Skandál: Polská armáda překročila ve Slezsku hraniční řeku a již od 28....

Skandál: Polská armáda překročila ve Slezsku hraniční řeku a již od 28. května okupuje několik stovek metrů čtverečních českého území, místní občané jsou zděšeni, nesmí se přiblížit k české kapličce, nesmí ji ani fotit, to je okupace! Ministr vnitra Jan Hamáček vyjednal s Poláky možnost návštěv české kaple, ale toto české území i po jeho intervenci nadále zůstává pod kontrolou polské armády, která si na českém území za hraniční řekou vytvořila svůj vlastní checkpoint! Kde je česká armáda? Kde je ostrá diplomatická demarše polské vládě proti okupaci? Polští vojáci se samopaly rozhodují, kdo se smí k české kapli přiblížit!

Skandál: Polská armáda překročila ve Slezsku hraniční řeku a již od 28. května okupuje několik stovek metrů čtverečních českého území, místní občané jsou zděšeni, nesmí se přiblížit k české kapličce, nesmí ji ani fotit, to je okupace! Ministr vnitra Jan Hamáček vyjednal s Poláky možnost návštěv české kaple, ale toto české území i po jeho intervenci nadále zůstává pod kontrolou polské armády, která si na českém území za hraniční řekou vytvořila svůj vlastní checkpoint! Kde je česká armáda? Kde je ostrá diplomatická demarše polské vládě proti okupaci? Polští vojáci se samopaly rozhodují, kdo se smí k české kapli přiblížit!

Česká loutková protektorátní vláda má obrovského a chrastícího kostlivce ve skříni, který právě s mohutným rachotem vypadl ven a bude z toho povyk a pozdvižení. Do redakce se nám již včera ozvalo několik čtenářů ze Slezska, jestli bychom mohli medializovat událost, ke které došlo v Pelhřimovech nedaleko Slezských Rudoltic na státní hranici. Polská armáda tam totiž prý již v noci v noci ze 27. na 28. května tohoto roku provedla faktickou invazi na území České republiky a zahájila okupaci českého území o rozsahu několika stovek metrů čtverečních, když skupina polských vojáků na příkaz polského Generálního štábu armády Polské republiky překročila státní hranici České republiky přes místní řeku Hrozová s úkolem vytvořit kontrolní bod.

Vojáci polské armády na české straně hranice si zřídili kontrolní stanoviště. Foto: Deník / František Kuba

Skupina několika polských vojáků se samopaly překročila po mostě tuto hraniční řeku a rozbila tábor a kontrolní stanoviště, tzv. checkpoint, přímo nedaleko místní české kaple. Tato církevní stavba patří českému občanskému spolku Omnium, se kterým nikdo nekonzultoval zábor a obsazení jejich pozemku a přístupu ke kapli polskou armádou. Podle původních informací, které přinesl již v sobotu server Deník.cz [1] o této kauze, by se mělo jednat o polské pohraničníky, ale to není pravda.

Polská armáda překročila hraniční řeku a zjevně s tichým souhlasem české vlády okupuje české území a místním vyděšeným českým občanům zakazuje a reguluje pohyb

Jak se podařilo naší redakci zjistit, jedná se o příslušníky 2. Vojskového hospodářského sboru polské armády z kasáren ve Wroclawi, kteří dostali za úkol chránit zelenou hranici Polské republiky proti nelegálnímu přechodu v době koronavirové krize. Rozkazem generálního štábu ve Varšavě však dostali příkaz překročit českou státní hranici a vytvořit kontrolní přechodové stanoviště na kótě Pelhřimovy – Pielgrzymów za řekou na české straně hranice kvůli nevhodnému terénu na polské straně hranice, kdo probíhá silnice. Vojáci polské armády zabrali nejen český prostor před mostem, ale znemožňují přístup ke kapli českým občanům, zakazují focení, zabránili dokonce stavební obhlídce kaple, která má být opravena v blízké době.

Vojáci polské armády na české straně hranice si zřídili kontrolní stanoviště. Foto: Deník / František Kuba

Právě 28. května chtěl na místě stavební odborník nafotit opadávající omítky kaple, ale polští vojáci mu v tom zabránili. Polská armáda neokupuje jenom prostor těsně před mostem, ale v podstatě celý přístupový perimetr o rozloze přibližně 0,5 km čtverečního. Místní občané ihned zalarmovali místní českou policii, která ale věc pouze přehodila na ministerstvo vnitra jako horký brambor. A reakce vnitra je otřesná, raději ani dál nečtěte!

