“Styční důstojníci z Aeronetu”. A úplně hloupí občané?

“Styční důstojníci z Aeronetu”. A úplně hloupí občané?

“Styční důstojníci z Aeronetu”. A úplně hloupí občané?

Děkuji zdejší čtenářce za odkaz na článek, který se jako další obouvá do Aeronetu. Ač je z listopadu 2014 a ač i on dává Aeronetu nálepku ruské propagandy. Přestože právě se objevil jiný, který odhalil, že Aeronet nemá žádné vazby na Rusko (více zde), stojí i tento starší za zmínku, protože i on ukazuje nikoliv opět to, že Aeronet velmi vadí, ale především ukazuje, že každý, kdo má jiný názor na světové dění, než jak jej podává mainstream, je okamžitě onálepkován jako “proputinovský propagátor” . Ba co víc – článek vlastně sděluje, že nebýt tzv. “proputinovských webů”, občany by ani nenapadlo pochybovat o informacích mainstreamu. Článek cituji:

 

Ruskou propagandu neumíme ani vypnout, ani přebít

Zhruba poslední rok na českém internetu narůstá aktivita, kterou lze nejlépe popsat jako proputinovskou propagandu. Stát je proti ní pozoruhodně bezbranný.

Mezi politickým marketingem a propagandou vede tenká hranice. Marketing je ve všeobecném vnímání „v pořádku,“ propaganda v sobě nese cosi záludného. Encyklopedicky vzato se jedná o „rozšiřování názorů a informací za účelem vyvolání nebo zesílení určitých postojů nebo jednání“. Součástí propagandy je tendenční vysvětlování a modifikace postojů podle aktuální situace a přesvědčování o správnosti propagované myšlenky. A právě v tomto smyslu jsou komunikační kanály stojící na straně putinovského Ruska stále aktivnější. Kdyby události došly do stavu, kdy by tato propaganda začala například ohrožovat bezpečnost státu – a tento stav je daleko méně teoretický, než by se mohlo zdát – je vůči ní stát až pozoruhodně bezbranný.

Styční důstojníci z Aeronetu

Ačkoliv jsou proputinovské komunikační kanály stále aktivnější přinejmenším rok, široká debata o nich začala až v souvislosti s červenými kartami, které během oslav pětadvacátého výročí začátku Sametové revoluce ukázaly tisíce lidí na Národní třídě prezidentu Miloši Zemanovi.

Web Aeronet.cz přinesl krátce poté informaci o tom, že za financováním celé akce stojí americká ambasáda. Vcelku rychle se podařilo dokázat, že celá faktická konstrukce článku na Aeronetu je manipulativní, vylhaná a že pracuje s falzy. Pozornost, kterou kauza získala, ale vedla k tomu, že se zvýšil zájem o pozadí webů, jako je Aeronet.

Novinář Vladimír Ševela zjistil, že se za Aeronetem nachází velké informační prázdno. Web, jehož obsah tvoří anonymní autoři, je registrovaný ve městě Athens v americké Georgii, IP adresa je bratislavská. O kontakt s přispěvateli se stará údajný Martin Chotek, „styčný důstojník pro kontakt s veřejností z ČR a SK na pozici PR managera a šéfa marketingu pro Československo“.

Propagandu, která pracuje například s komentáři u příspěvků na sociálních sítích, lze odstínit. Tak to dělají například správci Facebooku britského deníku Guardian, kteří zaznamenali pozoruhodný a organizovaný nárůst počtu proruských příspěvků a jejich pisatele prostě a jednoduše zablokovali. Webovou stránku ale stejně jednoduše zablokovat nejde.

Neumíme, nemůžeme, nedokážeme

„Pokud bude propagandistický web hostován na území České republiky a bude využívat českou doménu, lze si představit situaci, kdy ho stát zabaví, podobně jako se stalo v nedávném případě grow shopů,“ říká development & security konzultant Michal Valášek. „Ale pokud bude hostován v zahraničí a na zahraniční nebo nadnárodní doméně, není možné ani to. Jedinou cestou by bylo zavedení preventivní cenzury internetu podle ruského, čínského nebo britského vzoru.“

Právě zahraniční hosting využívá už zmíněný Aeronet, situace u dalších webů podobného zaměření je stejná.

