Saudský král zemřel, jemenský prezident rezignoval. Republikáni pozvali Netanjahua na jednání Kongresu...

Saudský král zemřel, jemenský prezident rezignoval. Republikáni pozvali Netanjahua na jednání Kongresu bez vědomí Obamy. Putin pošle EU plyn jen přes Turecko a Řecko. Írán podepsal vojenskou smlouvu s Ruskem. Turecko se obává vzniku Kurdistánu. Doněck a Kobani jako Stalingrad -videa

Saudský král zemřel, jemenský prezident rezignoval. Republikáni pozvali Netanjahua na jednání Kongresu bez vědomí Obamy. Putin pošle EU plyn jen přes Turecko a Řecko. Írán podepsal vojenskou smlouvu s Ruskem. Turecko se obává vzniku Kurdistánu. Doněck a Kobani jako Stalingrad

Dnešní zpráva o smrti saudského krále už není hoax a saudský král Abdullah bin Abdulaziz skutečně zemřel ve věku 90-ti let (zdroj). Co z toho vyplyne pro Saudskou Arábii a jestli se naplní hrozba občanské války (a hrozba až 80% náklonnosti, především z řad mladých, k Islámskému státu), to ukáže čas. Jeho následovník, mladší bratr princ Salman bin Abduláziz, to ale rozhodně za současné situace na Blízkém východě nebude mít jednoduché.

                                          foto: princ Salman bin Abduláziz

Inspirací pro dění v SA by se mohly stát události v sousedním Jemenu, kde pod tlakem šíitských povstalců padla vláda a dnes rezignoval i prezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí (více), což se dá vyhodnotit jako vítězství šíitů nad sunnity. Jistě se z toho raduje jak šíitský Írán, tak šíitská část Sýrie včetně Asada, zatímco SA musí mít vrásky na čele. V 28-ti milionové SA tvoří šíité 10-15 procent a k jejich posledním velkým demonstracím došlo v říjnu 2014 na podporu šíitského duchovního, odsouzeného k trestu smrti. “Shaikh Nimr byl zatčen v roce 2012 a již tehdy se k protestům za jeho propuštění připojily tisíce lidí. Šlo o nejrozsáhlejší demonstrace, jaké oblast Katíf i celá země kdy zažila, popisují aktivisté. Ale protesty probíhající nyní jsou svým rozsahem druhé největší” (více).

                       foto: jemenský president Abd-Rabbu Mansour Hadi

Jestli smrtí saudského krále a po vzoru Jemenu dojde k šíitským povstáním i v SA, získají tím Sýrie a Írán navrch, zatímco USA se budou muset vypořádat s tím, že takřka v jeden den ztratily hned dva své blízkovýchodní spojence (ač USA je v zásadě jedno, jestli jsou u moci sunnisté či šíité, jim jde jen o to, nakolik to nahrává jejich zájmům vůči Sýrii, Íránu, potažmo Turecku a Kurdistánu). Dojde-li k šíitskému povstání i v SA, bude to další hřebíček i do neklidu Izraele, neboť změnou SA na šíitskou by ztratil spojence proti Íránu. Tak uvidíme, co se po smrti krále bude dít, ale kromě stoupající nespokojenosti samotných Saudů (je to jediná země, kde ženy stále nesmějí řídit auto a jen nedávno jim bylo přiznáno volební právo – s čímž ovšem USA se svými lidskými právy tady nemají žádný problém), je tady i veliká nespokojenost zemí OPEC, které doplácejí na Saudy snižované ceny ropy a veliká nespokojenost domácích šejků a knížat, rovněž na cenách ropy tratících. Saudové by touto ropnou politikou možná skutečně mohli získat mnoho: zničit americké břidlicové firmy, ekonomicky zničit Rusko i Írán a poté se dále cítit největším geopolitickým hegemonem Blízkého východu, na tuto jejich hru na vlastním písečku už ovšem doplácí příliš mnoho subjektů a ty by se i bez smrti krále jistě brzy ozvaly (zdroj )

