Setkání Trump-Juncker: Evropa opět blíže k Číně a Íránu, USA opět blíže...

Setkání Trump-Juncker: Evropa opět blíže k Číně a Íránu, USA opět blíže k izolaci. “Zabíjíte dolar, varují Trumpa Rothschildové” – konec dolaru na spadnutí

Setkání Trump-Juncker: Evropa opět blíže k Číně a Íránu, USA opět blíže k izolaci. “Zabíjíte dolar, varují Trumpa Rothschildové” – konec dolaru na spadnutí

Po nedávném setkání D. Trumpa s V. Putinem svět ostře sledoval, co přinese schůzka J.C. Junckera v Bílém domě. Jednat měli o stavu a budoucnosti obchodních vztahů USA a Evropské unie a debata se měla soustředit na obchodní spor, vyvolaný celním zatížením evropského zboží, který hrozí vyústit v transatlantickou celní a obchodní válku.

Kromě debaty o sojových bobech a povídání, jak k sobě mají USA a Evropa blízko, debata nic nepřinesla a ono je to logické, protože to hlavní s teprve bude odehrávat.

Jde o to, že zaváděním cel vůči Číně, Evropě a dalším zemím D. Trump naplno spustil obchodní válku a zatímco se očekává, že J.C. Juncker pro EU vyjedná lepší podmínky, D. Trump naopak hřímal a přitvrzoval, aby pak v jeho stylu řekl, jak je všechno skvělé a super.

A zatímco svět to vnímá jako spontánní kroky D. Trumpa v rámci jeho politiky “America first” – politiky americké izolace a protekcionismu, ve skutečnosti jde o velmi dlouhodobý proces, řízený Gobalisty (GP), jehož součástí v naší době je odstavování role Západu. A při hlubším pohledu na tento proces nelze od schůzky D. Trumpa s J.C.Junkerem očekávat nic jiného, než že k žádným ústupkům vůči EU nedojde, ale že právě naopak. A že tak, jako se USA od Evropy vzdalují vojensky (dvě sídla NATO, budování evropské armády), tak se nyní prohloubí i vzdálenost hospodářská (zrušení TTIP, americké sankce, které EU nevyhovují, cla)

Ale to není celé, protože současně se Evropa ještě více přiblíží k Číně a především muslimskému Íránu, tzn. k Euroasii, kde je hlavním ekonomickým (a globalizačním) projektem Nová hedvábná stezka. Přitom od tohoto zásadního projektu D. Trump Spojené státy izoloval zrušením dohody TPP, od Číny nedávno zavedenými cly a od Íránu odstoupením USA od jaderné dohody a obnovením sankcí.

Za nějaký rok a půl od nástupu tak D. Trump Spojené státy skutečně izoloval od ostatního světa, podstata tohoto procesu je však je v něčem, co není příliš vidět, ale co je zásadní – D. Trump ve skutečnosti izoloval ostatní svět od amerického dolaru. A protože ruku v ruce s tím se samozřejmě pracovalo na tom, aby Spojené státy byly odstaveny z Blízkého východu (zdroj krytí dolaru – a tady připomeňme Trumpovo divadelní “bombardování” v Sýrii po dohodě s Putinem), tak nyní už je vše připraveno, aby dolar svou pozici světové měny ztratil. A jak to udělat? Sankce, cla, obchodní válka. A čím více sankcí, tím lépe.

“Zabíjíte dolar”, varují Rothschildové Trumpa, “Svět stojí před hospodářskou krizí, jakou ve své historii nezažil”, varuje Putin

Čím více zemím bude zakázáno používat americký dolar, tím větší je předpoklad, že se tyto země proti dolaru spojí a začnou obchodovat v jiné měně – a o to jde. Írán přestal dolar používat hned v roce 2015 (po uzavření jaderné dohody), Rusko a Čína postupně rovněž stále více přecházejí na obchodování v eurech, ale především v rublech a juanech. Čína, Rusko, Indie už dlouho a ve velkém skupují zlato (za dolary, čímž se současně dolaru zbavují), stejně se tyto země zbavují amerických dluhopisů (zde, zde). A když britský The Economist přinesl článek, adresovaný Trumpovi: Zabíjíte dolar, tak je to opět o amerických clech a sankcích, se kterými Trump jako by roztrhl pytel.

Už v roce 2014, kdy Spojené státy za Krym sankcionovaly Rusko, Ron Paul řekl:

“Američtí politici si neuvědomují, že více než 70 let devalvování dolaru uvrhlo zbytek světa na hranu. Existuje důvod, proč vzniklo euro, existuje důvod, proč Čína přechází na národní měnu. Zbytek světa je unavený z dotování obrovských dluhů vlády a unavený z vývozu zboží za miliardy dolarů výměnou za bezcenné papírky. Pokud prezident Obama a jeho nástupci budou pokračovat v uvalování sankcí proti každé zemi, která se jim znelíbí, povede to pouze k vyhýbání se dolaru a k uvržení dolaru do bezvýznamnosti” (zdroj zde) .

Nejsou sankce jako sankce – ale pořád jsme u Íránu

Když dva dělají totéž, není to vždy totéž – to, co američtí neoconi mohli používat jako nátlakový prostředek v dobách, kdy jim ještě blízkovýchodní ropa říkala “pane” (a kde jim zájem “Pax Americana”, aby to tak bylo napořád, nevyšel), to dnes D. Trump používá účelově – tedy právě k tomu, aby svět pod vlivem sankcí a cel přestal dolar používat a přešel na jinou měnu! A protože všechno už je připravené, zbývá jen vyřešit, jak to spustit. A tím spouštěčem se může stát právě schůzka “Trump-Juncker”, což ale nic nemění na tom, že stále jsme u Íránu.

