Šach-Mat: Prezident Miloš Zeman obětoval na mocenské šachovnici Nicolase Madura, svoji politickou...

Šach-Mat: Prezident Miloš Zeman obětoval na mocenské šachovnici Nicolase Madura, svoji politickou integritu a vlastní voliče výměnou za zmírnění tlaku v kauze Mynář a za pozvánku do Bílého domu? Na Ovčáčkově Twitteru se vzápětí objevily retweety propagující Ronalda Reagana, americký neoconský narativ proti Madurovi, Jana Hamáčka chválícího prezidenta a pochvalná statistika o Donaldu Trumpovi a jeho projevu o Stavu unie!

Šach-Mat: Prezident Miloš Zeman obětoval na mocenské šachovnici Nicolase Madura, svoji politickou integritu a vlastní voliče výměnou za zmírnění tlaku v kauze Mynář a za pozvánku do Bílého domu? Na Ovčáčkově Twitteru se vzápětí objevily retweety propagující Ronalda Reagana, americký neoconský narativ proti Madurovi, Jana Hamáčka chválícího prezidenta a pochvalná statistika o Donaldu Trumpovi a jeho projevu o Stavu unie!

Český prezident Miloš Zeman včera šokoval miliony občanů České republiky a je velmi těžké teď posoudit, kdo je ve větším šoku, jestli voliči Miloše Zemana, anebo Pražská kavárna, která netuší, co se stalo a je to po dlouhé a dlouhé době poprvé, kdy kavárníci pochvalně kvitují rozhodnutí Miloše Zemana uznat oficiálně Juana Guaida za dočasného prezidenta Venezuely [1]. Miloš Zeman však zašel mnohem dál a podle hesla, že někdo je papežštější než papež, oficiálně pozval Juana Guaida ke státní návštěvě v ČR.

Juan Guaido rozhodnutím venezuelské justice nesmí opustit Venezuelu [2], protože čelí obviněním z podílu na organizování státního převratu ve spolupráci s Leopoldo Lópezem, který je hlavní postavou současného puče ve Venezuele, přestože je v domácím vězení [3], odkud řídí celou opozici. K návštěvě Guaida v ČR tak zřejmě v dohledné době nedojde a je naprosto bezpředmětné hovořit o tom, že by Miloš Zeman na osobní schůzce něco Juanu Guaidovi radil nebo mu domlouval, protože i Miloši Zemanovi je jasné, nebo mělo by být jasné, že Juan Guaido je pouze loutka, podobně jako byl loutkou Václav Havel. Povídání si s loutkami je práce pro mainstreamové novináře (a pro duševně nemocné v psychiatrických stacionářích), ne pro politické kádry formátu Miloše Zemana.

Juan Guaido (vlevo) a Leopoldo López na protivládní demonstraci v roce 2014.

Miloš Zeman je známý tím, že je pragmatik a do značné míry politický oportunista, což v politice nemusí být na závadu, protože pokud politik umí uchopit nějaké politické téma ke svému prospěchu a je to v souladu se zájmy voličů, je takový oportunismus dokonce přínosný. Jenže v tomto případě tomu tak není. Určitě jste všichni zaregistrovali, že Pražský hrad velmi dlouho mlčel. Kauza státního převratu ve Venezuele trvá přesně již 2 týdny a zatímco všichni politici ihned zaujali svá stanoviska, Pražský hrad mlčel jako zařezaný a nijak se nevyjadřoval.

Byl to první signál toho, že probíhá nějaký konflikt, nějaký spor uvnitř Hradu nebo dilema, kdy Pražský hrad zvažuje, jak se v celé kauze zachovat. Zda-li si udržet politickou integritu a odmítnout nedemokratický a ze zahraniční organizovaný státní převrat ve Venezuele, anebo spojit nepříjemné s užitečným a využít oportunisticky tuto situaci k určitým 2 cílům. A prezident Miloš Zeman se včera, přesně po 2 týdnech, rozhodl pro cestu pragmatismu, ovšem za strašlivou cenu, která bude mít brutální dohru.

Okolo Pražského hradu obchází stín hrozby žaloby na prezidenta kvůli ovlivňování ústavních soudců

Jak si určitě všimlo mnoho pozorovatelů, okolo Pražského hradu se začíná stahovat smyčka v nebezpečné kauze hradního kancléře Vratislava Mynáře, na kterého se provalila informace, že se snažil údajně ovlivňovat rozhodování ústavních soudců, a to na přímý podnět prezidenta Miloše Zemana [4]. V roce 2015 se Mynář sešel s ústavním soudcem Vojtěchem Šimíčkem a apeloval na něj ve věci případného zrušení služebního zákona. Jindy zase napsal dopis bývalému předsedovi Nejvyššího správního soudu Josefu Baxovi,  jaké by chtěl pan prezident Miloš Zeman rozhodnutí v jiné kauze. Tyto neuvěřitelné kroky, pokud je to pravda a není to lež, jsou dostatečné k tomu, aby byl nejen kancléř prezidenta republiky obviněn z porušení paragrafu 335 Tr. Z. nedovoleného zasahování do činnosti soudů, ale aby žaloba padla i na prezidenta republiky, který by dokonce mohl být shledán jako objednavatel této trestné činnosti a celá věc by dokonce mohla být překvalifikována jako organizovaná trestná činnost.

