Slavností svobody na Plzeňsku se účastní i polští kolaboranti s nacisty a...

Slavností svobody na Plzeňsku se účastní i polští kolaboranti s nacisty a gestapem, starostové krčí rameny. Přepisování dějin běží na plné obrátky, z osvobození se stala okupace!

Slavností svobody na Plzeňsku se účastní i polští kolaboranti s nacisty a gestapem, starostové krčí rameny. Přepisování dějin běží na plné obrátky, z osvobození se stala okupace!

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá: “Ja wohl, mein Führer!” a zástupy demokratů kráčí z lesa s košíky plnými propagandy. Takto obrazně to komentoval můj kolega vloni, když viděl plzeňské Slavnosti svobody, tedy oslavy májových dnů konce II. sv. války na západě Čech. Jak by ale situaci komentoval dnes ohledně přepisování dějin, které ještě vloni zdaleka tak zjevné nebylo, to si netroufám odhadovat. Jako obvykle, chtěla tomu souhra náhod, že jsem se dostal opět k materiálům, které odhalují mainstreamovou propagandu v holém světle manipupace s o občany.

Holýšov6.jpg
Svatokřížská brigáda v Holýšově

Pan Petr Cvalín, náš spolupracovník a autorský přispěvatel, nám totiž zaslal včera na redakční email dvě fotografie ofoceného prospektu z plzeňských Slavností svobody, který mi okamžitě paní kolegyně Reichlerová přeposlala. Jak můžete vidět v galerii níže, jedná se o anglicko-český prospekt, který připomíná účast polské Svatokřížské brigády na osvobození ženského pracovního tábora v Holýšově na Plzeňsku. V tomto ohledu nic zvláštního. Podle pana Cvalína, prospekty rozdávali minulou sobotu na Americké třídě v Plzni tři neznámé osoby. Ovšem nebyli by to Poláci, aby do celé vzpomínkové události nevnesli kus současné protiruské propagandy, a to kupodivu bez ohledu na to, že samotná Svatokřížská brigáda za II. sv. války měla na rukách krev nejen zlých nacistů.

Jak se z osvobození stane v pamfletu okupace?

V propagačním prospektu, který se nezdráhám označit za pamflet, je uvedeno na závěr, že v Polsku bylo osvobození Rudou armádou počátkem nové krvavé okupace. Toto skandální prohlášení, které je dodnes v Polsku považováno oprávněně za projev extrémismu, je o to absurdnější, že samotná polská brigáda, její vznik v Polsku a činnost, byla obklopená kolaborací nejen s wehrmachtem a nacisty, ale dokonce i s gestapem. Byl jsem ovšem překvapen, jak silnou lobby má v českých médiích polská propaganda, protože jen pár hodin poté, co jsem se dostal k tomuto prospektu, jsem narazil na serveru Echo24 na vskutku výživný a oslavný článek [1] o Svatokřížské brigádě z pera polského publicisty Macieje Ruczaje. Bohužel, jedná se o propagandu a lživé vykreslení podoby celé brigády, ale abychom toto pochopili, musíme jít do minulosti.

Svatokřížská brigáda vznikla v Polsku v Kielce 11. srpna 1944 se souhlasem Říšského velení branné moci pod podmínkou, že organizace bude pomáhat Wehrmachtu v boji proti bolševické Rudé armádě a komunistickému odboji. Brigáda byla součástí NSZ, tedy polských národních ozbrojených sil, což byla komplikovaná a rozpolcená kolaborantská organizace, která zastřešovala kolaborační ozbrojené skupiny, které povinně nebo dobrovolně spolupracovali s Německem. Svatokřížská brigáda patřila mezi ty dobrovolné [2] a např. kryla ústup vojsk Wehrmachtu 21. ledna 1945 přes Odru před postupující Rudou armádou [3].

Brigáda byla de facto polskou kopií Vlasovovy armády, s podobným modelem fungování díky souhlasu německé branné moci, se stejným způsobem chování v samotném závěru války (přechod na stranu vítězů a zahájení bojů proti Němcům) a se stejným osudem (Vlasovci i jednotky NSZ byly oprávněně po válce stíhány jako kolaborační skupiny).

