Svůj k svému, jak jinak!

Svůj k svému, jak jinak!

Svůj k svému, jak jinak!

      Rozhovor Libuše Frantové z Parlamentních listů zaujme hned z několika důvodů. Jednak, že je veden s Tomášem Czerninem, potomkem slavného šlechtického rodu, což samo o sobě vyvolá u čtenáře nemalý zájem zvláště, když se dočte o jeho zajímavém životním příběhu od dětství do dnešních dnů. Jeho dětství a dospívání je místy dobrodružné, jindy téměř romantické, ale také možno říci odpovědně vytrvalé a k jeho původu pozoruhodné. Ale dost již chvály, vše se lze dočíst in natura v PL.cz [1].

     Osobně jsem zpočátku posuzoval životní dráhu Tomáše Czernina jako za celkem mimořádně zajímavou, naplněnou různými osobními, rodinnými a společenskými událostmi, abych v závěru rozhovoru své pozitivum k osobě T. Czernina velmi rychle přehodnotil. A to především proto, jaký postoj zaujal k otázce , jak vidí přímou volbu prezidenta. Nicméně, ani tento postoj, resp. názor ničím nepřekvapuje když   si uvědomíme, že pan Czernin dostal do života „knížecí“ rady od samotného Karla Schwarzenberga,  které časem vygenerovaly v názor, cituji: „…  jsem se domníval,   že naše demokracie není správná, že by měla být spíš podobná té švýcarské, tedy řízená zdola. Tento názor jsem v poslední době dost zkorigoval a považuji za fatální chybu i jen přímou volbu prezidenta republiky.“

billboarddfgdfg_galerie-980.jpg
Tomáš Czernin na billboardu s Karlem Schwarzenbergem

      Budiž, každý má právo na vlastní názor na to či na ono, ovšem jeho názor a konstatování, že cituji: „ …lidé nejsou zvyklí sami rozhodovat, podléhají různým populistickým hlasům a tlakům jsou manipulováni“, je už hodně provokativní. Nic nenapraví následujícími slovy „ Nechci lidi podceňovat, ale opravdu jsou tady masírováni různými demagogiemi, že  tedy přímé rozhodování už nepovažuji za rozumné.“  Pěkně řečeno, pan Czernin sice lidi nepodceňuje, ale jinak je má za blbce, protože „nejsou zvyklí sami rozhodovat, podléhají různým populistickým hlasům a tlakům  a jsou manipulováni“!

     Aby těch důvodů nesouhlasu s panem Czerninem nebylo málo, za pozornost stojí také odpověď na otázku, jak hodnotí výkon funkce prezidenta Miloše Zemana.

V této věci musím ocitovat plné znění jeho odpovědi, protože tím se odkopal tak,  že to ani více nejde. Zde je jeho celá  odpověď: „ Mně na tom, jak vykonává funkci prezidenta, vadí skoro všechno. Vadí mi už to, že se dostal do úřadu pomocí lží, potom sliboval, že bude lidi sjednocovat, přitom jen přilévá olej do ohně, mstí se každému, kdo se na něj kdy křivě podíval. Přijde mi až komické, že se jako bývalý předseda ČSSD mstí sociálním demokratům. Zkrátka pro mne je to skutečně negativní postava. Rád bych na něm našel něco pozitivního, ale mám pocit, že nám dělá jen ostudu. Slyším hlasy z ciziny, že jsme tady měli prezidenta Václava Havla, kterého si všude vážili a kterého nám záviděli, a teď máme prezidenta, kvůli kterému se stáváme cílem posměšků. Myslím, že jsme hrdý národ a že bychom si zasloužili, abychom měli na Pražském hradě někoho důstojnějšího“.