A v souvislosti s Íránem je ve hře ještě další případný spouštěč – spouštěč, který by šokově mohl vyhnat ceny ropy (a tím i zlata) velmi vysoko, hovoří se až o 400 dolarech za barel. A to by byl pro dolar opravdový šok, protože čím dražší ropa (a zlato), tím levnější/bezcennější dolar… Což by ladilo s článkem, který jsem četla nedávno a který vychází z názorů ruského analytika M. Chazina , že krize může přijít nečekaně jako noční zloděj, kdy ráno (nebo o víkendu) může cena zlata stoupnout na deset až sto tisíc dolarů za unci.

Končící dolar – test Čínou

Malou zkušenost takového scénáře už má svět za sebou a s odstupem času se dá říct, že to byl test, jak to jednou bude. Stalo se tak v roce 2015, tzn. ve velmi významném roce tím, že Čína otevřela banku AIIB (viz “Konec amerického impéria a jeho dolaru, svět se přestěhoval do Číny“). a kdy svět zažil “černé pondělí” 24. srpna 2015. Čína tehdy devalvovala svou měnu “záhadnými” nákupy zlata, což otřáslo celým světem, cituji: “V důsledku toho ztratili nejbohatší světa 182 miliardy dolarů, společnost Apple 158 miliard a ztráty států, jednotlivců a obzvláště korporací pokračují – General Electric v jednu chvíli ztrácel dokonce 21 %.” /// “Čína bez varování devalvovala svou měnu a jako důvod uvedla posílení své ekonomiky. „Je to výstřel v globální měnové válce“ psal tisk a to se ještě nevědělo, že Čína provede devalvaci v následujících dnech ještě dvakrát – 12. a 13.8.” (více zde).

Tehdy se události psalo jako o “čínském šoku” s tím, že Čína mám větší potenciál ovlivnit dolar, než FED (více zde), o pár měsíců později, v dubnu 2016 pak Čína otevřela i vlastní zlatou burzu (viz “Čína si začala sama určovat cenu zlata v juanech”) . Co bylo otestováno a připraveno, to však stále nemohlo být spuštěno – muselo se ještě počkat na americké volby v listopadu 2016 (a na dění na Blízkém východě a na ruské volby a na různá jiná “vypilování”), od kterých jsme po cca roce a půl u toho, že odpis dolaru jako světové měny je na spadnutí a že D. Trump tomu velí . A kromě amerických sankcí a cel v tom zásadní roli hraje Írán.

Vztahy USA – Írán

Tady zásadní informací je, že v roce 1979 USA s Íránem přerušily diplomatické styky a dále, že tzv. Arabským jarem a plánem “Sedm zemí do pěti let” se přes jimi vytvořený ISIL dostaly všude, ale před  Íránem toto tažení skončilo (resp. skončilo v Sýrii, spojenci Íránu).

V roce 1979 šlo o to, že během íránské islámské revoluce došlo k zadržení zaměstnanců amerického velvyslanectví v Teheránu. 4. listopadu 1979 několik stovek íránských studentů obsadilo velvyslanectví USA a zajalo zde 66 amerických rukojmí. V noci z 24. na 25. dubna 1980 došlo k neúspěšnému pokusu o jejich osvobození. Neúspěch záchranné operace byl jedním z hlavních důvodů porážky Jimmyho Cartera v prezidentských volbách roku 1980 s Reaganem. K vyřešení krize pomohla až alžírská vláda, která vstoupila do vyjednávání o propuštění. Po 444 dnech v íránském zajetí byli rukojmí propuštěni. Stalo se tak v den inaugurace 40. prezidenta USA Ronalda Reagana 20. ledna 1981, oficiálně jednu minutu po složení přísahy. Od roku 1979 jsou oficiálně přerušeny diplomatické styky mezi USA a Íránem.

Za vlády prezidenta Ronalda Reagana, během níž byli rukojmí propuštěni, byl Írán považován za hlavní hrozbu v regionu, během irácko-íránské války proto USA podporovaly Irák, americké sestřelení íránského letadla vedlo k íránskému přijetí rezoluce Rady bezpečnosti v roce 1988, po níž následovalo uzavření příměří s Irákem.

Spojené státy se snažily získat podporu Evropy, Japonska, Ruska a Číny při nátlaku na Írán, aby nezískal zbraně a rozvojové půjčky od mezinárodních organizací a proti Íránu zavedly jednostranné sankce – v roce 1995 se v USA zakázalo obchodovat s Íránem, v roce 1996 se na základě tzv. D´Amatova zákona zavedly sankce, které se týkaly penalizování neamerických firem za jejich investice do ropného a plynového odvětví v Íránu po překročení jejich určité výše.

Sankce zasáhly Írán jak v politické, tak i v hospodářské oblasti, na druhé straně však Írán současně posílil své postavení ve Střední Asii a na Kavkazu v důsledku americké politiky v oblasti. V roce 2002, po 11. září 2001, zařadil G.W.Bush Írán mezi státy tzv. osy zla, které jsou nebezpečné pro USA, toto prohlášení vyvolalo v Íránu odpor celé společnosti.

Od 70. let Írán rozvíjel svůj jaderný program, který po irácko-íránské válce obnovil, v roce 2002 íránská exilová opozice oznámila, že Írán tajně vyrábí jaderné palivo. Jako reakce Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) byla v roce 2003 provedena inspekce v určených zařízeních a výsledkem bylo zjištění, že Írán zcela neinformoval o svých jaderných aktivitách a tím porušil Smlouvu o nešíření zbraní hromadného ničení. Důsledkem bylo přijetí rezoluce v témže roce MAAE, která po Íránu požadovala umožnění úplné inspekce v jeho zařízeních a pozastavení aktivit, kterými porušuje smlouvu. Tlak ze strany USA pomohl k jednání Íránu s Německem, Velkou Británií a Francií.