Způsob jak určit kdy obsah toho kterého webu začíná být ohrožením pro stát je navíc velmi problematický. „Nenapadá mne žádný mechanismus, který by se reálně dal použít,“ říká Michal Valášek. „Teoreticky by se možná v některých případech dalo použít trestní právo a trestné činy jako pomluva nebo šíření poplašné zprávy, ale upřímně lituji orgány činné v trestním řízení, které se o něco takového pokusí.“

Stejný názor zastává i další počítačový expert oslovený Českou justicí, Daniel Dočekal ze společnosti Effectix. Ten upozorňuje na další riziko: „Je potřeba si uvědomit, že je zde tenká hranice mezi skutečně nelegálním obsahem a cenzurou. Ať už politickou, nebo prostě jenom někomu se nehodícím obsahem.“

V zásadě platí, že pokud budou provozovatelé webů dostatečně opatrní, mohou bez jakéhokoliv podstoupeného rizika publikovat cokoliv. Mohou to být manipulativní zprávy zaměřené na získání podpory třeba pro režim Vladimira Putina. Stejně tak by se ale na v zahraničí hostovaném webu mohl objevit návod k výrobě dopisových bomb a výzva k jejich posílání „nepohodlným“ veřejným osobám.

Státní moc by v takovém případě jistě zakročila – a už citovaný Daniel Dočekal nepochybuje o tom, že by v takto extrémním případě postupovala se značnou mírou efektivity a využila například možnost předběžného opatření – ale samotné provozovatele by to nejspíš nemuselo příliš trápit. „Postih provozovatelů takových webů je teoretický, prakticky žádný,“ míní Michal Valášek.

„Stát nemá možnost obrany proti propagandistickým webům, pokud by například očividně vybízely k něčemu co by ohrožovalo stát jako takový,“ shrnuje právník Vít Zvánovec.

Jediným způsobem, jak se stát může postavit propagandistickému ohrožení svých základů, je protipropaganda nebo, jak to formuluje Michal Valášek, „otevřené, smysluplné a srozumitelné informování občanů“.

Další úhel pohledu nabízí bývalý předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Z určitého pohledu je celá řada informací nejen na internetu, ale i v tištěných médiích více méně propagandistická. Objektivita neexistuje. Cílem je tedy vyváženost. Jakýkoliv boj proti šíření informací navíc veden z pozice síly je prostě cenzura,“ říká.

Podle Bartoše je klíč k nepodlehnutí manipulativním informacím ve zvyšování počítačové gramotnosti obyvatelstva. Odhalit propagandu totiž není nic těžkého, stačí se soustředit na to, jak jsou informace zdrojované, případně si je ověřit, a především je nekriticky nepřijímat.

Ondřej Fér , 25. 11. 2014 –  zde

 

Poslední věta “Odhalit propagandu totiž není nic těžkého, stačí se soustředit na to, jak jsou informace zdrojované, případně si je ověřit, a především je nekriticky nepřijímat” se mi líbí a naprosto s ní souhlasím. Ale proč je takovým problémem, když někdo “nekriticky nepřijímá” informace mainstreamu, které se jako vejce vejci podobají a hledá jiné a k nim i patřičné zdroje? To je totiž to, co dělá Aeronet (a další nezávislé weby), ale v jeho případě je to nazýváno “ruskou propagandou”.  A je úplně jedno, že často jsou zdejší články zdrojované odkazy na západní tisk.  

Přijde mi hloupé, že vedle článků o dění v Česku a ve světě jsou na Aeronetu články v podstatě o interních záležitostech, na druhou stranu nejde o útocích na Aeronet nepsat, neboť útoky na každý nezávislý web jsou o  stále intenzivnějším útoku na svobodu slova a názoru.

Úplně hloupí občané?