Poláci buď provedli neoprávněnou invazi na české území, anebo jde o rozmístění polské armády s tichým souhlasem české vlády, bez vědomí českého prezidenta a poslanecké sněmovny

Podle Deníku.cz [2] na to ministr vnitra Jan Hamáček reagoval slovy, že polská strana má na otevření českých hranic po koronavirové krizi “trošku jiný pohled” než on. A to je všechno! To je celá reakce českého ministra vnitra na okupaci českého území cizí armádou. Přestože majitelem kaple je spolek Omnium, okolní přilehlé pozemky jsou obecní, ale se Slezskými Rudolticemi nikdo obsazení svých pozemků polskou armádou nekonzultoval, tato informace je potvrzena hned z několika zdrojů, takže je vyloučeno, že by polská armáda působila na území ČR se souhlasem českých orgánů. Ty by o tom totiž logicky musely vědět.

Most přes řeku Hrozová, státní hranice probíhá korytem řeky. Na protější straně je Polsko, na bližší straně je české území a prostor, kdy si vojáci polské armády vytvořili checkpoint. Foto: Deník / František Kuba

Protože k tomu by mohla vydat souhlas jen vláda ČR svým usnesením a toto usnesení by musela posvětit poslanecká sněmovna, muselo by se jednat o mandát uvnitř NATO a příslušné obecní úřady by zavčas musely být informovány o tomto opatření, vše by muselo být dopředu konzultováno se všemi dotčenými stranami. Je tudíž naprosto jisté, že tato okupace českého území byla zahájena bez vědomí českých orgánů. A tyto orgány situaci bagatelně přehlížejí a nebrání území České republiky před agresorem.

Češi nesměli ani ke kapličce, a tak český ministr vnitra pro ně vyjednal povolení… to není vtip, to je česká vláda, ty vole…

Co napsal Deník.cz v sobotu [3], to si teď v úryvku ocitujeme:

O víkendu Hnutí Duha Jeseníky pořádalo v Pelhřimovech setkání dobrovolníků, kteří podporují jeho aktivity. Koordinátor Ivo Dokoupil šel polským pohraničníkům oznámit, že očekává více návštěvníků, a někteří mají zájem o prohlídku kaple. „Když vám rozkazuje voják se samopalem v uniformě cizí armády, je to otřesný zážitek. Nedovolili mi přiblížit se víc jak na deset metrů. Proč polská armáda rozhoduje, kam se na českém území můžu podívat a kam ne? O svých kompetencích na misi v České republice se mnou vojáci nediskutovali.

Ani o tom kdo nám návštěvu kaple může povolit,“ popsal svou zkušenost z víkendu Ivo Dokoupil z Hnutí Duha Jeseníky. V minulosti fotografoval revoluční události na Majdanu i válkou zničené oblasti Slavjanska a Doněcka. V Pelhřimovech se ale neodvážil před vojáky vytáhnout fotoaparát. Situaci v Pelhřimovech už s Varšavou řešilo ministerstvo zahraničí i ministerstvo vnitra. „Došlo k nedorozumění na polské straně, kaple je již přístupná,“ konstatovala Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. Pelhřimovská kaple je sice na požádání přístupná, ale dál zůstává součástí checkpointu polské armády. Polští vojáci se samopaly dál rozhodují například o tom, co se v okolí kaple smí fotit a co ne.

Polští vojáci už na hranici dokonce vyměřují pomocí svinovacího metru prostor pro nějakou stavbu?

Situace je vážná a včera se situace na hranici opět zdramatizovala. Jak nám napsal náš čtenář ze Slezských Rudoltic, polští vojáci na místě už mají i terénní vojenské auto, které parkovalo za mostem na české straně hranice a spatřil celkem 5 vojáků se samopaly, kteří na místě cosi proměřovali pomocí svinovacího pásma, jako by něco přeměřovali pro nějakou stavbu. Nikdo do dnešního dne, tedy do středy 10. června 2020, neřekl místním obyvatelům, jakým právem polská armáda reguluje pohyb českých občanů na českém území, na základě jaké mezistátní, mezivládní či jiné dohody nebo jakého určení zakazují nebo rozhodují polští vojáci o tom, kdo smí nebo nesmí navštívit českou kapli na českém svrchovaném území.

Pohled na českou kapli z polské strany řeky. Foto: Deník / František Kuba

Naše redakce se obrátila na náš zdroj v bezpečnostních službách, ale podle tohoto zdroje neexistuje žádný oficiální mandát české vlády polské armádě k obsazení české strany hranice při koronavirové kontrole, ovšem není vyloučeno, že jde o tzv. “tichý souhlas” české vlády k dočasné intervenci polské armády na českém území. Ovšem v tom případě se česká vláda pohybuje na velice tenké hraně, protože ze spolupráce s polskou armádou by se rázem mohla vyklubat v právně labilním výkladu vlastizrada. Probíhá operace polské armády na českém území se souhlasem Poslanecké sněmovny? Jednoznačně ne! Se souhlasem vlády? Možná.

