Saúdská Arábie dohodla jaderný program s Ruskem, USA hledají dohodu s Íránem,...

Saúdská Arábie dohodla jaderný program s Ruskem, USA hledají dohodu s Íránem, Jeb Bush se vzteká. A video: V.V.Pjakin z 29.6.2015

epa04806620 Russian President Vladimir Putin (R) attends a meeting with Saudi Defence Minister Prince Mohammad Bin Salman (L), at the Konstantin (Konstantinovsky) Palace in St. Petersburg, Russia, 18 June 2015, on the sidelines of the St. Petersburg International Economic Forum. EPA/GRIGORY DUKOR / POOL
Saúdská Arábie dohodla jaderný program s Ruskem, USA hledají dohodu s Íránem, Jeb Bush se vzteká. A video: V.V.Pjakin z 29.6.2015

Bývalý guvernér státu Florida a jeden z uchazečů o prezidentský úřad Jeb Bush kritizuje připravovanou dohodu, jejímž cílem je omezení íránského jaderného programu. Obamova administrativa je podle jeho názoru nedůrazná a nemá jasně stanovenou strategii. Bezpečnost Spojených států je prý vážně ohrožena.

Obamova administrativa podle Bushe udělá cokoli, aby zajistila podepsání dohody o omezení íránského jaderného programu. „Svědčí o tom opakované ústupky a zoufalé nepochopení situace. Američané se projevují jako slaboši, tak proč by nejvyšší vůdci Íránu nepřitlačili Obamu k ještě dalším ústupkům?“ táže se Bush a konstatuje, že uzavřená dohoda bude pro Spojené státy, Izrael a celkovou stabilitu na Blízkém východě špatným řešením. „Naopak pro Írán to bude vítězství, které legitimizuje jeho autoritářský režim, pomůže jeho ztenčující se pokladně a stane se vítaným povzbuzením pro jeho další agresi v regionu. Země se navíc nebude muset vzdát svých jaderných ambicí. Ostatně úředníci z Obamovy administrativy nedávno přiznali, že chystaná dohoda nezabrání Íránu v tom, aby mohl vyvíjet jaderné zbraně,“ poukazuje Bush.

Jeb Bush, kandidát na příštího prezidenta USA

Bush je přesvědčen, že připravovaná dohoda představuje pouze krátkodobé politické výhody pro samotného Obamu, ale nikoli trvalou bezpečnost pro Spojené státy. „Írán je v celosvětovém měřítku největším sponzorem terorismu. Podporuje libanonský Hizballáh, milice v Iráku či Hamás, Tálibán a dokonce i al-Káidu. Před 11. zářím 2001 byl Íránem podporovaný Hizballáh zodpovědný za smrt více Američanů než jakákoli jiná teroristická organizace na světě. Přes zbožné přání Obamy v této praxi pokračuje i před dvěma lety zvolený prezident Hassan Rúhání,“ kritizuje Bush. Podle jeho názoru současný íránský režim podněcuje nestabilitu a sektářské napětí v regionu. „Je naivní a nerealistické věřit tomu, že Rúhání a současná vláda v zemi mohou přinést Blízkému východu stabilitu,“ má jasno bývalý guvernér státu Florida.

Bush také Íránu vyčítá, že financoval Asadův režim v Sýrii během jeho války proti syrskému obyvatelstvu. „Stovky íránských bojovníků působí v Sýrii i nyní. Pomáhají podporovat sektářské napětí, a vehnali tak zemi do náruče Islámského státu. V Jemenu zase Írán podporuje tamější povstalce, kteří zapříčinili chaos v celé zemi. Írán navíc používá rakety a improvizovaná výbušná zařízení k útokům na americké cíle. Radikálové z Hamásu a Hizballáhu vystřelili tisíce raket íránské výroby proti obyvatelům Izraele a vyvíjejí mezikontinentální balistické střely, jež by mohly v budoucnosti zasáhnout i Spojené státy,“ varuje Bush s tím, že íránští vůdci iniciují brutální represe domácího obyvatelstva (více)