EU Íránu slíbila, že s ním začne jednat o Dohodě o obchodu a spolupráci, což se na konci téhož roku stalo, tato dohoda zahrnovala ekonomické, politické otázky a také podporu civilnímu jadernému programu. Írán návrh této dohody z roku 2005 odmítl a demonstroval, že začne s obohacováním uranu, v roce 2006 prohlásil, že obnovuje výzkum jaderného paliva. Na to MAAE reagovala přenesením záležitosti do Rady bezpečnosti OSN. EU, ani Rusku se nepodařilo se s Íránem dohodnout. Proto byla přijata rezoluce OSN, která opět vyzývala Írán k zastavení obohacování uranu a spolupráci s MAAE, týkající se hlavně inspekcí.

V témže roce navrhla Čína, Německo, Francie, Velká Británie, Rusko a USA (tzv. P5+1) Íránu možnost kompenzací, Írán naopak měl přesvědčit svět o jeho mírových záměrech.

V roce 2006 byla přijata další rezoluce jako reakce na nezastavení jaderného programu, která zahrnovala sankce, jejichž ukončení je podmíněno pozastavením jaderných aktivit a spoluprací. V roce 2007 byly sankce další rezolucí rozšířeny, následovaly další rezoluce, které rozšiřovaly sankce.

V roce 2006 Írán oznámil vytvoření vlastní ropné burzy, v roce 2008 vyhlásil, že ropu bude prodávat jen za eura nebo japonské jeny, nikoliv za dolary. Tím omezil svoji závislost na dolaru a současně tak reagoval na sankce USA.

Rok 1973 – dolar byl zachráněn, stal se petrodolarem za pomoci Saúdské Arábie, současně H. Kissinger začal přes R. Nixona vyvážet americké technologie do Číny – a Čína už je připravená a čas dolaru i petrodolaru dozrál… 

V roce 2012 byla proti Íránu přijata nejtvrdší a bezprecedentní sankce tím, že Írán byl odpojen od systému SWIFT. Centrální íránská banka plus dalších 30 finančních institucí se ocitlo v izolaci od mezinárodního obchodu. “Je to poprvé, co SWIFT, konsorcium se sídlem v Belgii a podléhající právním předpisům Evropské unie, podniklo tak drastický krok, který znemožňuje Íránu, aby elektronicky repatrioval výnosy z prodeje ropy v hodnotě miliard dolarů. Odpojení bank je pro SWIFT výjimečný a bezprecedentní krok.”  Stalo se tak den poté, co se Obama setkal ve Washingtonu s britským premiérem Davidem Cameronem a po nátlaku Izraele, že Írán pro něj představuje bezpečnostní hrozbu. (zdroj zde)

Prezidenti USA a Íránu spolu poprvé po 34 letech promluvili – začátek jednání o jaderné dohodě

V červnu 2013 v íránských volbách zvítězil Hasan Ruhání a vystřídal tak dosavadního Mahmuda Ahmádinežáda. A hned v září prezident Obama svému protějšku telefonoval s tím, že “věří, že obě země mohou dosáhnout dohody v oblasti íránského jaderného programu”. Oba prezidenti prý pověřili vyjednávací týmy, aby jednaly rychle (více zde)

Po tomto stručném exkurzu do historie vztahů Íránu s USA a světem jsme se dostali k tomu, že v červenci 2015 byla konečně a po dlouhých jednáních uzavřena jaderná dohoda s Íránem, kterou kromě USA podepsaly Británie, Francie, Německo, Rusko a Čína. Od ledna 2016 byly zrušeny sankce proti Íránu a svět se ve velkém chystal na investice v Íránu. Až do května letošního roku, kdy D. Trump oznámil odstoupení USA od dohody a ze strany USA obnovení všech sankcí, které platily před uzavřením dohody.

Mohlo by se zdát, že jsme tam, kde jsme byli, přinejmenším pokud jde o Írán, ale dvakrát do stejné řeky nevstoupíš. A od uzavření jaderné dohody k jejímu současnému narušení Spojenými státy se udála spousta věcí.

Vše je připraveno k hlavnímu kroku v izolaci USA – k izolaci dolaru

Podívejme se nyní na hlavní kroky, jejichž výsledkem má být konec hegemonie dolaru. Jsou to kamínky, které až v uceleném pohledu ukazují mozaiku.

Rok 2015

 • v březnu v Číně vzniká banka AIIB, ve slavnostním projevu šéfka MMF Lagardeová hovoří, že dosavadní nekonečný růst bude nahrazen udržitelným růstem
 • v Evropě je spuštěna uprchlická vlna, u které íránský prezident volá, že Evropa přijímá málo uprchlíků
 • v červenci je uzavřená jaderná dohoda s Íránem, kterou jsou z něj sňaty sankce
 • na podzim přijímají s největšími poctami čínského prezidenta Obama a britská královna
 • v říjnu vstupuje Rusko do Sýrie, kde ukončuje činnost ISIL (vliv neoconů na Blízkém východě a jejich přístup k ropě)

Rok 2016

 • v červnu se Británie brexitem izoluje od Evropy, končí vláda Camerona, napojená na neocony, která je nahrazena loutkovou vládou T. May, Německo se stává lídrem Evropy
 • ve stejné době F. Mogheriniová prosadí “EU Global strategy”, která je o rozšiřování EU na Blízký východ a do Afriky a o budování společné evropské armády s Německem v čele
 • v červenci dojde v Turecku k pokusu o puč, obviněn je turecký duchovní Gülen, žijící v USA, Erdogan se od USA izoluje a přiklání se k Rusku (k východní straně světa je tak převedena druhá největší armáda NATO)
 • v listopadu vítězí v amerických volbách D. Trump, odstavuje vliv neoconů a zavádí politiku izolace USA, ruší všechny dohody, ve kterých měly mít USA účast