Blízkovýchodní dění se přeneslo i na půdu  USA (jak by ne, když na ničem jiném petrodolar nestojí a USA jsou všeho původcem) a zatímco Obama se k veliké nelibosti Netanjahua snaží o domluvu s Íránem, u amerických republikánů Netanjahu nachází podporu, když je pozván na jednání amerického Kongresu, aby s ním byla projednána hrozba íránského jaderného programu, a to bez vědomí Obamy. Netanjahu pozvání přijal, Obama ale prohlásil, že se s ním nesejde a Bílý dům označil pozvání za porušení protokolu (více) (více)

                                        foto: Netanjahu a Obama

Do vyhroceného dění na Blízkém východě (a přes něj ve vztahu Západu k Rusku), zasáhly ještě dvě zprávy. První byla o tom, že Putin neobnoví South stream, naopak ukončí dodávky plynu do EU i přes Ukrajinu a místo toho postaví jen s Tureckem dohodnutý Blue Stream, který má být hotový v roce 2017. Pokud EU bude chtít ruský plyn, musí si plynovod postavit sama a to tak, že naváže na koncovku v Turecku a k dalšímu rozvodu použije Řecko (a teprve po řeckých volbách 25. ledna, kde podle průzkumů vítězí anti EU Syriza, se uvidí, jak to s Řeckem bude a EU trne, jak to dopadne). Putin se k tomuto kroku rozhodl poté, co opět vzrostlo podezření, že Ukrajina ruský plyn prostě krade (co jí také zbývá…). Proto “Putin drsně přiškrtil ruské dodávky plynu na Ukrajinu a přes ní. Zasáhne to i šest evropských zemí” (15.1.2015).  A aby toho nebylo málo, “Rusko a Írán uzavřely  vojenskou spolupráci proti USA (zdroj)

                foto: Ministři obrany Ruska a Íránu Sergej Šojgu (vlevo) a Hosejn Dehkán

Dominantním tématem Blízkého východu je ale stále Islámský stát, který je prostě k neporažení, až to vypadá, že je to největší vojenská světová velmoc… Před několika dny sice média hlásila, že vojska NATO provedla v Iráku a v Sýrii 19 útoků na IS, ale asi opravdu jen na Irák a Sýrii, protože zatím stále má IS navrch. Města, která mají být součástí příštího státu Kurdistán, jsou za podpory Západu pod stále větší kurdistánskou kontrolou (alespoň pokud jde o Kobani na hranicích s Tureckem), byť se tak děje pod zástěrkou bojů proti IS. A zatímco turecký premiér se vzniku Kurdistánu obává a změnu dosavadních blízkovýchodních hranic vnímá jako hrozbu budoucích velkých bojů, Izrael vznik Kurdistánu vítá (více).

A jak se nám ta cesta k unipolárnímu světu, který potřebuje vyřadit ze hry především Rusko a Čínu, vyvíjí přes Blízký východ a přes Ukrajinu, to ukazují dvě strategická města současnosti, shodně nazývána novodobým Stalingradem:

Ještě donedávna světu neznámé Kobani  – “kurdistánský Stalingrad”:

a Doněck – “ukrajinský Stalingrad”:

Řekla bych, že i všem loutkám na šachovnici těch, co tohle všechno řídí, už z toho musí jít hlava kolem.

– Pozorovatelka –  23.1.2015

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
tidlifon
Návštěvník
tidlifon

“bude kratsi” ?? Srandujes ? Komentar dlhsi nez clanok ? Kto to ma citat ? Nevies sa vykoktat do 5 viet ?