Kolaborace kouzel zbavená

Na rozdíl od Vlasovců se však NSZ, v jejíž správě Svatokřížská brigáda působila, podílela aktivně v roce 1944 na spolupráci s polskými úřady Gestapa [4], kterým udávala polské spoluobčany a důstojníky odboje, kteří spolupracovali s východním odbojem, tedy s odbojáři napojenými na Rudou armádu a polské partyzány, kteří přímo spolupracovali se sovětskou armádou. Svatokřížská brigáda považovala německý režim za přijatelnější volbu pro budoucnost Poláků, než případné osvobození Polska Rudou armádou a kolaborace tak měla pomoci německému Wehrmachtu zvrátit průběh války!! Čili žádný chválihodný záměr, ale ta nejdrsnější forma kolaborace s cílem přímé pomoci Wehrmachtu a nacismu. Kdo se nám to dnes tady snaží vykreslovat tuto brigádu a obecně NSZ jako osvobozeneckou armádu?

Rozhodnutí brigády vypovědět Německu dohody o spolupráci a kolaboraci přišlo až na jaře roku 1945, kdy Německo začalo stahovat zbraně a vojáky z území Polska na obranu Berlína a především Pomořanska, takže Svatokřižské brigádě logicky došlo, že vítězem II. sv. války se stane Sovětský svaz a Německo je tudíž v koncích a Polsko bude osvobozeno Rudou armádou. Od toho okamžiku se brigáda začala přes Sudety a území Čech stahovat směrem na západ spolu s Wehrmachtem a podobně jako Vlasovova armáda, i Svatokřížská brigáda začala pomáhat v Česku v “osvobozování” obcí a měst, které jim stály v cestě při ústupu směrem na západ do americké zóny, aby si mezi místním obyvatelstvem vysloužily ostruhy jako osvoboditelé, a aby je Američané vzali mezi sebe a považovali za spojence .

Ty uvozovky ohledně osvobození jsou tam proto, že zbytky německé armády Střed se opevňovaly v českých obcích a městech s cílem krýt ústup Wehrmachtu do americké okupační zóny a stříleli na kohokoliv, kdo měl jinou než německou uniformu a Poláci se tak často museli na západ k Američanům probíjet přes obce obsazené Wehrmachtem, který sám byl na ústupu na západ. To platilo ovšem už mnohem dříve, Svatokřížská brigáda musela bojovat proti oddílům Wehrmachtu i v Polsku v době, kdy stále ještě oficiálně kolaborovala s Německem, protože k některým oddílům Wehrmachtu ve zmatku ústupových přesunů vůbec nedorazila informace o tom, že Svatokřížská brigáda je na straně Německa.

O to skandálnější je, že tyto zástupce polské NSZ a veterány pozval na plzeňské oslavy místní polský farář z obce Staňkov na Plzeňsku! To vypovídá za vše. Náš spolupracovník, Petr Cvalín, se včera telefonicky dotazoval na obecních úřadech v Holýšově i ve Staňkově, jaký zaujímají postoj k tomu, že na oslavy byli pozváni i zástupci kolaborační Svatokřížské brigády. Starosta Holýšova nám odmítl poskytnout stanovisko s odkazem na to, že poskytuje rozhovory jen “oficiálním médiím”. Aha, takže politicky uvědomělý starosta, který se baví jen s mainstreamem.

Na druhé straně, starosta Staňkova, pan Horák, byl velice vstřícný a poskytl nám informace, že byl osloven veterány NSZ ohledně jejich účasti na oslavách a že o kolaboraci Svatokřížské brigády ví jen to, že měla jakýsi pakt s Němci o neútočení (což je eufemismus uvedený ve zmíněném pamfletu i v článku Echo24, který ale není pravdivý, realita je mnohem drsnější). Každopádně je vidět, že starostové nejsou organizátory této polské jízdy, jedná se tedy zřejmě o jejich vlastní iniciativu, poprvé po 70 letech a za pomoci místního faráře ve Staňkově, jenž je Polák.

Přepisovat dějiny je nebezpečné!

