až 12 klasických autobaterií s invertorem, násobičem a cca. 8 panely, můžete z toho napájet ledničku a televizor. Takové řešení je cenově stále ještě přijatelné, i když moc dlouho se na TV koukat nebudete a lednička také nepojede moc dlouho. Jako nouzové řešení to jde realizovat, ale o nějaké profesionální úrovní OFS se hovořit rozhodně nedá. Největším problémem běžných laických zájemců o OFS je představa o tom, že se odpojí od gridu a pár panelů jim poskytne komfort jako grid.

Ne, neposkytne, pokud tedy se nerozhodnete pořádně hluboko sáhnout do kapsy a nechat si vybudovat firmou plnohodnotnou energetickou náhradu gridu za pomoci mohutného bateriového setu v hybridní V/A konfiguraci pro silový výkon a s dostatečným počtem směrově natáčených panelů během dne, pokud nejste na jihu Itálie, kde to není potřeba. Na dvougenerační rodinný domek ve Střední Evropě je potřeba alespoň 30 metrů čtverečních panelů. Investice do baterií je taková raketa, že drtivá většina lidí v tom okamžiku na OFS zapomene.

Falešné a hybridní Off Grid systémy jsou pouze náhražkou ostrovních systémů

Na trhu najdete sice nabídky, které nabízí “FVE Off Grid” řešení, jenže pouze za pomoci malého triku a naftové elektrocentrály. Jedná se o klasická řešení s tzv. jedno-kazetovou baterií. To není klasická výkonová sestava pro OFS, ale je to náhražka pro úsporné domky. Firma to udělá tak, že vám celý domek předělá na spotřebiče na 12/24V domácnost. Vymění vám žárovky za LED a všechno, co jde převést a změnit na stejnosměrné napětí 12/24V, tak vám firma vymění. Potom vás poučí, jak se musíte ve svém domě chovat, aby off grid systém vydržel a nezhroutil se.

Podvod s elektrocentrálou na naftu.

Některá zařízení totiž zůstanou neupravitelná a tudíž na 230V / 50 Hz. Např. pračky a sušičky. Ale stejně tak i sporáky, trouby a digestoře. Pokud něco z toho spustíte, dojde k nastartování naftové elektrocentrály. Pokud jste se zděsili jako Greta, že to není ekologické, firma vás vyvede z omylu. Tím, že jste svůj dům převedli mimo grid a upravili jej z 80% na 12 a 24V, tak jste snížili karbonovou stopu natolik, že si můžete dovolit spustit naftovou elektrocentrálu. A když tolik neperete a nepečete, tak nafta v elektrocentrále vydrží i měsíc.

Na plnohodnotný ostrovní systém pro velké domy a města chybí baterie, v dostatečném množství a za cenu, která by byla dostupná

Doufám, že je vám jasné, že toto není pravý ostrovní FVE systém, to je hybridní řešení. Kdo chce opravdu žít v komfortu energeticky nestrádající domácnosti, bez omezování, musí zainvestovat do mohutných bateriových sestav za statisíce korun, které navíc po 7 letech budou na 50% své kapacity. Nevím, kolik poradců pana Okamury stavělo ostrovní FVE systémy, já jsem se firemně podílel na realizaci již 6 projektů tady v Německu a i když to není mnoho, získal jsem dostatek poznatků a zkušeností o této problematice. Nechápu proto, že předseda SPD vyzývá na rádiu k něčemu, co z ekonomického hlediska je pro 99% českých domácností a měst naprosto finančně nedosažitelné.

Fotovoltaické panely pokrývající louky, to je zločin na přírodě. Ostrovní FVE města jsou pro změnu zločin na zdravé logice.

Potom se nám ozývají do redakce lidé a mluví o tom, že Tomio Okamura se vyjadřuje k věcem, kterým naprosto nerozumí. Pokud někdo chce zlevnit energie v ČR, existuje lehčí řešení, a to přestat vyvážet energii z ČR do Německa. A to chce politickou vůli, kterou ale Babišova vláda nemá. A to by museli lidé volit jinak. A to zjevně nebudou. Protože objektivní procesy ve společnosti jsou dané, a jsou dlouhodobé. Jedinou cestou, jak si zlevnit elektřinu, tak bude současný model solárních panelů na střeše, které odvádí do gridu energii a rodina si tím výrazně snižuje svoje faktury za odběr elektřiny z gridu. Není to bůhví co, ale je to rychlá cesta pro zlevnění účtů za elektřinu z gridu pro rodinu. Na plnohodnotné ostrovní FVE systémy bez bolestivých kompromisů, pokud nejste milionáři, zapomeňte. Pokud to neuděláte, skončíte jako Greta: Mnoho rad, ale utopické vize, které pouze zůstanou na papíře.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Pavel
Návštěvník
Pavel

Možná pan Okamura ví více než si myslíte. Pokud je plánován totální výpadek a rozpad rozvodné síťě, tak ostrovní režim je zajímavá alternativa.