Polští vojáci z Wroclawi pokřikují na české občany, že jsou na kótě s “našim souhlasem”

Místní obecní úřady totiž nemají naprosto žádné informace o tom, že by polská armáda měla mít právo omezovat pohyb českých občanů na českém území. Rovněž došlo působením polské armády na hranici k omezení výkonu majetkových práv a svobody pohybu českých občanů, což může za mírového stavu v ČR provádět pouze Policie ČR, anebo česká armáda, v případě manévrů, cvičení, anebo nařízením české vlády o mimořádných opatřeních, kdy jsou vojáci české armády nasazeni jako pomocná síla Policie ČR.

Jenže, na kótě Pelhřimovy v současné chvíli nepůsobí ani jeden český policista, ani jeden český voják, ale pouze jednotka příslušníků 2. Vojskového sboru z wroclawské posádky polské armády. Naprosto otřesný a neuvěřitelný je přístup českých ministerstev, především zahraničí (Tomáš Petříček) a vnitra (Jan Hamáček). Podle nich se jedná o pouhé “nedorozumění” a přístup ke kapli je prý už českým občanům znovu umožněn.

Polští vojáci si rozdělali táborák. Foto: Deník / František Kuba

Jenže, to je chucpe. Jak nám dnes do redakce potvrdil místní obyvatel, na místě působí vojáci polské armády i nadále a ke kapli pouští české občany jenom naproti legitimaci průkazu totožnosti. Místní lidé to odmítají, že nechápou, proč by měli ukazovat občanské průkazy polským vojákům na českém území. Situace začíná dramaticky eskalovat a místní lidé se začínají bouřit. Vojáci polské armády podle našeho čtenáře už na místní české občany totiž od pondělí začali pokřikovat, že “Jesteśmy tu za twoją zgodą”. To by se dalo přeložit jako v tom smyslu, že “jsme tady s vašim souhlasem”, což by naznačovalo, že polští vojáci opravdu obsadili české pohraničí s našim souhlasem, tedy ve smyslu se souhlasem české vlády. Tohle už začíná opravdu smrdět.

Polští vojáci obsadili české pohraničí a česká vláda mlčí jako zařezaná, místní obce a úřady nevědí vůbec nic, policie neví vůbec nic, místní lidé začínají mít strach

Jenže, to může přerůst do obrovského průseru. Vláda totiž by k takovému rozhodnutí potřebovala souhlas Poslanecké sněmovny, a to na základě rozhodnutí vlády o dočasném pobytu cizích vojsk na území ČR a přenechání kontroly vnitřní strany české hranice armádě cizí země. O takovém kroku by musel být informován vrchní velitel ozbrojených sil ČR, tedy prezident republiky Miloš Zeman a všechny místní obce a úřady by musely být srozuměny a vyrozuměny, proč a na jak dlouho bude pohybový režim a výkon majetkových práv na území dotčené obce spravovat armáda cizí země.

Kaple je vzdálena od hraniční řeky cca. 30 metrů. Foto: Deník / František Kuba

Naše redakce tímto vyzývá Bezpečnostní výbor české poslanecké sněmovny, aby v této věci svolal mimořádné zasedání, aby požadoval vysvětlení po vládě České republiky, na základě jakého mandátu operuje cizí okupační armáda na kótě Pelhřimovy – Pielgrzymów, kdo dal z české strany k této vojenské okupaci povolení, a pokud k tomu došlo bez vědomí české vlády, proč nebyla polské straně zaslána ostrá vojenská demarše s ultimátem požadujícím okamžité stažení okupačních vojáků polské armády ze zmíněné kóty zpět na polské území.

Nenechávejte si tyto informace pro sebe, sdílejte prosím tento článek, zašlete ho všem politikům, především členům Bezpečnostního výboru v českém parlamentu, kontakt na ně máte zde, aby se okamžitě touto polskou vojenskou intervencí zabývala česká poslanecká sněmovna. Místní lidé ve zmíněné lokalitě začínají mít strach, především starší lidé, kteří pamatují polský zábor Slezska z října 1938. Už zase na české straně hranice ve Slezsku stojí polští vojáci se zbraněmi a regulují české obyvatelstvo!

