Ruský opoziční tisk varuje, že státní televize lže. A co na to...

Ruský opoziční tisk varuje, že státní televize lže. A co na to Čulíkovy listy?

Ruský opoziční tisk varuje, že státní televize lže. A co na to Čulíkovy listy?

     Britské listy, coby český nezávislý, leč žebrající světlonoš pravdivých, relevantních, pozitivních zpráv a informací sděluje českým občanům, nahodilým čtenářům BL informaci, mající nebývalý význam pro vytváření názorů na situaci v Rusku. Sděluje totiž informaci, že ruský tisk varuje, že zpravodajství státních TV stanic je lživé .

     Pro upřesnění je třeba poznamenat, že toto varování je přesně v duchu Britských listů tedy, že se s touto informací odvolává na „varování“ vydané v ruském tisku, které má svým umístěním a velikostí v porovnání na naše (české) poměry charakter komerční reklamy na Prodej štípaného dříví všeho druhu, standardních délek, přijatelné ceny  v regionálních novinách. Ostatně posuďte sami v přiloženém fotu.

image002.jpg

    Aby tomu BL dodaly  dostatečnou váhu a význam, odvolávají se na informaci o tom, že původně toto varování vydal sibiřský list Jakutsk večernij  s tím, že nyní ho vydávají i četné jiné ruské noviny jako vyjádření solidarity. BL dokonce dodávají, že tento týden varováni vyšlo v asi dvaceti ruských novinách. Navíc se prý také šíří po sociálních sítích. Podrobnosti v angličtině zde. Nebude však od věci, se poněkud blíže  (v češtině) seznámit s obsahem sdělení BL.

     Začněme tím, že Britské listy výrazně brojí proti sdělování nepravd, polopravd, lží, pomluv a vyzývají k čistotě a ověřitelnosti sdělovaných zpráv a informací. V zrcadle těchto skutečností je s podivem, že BL informují o „varování“ ruského tisku, jehož prvotní zdroj je sibiřský list Jakutsk večernij. Lze se zeptat, jakou validitu má tento list jako regulérní tisk, je-li charakterizován jako „večerník“? Lze proto považovat  zprávy a informace tohoto „listu“  (ve srovnání např. s naší Večerní Prahou )  jako relevantní, ověřené a tedy věrohodné? Asi sotva, což ovšem BL nebrání v tom, aby svou informaci „potvrdil“ konstatováním, že toto varování vydávají četné jiné ruské noviny. Které to jsou, ovšem nesděluji! Korunu tomu pak nasazují ultra potvrzením, že varování tento týden vyšlo v asi dvaceti ruských novinách.  Tak to už je bomba!

     A opět sdělení nějakých titulů není pro BL důležité hlavně, že informují českého čtenáře o závažnosti sdělení, že zpravodajství ruských státních TV stanic je lživé  a informaci doplnili sdělením: “Buďte opatrní! Ve zpravodajství televizních stanic často dochází ke zkreslování faktů a k lživým zprávám. Nejčastěji se to vyskytuje    na televizních stanicích NTV a Rossija. Něco na způsob upozornění, něco na způsob, aby občané byli obezřetní při sběru hub, mohou tam být i jedovaté, že? Nu, alespoň trochu konkrétnosti, specifičnosti. Jenže pro bližší informace o zkreslování faktů a k lživých zprávách odkazují BL čtenáře na podrobnosti v angličtině. Proč? Má snad každý čtenář BL předpoklad zvládnout angličtinu?

zastavka3.jpg
Ruská televize NTV obvinila Jakutský večerník, že přijal půjčku od americké neziskovky.

     Nicméně v souvislosti s tímto sdělením je u článku v BL rovněž odkaz na jistého pana Andrewa Stroehleina (nepochybně Angličan), který bude zřejmě nositelem těchto varovných zpráv a informací. Pozitivní počin, lze konstatovat, jenže kdo je pan Stroehlein, nakolik je důvěryhodný a do které kategorie vztaženosti a postojů k Rusku jej možno zařadit?