V neposlední řadě nechápu, jak si v dnešní době informací na internetu a cizojazyčné zdatnosti lidí někdo může myslet, že nějaký web utváří myšlení a názory občanů. A že popularita Putina a odpor k agresivní politice USA stojí na nějaké “propagandě” – to jsou občané považováni za takové ovce, že nebýt Aeronetu a podobných webů, tak uvěří všemu, co píše mainstream a co hlásají EU a USA? Putin se dnes těší popularitě i v USA, což si každý může dohledat stejně, jako na anglických či německých stránkách informace o záměrech EU či USA. Nezávislé weby vadí, protože přinášejí informace konfrontační k tvrzením manstreamu, ale jestli něčím vadí nejvíce, tak je to možnost sdílení těch občanů, kteří to vidí stejně.

Zrušit nezávislé weby vůbec neznamená, že občané jsou tak hloupí, že bez nich si informace nenajdou, zrušit nezávislé weby, to je něco na způsob “zákazu shromažďování”. Na nezávislém webu totiž nelze uplatnit to, co v článku popisuje tato věta:  “Propagandu, která pracuje například s komentáři u příspěvků na sociálních sítích, lze odstínit. Tak to dělají například správci Facebooku britského deníku Guardian, kteří zaznamenali pozoruhodný a organizovaný nárůst počtu proruských příspěvků a jejich pisatele prostě a jednoduše zablokovali”.

Likvidovat diskuse a blokovat nevhodné příspěvky – to se na nezávislých webech nenosí a to je hlavní důvod, proč vadí. Aeronet, který není jen překladatelem článků odjinud, ale nabízí vlastní pohled na dění ve světě, v tom vadí obzvláště. Tak na závěr ještě jeden pohled přidám:

Dnes začal v Praze festival Prague Pride, který potrvá týden a média mu věnují maximum pozornosti, čt24 obzvláště, ač pohled na některé účastníky hraničí s nevkusem a s perverzností. V jeho čele se ho účastní pražská primátorka Krnáčová.  Nemám nic proti gayům a lesbám, přeji jim štěstí a svobodu podle jejich představ, jak jen to lze. Ale 1) – Nelíbí se mi propagace těchto vztahů na úkor klasické rodiny, což je totéž, co udělal Putin, když propagaci (nikoliv tyto vztahy!) zakázal – jsem tedy propagátor Putina? A 2) – Na dotaz moderátora UK čt24, kde byla primátorka Krnáčová hostem, proč se účastní pochodu, primátorka odpověděla, že je to z přátelství k jeho zakladatelům, k organizaci Transparency International. Nemám důvěru k této organizaci, založené v Německu funkcionářem Světové banky – jsem tedy opět propagátor Putina, který neziskové organizace ze země vykázal?  A je to tedy názor, který by měl být “prostě a jednoduše zablokován”?

A pokud si většina občanů myslí totéž, bude to opravdu proto, že jsem to zde napsala? A pokud budou nezávislé weby zrušeny, jsou občané opravdu považováni za takové ovce, že pak už budou tleskat pouze mainstreamu?

        

– Pozorovatelka –   10.8.2015

  

 

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Selský Rozum
Návštěvník
Selský Rozum

Krásný článek. Dopisovatel mi připomíná příslovečného zloděje co křičí: “Chyťte zloděje!”
Upřímě, nikde jsem si nevšiml žádné “proruské” nálady, zato “protiruské” je plný internet.
Úsměvné také je, že dopisovatel přímo hýří fakty a argumenty, ale ani jeden z nich není podložený věrohodnou událostí, nebo odkazem.

Dovolte mi podělit se o citát, který se mi hrozně líbí. Je to něco, co jednou řekl můj oblíbenec: “Člověk nemůže nikdy dělat víc, než je mu dovoleno člověčenstvím. Míň může dělat vždycky. A, jak jste si všimli, to s úspěchem probíhá. Ale přemýšlet, a to dá práci, umí jen část lidstva. Ona část, ona tenoučká vrstva, která válčí s lidskou hloupostí.” Aneb, jak to řekl v kostce jiný: “Člověk je neuvěřitelne chytrý a vynalézavý tvor, ale lidi jsou jen tupý zvířata”