Třeba Karla Schwarzenberga, chce se dodat. Na jeho odpovědi je zřejmý vliv Karla Schwarzenberga, na kterého se často odvolává, který mu prý vléval do žil naději na lepší časy. Jaké časy měl na mysli, netřeba mnoho přemýšlet, ani se domnívat. Ani s názory a postoji pražské kavárny, pravdoláskařů a havloidů není podobnost vůbec náhodná.

czernin-u-rybnika_galerie-980.jpg
Tomáš Czernin na hrázi svého rybníka

    Jak již v úvodu článku řečeno, pan Tomáš Czernin popisoval svou životní dráhu, která se odehrávala za dobu „hluboké totality“ natolik přirozeně a lidsky, že by mu člověk snad i projevil sympatie a pochopení, že jeho život byl skoro jako „jednoho z nás“. Tím se rozumí těch, v době vlády komunistů neměli možnost „svobodného cestování do zahraničí“ a přesto to bez újmy přežili, neměli „svobodu slova“, kterou by zneužívali k tomu, aby sprostě, vulgárně ( trestuhodně) nadávali a uráželi hlavu státu, měli bezpečnost (VB), která se starala o bezpečí a pořádek, v době, kdy lidé měli práci, od státu dostávali byty, bylo bezplatné školství, zdravotnictví, podnikové rekreace atd., atd.

V podstatě toto všechno pan Czernin osobně prožil, ale rád  na to rychle a účelně zapomene, když se nabízí naplnění nadějí, kterými jej oživoval soukmenovec kníže Schwarzenberg. Zvláště, když po „životních“ peripetiích a zkušenost dospěl k názoru a rozhodnutí se politicky angažovat a jak jinak, než právě v TOP 09. Odměnou mu je kandidatura za TOP 09 na „senátora“, což je další krůček k naplnění nadějí, vkládané mu do paměti spoluzakladatelem TOP 09 Kchárl von Šláfebergem.

     Nic proti osobě pana Czernina. I o něm však platí známé „svůj k svému“ i když jeho život byl diametrálně odlišný od života jeho zřejmě životního vzoru či příkladu Karla Schwarzenberga. Ovšem jeho současné postoje a názory jsou nikoli jenom produktem prožitého, ale vlivu lidí, ke kterým jej váže jeho aristokratický původ a krev.

Jiří  B a ť a , 20. července 2016

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Donda sprtspudlak
Návštěvník
Donda sprtspudlak

V podstatě jde pořád o “ty samé”.Pokaždé vyhrabou nějakou fosílii,napíšou srdceryvný životopis,kterak mu bylo ubližováno,avšak poserplína z Vídně mu ukázal tu správnou cestu.Pro leze do politiky za topinky,neboť jsou 3 zaměstnání v naší zemi,kde nemusíte nic dělat,za nic zodpovídat a berete úžasné peníze: 1-Český politik
2-Český fotbalista
3-Český meteorolog

heron
Návštěvník
heron

To je ten typ co rad chodi v kroji viz Alles gute. Uplne ho vidim v barvach s tim kloboukem s stetkou, krataskach a podkolenkach

Libor
Návštěvník
Libor

….Blíží se volby…. víc informací je potřeba…
Nadnárodní “elity”, struktura řízení společnosti a vztah nadnárodních (globálních) a regionálních “elit”.
http://leva-net.webnode.cz/products/podstata-konceptualni-moci-gp-a-struktura-elit-v-pjakin-/

Máte možná poslední možnost …. vidět film “Brexit the full movie”.
Pravdivý a drsný film o Evropské unii.
Film je velmi poučný i pro občany České republiky….až budeme i my demokraticky rozhodovat o vystoupení z Evropské unie…

https://dotsub.com/view/8724474e-92e3-4322-ba4b-e3a2b497a34f?utm_source=player&utm_medium=embed#.V1s22kHFl6E.facebook

dany
Návštěvník
dany

Je to gauner, trochu z jiného soudku…v principu např. jako ala Bakala atd.