Vratislav Mynář, kancléř prezidenta republiky.

Vratislav Mynář by tak mohl být odsouzen na základě hned několika paragrafů, jenže tady se nehraje o hradního kancléře, v této kauze jde o spoutání Miloše Zemana, aby začal být poslušný. A obávám se, že přesně k tomuto došlo. Kauza Mynář a jeho ovlivňování soudců na objednávku Miloše Zemana má dostatečnou razanci a sílu k tomu, aby byly zahájeny kroky k sesazení prezidenta z důvodu spáchání kriminálního činu, resp. spolupachatelství, případně podílnictví, to už by záleželo na právním posouzení. Jak jistě víte, prezident republiky požívá indemnitu, tzn. že nemůže být trestně stíhán za spáchané trestné činy, bez ohledu na to, jak závažné by mohly být. Jenže to neznamená, že nemůže být kvůli tomu sesazen z funkce, ústavní mechanismy na to pamatují. Jedna z klauzulí je, že prezident může být sesazen, pokud mj. poruší pravidla ústavního pořádku a páchaní nebo spolupachatelství na trestné činnosti v podobě ovlivňování soudců rozhodně tento parametr splňuje.

Pragmatismus spojený s oportunismem, který voliči Miloše Zemana zřejmě nerozdýchají

K sesazení prezidenta je velmi dlouhá cesta [5], přes návrh v senátu, dále třípětinový souhlas poslanecké sněmovny, a teprve poté žaloba podaná k Ústavnímu soudu. Jenže k této žalobě by zřejmě ani nedošlo, protože prezident a jeho jméno by bylo vláčeno po soudech vedených s Vratislavem Mynářem. Politicky by taková situace nešla ustát a Miloš Zeman by musel dobrovolně abdikovat.

Pražský hrad proto zvažoval celé dva týdny, jak se zachovat v kauze Venezuelské krize a zjevně došlo k rozhodnutí, že bude lepší zmírnit politický tlak oponentů Miloše Zemana na Hradní kancléřství určitou formou úsluhy, úlitby americkým neoconům, kteří ovládají jak Pražskou kavárnu, tak především i neoliberální média a v neposlední řadě právě soudy a především státní zastupitelství. Pokud by se Miloš Zeman postavil proti Tomáši Petříčkovi (a jeho mentorovi Miroslavu Pochemu, který stojí za ním) ve věci uznání Juana Guaida, potom by odveta amerických neoconů spustila proces odstranění a kriminalizace českého prezidenta. Opravdu nepřeháním, naše informace to opravdu potvrzují, právě proto trvalo rozhodování Hradu v kauze Juana Guaida tak dlouhou dobu.

Oslava Ronalda Reagana, Trumpova oblíbence, na Twitteru mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka.

Jenže prezident Miloš Zeman má ještě jeden důvod, proč obětoval svoji vlastní politickou integritu a Nicolase Madura. Je to chystaná návštěva Andreje Babiše v Bílém domě u Donalda Trumpa. Minulý týden v rozhovoru pro česká média totiž ministr zahraničí Tomáš Petříček odhalil, že v únoru poletí do USA a tam bude mj. vyjednávat i o návštěvě českého premiéra v Bílém domě [6]. Jenže o schůzku stojí i český prezident, a to opravdu moc, ale dosud nebyla politická vůle na americké straně, protože Miloš Zeman je v Bílém domě zapsaný jako “proruský politik z Prahy” a Donald Trump se doslova paranoidně bojí stýkat s kýmkoliv, kdo má co společného s Ruskem, aby nemusel doma čelit útokům médií o tom, že je v koluzi s ruskou mocí. Jak se tedy Miloš Zeman může dostat do Bílého domu? No jedině tak, že udělá vstřícné gesto, které bude tak křiklavé a viditelné, že nepůjde přehlédnout ani v protokolární kanceláři Bílého domu.

Zemanovi nestačilo jenom uznat Guaida prezidentem, rovnou ho pozval na státní návštěvu v ČR. Snad si toho Trump všimne…? A nepřijdou naopak další požadavky na Zemana?

Tím gestem je uznání americké loutky ve Venezuele Juna Guaida dočasným prezidentem a ta křiklavost je podtržena tím, že Miloš Zeman rovnou pozval Juana Guaida na státní návštěvu do České republiky. To si totiž zatím nedovolil žádný prezident nebo premiér z těch zemí, které dosud Guaida uznaly. Je to křiklavé neoconské “haló” do Bílého domu, aby si tam všichni všimli, že český prezident “přišel k rozumu” a zařadil se politicky na stranu americké moci Pax Americana ve Venezuele.