Rok 2017

 • Spojené státy ztrácejí vliv v Sýrii a na celém Blízkém východě
 • v červnu D. Trump převede Katar na stranu Íránu (proti Saúdské Arábii a jako sponzora Hamásu i proti Izraeli)
 • saúdský král je na historicky první návštěvě Ruska
 • v červenci probíhá summit G20, kde je světu symbolicky oznámeno, že proces globalizace pokročil
 • v listopadu NATO oznamuje, že vytvoří dvě velitelství                                                                        – v listopadu D. Trump podepisuje další sankce proti Rusku (tentokrát i proti ruským oligarchům)

Rok 2018

 • v březnu v ruských volbách zvítězil V. Putin
 • v dubnu D. Trump “bombarduje” Sýrii, současně vede “válku” s Kim čong unem, aby se s ním následně setkal jako mírotvůrce, ve skutečnosti připravil půdu, aby se Severní a Jižní Korea sblížily a Spojené státy tak ztratily důvod mít v blízkosti Číny vojenské základny
 • vyhlašuje cla na čínskou ocel a hliník, cla rozšiřuje na další zboží, ale i na EU
 • v květnu vypovídá jadernou dohodu s Íránem a vede s ním stejnou “válku” jako s Kim čong unem, uvaluje na něj sankce
 • v červenci se setkává s V. Putinem, čímž neoconům symbolicky sděluje, že skončili, převzetím míče pak symbolicky sděluje světu, že vše je hotovo, připraveno
Co přinese 4. listopad?

Toto datum je dnem, kdy začnou naplno platit opětovné americké sankce proti Íránu, obnovené po odstoupení USA od jaderné dohody. Budou se ale vztahovat nejen na Írán, ale na všechny subjekty, které by v Íránu prováděly nějaké obchodní aktivity. A tady se dostáváme k tomu, že po jaderné dohodě z roku 2015 nastal doslova boom v plánech a investicích v této sankcemi týrané zemi, tady lze vidět, kolik těch plánů je. A kolika subjektů se tedy nové americké sankce mají týkat.

A až tady se můžeme konečně posunout k pointě článku. A k té musím zopakovat větu z úvodu z odkazu na Rona Paula : “Pokud prezident Obama a jeho nástupci budou pokračovat v uvalování sankcí proti každé zemi, která se jim znelíbí, povede to pouze k vyhýbání se dolaru a k uvržení dolaru do bezvýznamnosti” . Uvrhnout dolar v bezvýznamnost bylo nemožné v dobách, kdy blízkovýchodní ropa říkala “pane” neoconům a kdy neoconům “pane” říkala i Evropa. Za dobu od roku 2015 do současnosti se však svět velmi změnil a uvrhnutí dolaru v bezvýznamnost už naprosto nic nestojí v cestě! Teď už jde jen o to, jak to spustit. A vypadá to, že možnosti jsou dvě: Hormuzský průliv a SWIFT

Hormuzský průliv

V reakci na opětovné zavedení amerických sankcí Írán vyhrožuje, že uzavře Hormuzský průliv. Hormuzský průliv je nejdůležitější světovou spojnicí pro dovoz ropy, průlivem ročně proplouvá kolem 30% z celkového světového obchodu s ropou a ropnými výrobky. Hormuz je jediným přístupem k otevřenému moři pro vývozové proudy Íránu, Kuvajtu a Kataru, používají ho i Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Irák. Írán uzavřením Hormuzského průlivu vyhrožoval už mockrát, nikdy však k tomu nebyly takové podmínky, jako nyní. V takovém případě by cena ropy stoupla náhle a velmi prudce na 100 i více dolarů za barel (a s ní i cena zlata) a dolar by se stal bezvýznamným.

SWIFT

Tato možnost se zdá pravděpodobnější a tady musím zopakovat větu, kterou jsem výše zdůraznila v souvislosti s Íránem:” Je to poprvé, co SWIFT, konsorcium se sídlem v Belgii a podléhající právním předpisům Evropské unie, podniklo tak drastický krok, který znemožňuje Íránu, aby elektronicky repatrioval výnosy z prodeje ropy v hodnotě miliard dolarů.” Na ní je důležité právě to, že SWIFT sídlí v Belgii a že podléhá právním předpisům Evropské unie. Situace se tedy může zopakovat, ovšem s tím, že stejný bezprecedentní krok bude nyní použitý proti Spojeným státům. A skutečnost, že Čína, Rusko, Německo, Británie a Francie chtějí v jaderné dohodě s Íránem pokračovat i bez USA, by to nejen naznačovala, ale dokonce tomu nahrávala. S tím ladí i článek “Bod zlomu pro EU a USA – proč Írán neděsí americké sankce” a především článek “Jablkem sváru mezi USA a EU ohledně nových amerických sankcí proti Íránu se stává mezinárodní platební systém SWIFT“.

A vše ukazuje na to, že D. Trump dělá všechno k tomu, aby jedna z těchto možností mohla být použita. Současné vzájemné vyhrožování mezi Íránem a USA můžeme proto přirovnat k jeho “válce” s Kim čong unem – bez toho, ale také bez sankcí proti Rusku a bez celní a obchodní války s Čínou a Evropou, by celý ten proces konce hegemonie dolaru nemohl být spuštěn.

A zdůrazním ještě jednu větu z odkazu na Rona Paul´se: “Existuje důvod, proč vzniklo euro, existuje důvod, proč Čína přechází na národní měnu” .  Euro začalo oficiálně fungovat 1.ledna 1999. Téměř ve stejné době, v roce 2001, vzniklo uskupení BRICS, jehož hlavním cílem je odstavit americký dolar. V roce 2006 přišel Írán s vlastní ropnou burzou, která má fungovat jen v eurech (a juanech, rublech a jenech). A právě teď, ve dnech 26.-27. července, probíhá schůzka BRICS v Jihoafrické republice, na které je V. Putin. Těsně před ní se D.Trump s V Putinem sešel. A shrnuto – setkání D. Trumpa s J.C.Junckerem byla jen taková sranda pro světové publikum.  Za dveřmi je 4. listopad. A čím dalším je toto datum důležité, to se mi sem nevejde. Stejně jako v tomto článku nebyl prostor pro popis role Ruska v celém tom procesu. Přesto na závěr ještě jedno zdůraznění: Pouze v Íránu v S. Korei a na Kubě nemají Rothschildové svou banku.