Každopádně vzhledem k životnosti baterií nemusí ani za 7 let k tomuto katastrofickému scénáři dojít. Možná je to už naplánováno.

Anan
Návštěvník
Anan

Díky za info. Okamura už ani neví co mele, sledují jeho vyjádření k čemukoliv, je totálně nevolitelný.

Kloktačka
Návštěvník
Kloktačka

Přesně můj názor

posluchač S.V.
Návštěvník
posluchač S.V.

Tak tenhle článek je pěknej blaf,zajimalo by mně kteří lobisti za V.K. Stojí.

Teodor
Návštěvník
Teodor

Ona by se dala vyuzit i jina forma ziskavani energie. Jedna by byla vyuziti vln na mori. Vlny na mori maji daleko vetsi zasobu energie nez vzduch a vlny jsou vzdy. Vetrniky brani navic proudeni vzduchu a jsou hlavnim duvodem sucha a lokalnim zvysenim teplot. Solarni elektrarny zase delaji z prirody tam kde jsou step s nedostatkem vody, ktera odtece a nevsakne se do pudy. To same pod vetrniky.
Jina moznost je vyuziti piezzoelektrickeho efektu, ktery ma 5-krat vetsi ucinnost nez fotovoltaik. Vyhodne panely na fasadach by tak mohly produkovat el. proud. Debilnim politikum jako kadimura chybi trochu technickych znalosti, ze je nema nejaka Greta co chodi za skolu, tomu se nemusi nikdo divit.
Proste blbosti zelenych teroristu se provadi nedozirne skody v prirode.
Kadimura je nespolehlivy politik, nahore huj a dole fuj.
Emise CO2 co zavinuje lidstvo nema zadny vliv na oteplovani, priroda sama emituje 95%, lidstvo jen 5%. A elektroauta maji ucinnost pouhych 12% (kdyz se zapoctou vsechny ztraty od vyroby az do baterii, tepelne elektrarny maji taky ucinnost jen 35% s. Wikipedia) benzinova 35% naftova 45% a zpusobuji tak 3-krat vice emisi CO2. Navic na vyrobu LI-Ion baterii jr ztreba tolik energie, ze by s ni auto ujelo 120 000 az 180 000km.
Einstein rekl: Lidska blbost a Universum je nekonecna, ale u toho Univerza si nejsem jisty.

r.m.
Návštěvník
r.m.

Není od věci tady připomenout, že Agentura amerického ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty (DARPA) v minulých letech vydala miliony dolarů na pokusy s netopýry a s genetickými změnami koronavirů. Tato agentura spolupracuje se soukromou výzkumnou univerzitou Duke v Durhamu v Severní Karolíně, která je partnerem Institutu virologie ve Wu-chanu.
http://www.zvedavec.org/komentare/2020/02/8196-zbran-nebo-nakaza.htm
vyšlo dneska 13.02.2020
Pamatujete jak naší laboratoři “omylem” přišly vakcíny s živým virem ptačí chřipky? Copak z Duke univerzity “omylem” do Wu-chanu poslali?

jorg
Návštěvník
jorg

r.m.
v roce 1981 vydal Dean Koontz(alias leigh nichols) knizku s nazvem “the eyes of darkness”, scifi horror o vojenske bio-laboratori v cinskem wuhanu, ze ktere unikne virus upraveny jako bio-zbran a ve meste vypukne epidemie.
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Eyes_of_Darkness
vcelku mazec…

tana
Návštěvník
tana

Fotovoltaika je stejný problém, jako elektroauta. Když začne hořet, mají hasiči problém to uhasit.
Nejekologičtější kuchyni jsem viděla na zámku ve Žlebech z přelomu 19./20. st. V komíně stoupající teplý vzduch poháněl spoustu zařízení, včetně dynama obstarávajícího osvětlení a ventilaci.
Kdyby to někdo rozvíjel dál, tak alespoň lidé v RD v topné sezoně sníží spotřebu dodávané el.
Ve světě už mají nátěrové hmoty, které se nanáší na střechy – obejdou se bez panelů, nebo panely-tašky.