Toto všechno jsou jen další důkazy toho, jak zběsilým tempem pokračuje přepisování dějin v naší zemi po II. sv. válce. Z kolaboračních jednotek s Wehrmachtem a udavačů Gestapu jsou najednou hrdinové, z Rudé armády je agresivní útvar, proti kterému se muselo bránit Německo i ostatní evropské národy a z osvobození Polska je naráz okupace. Co by řekli představitelé Svatokřížské brigády, kdyby se jim podařilo s Wehrmachtem postup Rudé armády opravdu zastavit? Nikdy by tak nedošlo k osvobození koncentračního tábora Osvětim. Německo by nikdy nepřišlo o milionovou armádu Střed (kterou Rudá armádu rozmetala na kusy) a Berlín by si udržel území Německa, Polska a Protektorátu Čechy a Morava. Možná by došlo na separátní mír s Moskvou nebo naopak Západem. A konec války by nastal bez našeho osvobození. Netřeba zapomínat na to, že to bylo Polsko, které těsně po Mnichově 1938 začalo obsazovat české území, Těšínsko. Takže kolaborace s Němci nebyla u Poláků nijak neobvyklá, naopak, byla v určitých obdobích pro Polsko dokonce vítaná.

Zastupitelé měst a obcí na Plzeňsku by si měli tyto historické informace a souvislosti uvědomit dříve, než začnou příště zvát na slavnosti veterány kolaboračních jednotek a umožní jim v Plzni na ulici rozdávat propagandistické pamflety, které znevažují statisíce vojáků Rudé armády, kteří položili své životy na polském území při bojích s Wehrmachtem a zejména krycími ústupovými oddíly Waffen SS, které zuřivě bojovaly do posledního muže a výstřelu. Petr Cvalín nám také zaslal podrobnější text ohledně vzniku a historie Svatokřížské brigády, ten uvedeme jako samostatný článek.

– VK –

Šéfredaktor AE News

Za spolupráci na podkladech k tomuto článku děkuji Petru Cvalínovi

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Likan
Návštěvník
Likan

Jako Slezan jsem v dětství obdivoval Polskou armádu. Nyní vím, že je to co udělali před válkou bylo pouze aktem nenávisti k Čechům.
Pro vyhlášení protektorátu Čech a Moravy, byla naše Severní Morava napadena Polskou armádou a Poláci stříleli do našich vojáků.
Tak, že nevím proč by měl stát na vzpomínkové akci člověk v polské uniformě.
pokud opět vypukne v Evropě válečný konflikt, bude u toho opět Polák.

romgator
Návštěvník
romgator

Zajímavé. Mám dotaz pro znalce vojenství, pokud tady jsou. Při pohledu na uniformy svatokřížské brigády si nejsem jistý, jestli jde o polské předválečné uniformy nebo jsou to již německé uniformy nebo jde o kombinaci obojího. Chvíli to totiž vypadá na polské uniformy ale s německým vojenským značením ( límcové výložky ). Je tu někdo kdo tomu rozumí? Protože třeba ROA ( vlasovci ) ti používaly uniformy i značení wehrmachtu. Další věc je, jestli si účastníci oslav nekladli právě tuto otázku jako já, tedy proč ti Poláci vypadají jako Němci?

Skeptik
Návštěvník
Skeptik

Vždyť je to jedno.Do dvou let nás bruxeleská hovádka zatáhnou do války s Ruskem. Už se neřeší jestli válka bude ,ale kdy.Pak budou v Polsku štěkat polsky možná tak dva psi.

Pozorovatelka
Autor

Tak jsem právě zapnula tv a než jsem přepnula na hokej, naskočila čt 24 a tam živě oslavy z Plzně http://www.ceskatelevize.cz/ct24/zive-vysilani/ a občas se tam hovoří i česky…. Shapiro se usmívá, veteráni mávají (všechna čest jim, o tom žádná!), ale tyhle oslavy konce války jsou tak nefér a doslova k blití, že komunisti hadra. Tohle je nejlepší způsob, jak vyrobit rusofily i z těch, kteří Rusko dosud nemuseli. Ostatně, v ostravské ČEZ aréně je to vidět, jak se po přepnutí právě dívám.