Lock
Návštěvník
Lock

Měl jsem už napsaný komentář, ale vzhledem k tomu, že jsem se “nelogl” zmizel celý v propadlišti dějin… Potřebuji se o své pocity podělit, takže to bude kratší, což nemusí být na škodu.
Ohledně poslední věty…mě opravdu přijde, že zmatek a nesoulad je úmyslně živen za účelem něčeho dalšího, ptz jinak je to opravdu k zbláznění. Tak jako mě poslední události z loňska připomněly G. Orwella, tak mi arabský svět připomněl F. Herberta a jeho Dunu. Stačí pro znalé zaměnit slovo spice za slovo ropa a pak i sedí věta “the spice must to flow” neb světová měna je petrodolar. A každý prostředek je patrně dobrý.
Profláklou a nesoudnou fr. redakci patrně nechali vystřílet a byl to podvod dobrý na šíření paniky a hysterie? Navíc ji údajně koncem loňského roku koupili Rotschildové….Proč byl rozšířen náklad kontroverzního výtisku? Vždyť to bylo nalití oleje do islámského ohně?! Někdo zakládá na požár? To už není šťourání klackem do sršního hnízda, ale pokládání náloží do ropných vrtů, příměr. A evropští politici se mimo hlavní proud fotí o ulici dál mimo průvod, který protestuje proti terorismu, místo aby protestoval proti importu islámu do Evropy!! Pak čtu, že hrozí, že se speciálně vycvičené jednotky jordánské armády mohou přidat k IS. Aneb jak si vlastnoručně vyrobeným kladivem dát do huby. A vzpomněl jsem si i na tohle http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/5154-nemecka-televize-dw-si-dovolila-hodne-ukazala-jak-zasobovaci-trasy-isis-zacinaji-v-turecku-tj-v-nato. Je to tupost nebo účel? Co je vlastně výraz terorismus? Vypadá to vypadá, že páka na to, jak postavit jakoukoliv nehodící se skupinu lidí a to i v rozsahu republiky “mimo zákon”. Viz LLR a DLR! Přičemž sám terorista se sám teroristou neoznačí. Pokud opravdu vzplane požár džihádu, bude to válka světa civilizovaného proti necivilizovanému? A bude to motto a propaganda? Jenže tomu civilizovanému světu se nemusí vyplatit to , že do rozvojových zemí nevyváží vzdělání, ale zbraně a účelově ho plundruje, navíc jsme proti nim zpohodlněli a změkli. Jakou silou se pak tenhle problém bude řešit?
Ukrajina je pro mne vrcholem cynizmu a evropského úpadku. Navíc to pro kohosi bylo doutnající ohniště, do kterého stačilo fouknout. Už nezáleží na Haagských procesech. Vše je pro mne popřeno glorifikací těch nových kyjevských “hrdinů” a genocida je opět legalizována! Nic jiného to není. Fronta bohužel oživla, ptz ta část Ukrajiny, kterou označili jako teroristickou, odmítla další falzifikáty “příměří” k tomu, aby se kyjevské síly přesunuly a mobilizovaly! A tak na obydlené oblasti padají kazety a autodestrukční miny. Že je to zakázaná munice? Střelivo “dumdum” je taky zakázané a us policie jeho modifikaci používá na udržení pořádku proti vlastním občanům. To proto, že hegemon používá mezinárodní právo místo toaletního papíru. Stejně jako mezinárodní dohody. On totiž nemá přátele, on má jen zájmy (cituji odjinud)!
A jako smutnou perličku tu dávám rezoluci OSN k zákazu glorifikace nacizmu z konce loňského roku iniciovanou RF http://www.un.org/en/ga/third/69/docs/voting_sheets/L56.Rev1.pdf, zhruba celá Evropa drží hubu, proti jsou Ukrajina, USA a Kanada! Ta Evropa, která byla nacizmem postižena nejvíc! Nejsme nic než vazalové. Mám vztek a je mi do pláče!

sibolet
Návštěvník
sibolet

takový filmík,který se NIKDY neopakoval http://www.uloz.to/live/xt7zYeYt/ma-zeme-sion-vob

Marten264
Návštěvník
Marten264

Chtěl bych moc poděkovat “pozorovatelce” za poslední články, dobrá práce.

Co myslíte, kdy se boje přesunou do střední a západní Evropy ?

sibolet
Návštěvník
sibolet
sibolet
Návštěvník
sibolet
sibolet
Návštěvník
sibolet

trochu historie nikoho nazabije…aneb jak RFE JEŠTĚ nekecal http://www.uloz.to/xJd16Rv/erazim-kohak-1978-mp3

AlešK
Návštěvník
AlešK

Ptám se Administrátora, chtěl bych někde napsat:
“Obama, Porošenko, Jaxeňuk… jsou dobytci”. Prošlo by to sítem?
Současně připojuji omluvu čtyřnohému dobytku, páč je užitečný.

Dr.M
Návštěvník
Dr.M

Hezké shrnutí. Tu šachovnici vidím takhle:

comment image