Rusko slaví 70. výročí konce války – video i s pokládáním květů...

Rusko slaví 70. výročí konce války – video i s pokládáním květů za účasti prezidenta Zemana

Je dobře, že americké armádě a západním spojencům se po pádu komunismu přiznává účast a zásluhy na porážce fašismu – bylo velmi nečestné jejich roli a oběti za komunismu zpochybňovat a všechna čest a úcta jim! Dokonce mi nevadí, že konec války oslavujeme 8. května a ne 9., jak jsme byli zvyklí. Ale ať to bylo za komunismu nebo dnes, k oslavám konce války patří úcta především ruské zemi (ač se tehdy jmenovala jakkoliv). Čím dál víc se nějak nebere v potaz, že Hitler si to řinul Evropou, kudy chtěl a že první porážku utrpěl až na ruském území – jen díky tomu spojencům stačilo dojít jen na slovanské hranice (náhoda?).

A nemůžu se zbavit otázky, kde byli spojenci v době, kdy v Evropě stály koncentráky a Evropané ve velkém umírali všude. Jestli dnes má západní svět problém zúčastnit se ruských oslav konce války, tak ta tolik kritizovaná vojenská přehlídka stojí za shlédnutí už proto, že základny “ruského agresora” ve světě k vidění nejsou a přehlídka je tak jedinou příležitostí se podívat, s kým že to se setkáme, až nás “agresor” napadne.

A až někdy Američané budou nuceni bránit své území a své hlavní město tak, jak to muselo udělat Rusko a jak to úspěšně a k radosti celé Evropy započalo právě obranou Moskvy, pak se jim budu v úctě klanět v každé době a za každého režimu. Ze stejného důvodu pro mě je každé výročí porážky Hitlera spojeno s ruskými oslavami, tedy i to 70., které se rozhodlo přepisovat dějiny.

A závěrečná slova vloženého videa z Norimberského procesu by měla být varováním pro každého, kdo by chtěl toho věčného ruského “agresora” opět napadnout.

9. KVĚTNA 2015    – Pozorovatelka –

Aktualizace:

Změnila jsem úvodní video za delší, kde je i pokládání květů za účasti našeho prezidenta Zemana – a velké díky mu za to. V novém videu je na začátku kladen důraz na ticho, které panuje před 10.h, kdy přehlídka začíná každý rok. Přehlídka pokračuje slovy “Govorit Moskva” a poté hudbou “Vstavaj strana ogromnaja” – všechno to má souvislost s rokem 1941, kdy to znělo takto:

A pro úplnost: projev prezidenta Putina v češtině je zde

– Pozorovatelka –   10. května 2015, 14.40 hod

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
honza
Návštěvník
honza

Pozdrav z Jižní Ameriky a díky za článek a video. Přehlídku jsem viděl až dnes zde. Nelze nic jiného dodat než to, že díky Rudé Armádě naše a většina zemí Evropy nezkončila v nacistickém otroctví. Pro mě to otroctví v dnešní době představuje NATO, ale hlavně největší agresor USA. Pokud někdy v začátcích vzniku USA byly demokratické myšlenky, ochrana slabších a respekt a úcta k ostatním národům tak dnes po nich není ani vidu ani slechu. USA jako arogantní hegemon přímo či nepřímo napadl nebo se vměšoval do chodu více než čtyř desítek zemí za poslední století a stále pokračuje. Více není co dodat. Rusko spolu s Čínou jsou nepostradatelné země na vyrovnání sil ve světě a doufám, že éra USA pomalu, ale jistě končí. Jedině spoluprací a respektem ke všem zemím lze něčeho dosáhnout. V opačném případě nám zbývá válka a smrt.

vaci
Návštěvník
vaci

Uznání “pozorovatelce” přesné, trefné, lépe se to ani nedá vyjádřit. Panu presidentu Zemanovi úctu a poděkování, vážím si vás.

Miloslav Dědek
Návštěvník
Miloslav Dědek

Považuji za potřebné znovu poukázat na zásadní výzvu všem státům světa, která zazněla na vojenské přehlídce v Moskvě v projevu prezidenta Ruska. V projevu Putin na vojenské přehlídce vyzval k upevnění světové bezpečnosti, což je chvályhodné. Je třeba ocenit především jeho výzvu týkající se všech mocností: »Našim společným úkolem se musí stát vypracování systému rovnoprávné bezpečnosti všech států odpovídající soudobým hrozbám, který bude vybudován na regionálním a globálním základě mimo vojenské bloky,« řekl Putin. Jedna možná cesta k dosažení Putinem požadované světové bezpečnosti je uvedena v dopisu všem lidem na planetě, který byl zveřejněn např. na: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/01/otevreny-dopis-vsem-lidem-na-planete.html

aksal
Návštěvník
aksal

Na konci přehlídky muzikanti bez hudby zazpívali písničku Moskva je za námi, tady jsou její slova:

Не надо нас пугать, бахвалиться спесиво,
Не стоит нам грозить и вновь с огнём играть.
Ведь, если враг рискнёт проверить нашу силу,
Он больше ничего не сможет проверять.