Použitý zdroj: zde

PS: Vkládám přehled antiíránských amerických sankcí:

Sankce s platností od 6. srpna:                                                                                                                    Za nákup amerických dolarů íránskou vládou                                                                                Za obchod Íránu se zlatem a drahými kovy                                                                                              Za přímý nebo nepřímý dovoz a vývoz grafitu, surových kovů jako ocel a hliník a kovových polotovarů, uhlí a softwaru pro integraci průmyslových procesů                                                                              Za významné transakce spojené s nákupem nebo prodejem íránského riálu nebo udržování významných fondů a účtů mimo íránské území vedených v riálech                                                                                    Za nákup, upisování nebo zprostředkování emisí íránských státních dluhopisů                                            Proti íránskému automobilovému průmyslu

Sankce s platností od 4. listopadu:                                                                                                            Proti provozovatelům íránských přístavů, lodní dopravy a loděnicím                                                            Proti transakcím spojeným s nákupem ropy, ropných produktů a petrochemických produktů z Íránu      Proti transakcím zahraničních finančních institucí s íránskou centrální bankou a vybranými íránskými finančními institucemi                                                                                                                                Proti zapojení íránské centrální banky a vybraných íránských finančních institucí do mezinárodního mezibankovního systému SWIFT                                                                                                              Proti poskytování pojištění a zajištění                                                                                                      Proti energetickému sektoru

Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton naznačil, že na americké tresty za obchodování s Íránem by se měly připravit i evropské firmy, které už v Íránu podepsaly obchody za miliardy dolarů. Sám Trump uvedl, že vůči evropským podnikům nebudou USA dělat žádné ústupky.

Zdroj a více zde

-Pozorovatelka – 26.07.2018

Nezávislá žurnalistika je v jedné věci zcela závislá: na podpoře čtenářů

Závěrem ještě jedna prosba jménem redakce: Pokud se Vám líbí naše práce a informace, které přinášíme, zvažte prosím jakýkoliv finanční příspěvek na zachování provozu našeho serveru. Čtyři dny před koncem měsíce máme vybráno zatím jen cca. 55% z cílové sumy. Náš server se nemůže spoléhat na nadnárodní instituce a fondy, ani na dotace a mecenáše, stojíme a padáme s podporou našich čtenářů. Přispět nám můžete na naší obvyklé darovací stránce zde, a to bezhotovostně převodem na účet v ČR (a SEPA převodem v eurech ze SR), PayPalem, Bitcoinem anebo složenkou na účet. A samozřejmě děkujeme všem, kteří již přispěli!

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
rosco
Návštěvník
rosco

@Pozorovatelka
pokud jde o duvody proc dollar je rezervni mena a jestli ji zustane, o tom ocividne nema autorka nejmensi potuchy, pouze papouskuje na webu kolportovane nesmysly. Podobne to vypada s problematikou Palestiny, Stare povesti sionisticke, vymyslene za ucelem kradeze uzemi.

hirameki
Návštěvník
hirameki

vypadá to, že se to zde rozloží samo o sobě.

Bubla
Návštěvník
Bubla

Vážená paní Pozorovatelko, měl bych malý dotaz a nerad bych se Vás nějak dotknul. Pokud nechcete neodpovídejte. Právě jsem si přečetl na Sputniku, což je jistě dobrý a validní zdroj, tento článek:
https://cz.sputniknews.com/nazory/201807287799599-Plagiat-Nemecko-Trump-Merkelova/
Pokud mohu poprosit o vaše vyjádření k tomu, proč Německo nechce rozvíjet svou spolupráci s Čínou i přesto, že podle všeho by mělo. Autor je insider a ví co píše, vy jste sečtělá osoba a jistě vás tento nesoulad také zaujme. Mě to prostě neladí dohromady. Děkuji.

ZenSho
Návštěvník
ZenSho

Proč se určitým typům lidí říká, že tojsou Pokrytci, nevíš náhodou? 🙂

Ty bublo podle toho, co zde píšeš a jak se schováváš za zvé krásné slova u mě prostě jsi pokrytec, ale určitě se ” mýlím”, takže nic ve zlém 🙂

vlk samotář
Návštěvník
vlk samotář

Tak právě dávali na “ČT lžeme 24 hodin” zprávu, že “kurviči a sráči” tentokrát v PS chtějí měnit volební zákon, kdy se bude volit jen jeden den, s čímž souhlasím, ale mohlo by se volit i korespondenčně z ciziny, kdy by mohli v zahraničí volit i naši lidé, kteří tam žijí dlouhodobě.

Tak tohle svinstvo bych tedy nepodpořil v žádném případě, protože pokud může volit cizinec (bráno občan EU) bez našeho občanství jen na základě trvalého pobytu zde v ČR (podle směrnic EU), jak se o tom nedávno diskutovalo i tady,…. tak to znamená, že může volit v cizině (EU) i našinec, který tam dlouhodobě žije, .. a nevidím důvod, proč by tento člověk měl mít oproti mně výhodu a mohl ovlivňovat volby nejen v zemi kde žije, ale ještě v zemi, ve které se nezdržuje mnoho let – tedy u nás, ….. a volil by stejně jen na základě propagandy a informací od politických stran, které si u nás protěžuje západ…?!

Ať si volí tam kde žije, ale to co se tady děje ať nechá na místních, kteří tady platí daně, znají poměry a musí tady žít!

