StreetView od Google pomáhá zlodějům aut, bytařům a dokonce i bazarům!

StreetView od Google pomáhá zlodějům aut, bytařům a dokonce i bazarům!

StreetView od Google pomáhá zlodějům aut, bytařům a dokonce i bazarům!

 

Tak jsem jel vcera z Nemecka a na radiu byla zajimava diskuse ohledne toho, proc na uzemi Nemecka je zakazana sluzba plosneho snimani ulic a cest pro Google StreetView. Nemecko povoluje jenom vybrane fleky v mestech pro prohlizeni a tim to konci. I ja jsem se drive divil, proc je Nemecko teto interaktivni “prochazkove” sluzby zcela prosto. Vcerejsi reportaz na radiu me ale uvedla do obrazu a myslim, ze by bylo dobre se o par podrobnosti podelit. Minimalne tak clovek ziska ucelenou predstavo o tom, jak hrozive dusledky ma tato na jedne strane uzitecna, ale na strane druhe extremne nebezpecna sluzba.

 

Dustojnik nemecke policie v poradu hovoril jednak o pravnich dusledcich foceni celych uzemi statu, ktere z hlediska narodni bezpecnosti by napr. mohla pouzit nepratelska armada, ale take o zkusenostech ze zahranici a jako na potvoru zacal hovorit o zkusenostech z Ceska. A to jsem zpozornel.

Podle neho maji kolegove z Ceska, tedy cesti policiste a kriminaliste rok od roku vice pripadu majetkove trestne cinnosti, pri jejiz priprave byla pouzita prave sluzba StreetView, ktera panoramaticky fotografuje cele ulice, sidliste, parkoviste, chatove a bytove zony, rekreacni centra atd. V Cesku podle nej zacina novy trend, kdy napr. bytari, tedy vykradaci bytu si nejprve delaji pruzkum pres StreetView. Ze zaberu dokazou pohodlne vytipovat socialni uroven lokality, kamery na domech a sloupech verejneho osvetleni, modely zaparkovanych aut a pochopitelne i nejblizsi okoli, prijezdove a unikove cesty. Dokazou tak potom jit skoro na jistotu.

Posledni pripad polskych bytaru, kteri v CR jezdili po cele republice a navrtavali plastova okna vrtackou a pote vybirali v noci domy, pricemz majitele spali, podle neho byl urcite realizovan prave pomoci StreetView, nebot nektere lokality v jiznich Cechach nemohly byt vytipovane jinak nez prave pres StreetView. Nedovede si pry predstavit, jake najezdy zlodeju by se zacaly konnat v Nemecku (diskretne nerekl odkud by najezdnici byli, ale na jazyku mu viselo Polsko…), kdyby se na StreetView dostaly nemecka mesta a rezidencni zony se vsim vsudy, jako nabizi prave StreetView v Cesku, kde je touto sluzbou pokryto pres 99% obsluhovanych dopravnich komunikaci.[VIDEO] Google Car snimkujici ulici a sve okoli…

 

V Polsku pry maji trochu jiny problem. Objevuje se tam vice a vice pripadu, kdy autoservisy a bazary namisto nakupu nahradnich dilu si tipuji na StreetView parkoviste na sidlistich a bytovych oblastech a take pred firmami a podniky, ale nejen v Polsku ale prave hlavne v CR a take na Slovensku. Z aut v techto zemich potom mizi sterace, zpetna zrcatka, pneumatiky, puklice, cela kola. Ta se pote prodavaji zakaznikum v servisech a bazarech pri opravach a markuji se jako nove dily.

Uplne nejidealnejsi je vsak StreetView pro autickare, tedy zlodeje aut. Vyuziva se k tomu predevsim toho poznatku, ze v luxusnich ctvrtich stoji auta pres den u domu (bohati lide do prace nechodi, tedy minimalne manzelky bohatych podnikatelu) a jelikoz sluzba StreetView porizuje fotografie pres den, vznika tak velmi nebezpecny a dlouhodoby otisk na internetu v chovani obyvatel te ktere nemovitosti.

Jak je videt, nafoceni statu, silnic a ulic tak ma dusledky, ktere nahravaji nejen milovnikum virtualniho cestovani v pocitaci, ale zejmena zlodejum. Myslim, ze tahle sluzba by mela byt silne omezena, protoze opravdu predstavuje bezpecnostni riziko.

V.K.

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
sc
Návštěvník
sc

Já bych zakázal radši i normální mapy, ty přeci taky pomáhájí zlodějům, naplánovat si lup! 🙂
A zakázal bych vrtačky, když s nima ty zloději navrtávají okna.

Kodl
Návštěvník
Kodl

A proč tak složitě a nedůsledně,
uřežte všem ruce a bude po vymalováno. Nikdo nebude krást.

vladimír šmídl
Návštěvník
vladimír šmídl

Článek má pravdu. Několikrát jsem si přehrál panoramatické pohledy okolí a podle dominant
suverénně našel pobočku banky v ulici, kde jsem předtím v životě nebyl. (banku jsem ovšem nešel vyloupit)
Ale pozor. Seznamy zákazníků s adresami u nás vyhodila firma, která se živí zasíláním šperků na dobírku.
Jen tak, svázané vedle kontejneru na papír…

trodas
Návštěvník
trodas

Já jsem pomocí Google Street View dokázal najít adresu Ing. Toflové, manželky zavražděného Tofla, člena údajného policejního gengu, abych jí mohl napsat, co jsem se od jistého, dnes už mrtvého člověka dozvěděl (dle státního zástupce si měl odjednat jeho vraždu a já mám o tom naprosto zásadní pochybnosti).

Stačilo srovnat reportéry pořízená fota z místa, najít si je na Google Street View a pak jít na katastr ověřit si, že nemovitost je napsaná na toho a onoho a bylo. Snadné.

Je to tedy poměrně nebezpečné. Mohlo mi jít např. o něco jiného (např. jsem mafián a chci umlčet nepohodlného svědka – paní Toflová např. uvedla, že si UOOZ odvezla igelitku dokumentů jejího chotě, nikoliv zapečetěný policejní pytel, ergo podklady pro vytvoření onoho “gengu” jsou “na vodě” a i prvoinstanční soud uznal, že geng nebyl = měla pravdu, že je to uměle vyvolaná kauza).

Holt je nepochopitelné, že si nemůžeme vzít příklad z Němců alespoň v něčem rozumném a tohle zakázat. Navíc mám dojem, že spousta CAPTCHA potvrzení, jenž vyplňuji, jsou čísla domů z Google Street View. Někdo si tu buduje databázi…!