Hafáček
Návštěvník
Hafáček

To víte, kde je moc velkej proud, tam je problém to hasit. Každej si představuje baterky , že ho to nekopne, bo je to do 48V…. ale EV dnes mají stovky voltů a to zabíjí líp než síť, navíc i ty proudy jsou strašný. Jak chcete, aby bylo bezpečný něco, co je schopný akcelerovat něco (TESLU) o váze tun s větším zrychlením než Posche ? Nebo to dobít…. něco co je schopný jet mnoho hodin a pak se dobít za míň než hodinu…. to nejde.
Takovej dízl, do toho hodíte žváro a ono zhasne 🙂
Dyť řepkovej olej je takovej bio dízl a s tim by se člověk ani nebál že od cigarety chytne.
Dízl je vrchol vývoje spalovacího motoru a proto MUSEL být zakázán. To je zákon PIČ u moči. Vše, co dosáhne vrcholu je třeba zakázat.

Lančár
Návštěvník
Lančár

Paní Hafáček píšeš to jen pro pražáky? “velkej, každej, takovej” – samé EJ.
Ale máš pravdu. hybridní Superb jede test spotřeby za 1,5 l/100 km, ujede na baterky 50 km.
Cestou zpět dobíjí baterky, ale přitom má spotřebu 10 l/100 km a doma musí dobit do plna. U rychlonabíjecího stojanu se už platí 22 Kč/ kWh (uskladní cca 50 kWh do baterky auta = 1 100 Kč). Zatím v tom není spotřební daň. V nabíjecích konektorech už tyto čipy jsou, jen to spustit. Politici musí napřed dát masívní dotace na el. mobily, ovečky si je nakoupí, pak budou čumět.

Hafáček
Návštěvník
Hafáček

Ej Ej … já nésu paní čoveče… jaks přišel na to , že su paní….
jednoduchý počty… nový EV citgo jezdí za 1kč/km , moje dízlový doblo jezdí za 2kč/km.
Stálo mně nový pod 300 tisíc a citgo stojí hodně přes 400 tisíc.
Doblo je uvnitř něco jako londýnskej taxík a má kouli , běžně taham písek , takže tak 1,5 tuny… citgo ani kouli mít nemůže …. takže , dokud mi dízl nezakážou a nebo citgo těžce nezadotujou , tak fak jů pane učiteli 🙂
V usa mám chevy jako kráva 3.9 V6 žere 12+ na sto ale zase , benzín je za polovic než tady, takže +- jako to doblo… a asi si tam příští rok koupim EV fiat500 , lehce jetej za 6000 USD… na pojížďky po městě…
Jo a až bude Cybertruck vod Tesly a to prej za 39000 usd a svezu se v tom… tak uvidim 🙂
nota bene i ta elektrika je na Floridě výrazně levnější než tady a pak FV panely tam dávaj skoro nominál, takže i ta FV se tam “dá”…
tady je kaňéc fílma a bude hůř… pryč tady vodsud…. kdo uteče vyhraje 🙂

Jaryn
Návštěvník
Jaryn

Hafáček
no utíkat do zadlužené krachující země kde přežívají potomci zločinců z celého světa,kteří území severní ameriky ukradli indiánům zem za jajich vyvražďování, to je teda terno. A na Floridu, kde každý rok ty dřevěné králíkárny co v nich přebývají shoří na prach a musí se stloukat nové. Na Floridu na kterou čumí periskopy ruských ponorek a jen číhají, až to hloupej amík někde přežene , aby ho smetli hypersonikama a byl konečně od těch teroristů pokoj. Do policejního státu kde 17 tajných služeb šmíruje občany a za rychlou jízdu v autě je tě schopnej nějakej přiblblej pomocník šerifa zastřelit. A SUV Forda jako kráva s V6 motorem mám i v česku a spotřeba je mi šuma fuk. Je to nákladová položka. A
když je v US tak bezva, tak proč je tam dle místních ekonomů 13 milionů nezaměstnaných,39 milonů lidí žijících pod hranicí chudoby, 41 milionů lidí na potravinové pomoci a 27,5 milionu lidí z 327 milionů nemá ani žádné zdravotní pojištění? Ale to ty asi víš nejlíp když knim patříš,že? A to jsem zapoměl na 51 milionů důchodců, 21 milionů veteránů všech těch prohraných válek a 1,46 milionů lidí v kriminálech. Takže těch co tam na všechny tyhle platí daně je jen 121 milionů. A proto si USA každý rok musí někde
půjčit 1,5-2 biliony dolarů a přesto dluh narůstá o 1 milion dolarů každou minutu. To tam “tajmsy” nepíšou,že? Tak až do té ukradené země přijedeš tak se na to zeptej.

