Saúdský král v Moskvě – setkání s rozhodujícím vlivem na světové ceny...

Saúdský král v Moskvě – setkání s rozhodujícím vlivem na světové ceny ropy. Spojenec USA, který udržoval hegemonii dolaru, na historické cestě

Saúdský král v Moskvě – setkání s rozhodujícím vlivem na světové ceny ropy. Spojenec USA, který udržoval hegemonii dolaru, na historické cestě

Přestože Sovětský svaz byl prvním na světě, kdo v roce 1926 uznal Saúdskou Arábii založenou otcem současného krále Salmána bin Abd al-Azíze a navázal s ní diplomatické styky, ty byly o deset let později na nátlak Západu přerušeny až do rozpadu SSSR v roce 1991.

Čtyřdenní pobyt krále v Rusku ve dnech 5. – 8. října je proto historickou událostí, neboť jde o první návštěvu Ruska saúdským monarchou. A ten má velký symbolický význam, protože Saúdská Arábie vždy bývala hlavní oporou Západu jak proti SSSR tak proti Rusku – ať už šlo o financování CIA při utváření Al Kajdy k boji proti Sovětům v Afghánistánu nebo stvoření “petrodolaru” co by jediné světové měny, čímž především Saúdská Arábie pomáhala Spojeným státům udržovat globální hegemonii.

Výsledkem setkání jsou dohody na společných investičních transakcích v hodnotě několika miliard dolarů, kterými Saúdská Arábie poskytne potřebné investice pro ruské hospodářství.Dále Saúdská Arábie uvedla, že podepsala memorandum ohledně nákupu ruských systémů protivzdušné obrany S-400 (údajně má jít o transakci za 3 miliardy dolarů), přičemž dosud veškeré vojenské prostředky nakupovala od Spojených států a Británie.

Navzdory rozdílným názorům na Sýrii obě země spojoval především společný zájem na světových cenách ropy a dále skutečnost, že Rusko má od svého vojenského zásahu v Sýrii na Středním východě vliv, který ostatní regionální aktéři nemohou ignorovat. Spolupráce Moskvy a Rijádu se projevila už při dohodě s OPEC v listopadu 2016 o snížení produkce ropy, prodloužené až do konce března 2018, která pomohla světové ceny ropy zvýšit. Poselství, že obě země budou v tomto směru nadále spolupracovat, přineslo hned v první den návštěvy nárůst cen o více než 2 procenta (57,12 dolarů za barel).

Podle ruského zdroje měla Saúdská Arábie vyzvat i ke zrušení antiruských sankcí:Rijád neporušuje mezinárodní právo tím, že se s Ruskem dohodl na investiční spolupráci. „Spolupracujeme s Ruskem v přátelském kurzu, budeme dodržovat mezinárodní právo, a nevěříme, že naše investice v Rusku jej porušují a myslíme, že v mezinárodní společenství je možné se dohodnout na zrušení těchto sankcí“ – cituje televizní kanál Russia 24  saúdského ministra zahraničních věcí Adel Ibn Ahmeda.

Vladimír Putin přijal saúdského krále Salmána bin Abd al-Azíze v sále sv. Ondřeje

Co vše bylo v Moskvě dohodnuto

Mezi podepsanými dokumenty je mezivládní dohoda o spolupráci při výzkumu a využívání kosmického prostoru pro mírové účely, memoranda o vzájemném porozumění mezi ministerstvy komunikací a ministerstvy obchodu obou zemí.

Byl také podepsal plán o obchodní a ekonomické a vědecko-technické spolupráci mezi Ruskem a Saúdskou Arábií ve střednědobém horizontu, memorandum o vzájemném porozumění a spolupráci v oblasti práce, sociálního rozvoje a sociální ochrany, programy spolupráce v oblasti kultury, zemědělství, využívání atomové energie pro mírové účely.

Byla podepsána smlouva mezi Rosoboronexportem a Saúdskou vojensko-průmyslovou společností o všeobecných podmínkách organizace licenční výroby automatů Kalašnikov AK-103 a nábojů pro různé účely.

Byla uzavřena dohoda o zřízení investičního fondu v oblasti energetiky ve výši 1 miliardy dolarů s účastí Veřejného investičního fondu Saúdské Arábie, Národní ropné společnosti Saúdské Arábie Saudi Aramco a Ruského fondu přímých investic a také dohoda o vytvoření investičního fondu v oblasti špičkových technologií ve výši 1 miliardy dolarů.