Saudská Arábie dohodla jaderný program s Ruskem, USA hledají dohodu s Íránem, Jeb Busch se vzteká. A video: V.V.Pjakin z 29.6.2015

saúdsko-ruská spolupráce

Proč USA tolik naléhají na dohodu s Íránem? Důvody jsou dva

První důvod- plynovod TANAP. V březnu letošního roku byla za přítomnosti prezidentů Turecka a Ázerbájdžánu slavnostně zahájena výstavba plynovodu Transanatolian Natural Gas Pipeline (TANAP) z Ázerbájdžánu přes Turecko na hranice Evropské unie. TANAP by měl ročně přepravovat asi 16 miliard krychlových metrů plynu a na něj by měl navazovat plynovod Trans-Adriatic Pipeline (TAP) napříč Řeckem a Albánií do Itálie (zdroj). Jde o plynovod, který měl nahradit neuskutečněný projekt Nabucco, přičemž v obou případech má jít od odstavení ruského plynu do Evropy.

Trasa plynovodu TANAP, jehož výstavba byla zahájena v březnu 2015 

Jak je vidět z mapy, na něj má být napojen i ruský plynovod South stream, není to však z důvodu vstřícnosti k Rusku, ale z důvodu, že plynovod TANAP pořád nemá jasno, z jakých zdrojů bude plyn brát. Ázerbájdžánský zdroj je totiž schopen pokrýt jen čtvrtinu množství, jaké Evropa potřebuje – přes Ukrajinu posílá Rusko do Evropy 120 miliard kubíků plynu ročně, zatímco kapacita TANAPU má být nanejvýš 31 miliard kubíků. Jak je dále vidět z mapy, projekt počítá se zdroji z Iráku a z Íránu, přičemž kdyby se podařilo získat íránský zdroj, pak bude potřeba zcela pokryta a ruský plyn nebude potřebný (více).

Druhý důvod – Saudská Arábie uzavřela dohody s Ruskem. V polovině června navštívili zástupci Saudské Arábie Rusko a uzavřely s ním dohody o jaderné, ropné a vojenské spolupráci. V Moskvě podepsaly šest mezinárodních smluv, mezi nimi i dohodu o „mírovém využití jaderné technologie.“ Saúdská delegace byla vedená Mohamedem bin Salmanem bin Abdulazízem, zástupcem saúdského korunního prince, ministrem obrany a předsedou Rady pro ekonomické záležitosti a rozvoj a návštěva proběhla v době, kdy se opakovaně hovoří o dohodě sunitské Saúdie s Pákistánem o předání pákistánské technologie výroby jaderných zbraní, pokud by jadernou zbraň získal šíitský Írán. Saúdská spolupráce s Ruskem odráží frustraci ze Spojených států amerických, o které se režim v Rijádu od svého vzniku v 30. letech 20. století opírá. Zástupce saúdského korunního prince včera v Sankt Peterburgu jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o posílení vzájemné spolupráce obou zemí v oblasti mírového využití jaderné energie, vojenské a technické spolupráci, bydlení, oblasti ropy a zemního plynu a investic (více).

Shrnuto: USA potřebují Írán na dvakrát, jednak kvůli plynu a za druhé Írán je úhlavním nepřítelem Saúdské Arábie nejen pro jejich náklonnost k USA, ale především je to země sunnitským islamistů, nepřátelských šíitskému Íránu. Dohoda USA s Íránem zároveň znamená další tlak na Saúdskou Arábii. I když se snad USA s Íránem dohodnou (a Obama to ustojí), nevěřím, že Írán, největší bojkotář amerického dolaru, jim někdy půjde na ruku více, než bude nutné. Na rozdíl od Saúdsko-ruských dohod je americká s Íránem stále nejistá (více). A jak píše i Tereza Spencerová, v případě těch saúdských to nebylo Rusko, kdo byl jejich iniciátorem (zde).