Dan
Návštěvník
Dan

Jaryne, již opět částečně dost plácáte blbosti – trochu sebekontroly by nezaškodilo 🙂

Jaryn
Návštěvník
Jaryn

Hafáček,
velké vznětové motory používané pro pohon lodí nebo jako stacionární motory o velké váze a výkonu měly smysl a tam byly na místě, ale co se týká použití mělo skončit u montáže do nákladních aut. Do osobáku vznětový motor nepatří a utomobilky využily jen v jisté době skutečnosti, že nafta stála o polovinu méně než benzin a proto se naivní lidé chytali na “dýzl”. V osobáku je přitom naprostým nesmyslem. Je dvojnásobně těžší než zážehový už jen proto, že blok i hlava musí být litinové na rozdíl od lehkých slitin “benziňáku”,což má za následek
rychlé opotřebení přední nápravy,zavěšení kol, čepů a tlumičů. Údržba mnohem náročnější, náhradní díly dvakrát tak drahé a zvuk jak “starej mlejn”. Dnes je nafta mnohdy dražší než benzin takže ta “výhoda ceny ” se dávno vytratila. Nehledě k tomu že k pohonu benzíňáků je několiv plynových alternací a člověk pak jezdí za pár šupů. A jen tak mimochodem. Normální je nekouřit. Kouří jen lidé bez vůle.

wiKing
Návštěvník
wiKing

Jaryne, kecáš jako Palacký. Nafta je většinou levnější než benzin, i když ten rozdíl je malý, ne jako kdysi. Motor může být klidně lehčí konstrukce, tzv. přestavěný benziňák. Některé automobilky mají takové motory v běžné nabídce, např. Opel. Přední náprava pak vydrží klidně i 250 tisíc km bez zásadní údržby, a přední tlumiče 150 tisíc… Údržba závisí na celkové složitosti a stáří motoru a liší se případ od případu, značka od značky. Náhradní díly od alternativních výrobců jsou často poměrně levné. Navíc vznětový motor má z principu vyšší účinnost a tím i nižší spotřebu na počet ujetých km. Zvuk je záležitostí vkusu a zvyku každého uživatele – někdo má rád zvuk pily nějakého benzinového sporťáku, někdo chrochtání dieselu… Moderní diesely s filtrem pevných částic mají čistší výfukové plyny než benziňáky. Ty starší motory (s klasickým rotačním vstřik. čerpadlem) sice smrdí, ale zase nejsou zdaleka tak škodlivé – částice/saze ve výfuku jsou poměrně velké – než staré benziňáky…

Jaryn
Návštěvník
Jaryn

wiKing
no úsměvná přednáška od zjevného lajka, zahleděného do dizlů. Když jsou dizly na výfuku čistčí než benziňáky tak proč většina fabrik měla problémy s falšováním palubních počítačů aby kryly ,že dizly neplní výfukové normy ?Proč jezdí polovina těch dizlových šunek nakoupených po bazarech s vybouraným katalyzátorem a
pak to rozhážou na náhradní díly, protože technickou už by to neprošlo. Proč si majitelé těch dizl šunek kupují jak ty říkáš “alternativně vyrobené” díly, kterým já říkám padělky a nebezpečné krámy? Proč se nikdy žádný dizl neobjevil na soutěžích či závodech? Proč u všech dizlů výrobci lžou o spotřebě až o 1/3 ?
A kde je výhoda , když benziňák můžeš provozovat na plyn za necelých 13 kaček za litr? A dizl smrdí stále stejně, ať s řízeným vstřikováním nebo s rotačním čerpadlem a cena těch čerpadel pokud odejdou a je to běžné je neskutečná. Už to ten dizl naprosto degraduje. A dizl nechrochtá, ale křápe a klapoce jak mlýn na starém bělidle. Příšernej zvuk. Dizl do sobních aut byl blbost a dnes to nese největší vinu na tom, že do provozu vozidel se spalovacími motory rejou “zelení”blbci.