A právě Tomáš Petříček na to margo poletí do USA a pokusí se tam vyjednat schůzku pro Babiše. A ten by následně mohl dojednat i schůzku pro Zemana. Průser bude, pokud to nevyjde a Trump si ani tak čas neudělá. Může se stát, že neoconi budou po Miloši Zemanovi chtít ještě jeden důkaz, že to myslí se změnou své politické orientace vážně, že nejde jenom o trik, jak se dostat k pozvánce do Bílého domu. Může přijít třeba podnět, aby Pražský hrad uznal Tibet jako Čínou okupovanou zemi. Může přijít podnět, aby Hrad odsoudil ruské porušení smlouvy INF o zákazu vývoje raket středního doletu. Prostě neoconi budou chtít Miloše Zemana spoutat tím, že se dobrovolně zdiskredituje v očích svých podporovatelů a nebude již cesty zpět.

Ovčáčkův Twitter, blahopřání Reaganovi k nedožitým narozeninám a výsledky průzkumu Trumpova projevu o Stavu unie, které mu lichotí.

Buďme realističtí a podívejme se na to jinak. Miloš Zeman už nikam kandidovat nebude, potřetí již na prezidenta nemůže kandidovat, takže v roce 2023 odejde do důchodu, tentokrát natrvalo. Nepotřebuje proto už zápasit o důvěru voličů, už žádné voliče potřebovat nebude. Do sbírky úspěchů mu chybí jen málo věcí, např. fotografie s americkým prezidentem v Bílém domě. Tu s ruským prezidentem už má. S čínským rovněž. Ale s americkým prezidentem Donaldem Trumpem má pouze fotku ze září z roku 2017 při slavnostní recepci v New Yorku během zasedání Valného shromáždění OSN [7]. Nejde však o fotografii z Bílého domu a nešlo o oficiální pozvání do Bílého domu. Miloš Zeman je globalista a když má fotografii s Vladimirem Putinem v Kremlu a má i fotku s Xi-Tin Pingem v paláci v Pekingu, logicky usiluje i o fotku s Donaldem Trumpem v Bílém domě.

Cena za pozvánku do Bílého domu bude strašlivá, reálně hrozí, že Miloš Zeman šokuje ještě dalšími neoconům “vstřícnými kroky”

Panu prezidentovi fotografii přeji, ale děsím se toho, jakou cenu za ni bude muset zaplatit. Bude za ni zaplaceno vlastní politickou integritou a vlastní ctí? Bude za ní zaplaceno důvěrou milionů voličů v ČR, kteří věřili panu prezidentovi zásadovost demokratických a volebních principů a odpor proti povstáním z ulice, řevu z ulice a dosazování a odvolávání prezidentů a premiérů z ulice? Bude český občan akceptovat politický pragmatismus a oportunismus výměny zásadovosti za pozvánku do Bílého domu, kterou zařídí pan ministr Petříček, kterého pomocí dálkového ovládání řídí důmyslně ve stínu schovaný Miroslav Poche, kterého pan prezident kdysi ještě nedávno odmítl jmenovat ministrem zahraničí? A není to najednou absurdní, pane prezidente? Stojí ta fotografie s Donaldem Trumpem za to? Ani ruský prezident nemá fotografii s Trumpem v Bílém domě. Obětuje snad pro tu fotografii Bašára Asada v Sýrii?

Ovčáčkův Twitter, americko-venezuelská vlajka a Hamáčkův pochvalný tweet, že koordinace zahraniční politiky vlády a Hradu funguje.

Pochopil bych tiché uznání Juana Guaida ze strany Miloše Zemana s cílem zmírnit politický a mediální tlak na Pražský hrad v kauze Vratislava Mynáře a té kauzy s ovlivňováním ústavních a dalších soudců. Je to nebezpečná kauza v kriminální rovině, která ohrožuje i prezidenta, takže by se dala najít omluva, proč to bylo nutné udělat a vytvořit si tak lepší profil u amerických neoconů v ČR v okolí státních zastupitelství a různých policejních plukovníků.

Jenže při pohledu na Twitter mluvčího prezidenta [8], pana Ovčáčka, vidíme něco úplně jiného. Lezení do pozadí americkým prezidentům (živým, i těm již mrtvým), americkým neoconům v tažení proti demokraticky zvolenému prezidentovi Nicolasi Madurovi a pochvaly prezidenta od člena Bakalova pražského Aspen Institute Jana Hamáčka, jak si pochvaluje krok prezidenta k uznání Juana Guaida. Výkřik s pozváním Juana Guaida ke státní návštěvě v ČR ve chvíli, kdy Guaido sám o sobě říká, že je pouze dočasným prezidentem, a navíc nemá cestovní pas a nesmí opustit Venezuelu, je možné vnímat jako prázdné gesto, kterého si má někdo všimnout v Bílém domě. Jenže, jak to tak chodí, reálně teď pro změnu hrozí, že Zemanova gesta si nikdo v USA nevšimne, zato v České republice si ho všimnou úplně všichni, hlavně zděšení voliči prezidenta.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Print Friendly, PDF & Email