Národní ropná společnost Saúdské Arábie Saudi Aramco, Ruský fond přímých investic a veřejná akciová společnost SIBUR Holding podepsaly dohodu o spolupráci při realizaci projektů v oblasti rafinace ropy.

Už chyběla jen Saúdská Arábie – sílící vliv Ruska, slábnoucí vliv USA

Rusko v letech po propuknutí arabského jara trpělivě zaplňuje prostor, který uprázdnily Spojené státy a Západ obecně, což ve výsledku už dnes znamená, že udržuje nadstandardně dobré vztahy s Egyptem, Izraelem, Jordánskem, Irákem, Tureckem, Katarem, Spojenými arabskými emiráty, které mají v plánu nakoupit nejmodernější ruské stíhačky, o Sýrii nebo Íránu ani nemluvě. Saúdská Arábie Rusům v jejich blízkovýchodním „puzzle“ zatím chyběla a právě tím je současná návštěva tak významná – Spojené státy právě ztrácejí svého zásadního blízkovýchodního partnera. Spojené státy proto návštěvu sledují s nervozitou. „V podmínkách geopolitické nejistoty, když je pozice Ameriky jako světového lídra zpochybňována a ceny ropy padají, se Rusko a Saúdská Arábie nejspíš sblíží,“ píše The Washington Post, který dále uvádí: “Analytici vidí Salmanův výlet do Moskvy jako nejjasnější znamení, že ruská hazardní hra v Sýrii se vyplatila.”

Shrnutí

“Jestli draka neizbežna, nado biť pervým” – Je -li boj nevyhnutelný, je třeba zaútočit jako první”, s těmito slovy Putin vstoupil do Sýrie a zamíchal tak všemi kartami. Nic to ovšem nemění na tom, že konec hegemonie Spojených států by přišel tak či tak, protože jestli si Globální moc (GP) něco nejvíce nepřeje, tak je to pokračování Pax Americana – globalizovaný svět s USA v čele. A ukončit hegemonii USA, to chtělo tři věci: 1) Dosadit do čela země člověka, který bude prosazovat izolaci Spojených států – stalo se příchodem D. Trumpa. 2) Zrušit dolar jako světovou měnu – proces běží posilováním čínského juanu (viz listopad 2015 a juan přijatý mezi hlavní světové měny). A 3) Zrušit “petro” co by součást dolaru, což znamená odstavit USA od vlivu na Blízkém východě a tzn. od ropy – završuje se příklonem právě Saúdské Arábie k Rusku

H. Kissinger a R. Nixon v Saúdské Arábii v roce 1970 připravují konec Brettonwoodského systému (dolar krytý zlatem) a od roku 1973 přechod na petrodolar (dolar krytý ropou)

 

Návštěvu saúdského monarchy v Rusku můžeme proto vnímat opravdu za historickou a to v tom smyslu, že je vyvrcholením dlouhodobého procesu k ukončení dominance USA. Jak se vše vyvine dál, tzn. kdo z opačné strany světa se stane novým hegemonem  – jestli Rusko nebo Čína, nebo obě velmoci společně, to už je o něčem jiném. Nyní je podstatné to, že touto událostí dolaru/petrodolaru právě zvoní hrana. A  kdyby H. Kissinger nebyl stařečkem, mezi své cesty do Moskvy a Pekingu by možná přidal i Rijád, ale protože stařečkem už opravdu je, do Rijádu vyslal svého člověka:

Květen 2017, D. Trump v Saúdské Arábii

A navazuje to na jiné události. Ještě před touto návštěvou se objevily zprávy, že koncem roku Čína začne nakupovat ropu za juany, čímž ale zabije dvě mouchy jednou ranou, protože současně se zbaví dolarů. A proč koncem roku? Zřejmě proto, že 30. září skončil v USA další fiskální rok, pro nový rozpočet však Trump prosadil odklad do prosince a -světe div se – důvodem k oddálení se staly přírodní (přírodní?) katastrofy, které Spojené státy postihly. A pak tady máme takovou věc, že odejitý Trumpův muž číslo jedna Steve Bannon v září tajně navštívil Čínu – “Steve Bannon tajně navštívil Čínu a setkal se s druhým nejmocnějším mužem komunistické strany a nejsilnějším a nejuznávanějším finančním technokratem Číny Wangem Qishanem.“ A po něm měl přijet další muž : “Tento týden přijede i blízký spolupracovník Bannona, Wilbur Ross, americký obchodní tajemník, aby připravil cestu pro listopadové setkání Trumpa a Xi.” A návštěva D. Trumpa se uskuteční v rámci jeho listopadového asijského turné.