Potom se stane, že ve sněmovně kníže-hrááábě jen chrápe, protože to je jediný hotel, kde mu za spaní platí,….. a to hovado Kalousek tam zase smrdí čtyři roky, protože na západě se o jeho svinstvech v politice neví, a proto ho volí jen na základě toho, že je proti komunistům a vyhlásili jej za nejlepšího ministra financí roku. Za co to bylo se asi nikdy nedozvíme, ale bylo to jistě kurefsky drahé, co nás to stálo peněz, protože ten zmetek neudělal pro naše občany nikdy nic pozitivního..!

Stanovisko k volbám by mělo být jednoznačné – volby jen jeden den a jen fyzicky na místě!
– “Chceš volit? Tak přijeď z montáží na termín domů k volbám, pokud tady máš trvalý pobyt a hoď si lístek fyzicky do urny! Jinak máš smůlu!”… aby se zabránilo podvodům..

Jaris
Návštěvník
Jaris

Naprosty souhlas, Vlku samotari. Cech zijici trvale i prechodne mimo CR, by nemel volit. Zaprve nema prehled o udalostech v materske zemi a rozhodovat o budoucnosti Cechu nema pravo. To, at si Cesi zijici s trvalym bydlistem doma v CR, rozhodnou sami a dusledky at si take sami ponesou.

David agent
Návštěvník
David agent

Ano asi jde o cílený útok na diskusi a článků zde, řešit blbosti a dokola dokola opakovat blbosti.. No bohužel co jste čekali lidi? Vono se nesmí rypát do těch nahoře, bo budou hledat cesty jak potlačit odpor a znovu nastolit svoji verzi demokracie. Já se nebojím ani tak třetí světové ale lidské hloupostí a touze mít své ego největší na světě i vesmíru :-(! Jinak k článku, ano krize musí přijít, jakou bude mít formu to je otázka, finanční je na spadnutí, varovné signály jsou stejné jako v minulosti, otázka je proti komu bude finanční krize mirena. Takže válka diskuteru jen pomáhá těm nahoře:-(!

vlk samotář
Návštěvník
vlk samotář

Tak jsem až nyní trochu přeletěl pohledem ty místní “žabomyší” hádky, protože hádky a násilí nemám rád a vyhýbám se jim, a došel jsem k názoru, že když se nepodaří poslední solidní alternativní server rozvrátit tlakem zvenčí přes různé útoky, jak o nich informuje VK, tak si to tady uděláte sami mezi sebou.
Vzpamatujte se prosím!
Je za to někdo z vás placený, nebo je to rafinovaný tlak zvenčí, jak to tady přivést k registraci, nebo dokonce k zániku?

Pavel
Návštěvník
Pavel

Naprosty souhlas, uz jsem to psal. Prijde mi to jako cileny utok, jak otravit tady co nejvice lidi…
Neni to normalni.

Alkaponek
Návštěvník
Alkaponek

A stačí tak málo – aby admin nahrával týpkům, kteří tu mají za cíl útočit, nikoliv diskutovat.

Voda
Návštěvník
Voda

vlku, samotáři: Dokážete si odpovědět sám, kdy zapojíte logiku.

Může mít někdo zvenčí nějaký prospěch či škodu z diskuzí na tomto webu?

Odpověd zní nikoliv.

Pokud vidíte jediný důvod k tomu aby byl někdo placen tady za rozvracení, napište mi ho. Prakticky nelze zde nic vyřešit ani zorganizovat. Jsme už cizinci v CR. Od té doby, co dali větší práva přivandrovalcům, si už v žádném směru neškrtneme.

A že někdo napsal adminovi proč nejsou registrace a dokonce s pasem, tak to mohl být jedině nějaký pošahanec. Dostat se k Vašim údajům není vůbec žádný problém, zásluhou aktualizací Widows k tomu nepotřebují vůbec nic, poloha Vašeho počítače se dá velmi snadno zjistit. A přes všudepřítomné kamery si přečtou i Vaše jméno na zvonku.
Lidi se hádají kvůli svým přiřazenostem, vírám a potřebě mít idoly, do kterých mohou vkládat naděje.

hirameki
Návštěvník
hirameki

to je bohužel všechno pravda.

Bubla
Návštěvník
Bubla

Počkat, já sem vlastně za to placenej. Teď jsem si vzpoměl. Onehdá ke mně přistoupil neznámý muž s koženou brašnou a řekl. Bublo, rozvrať jim to tam. Tady máš a podal mi tu tašku. Když jsem přišel celej rozklepanej domu a otevřel tu tašku, bylo tam něco strašného, americké dolary. Ďáblovy peníze s pyramidami. No a tak sem to tu rozvrátil no. Co sem mohl dělat kamarádi. 🙁 byly to přece dollary chápete…

ergosum22
Návštěvník
ergosum22

Pani pozorovateľka, a ako to asi ovplyvní vzťahy USA a EÚ? Veď sa to bude týkať mnohých európskych korporácií a konglomerátov. To si Únia nechá len tak? USA to stavia do role totálneho diktátora a uzurpátora. Po tomto by sa mohla Európa trhnúť od USA.

Iva
Návštěvník
Iva

Vždyť to je také cílem.

Bubla
Návštěvník
Bubla

Čím je to cílem ?
Vaším ?
Vy osobně máte nějaký vliv na tyto procesy ?
V podstatě zopakuji dotaz, který byl původně otázkou na PP a vyvolal tento “mazací” mazec.
Dejte mi alespoň jedno “důležité” jméno , v čím zájmu je to.
Zjednodušil jsem to a už nechci ani aby to byl nutně “boháč”.
Stačí aby to byl “důležitý” člověk. Tedy ne vy, PP, pjakin, GP…
prostě někdo skutečný a mocný.
Putin?
https://cz.sputniknews.com/byznys/201807277792541-putin-dolar-rusko/
Jak já chápu ten článek tak Putin taky ne…
KDO?

