Ruský poslanec žádá zákaz distribuce Windows 10 do doby prověření, že nejde...

Ruský poslanec žádá zákaz distribuce Windows 10 do doby prověření, že nejde o špionáž

Ruský poslanec žádá zákaz distribuce Windows 10 do doby prověření, že nejde o špionáž.

Poslanec Státní dumy za Komunistickou stranu požaduje, aby Úřad generálního prokurátora zkontroloval Microsoft Corporation a její nový operační systém Windows 10 kvůli špionáži a během testování zakázal jeho distribuci. Poslanec Vadim Solovjov má podezření, že nový operační systém Microsoft Corp. je v rozporu s ruskými zákony o ochraně osobních údajů.

Celý minulý měsíc ruská a zahraniční média psala o neobvyklých podmínkách použití systému Windows 10. Přijetím těchto podmínek uživatel skutečně dává vývojářům v Redmondu práva nakládat s veškerou jeho osobní korespondencí a důvěrnými informacemi, které mohou být jen v počítači. Vývojáři si naopak vyhradili právo sbírat všechny informace  a předávat je policii, zpravodajským agenturám a různým inzerentům.

 

Vadim Solovjov

Náměstek Solovjov vidí tuto situaci jako nepřijatelnou a poslal ruskému generální prokurátoru Juriji Chaikovi žádost o vyhodnocení nového produktu společnosti Microsoft a prověření jeho souladu se zásadami ochrany podle ruské legislativy.

V souladu s Dohodou o užívání, operační systém automaticky sbírá a ukládá historii navštívených webových stránek uživatelem, hesla na webové stránky, názvy přístupových kódů, kterými se uživatel připojuje a hesla k nim. Kromě toho systém ukládá na serveru firmy souřadnice uživatele,  fragmenty poštovní korespondence a SMS, datové hovory, data z adresáře a další osobní údaje klienta. Společnost, na základě licenční smlouvy, si vyhrazuje právo poskytovat informace z osobní korespondence a další osobní údaje, shromážděné od uživatele,  zvláštním službám na požádání, jakož i zveřejňovat a používat získané informace i jinými způsoby dle  libosti, ” říká člen parlamentu ve své žádosti.

Podle ruských zákonů mají právo na sběr a zpracování osobních údajů občanů mají pouze ti  provozovatelé, kteří jsou vedeni ve zvláštním rejstříku a zveřejňovat takové informace nesmí, s výjimkou případů stanovených zákonem. Zákon také nařizuje zpracovávat a uchovávat osobní údaje občanů Ruské federace pouze na území Ruska. Všechny tyto požadavky jsou v přímém rozporu se skutečnostmi, které má Microsoft zapsané v licenční smlouvě k systému Windows 10.

“Nejen, že společnost sama přiznává, že nezaručuje důvěrnost získaných informací, ale jako veřejný provozovatel služby spojené s osobními údaji takto v současné době i funguje. A podle toho je šíření systému Windows 10 na území Ruské federace nelegální. Navíc, vzhledem k tomu, že mnoho ruských státních struktur používá operační systém Windows, může dojít k úniku utajovaných informací zahraničním zpravodajským službám. Ve skutečnosti se jedná o špionáž,“ – uvedl dále poslanec .

Žádost je adresována generálnímu prokurátorovi Juriji Čajkovi  a je v ní žádán o kontrolu produktu společnosti, stejně jako o “přijetí vhodných opatření k blokování internetového zdroje, ze kterého je možné stáhnout tento software před přijetím konečného rozhodnutí o jeho přijetí na ruský trh, stejně jako vydání varování pro výkonné a legislativní orgány Ruské federace o používání software na svých zařízeních.

 

Video Windows 10 – více zde

Stránky dále citují anglického webového vývojáře Jonathana Porta, který na svém blogu rozhořčeně napsal: “Jsem velmi překvapen zjištěním, že systém sbírá tolik osobních údajů. Všechna výchozí nastavení na displeji jsou ke shromažďování osobních údajů. Systém chce ukládat historii a shromažďovat aktuální informace i o místě pobytu uživatele a data mohou být použita nejen společností Microsoft, ale i “důvěryhodnými partnery”. Jsem si jist, že většina lidí si spustí toto nastavení tak jak je, bez jakékoliv představy o tom, kolik osobních údajů tím dá k dispozici. Se stejným úspěchem jsem ale mohl přemístit svůj počítač do sídla společnosti Microsoft a oni mohli jen stát a dívat se mi přes rameno “– Jonathan Porta popisuje bezpečnost Windows 10 – zde.

Použitý zdroj: zde 

Vím, že Administrátor připravuje zasvěcený článek na téma Windows 10, já jsem přinesla jen pohled z ruské strany, kde zjevně je nový operační systém Microsoft vnímán jako možné nebezpečí jak pro státní orgány, tak pro ruské občany.