Wang Qishan a Steve Bannon

Co asi tak v Číně tajně domlouval S. Bannon  a co tam asi bude domlouvat D. Trump, toť otázka. Že to ale mohou být okolnosti kolem končící role dolaru, to se nyní, po návštěvě saúdského krále v Rusku a v této souvislosti m.j. po dohodě o spolupráci na jiném utváření světových cen ropy, než s ohledem na dolar/petrodolar, přímo nabízí. A k tomu perlička: V době pobytu saúdského krále v Rusku došlo k útoku na jeho královský palác  .

Na závěr ještě video: saúdský král a jeho kolona vozů Mercedes, BMW ,Wolksvagen, policistů na motocyklech a posádka dopravní policie ve Škodovce.

Použité zdroje: Tereza Spencerová  a zdroje zde, zde

-Pozorovatelka- 08.10.2017

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
styx
Návštěvník
styx

saudi si hladaju noveho ochrancu?

njustrit
Návštěvník
njustrit

Tak toto sa mi nelubi…. tym sa neda verit ani nos medzi ocami…

Koblin
Návštěvník
Koblin

Máte chuť zabít buzeranta, stejně jako já? Tak čtěte:
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/451381-brit-utyral-divku-kterou-o-dva-tydny-drive-s-partnerem-adoptoval.html
Pederast v registrovaném svazku umlátil k smrti adoptovanou holčičku starou 18 měsíců.

Zvědavá matka
Návštěvník
Zvědavá matka

Právě jsem to četla, Kobline…. je to jen důkaz toho, že LGTBXYZ mají vzdy nějaké psychicé problémy, a pederasti, pedofilové a sexuální frustráti ci postiženci by měli být izolováni, a léčit se ( většinou prvotní je nějaká psychická deprivace…)
Dítě má PRÁVO!!! na NORMÁLNÍ VÝVOJ.
Přidělovat děti cizím teploušům může jen další zvrácenec!

tana
Návštěvník
tana

Všichni lidé bratry jsou Schiller 1785

Radosti, ty jiskro Boží,
dcero, již nám ráj dal sám!
Srdce vzňaté žárem touží,
nebeský tvůj krásy chrám.

Kouzlo tvé teď opět ví že,
co kdy čas tak dělil rád,
zástup lidstva zbratřen blíže,
cítí van tvých křídel vát.

Komu štěstí v žití přálo,
v příteli, svůj štít že máš,
komu věrnou ženu dalo,
vmísit pojď se v jásot náš!

Zrušení otroctví -VB 1834, Francie 1848, Nizozemí 1863, USA 1865, Brazílie 1889……

tana
Návštěvník
tana

Promiňte, komentář patřil pod Pinduse

Hestie
Návštěvník
Hestie

Koblin,

nemohla jsem reagovat, já bych ho nezabila, jsou i lepší věci pro takovéto zrůdy,
co je ale nejhorší, mlčíme, už se přizpůsobujeme

Pindus
Návštěvník
Pindus

Strašlivá zrada Masarykova. Memorandum zaslané Dr. V. Vondrákem předsedovi ministerské rady Antonínu Švehlovi v roce 1927.

http://www.freeglobe.cz/Articles/2269-strasliva-zrada-masarykova-memorandum-zaslane-dr-v-vondrakem-predsedovi-ministerske-rady-antoninu-svehlovi-v-roce-1927.aspx

Kludny
Návštěvník
Kludny

Veci sa kludne mozu zacat odohravat jedna po druhej poriadne rezkym tempom. V suvislosti s dolarom by som si vsimal dnesny clanok na zerohedgi o poziari na streche americkeho fedu. Odkaz alebo signal? A co moze spustit avizovana demonstracia antify v USA ohlasena na 4. novembra? V dnesnej dobe sa denne odohrava tolko udalosti, ze do konca tohto roku moze byt este poriadne horuco. Teda ja dufam ze nie, ale pocitat treba so vsetkym.