Tomáš
Návštěvník
Tomáš

Že je Aeronet prorusky orientovaný to je snad jasné každému kdo si tu přečetl pár článků….To ovšem neznamená,že tím množí odpůrce agresivní zahraniční politiky USA….Já sám jsem se na tento web dostal čirou náhodou přes odkaz v jedné diskusi…….Člověk který se zajímá o to co se děje dál než za jeho plotem má i bez Aeronetu možnost dozvědět dost informací,aby si udělal svůj obraz o tom kdo představuje v současném světě největší zlo…Kdo má největší vinu na destabilizaci celého muslimského regionu…Potažmo na současné migrační vlně…
Tady je příklad,že se i na mainstreamu občas ukáže pravda
http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/350599-chemicke-zbrane-v-iraku-americti-vojaci-je-nasli-ale-museli-mlcet.html
Ale aby si člověk dokázal uvědomit souvislosti je dobré nejdříve vidět
https://www.youtube.com/watch?v=Go4nyoq4ZI8

Každý si může přečíst co říká Gerge Friedman AMERICKÝ zpravodajský expert,kterého jistě nikdo nebude obviňovat,že šíří ruskou propagandu…

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/zahranici/Americky-strategicky-myslitel-Friedman-sef-soukrome-CIA-bez-ideologie-o-Rusku-USA-a-Ukrajine-Stoji-za-to-cist-351237
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/315634-george-friedman-slabosti-ruska-je-jeho-ekonomika/
https://www.youtube.com/watch?v=pI-va5FISwE

A každému kdo nemá místo mozku květák se najednou zjeví pravda jak to skutečně bylo v Srbsku…
https://www.youtube.com/watch?v=Fgk0rAF9eD8

Co je na tom všem nejvíc šokující je,že se zdá jako by to evropským politikům bylo úplně úplně jedno….A když člověk ví tohle všechno potom se musí ptát jak to skutečně je s Ukrajinou….Nepochybuji,že na tamní válce má velký podíl viny Rusko…Ovšem,když se řekne A je třeba říci i B….Že totiž Ukrajina trpí kvůli mocenským zájmům Ruska a USA v zastoupení EU…

Nejsem ovce
Návštěvník
Nejsem ovce

Dorazila mě věta, že “správci Facebooku britského deníku Guardian, kteří zaznamenali pozoruhodný a organizovaný nárůst počtu proruských příspěvků, jejich pisatele prostě a jednoduše zablokovali.” To je ta svoboda slova na Západě? A autor, který chce “bojovat s ruskou propagandou” se nad tím ani nepozastaví? Jakápak je to diskuze, když se opačné názory blokují? Nebo si opravdu prozápaďáci myslí, že ti, co mají jiný názor a třeba obhajují Putina, jsou všichni do jednoho placení ruští agenti? Ovšem, co se divím, mě na FB stránkách NATO taky zablokovali, protože jsem si tam dovolila psát jiné komentáře, než oslavné ódy na NATO, jako valná většina přispívajících..

xerox
Návštěvník
xerox

zatímco minulej režim se třás strachy když se lidi sešli v počtu né menším než 3 a víc a pokusili se vyjádřit názor , demokrati přišli na to jak tuto problematiku nespokojenosti vyřešit , není to sice nic světoborného ale naprosto účinný – ignorovat to …

pokud to demonstranti pochopí jsou agresívnější což zase demokraty přivedlo na klasickou myšlenku zákazů a existenčních likvidačních pokut , případně to rovnou všechno zavřít …

geniální tahem je pak zavést slepou uličku s pracovním názvem – přemet stranou … a to tzv. referendem … zkrátka odvrátit nespokojenou veřejnost od zásadních sociálních a politických otázek na slepou nic neřešící kolej a zaměstnat lidi spíše odbornými tématy typu znovuzavedení trestu smrti nebo bezduchými kravinami typu venčení psů v parcích s košíkama nebo bez a tak podobně …

zombie
Návštěvník
zombie

to se trošku mýlíš-humanisti,demokrati a pravdoláskaři na západě už shromažďování taky zakazují-ve Španělsku už to tuším platí,ve Francii je to před schválením…Jinak mě zarazilo,jas se v článku psalo o tom britským listu a jeho FB-tomu,že je blokují říkají demogracie??Ať jdou do prdele s takovou demogracií!!!!!!!

