Tajemný ruský Boeing se vrátil z Venezuely do Moskvy a nikdo neví,...

Tajemný ruský Boeing se vrátil z Venezuely do Moskvy a nikdo neví, co přivezl nebo odvezl! Jenže pouhý den po amerických sankcích uvalila na Venezuelu sankce i ruská společnost Lukoil! Caracas totiž dluží ruským firmám miliardy dolarů a ty jsou nyní v ohrožení, Putin znovu varoval před americkou invazí do Venezuely! Odvezlo letadlo 20 tun venezuelského zlata do Moskvy jako záruku pro případ, že by Madurova vláda padla a Rusko od pro-americké Guaidovy vlády by už nevidělo ani cent?

Tajemný ruský Boeing se vrátil z Venezuely do Moskvy a nikdo neví, co přivezl nebo odvezl! Jenže pouhý den po amerických sankcích uvalila na Venezuelu sankce i ruská společnost Lukoil! Caracas totiž dluží ruským firmám miliardy dolarů a ty jsou nyní v ohrožení, Putin znovu varoval před americkou invazí do Venezuely! Odvezlo letadlo 20 tun venezuelského zlata do Moskvy jako záruku pro případ, že by Madurova vláda padla a Rusko od pro-americké Guaidovy vlády by už nevidělo ani cent?

Situace ve Venezuele se začíná opravdu podivně zamotávat, a to i z pohledu alternativy. Trumpova vláda v pondělí tento týden uvalila sankce na venezuelskou státní těžařskou společnost PDVSA, která je hlavním oficiálním dovozcem venezuelské znárodněné ropy do USA a všechny její účty jsou od pondělí zmrazeny. Mohou přijímat platby, ale disponovat s nimi může pouze samozvaný prezident Juan Guaido.

Jenže venezuelský nejvyšší soud v odvětě jen několik hodin poté zmrazil ve Venezuele všechny jeho účty a přístupy k platebním instrumentům doma i do zahraničí, takže Guaido nemůže jak s penězi v cizině nakládat, a to ani s penězi PDVSA v USA. Američané tak de facto vyhlásili Nicolasi Madurovi válku, protože obstavili venezuelskou národní firmu a její assety v USA. Ve čtvrtek navíc podle očekávání Evropský parlament přijal rezoluci [1], ve které vyzývá členské země EU, aby uznaly samozvaného prezidenta Juana Guaida jediným prezidentem Venezuely. Jak se k tomu postaví poslanecká sněmovna v ČR, to je ve hvězdách, protože jde o nebezpečný precedens.

Tajemný ruský Boeing 777 na letišti Simona Bolívara severně od Caracasu.

Pokud totiž kdokoliv z ciziny může na dálku uznat prezidentem v cizí zemi někoho, kdo nevyhrál volby, a to pouze na základě jakýchsi frází o demokracii a právech na svobodu, potom by se z toho mohlo stát nebezpečné pravidlo i s ohledem na dosazování prezidentů v evropských zemích. Sami si jistě dovedete představit, kolik lidí by se v ČR našlo a vyšlo do ulic s požadavkem, aby se stal prezidentem někdo, kdo nevyhrál volby, aby nahradil prezidenta, který zvolen byl a je u moci.

Cizí mocnosti by takového dosazeného prezidenta uznaly a uvalily by sankce na legitimního prezidenta. Tato americká politika je velmi nebezpečná, a to zejména s ohledem na servilitu většiny zemí Evropské unie ve vztahu k americké vládě a vojenské moci. Proto se dá očekávat, že Miloš Zeman bude proti tomu, aby ČR uznala nezvoleného Juana Guaida prezidentem Venezuely. Postoj Andreje Babiše se dá očekávat spíše pro-americký, tedy opačný, ale nechme se překvapit.

Ruský Lukoil se připojil k americkým sankcím a zmrazil veškeré obchodní aktivity s venezuelskou státní ropnou společností PDVSA

Co je však mnohem podivnější, to je událost, kterou nikdo nečekal. Hned druhý den po USA přestala s venezuelskou společností obchodovat a spolupracovat i ruská ropná společnost Lukoil, která se prakticky připojila k americkým sankcím proti PDVSA [1]. Informaci přinesl venezuelský server Infobae a Anatolij Kurmanajev, ruský korespondent Wall Street Journal v Moskvě. Podle jeho zpráv kontakty s PDVSA přerušilo dalších 5 ruských velkých společností. Důvodem je platební neschopnost Venezuely za ruské půjčky a úvěry a především trvající obavy z americké intervence do Venezuely.

Ty včera znovu potvrdil pro ruskou televizi i Vladimir Putin, že má velké obavy o neblahý vývoj ve Venezuele, kde může dojít vlivem nezodpovědných kroků americké diplomacie nejen k vypuknutí občanské války, ale i k vojenské intervenci USA ze sousední Kolumbie, kde mají Spojené státy vojenské základny. Venezuela v poslední době splácela svůj dluh vůči Rusku v naturáliích, tzn. ropou, ale za poslední měsíce poslal Caracas do Ruska jen polovinu ropných splátek.

Nicolas Maduro na návštěvě jednotky Národní gardy.

Jenže ještě předtím se stalo něco zásadního. V pondělí večer přiletěl do Caracasu ruský Boeing 777 společnosti Nordwind na letiště Simona Bolívara v Maiquetě severně od Caracasu. Stroj přiletěl úplně prázdný, ale se dvěma posádkami. Spekulovalo se, že stroj může být použit por evakuaci ruského velvyslanectví v Caracasu a ruských občanů v zemi, ale dokonce i pro účely evakuace Madurovy vlády za účelem poskytnutí politického azylu v Rusku.

