Rusko, Sýrie – kam se posunul svět. A co chce sdělit Jimmy...

Rusko, Sýrie – kam se posunul svět. A co chce sdělit Jimmy Carter?

Rusko, Sýrie – kam se posunul svět. A co chce sdělit Jimmy Carter?

Od začátku svých operací v Sýrii Rusko žádá západní země a obzvláště USA o spolupráci, především o mapy pozic základen IS a o uvolnění vzdušného prostoru tak, aby si letadla nepřekážela a byly vyloučeny případné incidenty (úvodní žádost Ruska, aby americká letadla opustila vzdušný prostor Sýrie, neboť tam jsou v podstatě nelegálně).

Místo spolupráce Rusko od začátku čelilo (a čelí) informační válce (“bombarduje civilisty”, bombarduje “mírumilovnou” opozici) a prognózám, jak “uvízne v bahně”. Ke zklamání USA a podle jejich noty tančící Evropy se ale Rusko v bahně netopí, naopak, už po prvních dnech se ukázalo být v boji proti IS skutečně úspěšným a dále v tom pokračuje. Průlomem se stalo použití raket Kalibr, po kterém komentáře k ruským zbraním neustávají.

Vojenská síla Ruska šokovala svět

Reakce stále pokračují a např. podle italského novináře: „trauma”, které dostaly USA, je srovnatelné s vypuštěním prvního umělého sputniku Země v roce 1957. Ale jestli tehdy byla pro Washington nečekaná úroveň technologií, tak teď je to stav „vojenského stroje”, který se Rusku podařilo „opatrně spustit” dokonce v době poklesu cen za ropu. Následkem toho prezident USA Barack Obama „kardinálně změnil kurs” a odmítl vyvést vojska z Afghánistánu, poznamenává novinář.

Američané a Evropané si do poslední chvíle představovali ruská vojska jako „miliony vojáků v obnošené uniformě a miliony tun železa”, píše Il Giornale, ale teď vojenská technika, velitelská střediska a dokonce uniforma ruské armády vypadají „doslova jak na výstavě”. A bojuje ta armáda odpovídajícím způsobem, poznamenává Guzzanti (zdroj).

Německý tisk: Bílý dům zbytečně neprojevil zájem o nabídku Moskvy, aby vytvořily společnou strategii pro boj proti IS, a nyní jsou Spojené státy nuceny s úžasem sledovat, jak ruské vojenské letectvo uštědřuje údery pozicím militantů, a zároveň si musí přiznat, že neexistuje vlastní strategie, uvedly Süddeutsche Zeitung.

Deník konstatuje, že ve Washingtonu nechápou, jak se Rusku podařilo přeskupit své síly v tak krátkém čase, přestože Moskva už dlouho pracuje na modernizaci armády, a jak ukázaly nedávné události, její úsilí přináší působivé výsledky.

Od počátku ruských leteckých úderů v Sýrii mezi Moskvou a Washingtonem dochází k obratu v konkurenci nejen na politické, ale i na vojenské úrovni, zdůrazňuje Süddeutsche Zeitung. Účast v syrském konfliktu dalo Rusku příležitost prokázat svou vojenskou moc, což se mu, podle autora, daří. Zvláště zapůsobily pokročilé bombardéry Su-34, na jejichž palubě mohou být řízené střely „vzduch-vzduch” a přesně naváděná munice, poznamenaly noviny.

Americká armáda, včetně Bena Hodgese, velitele amerických sil v Evropě, uznávají, že nemohli předvídat schopnost ruských ozbrojených sil tak rychle reagovat na události v Sýrii, a ministr zahraničí USA John Kerry se v průběhu příštího setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem bude moci osobně ujistit, že Moskva si je jistá sama sebou více, než kdy jindy, uzavřely noviny (zdroj).

Rusko může zastavit uprchlickou vlnu

S přibývajícími úspěchy Ruska v Sýrii začalo přibývat pozitivních komentářů na adresu Ruska i v jiných oblastech. A především v té, která je pro Evropu nejaktuálnější – na téma uprchlické krize. Deník Washington Times uvádí, že zatímco Obama a další evropští lídři jen netrpělivě přihlížejí krokům Putina a jeho podpoře Asada, Rusko může radikálně změnit situaci v Sýrii a nejen ukončit trvající konflikt, ale zároveň zastavit tok uprchlíků.

“Zatímco prezident Obama, spolu s dalšími evropskými vůdci lomí rukama a úzkostlivě sleduje Putina, posílení postavení syrského prezidenta Bašára al-Asada může změnit situaci a skoncovat s konfliktem, který umožní zoufalým Syřanům, aby zůstali ve své zemi”, – píše deník.

“Jedním z paradoxů naší doby je, že Putin může ukončit krveprolití v Sýrii na základě národních zájmů. To je mimo chápání amerického prezidenta “světa”, který nyní stojí na vedlejší koleji a fňuká nad skutečností, že Rusko převzalo vedoucí roli na Blízkém východě, “- píše se v článku (zdroj).

 

Turecko: Asad může zůstat u moci ještě půl roku

Turecko je připraveno souhlasit se symbolickým setrváním syrského prezidenta Bašára Asada ve funkci na půlroční přechodné období, během kterého by ale v této zemi mělo dojít k zásadním politickým změnám. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na turecké činitele (zdroj). Poté, co na okamžitém zrušení syrského prezidenta netrvala Velká Británie (zdroj) a co se k tomuto postoji přidaly USA (zdroj), na něj nakonec přistoupilo i Turecko. O čem právě Asad jednal s Putinem při své první zahraniční cestě po čtyřech letech a za zavřenými dveřmi, se můžeme jen dohadovat, ale Vladimír Putin k jednáním sdělil, že vojenské operace v Sýrii vytvoří základ pro politické řešení situace (zdroj).