Otázky V.V. Pjakina z 29.6.2015

O Arménii, teroristických útocích ve Francii, Tunisu a Kuvajtu, o ruských anti sankcích, o Řecku, o legalizaci homo sňatků v USA. Veliké poděkování Ireně Aneri.

– Pozorovatelka –   4.7.2015

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
anonymous
Návštěvník
anonymous

Pan Jeb Bush již zapomněl na kauzu, kdy dle všeho koncem 60. let utekl jako řidič z vozu po bouračce a nechal v něm zemřít mladou dívku. Celá akce se zabalila pod koberec a další potomek pravděpodobně třetího vraha JFK může jít na prezidentský post..
To je ta US democracy and Liberty 😀

Jinak US lžím není co vytknout.. Snad jen, že je vtipné, jak země “bohem vyvolená” nezná pravdu a pouze a věčně lže.. Otázkou, zda není vyvolená “bohem” lhářů, tedy tím zednářským okultním Všehomírou 😉

Martin
Návštěvník
Martin

Každý ví jak to vypadá v Saudské Arábii co se tam děje a co jsou zač.Jsem na Ruské straně,ale s tímto nesouhlasím. Jak vůbec může Putin navázat spolupráci s takovýma zvířatama. SA má být odstřižená od světa. Kompletně uvalení sankcí. Dokud tam budou porušovat každý den lidská práva,tak tu zem nechat shnít v izolaci. Nevím,nelíbí se mi to.Nelíbí se mi spolupráce Slovanských zemí s muslimskýma!

bantustan
Návštěvník
bantustan
Aksal
Návštěvník
Aksal

Saudové vidí, že loď USA se potápí, tak zdrhají jak krysy…SA stvořili Američané, celou dobu se navzájem podporovali. Co teď vidíme. Alespoň navenek se SA přiklánějí k Rusku, slibují práva ženám a zbavují se dolaru formou altruizmu…Rusové si musí dát pozor, už několikrát je saoudové podvedli, ale zatím nikdy tak neurazili Amerického prezidenta tím, že nedorazili na setkání…Uvidíme, co na to cena ropy a plynu. Pokud to myslí vážně, měli by cenu zvednout a odejít od dolaru, to by byl teprve políček pro Ameriku…

Vladimir
Návštěvník
Vladimir

Aksal, vsechny vase komentare konci pouze u tematu dolaru. Mate i nejakou jinou vlastni myslenku? Nebo je toto jedina konspirativni paranoie, kterou musite opakovat stale dokola? Dost to nudi.

TSq
Návštěvník
TSq

Co jsem tak sledoval, tak taťka král byl pro tvrdou orientaci na USA a korunní princ prskal vzteky, jenže taťka skonal a korunní princ, již král, otočil kormidlo. O tom, že král má absolutní pravdu snad nikdo nepochybuje.

B
Návštěvník
B

Já už nemůžu poslouchat řeči o tom, jak Irán sponzoruje terorismus, nebo jak je sám terorista největší.
A jaderný program, který neexistuje? A i kdyby existoval, co je komu do toho? Mimochodem, celému jednání o programu nevěřím, je to jen zástěrka.
No, a zcela skeptický jsem ke “sbližování” Ruska a SAE. Vždyť kdo sponzoruje (mimo jiné) čečenské teroristy, al kajdu, IS? To najednou obrátili? A vzdali se svých aktivit? Prozřeli? Zřejmě těžko.
Zpět k Iránu: komu se nehodí dobré vztahy? Co by mělo vyvolat 3. světovou? Není to náhodou jaderný konflikt mezi Iránem a Izraelem? A je zcela irelevantní, má -li, či nemá jaderné zbraně. Důležité je udržovat zdání hrozby.
Jeb Bush + Netanjahu, toť téměř 100% záruka katastrofy. Chudáci lidé v Izraeli, Iránu, Libanonu, Iráku, Sýrii…..vlastně všude.