Ladič
Návštěvník
Ladič

mimo téma… Velmi zajímavé, žeby ještě mnohem větší tunel?
Oldřich Maděra: Není to náhodou akce Rubidium s krycím názvem Lithium?
http://www.ac24.cz/zpravy-z-domova/11222-madera-akce-rubidium-kryci-nazev-lithium

Radek
Návštěvník
Radek

Přidám ještě jednu informaci mimo téma:

Babišovo ANO je napojené na zločince Sorose víc než jsme mysleli

http://www.novarepublika.cz/2017/10/babisovo-ano-je-napojene-na-zlocince.html

blondyna
Návštěvník
blondyna

Putine, az ti Saudska arabie v ramci sveho celosvetoveho terorismu v metru, nebo jinde v Moskve udela nejaky atentat, tak si stoupni pred zrdcadlo, podivej se sobe do oci a dej si z kazde strany poradnou facku

Viera
Návštěvník
Viera

Týýý jo.
Už jsem chtěla napsat komentář, ale zarazilo mě varování, abych nekrmila troly

M.C.
Návštěvník
M.C.

Ty to můžeš udělat zrovna.
A přitlač, děláš to pro sebe.
Když dorazil saúdský král až do Moskvy, to musel mít na srdci něco důležitého.

blondyna
Návštěvník
blondyna

Ale ale M.C. Kdyz krici Okamura, aby u nas postavili islam mimo zakon, tak se tady muzete, vy ” hrdinove”, pominout nadsenim. Ale kdyz Putin prijme krale a princatka Saudske arabie, nejvetsiho teroristy na svete a prvotridniho parchanta, tak jste zalezly jak krysi a ani si nedovolite ceknout, co? Tak si nadavej sobe M.C., ty podelany blbecku zbabely. Ja si budu kritizovat koho budu chtit. Treba i Puti a, kdyz si to zaslouzi. ☺. To je vlastnost blondyny ty kretene.

M.C.
Návštěvník
M.C.

Opatrně, ať vámnepraskne žilka.
O blondýnách já vím svoje, ale to tu teď nebudeme rozebírat.

Podpora hnutí směřujících k potlačování lidských práv a svobod je u nás trestným činem. Součástí ústavy je Listina základních práv a svobod, která definuje o která práva a svobody se jedná.
Věřit může každý v co chce a v koho chce, ale jakmile se začne v důsledku toho, že v něco věří, cítit oprávněn omezovat, trestat či terorizovat jiné lidi, musí se to řešit.
Začne-li tedy někdo systematicky hlásat ideologii vyzývající k porušování práv a svobod lidí, tak jak jsou definována v Listině, dopouští se trestného činu.
Pokud jsou to jednotlivci, je nutno postihovat jednotlivce, pokud se těchto trestných činů dopouští většina hlasatelů dané ideologie a odmítají od tohoto jednání upustit, nezbývá než hlásání této ideologie zakázat plošně a stíhat jakékoliv projevy na veřejnosti.

Putina si klidně kritizujte dle libosti, on se z toho nepo…..
Já jsem měl na mysli, že když už se saúdský král obtěžoval až do Moskvy, tak měl na srdci něco důležitého, co ho velice tíží a potřeboval se z toho vypovídat.
Mě by bylo taky těžko u srdce, kdybych měl na svědomí to co saúdská vládnoucí dynastie a teď to vypadalo, že ochranná ruka nade mnou zeslábla a budu možná volán k odpovědnosti a po zásluze potrestán. Asi bych se to taky snažil vyžehlit, než trestající ruka dopadne.
Hezká ukázka je Erdogan. Ještě předloni měl řečí plnou hubu a jak se teď k Putinovi lísá… Pochopil, že mu teče nejen do bot a bojí se….
Totéž Netanjahu… ten je v Moskvě každou chvíli.
Oni tam chodí prosit, aby je netrestali tak přísně a slibují, že už budou hodní a půjdou novému páníčkovi na ruku, když je vezme do služby.
Nebojte se, Putin nezapomíná, ten sestřelený dopravák s turisty a financování islamistů dostanou chlapci ještě vyžrat a zaplatí to i s chlupama.

Jarda
Návštěvník
Jarda

Tady je vidět, že jak jde o prachy tak jde vše stranou a i ten “zachránce všech Slovanů “ se domluví i s čertem.

MIROSLAV
Návštěvník
MIROSLAV

Staré čínske prišlovie vraví,, priateľa si drz blízko ale nepriateľa ešte bližšie,,

M.C.
Návštěvník
M.C.

Tak, tak. Viz moje odpověď blondýně.