Voda
Návštěvník
Voda

Z odkazu, co jste sem dal:

Rusko se nechystá provádět rázné akce a odmítat dolar, ale objem jeho využívání v platbách bude záviset na politice amerických finančních orgánů, řekl prezident RF Vladimir Putin.

Ruští lidé to komentují takto: Putina už dávno naprogramovali. S Trumpem si už jenom budou přehazovat míč a hrát čím dál větší divadlo.

Bubla
Návštěvník
Bubla

Vidím že do ruska celkem vidíš. Kdo je tam jako ten dobrej. Žirynovský, ten kolchozník co kandidoval proti putinovi, nebo kdo?

hirameki
Návštěvník
hirameki

zbytečně podrážděná reakce, Voda má pravdu.

Bubla
Návštěvník
Bubla

jste dobrý v posteli, ale špatný v odhadu. Já jsem to myslel naprosto vážně. Považuju vodu za znalce ruska, a ptám se ho KDO je podle něj lepší než putin. Co je na tom podrážděného. Podrážděný může být tak leda váš konečník. Co Berlín , super ne? To víte němci to sou tvrďáci.

vlk samotář
Návštěvník
vlk samotář

EU nemá moc na výběr.
Nemá suroviny, nemá inteligenty ve vedení, nedokáže ochránit své území před invazí, kdy je už zaplavená islámem a ztrácí nadšení občanů pro nový socialistický projekt, který se nám Bruselští snaží opět zavádět jako za bývalého RVHP.
Tajní konvertité k Islámu ve vedení v Bruselu, placení Saúdskou Arábií to doklepnou..!

Jaris
Návštěvník
Jaris

No fujtajxj, Vlku. To snad ne! Snad je jeste nadeje, ze se Evropa preci jen vzpamatuje a vybuduje dobre sousedske vztahy s Ruskem, ktere potrebuje jako sul, Rusko Evropu ne. Svet je postaven hlavou dolu. Bruselsti tragedi logicky neuvazuji, protoze logika je u nich b l b o s t. No, snad se ta bruselska klika imbecilu jiz brzy rozpadne.

Karin
Návštěvník
Karin

Souhlasím, že dolar ztrácí svou nadřazenost. Dnešní centralizovaný globální měnový a finanční systém, v němž dominuje americký dolar – se přemění do soustavy vícero rezervních měn s různými finančními pravomocemi a vlivem. Což proběhne stejně jako přechod od britské libry k americkému dolaru, coby rezervní měny. Euro a Renminbi pravděpodobně získají mnohem větší význam vedle dolaru neboť stále více vyhovují požadavkům na světovou rezervní měnu a bezpečné uchování majetkových hodnot. Rovněž dojde k ústupu užívání papírových peněz a nárustu obliby kryptoměn. To je přirozený vývoj trhu, který nikdo nezastaví a proto odmítám názor, že ho řídí vyšší moc, jak tvrdí Pozorovatelka.

Domnívám se také, že příští cyklická finanční krize příjde nejpozději v roce 2020/1. Ta poslední byla 2008/9 a už jen podle ekonomické teorie přirozených cyklů „Boom&Bust“ nemůže být ta následující příliž daleko. Ceny energií zase stoupají, konjuktura vrcholí a Čína již nebude dále schopna plnit roli světového věřitele poslední instance a přitom vnitřně expandovat konzumem, tak jako v posledních 10 letech.

Půjde ovšem o pokračování globálního exponenciálního růstu způsobem „Business as usual“, tak jak byl popsán 1972:
http://donellameadows.org/the-limits-to-growth-now-available-to-read-online/

a novými daty znovu potvrzen 2014:
https://sustainable.unimelb.edu.au/publications/research-papers/is-global-collapse-imminent

A proto vidím nastávající časy od roku 2030 velmi pesimisticky. Nejpozději od tohoto data způsobí četná nevyřešená globální rizika (energie, finance, hospodářství, suroviny, voda, půda, výživa, klima, demografie, nerovnost….) prudký úpadek, války o zdroje a kolaps lidské společnosti na Zemi.

https://cassandralegacy.blogspot.com/

Jaris
Návštěvník
Jaris

Valka o zdroje a vodu je nevyhnutelna. Otazka je KDY.

Bubla
Návštěvník
Bubla

Žádná válka není nevyhnutelná. Satčí mít naprostou převahu a nedojde k ní. Bílá rasa měla a dosud má naprostou převahu ve všem. Jen díky levicovým zrádcům to vypadá že pracuje na tom aby neměla a byla vydána na pospas nepřátelům.
Nejde o genetiku jak říká pan VK , ale o myšlení. Levicové myšlení. Dojem že se prostě musíme dobrovolně všeho vzát. Já se táži PROČ musíme? Je to nějaký přírodní zákon? Je to tedy skutečně “objektivní” proces jak tvdí VK. Ani tzv. přírodní zákony nemusí být až tak “objektivní” jak si myslíme. I to je “levicový” názor. Jediné co skutečně je , je vůle. Levice nemá vůli. Je to lidský odpad. Cizáci, vetřelci, dobyvatelé… jsou menší zlo než tito zrádci vlastní rasy.