bantustan
Návštěvník
bantustan
Medwin
Návštěvník
Medwin

“Hledej pravdy, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, prav pravdu, drž pravdu, braň pravdy až do smrti”. Letos vzpomínáme 600 let od upálení Mistra Jana Husa a ten kdyby se dnes probudil, tak se nechá dobrovolně upálit znovu – zděšen tím, kam u nás dospěla “demokracie”. Cenzura horší než za bolševika – tfuj! Díky za informace, které nám Aeronet a další “nepohodlné” weby poskytují a bez kterých bychom byli jako stádo tupých ovcí. Držím palce a – samozřejmě – posílám fin. příspěveček.

- kdokoli -
Návštěvník
- kdokoli -

Njn, az na to, ze mistr upalen nebyl, jen to sehral, aby mel klid. V klidu si pak uzival v Polsku, sem tam se vratil i k nam. Je to v nejaky kronice…..mmnt….jo, v rodovy kronice rozumberku, mam takovej pocit…. jak se to jenom….. Voynich Manuscript, no jooo…ale ze mi to trvalo…… viz http://zlatodej.blog.cz/ [forma sarkasticka, obsah bez ironie]

Michael Chertoff
Návštěvník
Michael Chertoff

Proč najednou tak vadí názorová pluralita. Vždyť každý kdo chce, má možnost si tu napsat cokoliv a může jakýkoliv článek rozbít argumenty napadrť. Diskuse je naprosto volná a přístupná pro každého dokonce i bez registrace. Tak co je tohle za propagandu, to se musím smát. Naopak třeba na bakalovském mainstreamu se diskuze poslední dobou značně omezily nebo procházejí ostřejší cenzurou – viz aktualne.cz, respekt.cz.

nula
Návštěvník
nula

Jako nejpodstatnejsi informace z celeho clanku mi prijde ta o cenzure internetu v Britanii, kdy to sam puvodni autor pisici v zoldu korporatniho fasismu dava na roven s cenzurou internetu v Cine a v Rusku.

Jste nekdo schopny a ochotny tenhle aspekt z pohledu vsech tri zminenych zemi rozebrat, v cem a jak se projevuje, co konkretne a jakym zpusobem je cenzurovano na “internetu”? Uvozovky jsou zamerne, protoze internet ma minimalne desitky podob, pro nekoho je to web, pro nekoho uplne jine protokoly, pres ktere lze informace zrovna tak sdilet. Nejak mi uplne nejde porad do hlavy, jak Cina a Rusko, dve zeme s mozna nejvetsi mirou piratstvi autorsky chranenych del, muzou mit cenzurovany internet, cimz to tvrzeni nezpochybnuji, pouze mi neni zrejma technologie te cenzury.

adam
Návštěvník
adam

Chjo, koukám, kam jsme to s tou demokracií, pluralitou názorů a svobodou projevu po 25 letech došli … Lidi mají zřejmě pořád takový strach, že by museli přemýšlet … “zakázat diskuzi”, “zavřít web” …. Bože ty to vidíš!

Michael Chertoff
Návštěvník
Michael Chertoff

Nechápu, jak si mainstream představuje diskuzi? Tak že jí zablokují – to asi demokratická diskuze potom nebude fungovat, nebo nějakým zázrakem přesto ano? Druhá možnost, kterou jsem zkusil, je psát jim na mail, ale tam se většinou až na několik slušných výjimek vůbec neobtěžují odpovědět. Skutečná pravda je taková, že mainstreamová západní propaganda týkající se posledních cca 20 let má ve svobodné diskuzi na netu životnost maximálně 15 – 20 minut, víc to nebude.

bantustan
Návštěvník
bantustan

PRAVICOVÉ RUSKO je nebezpečné….Ostatně již je KONEC levicující Evropy …Pruser je v tom,že politici jsou bud tak vypatlaní,nebo karieristé,kteří svou KOREKTNOST obětují na muslimském popravčím špalku.. http://pravyprostor.cz/jak-znicit-narod-neomarxismus-nam-dava-navod/ http://pravyprostor.cz/slunickova-schizofrenie-aneb-neni-levice-jako-levice/