Jaryn
Návštěvník
Jaryn

wiKing
a jen poznámečka, nafta už několikrát v poslední době překročila cenu benzinu. Ale fakt je,že v současné době je stejná. Ale zapoměli jsme vzpomenout kolik dizlů končí na pančovanou naftu , což je
oblíbený “žert ” našich pumpařů.

Hafáček
Návštěvník
Hafáček

Šéfíku, nesnaž se, mam doblo 1.2 l dízl eště bez filtru pevných částic a jsem spokojen. Koupil sem to nejmenší v dízlu co šlo, kvůli silniční dani a pojistce… a po městě super, taham vlek až 1.5 tuny… a co se velkejch aut týče, takovej pasát, nebo dízlový audi jezdí jako fík… kecy vo náklaďácích znam z USA , tak ano, tam je dízl jen na trucky a náklaďáky , ale tam je palivo za polovic než zde… obecně řečeno, dízl byl, jak píšeš ,kravina ale už se vylepšil tak, že není a proto musí skončit, bo EUpičky nemají rády funkčnost… cokoliv je funkční zakážou. To je zákon. Jo a já nekouřim. Nikdy jsem si ještě nezapálil jedinou cigaretu. To jestli kouří moje auto mi visí víš kde.

perun
Návštěvník
perun

oka -Můra je po tom, co tady dosud předvedl on a jeho dva lidi v EU parlamentu, slušně řečeno – nedůvěryhodný člověk. To snad už poznal i cvičený foxteriér !
Nechápu, proč mu je tady věnováno tolik pozornosti.

Goodbody
Návštěvník
Goodbody

Jsem průměrně vycvičený foxterier, ale nemohu s Vámi souhlasit. Jediná SPD je zaměřená vlastenecky a ne EUrounijně. Tedy je proti debilizaci školství, proti genderovému šílenství, proti multikulturalistickému šílenství, atd. Volím SPD.

Lančár
Návštěvník
Lančár

Umíte jednoduše vysvětlit fotovoltaiku. Odborně zajímavý článek.

Hafáček
Návštěvník
Hafáček

Velice jednoduše? KRAVINA. 🙂

Lančár
Návštěvník
Lančár

Pane Vk , je dobře, že čteš mou kritiku na tebe, důkazem je důsledné odstraňování mých kritických příspěvků na Tebe (tykám Ti, protože si tě nevážím, jsi jen obyčejná bulvární klepna). Používáním cizích neobvyklých slov si hraješ na všeználka – mne tím neošálíš. Typuji, že máš ušní lalůčky přirostlé přímo k hlavě, zkráceně to jsou mluvkové, bez jakékoliv tvůrčí schopnosti (papouškující herci, politici, třeba se podívej na uši Brabce, současní novináři, vojáci, moderní “umělci”).
Články by se mi četly lépe bez zbytečných superlativů, jen ten nahoře je výjimečně bez slov: výbušný, třaskavý atd., ale zase obsahuje americká slova, která jsem nikdy neslyšel a nevím, co znamenají. (to připojení s elektřinou někam – to cizí slovo si nechci ani pamatovat).
Musíš být šíleně chytrý – spíše jste tým tajných služeb, jeden člověk by tak rychle a na vše nestačil reagovat, prozrazují vás specifické u nás neobvyklé vyjadřování. Stavěl jsi fotovoltaické elektrárny a zároveň znáš naprosto přesně destrukce lidské tkáně při průstřelech a explozích, víte jaká je fyzika tlakové vlny, rozpoznáte padělané fotografie a videa, znáteco znamená každý znak slovanského písma, veškeré zbraně.

Věděli by jste jaké se dává předpětí kuželíkových ložisek v uložení talířového kola rozvodovky osobního automobilu Poběda a Citroenu 2CV?
Nebo jak se matematicky harmonizují barvy, aby se hodily k sobě a jak se animuje v programu 3D Studio?
A kolik % povolené radioaktivity unikalo při spuštění Dukovan z jejich parogenerátorů (34%).
Odkud byla výbušnina používaná na lisování trubek do čel parogenerátorů?
A proč u nich pak dochází k mezikrystalické korozi?
V tovární hale má přednost silniční vozidlo nebo mostový jeřáb?
Proč se někde říká silniční dopravě “Bezkolejová”? (říkají to železničáři).
Jak se ošetřují olefiny před lepením? Proč je austenitická ocel nemagnetická?
Proč se v interierech, které vyhrávají medaile na výstavách, nedá spokojeně bydlet?
Vaše odborné týmy to mají v malíčku.