xerox
Návštěvník
xerox

taky jsem chvíli koukal ale nešlo to … komentář bych nemohl napsat ani po 22-té hodině … úlisný bohoušek s křivou tlamou mě naprosto vyřídil , demo live … :–)

lojzo
Návštěvník
lojzo

Jak již mnozí víme,amíci musí přepsat dějiny,neboť by pro ně nebylo dobré,kdyby mladí lidé znali pravdu.Když k nám přišli Rusové,brali některé věci,ba i znásilňovali ženy,ale američané v jejich zónách odděleni demarkační čarou vítali fašisty a vrahy,které poslali do USA a kryjí ty kteří ještě žijí dodnes!Ovšem v Německu po 2 světové byla podepsána smlouva,že amíci budou Německo kontrolovat až do roku 2025 nebo 2030.Proto také andula má strach,neboť studovala na Ukrajině a nikdo se nesmí dnes dozvědět co vše prováděla jako mladá komunistka.A US army pobývající v VSR se dopouštěli nejen znásilňování,ale jezdili opití jak slívy,zdrogovaní a zabíjeli svými vozy!NIKDO z nich nebyl potrestán,všichni byli převeleni mimo Německo.US voják na cizím území nemůže být souzen okupovanou zemí!To je ta ,,SVOBODA a DEMOKRACIE,,.

Martin
Návštěvník
Martin

Ještě pár informací o té Svatokřížské brigádě
http://vsekary.cz/system/files/SvatokrizskaBrigada.pdf

kajmik01
Návštěvník
kajmik01

Taky jsem to tady chtěl hodit, ale dnes jsem se k počítači dostal pozdě 🙂
Jinak k článku asi tolik. Onen polský útvar (Svatokřížská brigáda) opravdu osvobodil některé vesnice a městečka u nás, včetně toho malého koncentračního tábora. Takže z tohoto pohledu měli na našem území opravdu spíš zásluhy. Jsou na tom podobně jako “Vlasovci”, kteří pomáhali pražskému povstání. Jejich účast na oslavách Plzně není evidentně akcí státu, ale spíš jednotlivců a je historicky podložená působením u nás, takže tady nevidím problém.
Působení na polském území si musí vyřešit polští historikové, osobně bych viděl jejich působení jako spíš protikomunistické než profašistické.
Podobně můžeme nahlížet na spoustu dalších válečných událostí. Na Slovensku třeba SNP, kde kromě skalních partyzánů bojovali i vojáci slovenské armády, kteří předtím bojovali po boku Wehrmachtu. Byli to zrádci nebo hrdinové?
Stejně tak italští vojáci, z nichž se někteří připojili ke spojencům po vystoupení země z Osy a obsazení části země wehrmachtem. Předtím přece bojovali proti francouzům, řekům nebo třeba angličanům v Africe.
A co třeba Rudá armáda v Polsku? Vždyť tuto zemi napadla spolu s Hitlerem a povraždila spoustu vojáků a inteligence. Byla tedy její role v Polsku pouze osvoboditelská (rok 45) nebo i agresorská (rok 39)?
Musíme se smířit s tím, že málokterá událost je černobílá a že se spousta zemí chovala tak, aby z toho měly prospěch. A to platí pro SSSR stejně jako pro Itálii, Slovensko nebo třeba USA.
V podstatě za II. světové války jde v Evropě jednoznačně hodnotit snad jen Německo, kde prostě nejde jím páchané zločiny jakkoliv ospravedlnit. Dobyvačná politika, koncentrační tábory (hlavně pro pro židy a ruské vojáky), stovky vypálených vesnic, obří množství popravených, bombardování měst…

Juan RodriGo
Návštěvník
Juan RodriGo

Držte si klobouky, jedeme z kopce. Zdá se, že tohle je všechno jen začátek. Kdy se proberou české ovce? Jak dlouho budou ještě prorežimní kolaboranti vydávat noviny a vysílat televizi? Jak dlouho to bude mlčící většině jedno? Co se bude muset stát, aby jim to všem konečně došlo? Víte, vždycky mě zajímalo, jak se cítili lidé před druhou světovou válkou, když už tolik let před tím byla spousta indicií, že přijde. Však nevypukla z ničehonic, nepřišla z čistého nebe .. Tehdejší lidé to museli cítit, museli vidět, kam to směřuje, ale jen velmi málo z nich si to bylo ochotno připustit a jen skutečně malá skupinka to věděla naprosto jasně, ale neměla sílu ani prostředky to změnit. Cítím se poslední rok úplně stejně.