– Pozorovatelka –  11.8. 2015

 

 

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
MSCZ40
Návštěvník
MSCZ40

Nechápu, co vlastně řeší. Samozřejmě, že to je špionáž. Windows jsou špionážní program již desetiletí. A u desítek se řiďme pravidlem, že sýr zdarma je pouze v myší pastičce. Velice dobře vědí o jednoduchosti cracknutí sedmiček, osmiček a tedy i desítek s pomocí AutoKMS serveru (věřím, že jej vyvinuli právě oni, aby více lidí bylo zmonitorováno). Nejde o systém jako takový, ten je distribuován neoficiálně zdarma. Koneckonců, pokud někoho budou chtít potopit, stačí ho nařknout za užívání nelegální kopie Windows, ale to by přišli o možnost sledování. Vzniká tak databáze, ohromná infrastruktura informací, které budou později použity při využití prvních povinných čipů. Ukládání osobních dat do Cloudu již hodnotím, jako případ pro posouzení psychiatrickým odborníkem pro každého tak neprozřetelného uživatele.

Citatel
Návštěvník
Citatel

Odkedy pribudol clanok o Windousoch 10, ktory pridal administrator, tak mam problemy s nacitanim webu.

Checking your browser before accessing aeronet.cz.
This process is automatic. Your browser will redirect to your requested content shortly.

Please allow up to 5 seconds…
DDoS protection by CloudFlare
Ray ID:

Toto mi ukazuje na vsetkych pocitacoch, z ktorych som testoval pristup. A blokuje to pristup k webu aj niekolko minut, nie vsak vzdy.

Natiahnut komentare tiez trva minuty.
Inak skvely clanok 🙂

Administrator
Admin

Článek způsobil příliš velkou návštěvnost, zejména z USA, kde ho někdo přeložil do angličtiny a uvedl odkaz na zdroj. Nerozumím tomu, co je na článku tak přitažlivého, když popisuje pouze věci, o kterých se mohl každý přesvědčit už z Preview verze Windows 10. Nainstalovat si PRTG Network Monitor, Wireshark a spustit Resource monitor není nijak složité. Windows 10 šmíruje úplně stejně jako Adnroid, a ten nikoho nevzrušuje? Celé mi to přijde ujeté. Článek měl za úkol informovat, že Windows 10 se přiblížil svým chováním Androidu a jiným terminálovým systémům, které přenáší funkce svého jádra na vzdálené servery. Protože pokud si někdo myslí, že Windows 10 jsou zlo, tak to by potom museli lidi zahodit telefony a tablety s Androidem a zřejmě i s iOS.

yaro mee
Návštěvník
yaro mee

Ahoj Admin, prines článok v ktorom sa porovná bezpečnosť Windows 8.1 a Windows 10. Takýto článok som ešte nenašiel a rozhodne by ma zaujíma, keďže ho sám používam. 😀

Manicka
Návštěvník
Manicka

Jeste nez vyjde onen clanek, musim otevrene rict, jako clovek z oboru, ze s W10 je to opravdu tak zle, ne-li horsi. Osobne jsem z W7 presel na Linux a doporucuji to i ostatnim. Dosud bylo soukromi na Windows alespon nejake, od W10 konci veskere iluze a nastava tvrda realita totalniho smirovani. Nejhorsi je, ze pokud budete komunikovat s kymkoliv a retezci se najdou aspon jedny W10 veskera komunikace je vyzrazena. W10 jsou nebezpecny trojan a virus.

Lide nebojte se Linuxu. Nejnovejsi lidove distribuce jako Ubuntu jsou pouzitelne i pro normalni lidi. Nenechte se odradit trochou nepohodli, delate to pro sebe a pro ostatni, pro lidstvo, pro nas svobodny svet. Pohodli Windows je mazani medu kolem huby a nejnovejsi strategie Windows zadarmo je marketingovym trikem jak dostat mezi co nejvice lidi shnilou bramboru.

PS: Kam se ztratil login? Ani prihlasit se nejde.

yaro mee
Návštěvník
yaro mee

no, to je sice krasne, co hovoris, ale do Linuxu nenatrepem adobe DTP a dalsia vec je, ze Apple si kupovat nechcem, pretoze oni tieto udaje zbieraju uz davno.

svědomí
Návštěvník
svědomí

Pokud jde o užívání PC k firemnímu SW závislému na Windows, tak k tomu přece není zapotřebí a dokonce ani žádoucí ho připojovat k internetu. No a přenos výsledků k zákazníkovi lze zařídit různě. Od kurýra s flash pamětí v uzamčeném kufříku s poutem na ruce, po zašifrovanou komunikaci v PC s Linuxem, napojeným na internet. Problém s ochranou těch dat tak bude spíše na straně příjemců, napojených na internet přes PC s Windows. Ochrana dat je vždycky komplexní problém, včetně organizačních opatření v celém provozním procesu.

yaro mee
Návštěvník
yaro mee

To je krásne, čo píšeš, ale pokiaľ máš vlastný cloud, ku ktorému sa z domu potrebuješ pripojiť cez internet alebo máš zakúpené nejaké sady obrazov, ktoré si sťahuješ cez internet… Ďalší problém, ktorý som zaznamenal, že WINDOWS 10 mi spúšťa Adobe Update, ktorý mi neskutočne žerie výkon s polu s iTunes Music, aj keď som ich zakázal špúšťať pri štarte pc, tak sa spúšťajú. Najhoršie je, že aj Adobe Update vykonával nejaké úlohy aj keď som bol odpojený od netu. Musel som sa vrátiť k Windows 8.1, kde všetko krásne funguje. A do budúcnosti zvažujem MacBook Pro, zatiaľ som sa nedočítal, ako veľmi je bezpečný ten. Microsoft je neskutčne veľkým monopolom a zneužíva to.