Hafáček
Návštěvník
Hafáček

víš co kokto? Máš pravdu, ale tebe nikdo nezná a jeho poslouchá i Babiš.
Pan VK, pokud neni agent, má jedinej problém. Je a musí zůstat v ilegalitě / anonymitě.
Jinak by měl 5+ procent ve volbách.
Kolik máš ty?

Lančár
Návštěvník
Lančár

Paní Hafáček. Do voleb se hrnou jen diletanti, kteří třeba ve svém lékařském oboru (nebo jako akademik) nic nedokázali.
Také nevím, Hafačku, jak Tě správně oslovit.

Hafáček
Návštěvník
Hafáček

Pokud ti přijde jako normální říkat paní Hafáček, paní doktor a nebo “nedosáhnu na úvěr” a podobné moderní žvásty, tak vo čem se chceš se mnou bavit ?
Paní je vodjakživa Hafáčková , šmoku.
Takže mně laskavě nevoslovuj.

pražská vlaštovka
Návštěvník
pražská vlaštovka

Udělej si sám web a nekecej …tady tě neznáme.

Lančár
Návštěvník
Lančár

Ptáčku Vlaštovko, Web mám, ve své komunitě i dost sledovaný. Není můj sen být TADY známy.
Pana VK je třeba občas trošku usměrnit. Vadí mi jeho skoro bulvární vyjadřování. Ví však co dělá a jak zaujmout co největší obecenstvo.

Hafáček
Návštěvník
Hafáček

To myslíš BDSM nebo LGBTQ komunitu ?
Naopak pan VK by měl víc klít 🙂

r.m.
Návštěvník
r.m.

Zjevné nesmysly korejského křiváka: odchod od jaderné energetiky, odchod od centrální přenosové soustavy. Jinak s částečně ostrovním systémem připojitelným do sítě souhlasím, ovšem ne pro města a paneláky, ale pro venkovská sídla a vesničky. Za Prahou je vesnice, kde mají už přes 15 let veřejné osvětlení z LEDek napojené na panely a baterie. Ceny baterií klesají a množství energie uložitelné do cm3 naopak roste.
Cenné jsou jen komplexní řešení. Např. soláry + tepelné čerpadlo k vytápění/chlazení. Ale proč trvat sveřepě jen na převodu sluneční energie na elektřinu? Moderní vakuové tepelné kolektory vyrábí teplou vodu i v zimě, i když málo. Řeší to čedičový podzemní akumulátor tepla.
Ohřívat vodu elektřinou je největší pí*ovina. Málo co na Zemi má takovou tepelnou kapacitu jako H2O, tuhle kapalinu efektivně ohřát je kumšt.
Ovšem největší a nezmíněný nesmysl v článku nezazněl. Tím je posílání energie do dálkové přenosové soustavy. Se ztrátami v dálkovém vedení jsou soláry úplně mimo mísu. Mají význam jen pro místní spotřebu.
Když jsem ještě fotil turisty za prachy, měli jsme tiskárnu i noťas na autobaterii a převodník na 220/50Hz a na pár desítek turistů to stačilo v pohodě. Měli jsme dvě, jedna se nabíjela ve sklepě, druhá na stánku.

Gréta zmotala doporučení poradců, protože ničemu nerozumí, nechodí do školy. Okamura zmotaniny znovu pomotal dohromady, protože ničemu kromě žvanění nerozumí a vyrobil zmotaninu na druhou.
Kdo neprokoukl projekt SPD od začátku je blb a neměl by mít volební právo (nadsázka). Šlo o to odvést nespokojenost obyvatel do pro servisní zlodějské elity neškodného hnutí.
Když Okamura něco nového prohlásí, dělá to vždycky pro prachy. Jde o další miliardy solárníkům? https://oze.tzb-info.cz/125893-cr-hrozi-ze-bude-platit-solarnikum-miliardy
vyšlo: 13.2.2020, ČTK

Krkowitz fonMilowitz
Návštěvník
Krkowitz fonMilowitz

Soudně uznaný Pitomio a GRETEnismus tok sobě sedne jak pr..el na hrnec.
NEděkujeme slišeli sme slovo, to je fakt boží, SPD tim se řítí pod 4,9999999% a tak do propadliště dějin jako před ní hromada dalších

r.m.
Návštěvník
r.m.

Naši neonormalizační kapitalisti vzešlí z privatizace dvou teplých židů Klause a Třísky potřebují různé Pitomie jako sůl.