Pozorovatelka
Autor

Kdysi jsem na Zvědavci četla diskusní příspěvek, který jsem si zapamatovala jako výstižný: “Ludia vy neviete, kto proti vám stojí! Banky a média – a tu pomože len osobnosť typu Krista alebo Putina”.
Žába je uvařená, lidi jsou v podstatě spokojení (až na ty malé skupinky, které jsou v každé době za blázny), vlády jsou slepé a hluché a v podstatě taky spokojené a platí, že USA jsou naše blaho. Když už i ruský oligarcha Lebeděv, žijící v Anglii, řekne, že v boji s temnými silami je jedinou nadějí pro svět Putin http://russian.rt.com/inotv/2015-03-20/Lebedev-V-borbe-s-temnimi, člověk by věřil, že se více lidí zamýšlí. Ale ono ne a mašina je rozjetá a před ničím se nezastaví. Zastavit ji může opravdu jenom Putin, ale to si budu jen říkat motto Terezy Spencerové: “Až všichni budou skákat z mostu, já mezi nimi nebudu”.
Vaše pocity sdílím a občas mám pocit, že je lepší si v tv pustit Rexe nebo Colomba nebo se zajít podívat, jak si lidi lebedí v akcích Lídlu a Kauflandu či u piva a o světě nechtít nic vědět.

meruš
Návštěvník
meruš

Pozorovatelka,více než výstižné.Bohužel.

Juan RodriGo
Návštěvník
Juan RodriGo

Milá Pozorovatelko, že bychom společně zasedli k TV? Dávají Doktoři z Počátků 113.díl, Cesty domů III 334.díl nebo Ordinaci v Růžové zahradě 734.díl nebo je libo tendenční seriál Vyprávěj? Vždycky, když vidím tuto každovečerní třeskutou nabídku tak si říkám, co po tomhle národě vlastně chci?

Pozorovatelka
Autor

Jó, RodriGo, to je špičkový výběr a před národem bych neobstála – já ani nevím, co z toho na kterém programu běží. Jediný “seriál”, na který se dívám je ten, kde “kúrime uhlom” (nic proti Slovákům, ale tam se aspoň zasměji, bohužel, otázka mě vždy napadne stejná, jako jste napsal )
https://www.youtube.com/watch?v=WNc7GOshDmk

Juan RodriGo
Návštěvník
Juan RodriGo

He, he, velmi dobrá volba .-) Občas to vídám na slovácích – oni si tenhle formát vskutku umějí užít a vybírají si do pořadu nevídanou elitu respondentů!

lojzo
Návštěvník
lojzo

Naše televize jelikož patří cizákům,tak již dávno vědí čím upoutat hlavně ženy a nenechat národ přemýšlet.nevím kolik pravdy jsem slyšel,ale údajně nělterá politická strana(ale není to KSČM)dala návrh,že se bude internet kontrolovat a některé emaily se nepustí do oběhu,jelikož tam je většina emailů brojících proti politikům.Jak se potom národ domluví?Nebylo by lepší již dnes říci,Vážení,20.června v 16 hodin celá republika do ulic a v Praze na sněmovnu!Ještě to nezačalo?

Lojzo
Návštěvník
Lojzo

Bohužel český národ nedrží při sobě jako Poláci.Když se něco začne dít,tak se protestů zůčastní pár stovek občanů,odbory to jsou kolaboranti a těžký průmysl byl dle diktátu západu a USA zrušen,neboť byl společně se studenty hybnou silou národa.
Obzvlášť ženy jsou až agresivní když jim člověk zašle nějaký důležitý článek,kam republika spěje již 26 let a nedovedou pochopit že se nejedná o mne,ale o všechny,jak staré tak hlavně mladé občany.Napíši li politikům zdali tomuto společenskému uskupení říkají ,,DEMOKRACIE,,oni nereagují,jelikož ještě nejsou volby!
Kolaborantské vlády které se jenom živí na práci občanů a nedivím se že byl rok 1948 a že padaly hlavy a kriminály byly plné zrádců!

lubajs
Návštěvník
lubajs

No, jen počkejte až vymřou poslední pamětníci druhé světové války, to se teprve začne přepisovat historie ve velkém. Další generace budou již přesvědčeny, že Hitler byl osvoboditel od zrůdného sovětského bolševismu a Rusko bylo vinno rozpoutání války, má na svědomí židovský holokaust a miliony nevinných mrtvých německých obyvatel.