Thajsko a Čína rozšířily spolupráci. Bude v Thajsku bezpečno nebo přijdou...

Thajsko a Čína rozšířily spolupráci. Bude v Thajsku bezpečno nebo přijdou další exploze?

Thajsko a  Čína rozšířily spolupráci. Bude v Thajsku bezpečno nebo přijdou další exploze?

Nedávno došlo v centru Bangkoku k největšímu smrtícímu výbuchu v historii Thajska. Hlášeno bylo 22 mrtvých a více než sto zraněných, mnozí vážně. Následující den došlo k dalším dvěma výbuchům, byly však menší a nezpůsobily vážné škody. Výbuchy jsou dalšími v už rok trvajících nepokojích v Thajsku, k jednomu z nich rovněž v Bangkoku došlo o měsíc dříve .

Včerejší zprávy říkají, že thajská policie, pátrající po pachateli nedávného bombového útoku na chrám v Bangkoku, dnes zadržela muže, který údajně odpovídá vzhledu útočníka sestaveného ze záběrů bezpečnostních kamer. Zatčený je cizinec, řekl v místní televizi policejní mluvčí Pravut Tchavornsiri bez upřesnění národnosti. Podle thajských médií se ale jedná o tureckého občana. Motivem činu byl podle policie “soukromý spor”, spojitost s mezinárodním terorismem je prý vysoce nepravděpodobná.

Thajsko a Čína rozšířily spolupráci. Bude v Thajsku bezpečno anebo přijdou další exploze?

Thajský list Kchavosot podle agentury DPA oznámil, že zadrženým je 28letý Turek. Několik místních televizních stanic také podle agentury Reuters odvysílalo záběry cestovního pasu, který byl údajně nalezen v bytě zatčeného. Dokument je, zdá se, tureckým dokladem patřícím muži narozenému v roce 1987, uvedl Reuters. Zadržený nicméně “vypadá jako osoba, po které pátráme,” citovala mluvčího agentura Reuters. V Thajsku se muž zdržoval údajně od ledna loňského roku. Policisté prý našli v jeho bytě na východním předměstí Bangkoku “spoustu materiálu, který může být použit k výrobě bomb”.

Podle šéfa thajské policie Somjota Pumpanmuanga se jedná o materiál “stejný, podobný nebo stejného typu”, jako byl ten použitý k výrobě bomb vybuchlých v Bangkoku. V bytě se údajně našlo také několik s největší pravděpodobností zfalšovaných pasů.

Čínsko-thajské podnikatelské fórum

26. srpna se v Bangkoku konalo čínsko-thajské podnikatelské fórum na oslavu 40. výročí navázání oficiálních diplomatických vztahů mezi Čínou a Thajskem. Fórum uspořádal Čínský svaz na podporu mezinárodního obchodu společně s Thajsko-čínskou obchodní komorou a Čínskou obchodní komorou v Thajsku. Slavnostního zahájení fóra se zúčastnil Chargé d’affarires čínského velvyslanectví v Thajsku Wu Zhiwu, prezident Thajsko-čínské obchodní komory Wang Dongfa, viceprezident Čínského svazu na podporu mezinárodního obchodu Yu Ping a náměstek thajského ministra průmyslu Bamode, kteří také přednesli projevy.

Wu Zhiwu se vyslovil v tom smyslu, že v roce 2015 začalo realizování projektu výstavby ekonomického pásma podél Hedvábné stezky a námořní Hedvábné stezky v 21. století. Letos byl také dokončen program na integraci ASEANu. Při pohledu do budoucna mohou Čína a Thajsko nadále využít potenciál bilaterální spolupráce v oblasti infrastruktury, výroby vybavení, ochrany životního prostředí, vyspělých technologií a zpracování zemědělských produktů (zdroj).

Thajsko, Bangkok, 26. srpna 2014

Co se děje v Thajsku

V roce 2006 byl svržen premiér Tchaksin Šinavatra, v květnu 2014 došlo ke státnímu převratu. Až do státního převratu docházelo na území Thajska k výbuchům pouze v jeho jižní části, kde žije muslimská menšina, od převratu se množí útoky v centru a především v turistických oblastech, kde mají exploze dopad na turistiku a tím na ekonomiku Thajska. Premiér Tchaksin Šinavatra, miliardář a přítel USA, skončil ve funkci poté, co jeho vláda čelila obvinění z korupce, autoritářství, zrady, střetu zájmů. Šinavatra byl obviněn z daňových úniků a z utajování svého bohatství. Protesty Lidové aliance pro demokracii vedly k tomu, že 19. září 2006 vojenská junta, která se později nazvala Radou pro národní bezpečnost (CNS) svrhla Šinavatru převratem v době, když pobýval v zahraničí. Jeho vládnoucí stranu zakázala a samotného Šinavatru odsoudila ke dvěma letům vězení, načež utekl ze země a žije v azylu v Dubaji.

V Thajsku po něm zůstala jeho sestra, která založila novou stranu a také polovojenská organizace Červené košile, pod jejímž násilným nátlakem byly vyhlášeny nové volby a v těch zvítězila strana Šinavatrovy sestry. Jinglak Šinavatrová se stala premiérkou a její vláda pokračovala ve šlépějích bratra. A když se chystala prosadit zákon o politické amnestii a tím zajistit návrat bratra do vlasti, došlo v květnu 2014 k dalšímu převratu. Což se USA velmi nelíbilo, jak vyjádřil J. Kerry.

Začne turistická sezona, bude v Thajsku bezpečno?

Od převratu z května 2014 se v Thajsku dějí dvě věci – nová vláda se stále více orientuje směrem k Číně a k Euroasii a odklání se, na rozdíl od sourozenců Šinavatrových, od USA. A druhá věc – přibývá výbuchů v Bangkoku a v turistických oblastech, nikoliv na jihu, kde to bývalo běžné, navíc výbušniny z centra neodpovídají těm z jihu. Ale především – od 5. srpna má Thajsko nového amerického velvyslance, zdatně vyškoleného. A zároveň v zemi stále působí polovojenská organizace Červené košile.

Organizace Červené košile

Thajsko navíc řeší Ujgury, čínské muslimy, prchající přes něj do Turecka, a za explozí by podle některých teorií mohla být jejich nedávná deportace zpět do Číny, přičemž oni si to namířili do Turecka. Ale je skutečně zadrženým Turek a je skutečně původcem atentátů ze srpna? Zatím se mělo potvrdit jen to, že je cizinec.

 

Zpráva o další spolupráci Thajska a Číny mě v těchto souvislostech zaujala. Obzvláště, když turistická sezona v Thajsku je právě před novým začátkem a jak jsem popsala v článku Proč výbuchy v Bangkoku? Protože USA mají zájmy všude, zdá se, že  pozadí výbuchů může být ve snahách přivést Thajsko “k rozumu” od paktování se s Čínou. A to právě oslabováním ekonomiky, což v Thajsku, jak jinak, znamená oslabení cestovního ruchu. Ale samozřejmě – nic netvrdím.

-Pozorovatelka-  29.8.2015

 

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
4321
Návštěvník
4321

Snad jen velmi okrajově kolem tématu, ale důležité a zajímavé:

https://www.youtube.com/watch?t=21&v=Ita_j4LzZOY