lenka
Návštěvník
lenka

Lidi?! A on není člověk? Co kdyby si tedy ráčili dáti tituly? Třeba Ndč Czernin nebo Plb Halík. Ndč tzn. Nadčlověk a Plb Polobůh. Když lidi potřebovali v ulicích, to jim nevadilo, že se nechají oblbnout.

ra.ri.ta
Návštěvník
ra.ri.ta

Pozorně jsem si přečetl odkazovaný rozhovor se smíšenými pocity do okamžiku kdy říká “Pohybovali jsme se opravdu převážně mezi obyčejnými lidmi.” V tento okamžik jsem pochopil, že není naděje.

strawberry
Návštěvník
strawberry

Šokuje mě, že gauner Tomáš Czernin (TOP09) byl zvolen místostarostou a teď v říjnových volbách chce ještě kandidovat do Senátu za TOP09. Takové hlupáky jako české voliče by asi jinde na světě nenašel.

Polsko a Maďarsko žádné restituce šlechty nedělaly, protože zdrojem šlechtického majetku nebyla práce nebo podnikání, ale poddanství a feudalismus. V Česku si to bývalá šlechta, nacističtí kolaboranti a katolické reakcionářské živly uměli lépe zařídit podlézáním Havlovi, i s prolomením zákona Lex Schwarzenberg – zákona č. 143/1947 Sb., o převodu vlastnictví majetku hlubocké větve Schwarzenbergů na zemi Českou. Lex Schwarzenberg přitom sepsali poslanci ČSSD a dávno před Únorem 1948.

Tak si po 41 letech socialismu můžeme zase vyzkoušet, jaké to bylo, když se Czernin projížděl na koni a se svými hajnými vyháněli z lesů chudé bosé vesnické děti, sbírající klestí.

strawberry
Návštěvník
strawberry

Chamtivý Tomáš Czernin (TOP09) v červnu 2013 vyplavil 7 vesnic na Nymbursku, škody na domech a jiném majetku samozřejmě nikomu nezaplatil. Czernin totiž při deštích záměrně neodpouštěl vodu ze soustavy rybníků, protože v nich měl kapry za miliony korun a co kdyby po deštích přišlo sucho. Takže nechal rybníky přeplnit a vodu přetékat přes SYPANÉ hráze, které se rozmáčely. Hráz Czerninova rybníka Komárov (rozloha 32 hektarů) se protrhla v šířce 10 metrů a zatopila vesnice Budiměřice, Rašovice, Netřebice, Úmyslovice, Šlotava, Křinec a Vestec. Povodňovou vlnu v těchto vesnicích viděli i velmi staří důchodci ve svém životě poprvé, řada lidí se s následky bude potýkat možná do konce života. Nikdy nikdo tak špatně na rybnících nehospodařil. Rybníky byl Czerninům vráceny v 90. letech v restitucích. Měli by být zase znárodněni.

Protržení hráze Komárovského rybníka 19:45, 3. červen 2013
https://www.facebook.com/photo.php?v=10151613919427560

Více na:
http://nymbursky.denik.cz/zpravy_region/nb_prehled.html

JazzBoo
Návštěvník
JazzBoo

Nevím jak na Nymbursku, ale kolem Hybe řešil Pacho rozpory s pány Frnžalicí…

konzerva
Návštěvník
konzerva

Ty články už nejdou stahovat ve formátu pdf….

paa tal czechia
Návštěvník
paa tal czechia

dle tvářičky poznáte je..Ostatně je to pruvan do duše..A modrá šlechtická krev je symbol dááávného genetického šlechtění s Archony,čili s ještěry….Takový šlechtický fešák je třeba tento exot comment image&imgrefurl=https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Berwid-Buquoy&h=398&w=250&tbnid=oC-Yklqrvuzd-M:&tbnh=186&tbnw=116&docid=4a0AIk6JHKyyqM&itg=1&usg=__G6DWh-KagdK6pjOkXw07cjO3QdM=