Jenže tyto varianty se ukázaly jako liché a stroj včera po dvou dnech odletěl zpátky do Moskvy [2]. Jenže bývalý bankéř venezuelské centrální banky Jose Guerra, který přešel na stranu Juana Guaida, uvedl na svém Twitteru informaci [3] z pozice insidera, že letadlo má ze země odvézt 20 tun zlata v ceně za více jak 840 milionů dolarů [4], a to rovnou do Moskvy jako pojistku za nesplácený ruský dluh. Jenže, tahle informace, i když zní uvěřitelně, může být pravdivá jen napůl.

V době války a krize se platí jedině zlatem, ale v případě hrozící invaze se za zlato nesplácejí civilní půjčky, ale nakupují se zbraně a vojenská pomoc

Pokud by se opravdu jednalo o pojistku pro Moskvu, že Caracas bude splácet ruské půjčky, potom naprosto nedává smysl to, k čemu došlo o pár hodin později druhý den v úterý, když Lukoil a minimálně dalších 5 velkých ruských firem přestalo s Venezuelou a její státní firmou PDVSA obchodovat a spolupracovat, což je to samé, jako kdyby Rusko na Venezuelu uvalilo sankce. Toto nedává naprosto žádný smysl, protože Venezuela a prezident Maduro by nevydali zlato jen tak, určitě by podmínkou bylo, že Rusko odloží splátky dluhu v této těžké situaci, což by bylo slušné a logické. Pokud by Rusko tuto dohodu hned druhý den takto flagrantně porušilo, už bychom to věděli a slyšeli bychom řev od Nicolase Madura, že Rusko nedodrželo slovo, odvezlo si zlato a přerušilo obchodování s Venezuelou. Jenže pro co přiletělo z Moskvy tak obrovské letadlo se dvěma posádkami?

Armáda stojí za prezidentem Madurem.

V době války nebo příprav na válku, v době mamutí inflace, v době krize, se mezinárodní platby neprovádí v podobě peněz, ale pouze ve zlatě. Jose Guerra jako insider z centrální banky má téměř určitě pravdu, ruský Boeing si přiletěl pro venezuelské zlato, ale to zlato podle všeho nebylo určeno na garance pro ruské ropné firmy a oligarchy, kteří poskytli Venezuele před lety obrovské půjčky, ale to zlato je zřejmě platbou Venezuely za budoucí vojenskou pomoc ruské armády v případě napadení Venezuely americkou armádou.

Je téměř jisté, že pokud se nepodaří Juana Guaida odstranit nebo potlačit jeho mocenský povstalecký úchop, americká armáda do několika měsíců vstoupí do Venezuely, pravděpodobně z území Kolumbie. Pokud taková situace bude hrozit, Moskva použije venezuelské zlato na úhradu přesunu ruských vojsk do Venezuely. Ruská vláda to z vlastních peněz hradit nemůže, Venezuela není na dostřel jako je Sýrie, Venezuela je na druhé straně světa a Rusko nemá peníze na hrazení operací tak daleko.

Dva ruské bombardéry do Venezuely neletěly v prosinci zadarmo, ruský Boeing teď odvezl do Moskvy platbu ve zlatě za ruskou vojenskou výzbroj a zřejmě i vojenskou pomoc, bude-li to potřeba

Jenže ve chvíli, kdy si Madurova vláda u Vladimira Putina zaplatí svoji ochranu tou nejtvrdší měnou, která existuje, pravým zlatem, potom Rusko nebude muset operaci hradit ze své kapsy, bude si ji platit Venezuela svým zlatem. A to by dávalo smysl, protože počátkem prosince minulého roku byl prezident Maduro v Moskvě [5] a jednalo se o penězích, půjčkách, o bezpečnosti, vojenské pomoci, Moskva poslala o několik dnů později do Venezuely dna nadzvukové bombardéry Tu-160 a toto pondělí se v Caracasu najednou zjevil ruský a prázdný Boeing.

Nicolas Maduro v Kremlu na počátku prosince 2018 s Vladimirem Putinem. Hned potom dva bombardéry ve Venezuele a teď zřejmě platba zlatem za zbraně a pomoc.

Ruský list Novaya Gazeta potvrzuje [6], že letadlo opravdu odvezlo venezuelské zlato, Maduro prý v prosinci v Moskvě požádala Vladimira Putina, aby Kreml zajistil výhodný prodej zlata svým jménem. Kreml informace listu ovšem dementuje a popírá. Rusko skutečně může teoreticky venezuelské zlato použít pro další půjčku Madurově vládě, ale to mohla Moskva udělat už dávno a Caracas nemusel splácet půjčky ropou.

Kromě toho, Lukoil a dalších 5 firem skutečně přestalo s PDVSA v úterý obchodovat, takže jim určitě zlato z Venezuely za dlužné splátky nepřišly. A když ne jim, tak komu v Rusku přišly? Podle mého názoru ruské vládě. A pokud ve Venezuele hrozí občanská válka a největší vojenská mocnost na světě vám hrozí invazí ze svých základen v Kolumbii, k čemu použijete zlaté rezervy? Pro refinancování nějaké půjčky? Ne, použijete zlato na nákup zbraní, nebo ještě lépe zahraniční vojenské pomoci od mocného vojenského partnera.

Nejen o krizové situaci ve Venezuele budeme hovořit dnes od 19:00 hodin v mém pravidelném pořadu na Svobodném vysílači CS. Všichni jste srdečně zváni k poslechu.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Print Friendly, PDF & Email