-VK-

Šéfredaktor AE News

Print Friendly, PDF & Email

PODOBNÉ ČLÁNKY

od nových od starých od palců
Upozornit na
Sarka
Návštěvník
Sarka

Aby cizi vojáci a to nejen Poláci si tady dělali co chtěli a americký voják s nabitým samopalem Odháni reportérku;tak tady máme ty naše politiky se vstupem do NATO ( agresoři NATO už začínají se svou agresivitou i u nás v České republice a politici žádají odzbrojení obyvatel.Jenže politici zapomnêli;že povstane 1český vlastenec a je konec s rádoby Novotný Hřib;Kolář atd…..Nestačí jen psát své postřehy na články;ale taky bránit Českou republiku a né ;aby Čeští vojacili sloužili pod Němci ( náckove v čele s Hitlerovou dcerou Merkelová ) Kde je vlastenecká hrdost ?To se budeme klanění Domu Sion;který od počátku světa nenávidí lidi ( a zvlášť křesťany ) a nazývá nás gojové;špinavý dobytek;otroci atd…..Tato sebranka z rodové linie farizejů a saducejů vládnou nám Čechům!To opravdu jsme gojové?Co by tomu řekl Jan Hus Karel IV ( ten je strčil do gheta a nesměli vykonávat žádnou politickou moc.A nyní nám straší ve vládě a rozkrádáji republiku.A co řekneme našim dětem a vnoučatům;že Židé jsou kepší a chytřejší než my?Šarka

Tonda
Návštěvník
Tonda

A.Č.R. Okamzite tam bezte udelat poradek !!! Toto je vysmech pro Cesko. Neni to poprve../

hledac pravdy
Návštěvník
hledac pravdy
Maftík
Návštěvník
Maftík

Je to absolutní skandál, ale především ze strany naší vlády, k jejímž krokům či spíš nekrokům nemám slov. Před chvílí jsem se vrátil z česko-slovensko-polského trojmezí. Dal jsem se tam do řeči s jedním mladým polákem. Když jsem mu řekl, zda se můžu na něco zeptat, hned řekl, že přesně ví na co. A když jsem mu to potvrdil, tak se hrozně omlouval, že je to naprostý skandál z jejich strany. Tak mne potěšilo, že měl tenhle postoj.

honza prague
Návštěvník
honza prague

docela by mě zajímalo,kdyby český občan dal jen tak omylem do držky tomu polákovi se samopalem na území čr…,kdo by to řešil?

Jura
Návštěvník
Jura

Když jsem se podíval na tiskovinu, resp internetinu, vzdávám se komentáře .Vše jasné.

hledac pravdy
Návštěvník
hledac pravdy

jen tak mimochodem…..
to narubane a palene drevo si soudruzi psonci prevezli nebo ho sproste nakradli v nasem lese?
dale, kde konaji potrebu, kdyz jim jejich general opomnel dodat kadibudku?
to nam opet kali na nase uzemi jako v roce 38 a ve dne 20srpna 68, kdy nas opet okupovali?

Dáša
Návštěvník
Dáša

Také mne to upoutalo, jak si kácí naše lesy. Prý tam něco vyměřovali sviňovacím metrem. Asi budou stavět kadiboudu.

vojta
Návštěvník
vojta

Není to první porušení svobod našich občanů vojáky NATO – připomeńte si naši reportérku, která komentovala nedaleko nepojízdného vozidla US. Vylezl voják s černým obličejem a puškou M4 a nevybíravým pokynem a zamáváním zbraní ji zahnal dalších 50m pryč. Bránil pak vyhrožováním zbraní i dalším občanům, kteří se chtěli na jejich auto podívat. Kdo má na našem území právo nosit plně automatickou pušku zřejmě nabitou a určovat nám s pohrůžkou střelby co na svém území můžeme a kam už nemůžeme? Zastřelil by toho, kdo chtěl projít ulicí ? Co si může takovejhle Bubu na nás dovolit?

K.K.
Návštěvník
K.K.

Info, které mi podal náš voják, který na polských hranicích hlídá po celou dobu, tak polští kluci se nezorientovali a udělali si tábor omylem až u nás … okomentoval to slovy, že všechny věci musí být jednoduché na ovládání a tzv.vojákuvzdorné …holt se naskytla chybička….Ti kluci jsou tam celé týdny. Přísně se hranice hlídají, zadrželi již několik lidí, převážně z Ukrajiny.

Polak
Návštěvník
Polak

Drodzy bracia Czesi! Bardzo Was za to przepraszamy! 😪

Maftík
Návštěvník
Maftík

Dzękujemy. Wy zwykłi polaci oczywiszczie nie jeteście tym winni. Nasz czeski rząd swoim milczeniem zachowuje sie absolutnie skandaliczne!