Není potřeba nás strašit, nebo se nad nás povyšovat,
Nemá význam nám hrozit a znovu si s ohněm hrát,
Vždyť, jestli nepřítel riskne vyzkoušet naši silu,
víckrát už nevyzkouší nic…

Myslím, že to byl hezký vzkaz všem, které by něco podobného napadlo

tomtom
Návštěvník
tomtom

v tom prvnim videu tahle pasaz se zpevem chybi

aksal
Návštěvník
aksal

Máte pravdu, písničku vypípali. Tady ji najdete 1:17:08

https://www.youtube.com/watch?v=u99tJAvjyFU

aksal
Návštěvník
aksal

Chtěla bych vidět naše politiky, kdyby měli do války mašírovat jejich děti. To Stalin je jiná třída. Odmítl vyměnit svého zajatého syna, vojína, za maršála Pauluse, i když věděl, že jeho syn zemře. Přitom Stalinovi nemohou přijít na jméno. Ti naši političtí zmetci na čele s “bojovnicí” Němcovou, by se v takové situaci nejspíš p.o.s..li.

Pepa
Návštěvník
Pepa

Pani pozorovatelko, smim se Vas zeptat, proc mluvite o “porazce fasismu”? Proc ne porazka nacismu?

Nobody
Návštěvník
Nobody

Mně přehlídka připomněla moje mladá léta. Jako posluchač Vojenského učiliště Pohraniční stráže v Olomouci, jsem se aktivně zůčastnil vojenské přehlídky v Praze na Letné v roce 1955 a 1956. Tak jenom pro neznalce: samotná přehlídka to již bylo jen krásné vyvrcholení dřiny, která tomu předcházela. Půl roku před květnem, veškeré přesuny z kasáren na cvičák a zpět, vše jen pořadovým krokem. Půl roku tvrdého nácviku. Ten pochodující útvar je dvacetistup, tedy 20 vojáků vedle sebe a 20 řad za sebou, jenž musí udržet naprosto pevnou vodorovnou línii jak podle pravítka. To jsou hodiny a hodiny nácviku, než je výsledek na 100%. U nás to bylo ještě o něco horší, protože jsme pochodovali ne se samopaly, ale s klasickými puškami s nasazeným bodákem, takže ještě hlídat, aby jeden nepíchl do krku kluka před sebou. Ale ten pocit hrdosti, že jste součásti toho celku, který ukazuje desítkam tisíců našich lidí, že jsme zde a připraveni bojovat za tuto zem, ten opravdu stál za tu dřinu. A uz toho úhlu pohledu jsem se díval na přehlídku v Moskvě.

Já nevím, pohledem z dneška by se dalo říct, že jsme bylo mladí a zblblí propagandou. Nevím, možná ano, možná ne. Ale psal se rok 1955, deset let od skončení války. Většina z nás si ji pamatovala jako malí kluci a nikdo z nás již žádnou další válku nechtěl. A to byl také jeden z důvodů, proč jsme si zvolili cstu stát se vojákem z povolání. Já ještě o něco těžší, protože jsem se stal důstojníkem vojsk PS a pár let velel rotě PS v tvrdých podmínkách Šumavy. Byla to nejlepší škola života, jakou jsem kdy absolvoval. I dnes po těch desítkách let toho nelituji a jsem hrdý na to, že jsem mohl nosit, na klopách mého saka, zelené výložky se zlatým psem.

aksal
Návštěvník
aksal

Ti lidé lidé, kteří na Rudém náměstí pochodovali se usmívali a byli šťastní…A přitom nemají miliony na účtech, čím to asi bude???
Doufám, že těm tupým hlavám současných západních politiků došlo, že je něco diametrálně odlišného bojovat za peníze, nebo za vlast…I když nějací dobráci dosud podceňují vojenskou techniku Ruska, nedochází jim, že za Ruskem stojí nejen jeho odhodlaní obyvatelé, ale i počasí a vyšší moc, ať se ji říká jakkoliv… Rusové si toto privilegium vybojovali a zaplatili svými životy…

Petrbudvar
Návštěvník
Petrbudvar

Pěkné. US Army, NATO takové přehlídky nepotřebují. Pro boj s neozbrojenými civilisty pomocí dronů, atp. je nežádocí, aby se ti zbabělci někde vystavovali. Dobře že existuje armáda, které se operátoři dronů bojí (a na kterou ty “vymoženosti” příliš nefungují). US Army + NATo totiž neumí bojovat s technologicky podobně vybaveným nepřítelem. Šlápli jsme do pěkných s.aček a teď můžem jen koukat, lomit se v pase a makat. Dobře nám tak!