Bubla
Návštěvník
Bubla

Zdravím všechny a pozorovatelku zvláště 🙂
Vidím, že ve věci cenzury zde byl zaveden vyjímečný stav. Nejspíš díky Danovi. Mně nebaví si stěžovat u moderátora. Jediný co jsem udělal bylo, že jsem svůj první dotaz na její článek který obratem smázla , a který sem si neuložil, proč taky, nečekal jsem to že ho smaže , jsem si dovolil přenést a podle paměti rekonstruovat pod článkem tomuto předcházejícímu, kde jsem to označil za OT. Ani tam na něj neodpověděla, ale to je OK.
Od toho okamžiko jsem si většinu svých reakci zde ukládal, a to ani ne tak proto, abych měl “důkazy své neviny” ale proto, abych je mohl případně pástnout jinam.
Nyní jsem proletěl zdejší diskusi a vidím, že “místa mazání” zmizela, takže upřímně řečeno nevím na koho to byly reakce… ale jen pro vaši informaci zde jsou (posuďte sami jaký jsem strašný ničitel diskuse)
——————
Jen na okraj pro čtenáře tohoto článku. Paní Pozorovatelka cenzuruje a maže příspěvky v diskusi. Nikoliv na základě nějaké etiky , nebo z důvodů sprostých nebo hrubých výrazu. Ani z důvodů útoků na její osobu. Čistě z důvodů toho, že nechce na daný dotaz odpovědět, což se dá docílit tím že na něj prostě neodpoví, ale chce zabránit tomu, aby si čtenáři mohli položit tutéž jednoduchou otázku jako já. Článek jí dal jistě hodně práce. Přece si to nenechá zkazit jedním krátkým dotazem na něj který ho zbořil jako domeček z karet. Dotaz na ni jsem přemístil pod minulý článek, kde snad nemůže mazat.
———————–
ok, máte pravdu, už je to tak že to je i juan… je to sice divný, ale obě dvě měny mají tento znak
https://en.wikipedia.org/wiki/Yen_sign
pak to ale znamená, že je tento symbol nepoužitelný
je to jako by číslo 1 znamenalo také 2.
yen byl dříve, tedy čína si ho přisvojila / ukradla až později…
proto taky má čína pro vlastní potřebu pro juan nový symbol

jelikož tento znak ale není z latinky není tolik používán.
mně to připomíná spíš pí 🙂
https://www.quora.com/Why-do-the-Chinese-Yuan-and-the-Japanese-Yen-use-similar-symbols
****************************
To co píšete je ale naprosto v rozporu s tím co děláte. Dejte sem prosím zpět můj první dotaz na Vás… já jsem si ho neuložil… teď už tak pro jistotu činím. Naprosto nechápu co na něm bylo špatně. To, že jste potom začala mazat jako černá ruka, je už jen damage control.
———————-
teď jsem s “hrůzou” zjistil, že tam jdou zapnout český a to prosím pěkně “nestrojový” titulky , doufám že je překlad dobrý. Musíš zapnout titulky a pak v ozubeném kole vybrat “češtinu”… tím je to přístupný všem… doporučuju vřele… doufám že to PP nesmázne, není to nic proti ní.
——————–
Skouk sem to a překlad je dobrej. Sám jsem si některý věci dojasnil.
Např. to co řeší v závěru s tim moderátorem je zajímavý.
On věří, zatím, v to, že matematika a logika je “světlo v temnotě”, že je to něco co nám může pomoci “vidět” realitu jaká je. IMHO se plete. Viděl jsem od něj pár dalších videí z novější doby a moc s tim nepokročil, jediný co se posunulo je, že vidí realitu (tu za realitou) jako siť vědomých “agentů”, tedy řekněme jástvích. To zní dobře. Jestli si ale ještě stále myslí že mu matematika a logika umožní POCHOPIT to zatím, to pokud vím nevyřešil… ale pár měsíců jsem ho nesledoval. Trochu zešedivěl, možná duševně “ochabl”, ale zase to povozil v hlavě a kázat mu jde dobře. I to je fajn.
———————–
Ty vaše obrázky jsou sice hrůzné ale znamenají jediné. Nebude snadné to všechno smáznout a zahodit. Moc lidí to má v sejfech a na účtech a bude se bránit tomu to vyhodit do stoupy. KDO je donutí. Jasně globalistí (GP) a kdo je to? ONI, ti samí co to vlastní a přijdou o ty peníze.
To co je na těch obrázcích je , paradoxně, důkaz toho, že ruchnout dolar bude docela těžký né li nemožný. Navíc jak znova opakuju museli by si ho ruchnout sami.
Vy ani PP jim ho neruchnete.
———————–
Na zlatý standard má každá země. Jen musí stanovit správný kurz. Ten kurz je dán tím, kolik zlata si za danou měnu můžete koupit na volném trhu. Pokud by někdo velký (USA, EU… přešla na zlatý standard, zlato by vyletělo do nebe… to je JEDINÝ skutečný důvod pro to, že tak neudělají (minimálně ne dobrovolně) , protože by demaskovali to že “král je nahý”
Tedy jediná cesta jak zprovodit dollar ze světa, je přejít na zlatý standard. Žádné bitcoiny , juany… nemají šanci. Jedině zlato. Pokud bude chtít Irán za svou ropu zlato a navíc bude v klatbě od USA, bude muset prodávat svou ropu mnohem levněji než je její cena “na volném trhu”. To se mu nebude moc líbit. To zvýšení cen ropy o němž tedy píše PP je možné, ale netýká se Iránu, nýbrž těch kdo budou prodávat za dolar a nebudou v klatbě. Myslíte si, že když Erdo kšeftil s IS a ropou co kradli v sýrii, že jim platil “tržní cenu” … já bych tipoval tak 50 procent , možná jsem optimista a bylo to ještě míň…
***********************
to je vše co mám uloženo.

Iva
Návštěvník
Iva

Já vás taky zdravím a prosím – na toto téma už dost! Jste jak obehraná deska.

Přečetla jsem poctivě všechny předchozí komentáře a toto neustále omílání téhož mě už skutečně unavuje. Chci si číst nová, mně neznámá zajímavá fakta a názory a něco se dozvědět. Osobní dialogy na téma “ego”, “ty mně – já tobě” mne nezajímají, stačí mi si to přečíst jednou.

Děkuji.