Karel
Návštěvník
Karel

Nedávno prošla netem zpráva, že firmy Apple a Boeing uzavřely dlouhodobou smlouvu o spolupráci a dodávkách s US Ministerstvem obrany. Je třeba něco dodávat o bezpečnosti počítačů a zařízení Apple?

yaro mee
Návštěvník
yaro mee

Niečo takéto som potreboval vedieť. Díky moc. 😉

Nejsem ovce
Návštěvník
Nejsem ovce

No tak my snad taky máme zákon na ochranu osobních údajů, tak by měly být Win 10 protiprávní i u nás, ne? Stejně tak FB, který po vás chce kopii osobního dokladu a vy mu to máte poslat někam – nevíte kam, kdo si to bude prohlížet a kde nakonec vaše data skončí.. Mimochodem, já jsem si je ještě neinstalovala ani na zkoušku, mám 8.1 a i ty mi už přijdou dost šmírovací, stejně jako všechny internetové aplikace, kde se musíte zaregistrovat.. Vadí mi i zjišťování polohy na mobilu, tak jsem to vypnula.. Američani, jděte už s tím šmírováním k šípku, doufám, že už vám zvoní hrana..

Karel
Návštěvník
Karel

Těším se na článek o Win10.
Rád bych totiž věděl, jaká jsou pro mě jako občana rizika spojená se získáváním mých údajů. Krom toho, že mi bude cílená reklama, tak jak konkrétně mě šmírování ohrožuje? Je to třeba emocionálně nepříjemné, ale co víc?M jak můžou data zněužít? jak se tím omezí moje práva? apod… Budu rád za všezohledňujíc článek.

Pavel
Návštěvník
Pavel

Na to ti rád odpovím. Třeba někdy pojedeš do země zaslíbené UAS a z letiště buděš internován rovnou v base. Protože jsi někde na nějaké diskusi něco proti této zemi napsal a nějaký systém si tě zapamatoval a vyhodnotil tě jako nebezpečí.

A všiměte si firmy hacking service. To je další riziko těch co kradou data. Věškerá tvoje hesla a čísla bankovních účtů se najednou mohou ocitnout někde publikována na internetu a ani o tom nebudete vědět!

lmimkac
Návštěvník
lmimkac

Je neuveritelne, co vsetko ludia zdielaju na internete, cloudoch atd. Uz sa vobec neda ani verit tomu, co mate localne na pocitaci, ze nebude legalne ukradnute. A uz vobec neverim, ze vypnutim zmienenych W10 features sa tieto skutocne vypnu… Ale je to vsade, Apple crap, Android, Google… Je cas mat doma zalozny pocitac konstantene off-line na senzitivne data. Mozno Linux by mohla byt posledna slusna alternativa, ale tym, ze je to open source, hocijaka hnida ta moze nieco vniest…

kruton
Návštěvník
kruton

Open source znamena, ze historia kodu je kompletne cela verejna. Dolezity kod programov prechadza rukami velkeho poctu ludi, ktori maju organizovane procesy pisania kodu, zdielania a kontroly. Je trochu naivne si mysliet, ze v programe sa zrazu nahodou nepozorovane vyskytne nejaka skodliva svina… len preto, lebo open source je… horsi v com?

- kdokoli -
Návštěvník
- kdokoli -

Presne tak. Tim, ze je zdrojovy kod neustale na ocich, a tim myslim na ocich nekolika milionu lidi, tim je celkem dost, az limitne k nule, snizena sance propasovat do kodu nejakou vesku….

Nemam
Návštěvník
Nemam

Hele, a tech 20 let meli vsichni na ocich chybu jako vrata (za posledni dobu treba v OpenSSL, jadro, root apod.) a odhalil to nekdo ? Ani nahodou. To jsou kecy, “kontrola verejnosti” je zhola k nicemu

yaro mee
Návštěvník
yaro mee

A ty nevies o tom, že procesory Intel 5. generácie ťa odpočúvajú? Jedná sa o nizko energetické procesory, ktoré dokážu zapnúť PC obyčaným slovným spojením Hey Cartona Wake Up. Len zatiaľ Mic toto ešte neuviedol do praxe. 😉 A tento príkaz ti zapne PC (to znamená, že sa nejedná o prebudenie, ale o zapnutie). Jediné, čo ti v tom zabráni je vypnutie PC z elektriny alebo vybratie batérie z laptopu.