No nevadí, neznali jsme jej dosud, nemusíme jej znát vůbec. Informace, které dotyčný pan Stroehlein předkládá Britským listům sice mohou mít jakýs takýs relevantní základ (na každém šprochu bývá pravdy trochu), jenže není tajemstvím, že žádná TV na světě nemluví vždy jen a jen čistou pravdu (dokonce ani ta Vatikánská), resp. která by podle potřeb nezkreslovala fakta, byť by byla sebe demokratičtější. Stačí, když si připomeneme domácí ČT, případně Novu apod. No a co se týká toho ruského tisku nebude to zas tak horké, protože při představě o velikosti Ruska, početnosti měst (obcí) a jejich obyvatel v poměru k počtu vydávaného tisku (ve srovnání s počtem našich titulů), je zpráva o asi dvaceti ruských novinách stejně burcující, jako zpráva o tom, kolik se v Rusku za rok potopí zaoceánských parníků.

   Nicméně BL opět potvrdily, že jsou spolehlivým a užitečným portálem potřebného  upevňování demokratičnosti, svobody slova, lidských práv, pravdy, spravedlnosti a šíření solidarity  a sociálního porozumění mezi národy, jako to prokázaly ve výše uvedené bombastické informaci. No nemám pravdu?

Jiří  B a ť a , 23. 6. 2016

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Martin Rapavý
Návštěvník
Martin Rapavý

Jé, to je zajímavé, že v tom údajně „totalitním“ Rusku, kde prý „Putin má pod palcem úplně všechno a ještě mnohem víc“, je vůbec něco takového možné…!

Kdyby u nás tohle někdo udělal, tak by z toho byla především občanskoprávní žaloba dle § 135, odstavce 2 zákona číslo 89/2012 Sb. ve znění pozdějších předpisů (Občanského zákoníku).

Vzhledem ke způsobené škodě by takový večerník nakonec zřejmě zanikl a jeho vydavatel by buďto šel do likvidace (případ právnické osoby), nebo by měl po příští desetiletí za zadkem exekutora (případ fyzické osoby).

A to prostě přinejmenším; nevylučovalo by to ovšem i další občanskoprávní a trestněprávní dohry.

Tož tak.
(Ptám se tedy: kde udělali fashingtonští zlobři chybu? :-P)

tana
Návštěvník
tana

Je mi 60. Od dětství jsme doma poslouchali Český rozhlas, Hlas Ameriky a Londýn.
Otec mne učil, že lžou všichni, každý ve svůj prospěch. Pravda je možná někde uprostřed, nebo také ne.

Kari
Návštěvník
Kari

Ruska televize lze, na rozdil od te ceske, ktera rika vzdy jen pravdu chacha :- )).

.B.
Návštěvník
.B.

Andrew Stroehlein je Američan, který v době televizní krize působil jako “redaktor” v ČT. Dnes v Bruselu, pražská kavárna ho ráda a často cituje na sociálních sítích.

https://twitter.com/astroehlein

Peté
Návštěvník
Peté
VM64
Návštěvník
VM64

Jestli ruská televize lže, tak to my máme štěstí. Naše ČT nelže. Konec vtipu.

ntvviewer
Návštěvník
ntvviewer

ma kazdy ctenar !!!BRITSKYCH!!! listu zvladnout anglictinu? ano, mel by. dneska je to univerzalni jazyk. to by mohlo znat i medium charakteru vesnickeho mesicniku, jakym AeroNet je 😀

Roman
Návštěvník
Roman

Óóóó, podpindosnik vylezl z kalhot a zasmradil:)

Nobody
Návštěvník
Nobody

Nejvyšší čas, abyste se začal učit arabsky a zejména čínsky. Abyste pak nebyl pozadu se znalosti univerzálních světových jazyků. Na angličtinu pomalu zapomínejte. No a když již kritizujete tento deník, mohl byste si alespoň zjistit správný název. Je to vlevo nahoře a je tam napsáno AE News. To co jste uvedl je URL webu. I když si nejsem jist, zda víte co znamená zkratka URL.

hamatus
Návštěvník
hamatus

omyl, aeronet nie je ani URL, takze so studovanim skratiek by mal zacat niekto iny 🙂

Roman
Návštěvník
Roman

Co tím chtěl básník říci? Má ntvviewer zvládnutou češtinu? Podle mizerně poskládaných slovíček, horko těžko dávajících smysl, se o tom dá silně pochybovat. Britské listy jsou psané česky. K jejich čtení tedy znalost angličtiny není potřebná. Je k tomu však potřeba velmi silný žaludek. A to nejenom kvůli samotnému obsahu onoho plátku, ale i kvůli osobě šéfredaktora – udavače Jana Čulíka.