Po vojenských úspěších Ruska v Sýrii západní svět mění rétoriku i k v postoji ke zrušení Bašara Asada, a to včetně Turecka, které je jeho největším odpůrcem a v souhrnu to lze nazvat dalším ruským úspěchem.

Memorandum mezi Ruskem a USA

V těchto dnech zároveň došlo k dohodě mezi Ruskem a USA pokud jde o vzdušný prostor nad Sýrií. Spojené státy a Rusko v úterý podepsaly memorandum o porozumění o bezpečnosti letecké dopravy v Sýrii, informoval Pentagon. Zástupce americké armády Jeff Davis řekl, že dohoda je zaměřena výhradně na prevenci kolizí amerických a ruských letadel nad Sýrií, kde obě země provádějí letecké údery (zdroj).

“Dnes ráno jsme dostali od našich amerických kolegů zprávu o dohodě na memorandu o prevenci leteckých incidentů v Syrské arabské republice. Doufáme, že tento dokument se bude vztahovat na všechna letadla koalice. Alespoň Američané se zavázaly uplatňovat pravidla se všemi svým partnery, působícími na území Sýrie, “- řekl mluvčí ruského MO Konašenkov.

Zdůraznil, že Ministerstvo obrany Ruské federace považuje podpis tohoto dokumentu za významný krok, který má praktickou hodnotu. Konašenkov dodal, že ruské MO věří, že je nezbytné pokračovat ve všech otázkách společně, včetně ochrany pilotů ze všech zemí “v případě jakéhokoliv zásahu vyšší moci nad Sýrií.” (zdroj).

Memorandum bylo uzavřeno v době, kdy Rusko upozorňuje na zvýšenou intenzitu letadel nad Sýrií, a to obzvláště dronů, které bývají často obtížně identifikovatelné, jak to včera zaznamenal pilot ruského letadla (zdroj a video)

Kanada ukončí letecké útoky v Sýrii a v Iráku

Předák Liberální strany, která zvítězila ve volbách v Kanadě, Justin Trudeau, který hodlá obsadit křeslo ministerského předsedy, potvrdil záměr zastavit účast kanadských bojových letadel ve vojenské operaci proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku. Na své první tiskové konferenci ve funkci šéfa vlády Trudeau oznámil, že v úterý projednal toto téma s prezidentem USA Barackem Obamou a oznámil mu předpokládanou změnu účasti Kanady v této operaci (zdroj). Jestli to je dobrá zpráva, těžko říct, nový premiér je údajně obdivovatelem Obamy, každopádně to znamená odvolání části západní koalice z Blízkého východu.

Ozývá se zdravý rozum?

Podle profesora mezinárodního práva na Georgetown University Daouda Khairallaha, Západ stále více mění tón vůči Rusku, což ukazuje, že země dávají na výzvu Rady bezpečnosti OSN aby se spojily v boji proti terorismu. Názor na ruské letecké operace proti “Islámskému státu”, že Moskvě jde jen o udržení Bašára al-Asada se začíná měnit a v poslední době již země NATO nejsou ve svém hodnocení Ruska jednotné a profesor hovoří o “vítězství zdravého rozumu” (zdroj – zdezde).

Václav Klaus ve Valdaji: Evropa může změnit postoj k Rusku, musíme přestat s jeho démonizací

Na Mezinárodním diskusním fóru ve Valdaji bývalý český prezident komentoval současné dění slovy, že “vojenská operace Ruska v Sýrii proti IS může změnit postoj Evropy k Rusku”.

“Doufám, že tento krok Ruska může být počátkem změn rovnováhy v regionu a že tento krok může dokonce změnit postoj Evropy a Spojených států k Rusku a byl bych velmi rád, kdyby se to stalo,” – řekl Klaus.

Poznamenal také, že “musíme přestat s démonizací Ruska, která dnes existuje v Evropě a většinou ve Spojených státech”. “Nejedná se o užitečný přístup, který by mohl přinést nějaké pozitivní výsledky,” – řekl bývalý prezident České republiky. (zdroj)

Rusko žádá Západ o mapy základen IS. Británie odmítla, Jimmy Carter je Rusku poskytnul (?)

“Británie odmítla spolupracovat s Ruskem na syrské otázce a oficiální ruskou žádost o poskytnutí údajů o pozicích militantů IS v Sýrii zamítla. To znamená, že britská vláda brání ničení teroristů a že teroristé bojují jako součást komplexní koalice vedené Spojenými státy” – zdroj Podobně postupují i USA. Ale z americké strany došlo ke změně v osobě bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera, který oficiálně prohlásil, že potřebné mapy Rusku předal, ovšem prohlásil to tónem, ze kterého není jasné, jak to myslel, protože zároveň dodal, že pokud se Rusko netrefí do správných míst, bude to jeho vina (zdroj):

Může to vyznívat jako ironie, kterou si bývalý americký prezident dělá z Ruska srandu, za tím jsou ovšem informace, že J. Carter a V. Putin udržují až přátelské kontakty.

Washington Free Beacon konstatuje, že krok J. Cartera je v rozporu s politikou Obamovy administrativy a že bývalý prezident Spojených států jednal z vlastního podnětu. Podle bývalého amerického prezidenta mapy, s nimiž Moskva může zvýšit přesnost svých útoků na IS v Sýrii, vytvořil i s manželkou v rámci nevládní organizace “Carter Center”.

Washington Free Beacon poznamenává, že Jimmy Carter již dříve vyjádřil podporu ruských akcí na Ukrajině a že po schůzce s prezidentem Vladimírem Putinem na jaře letošního roku řekl, že znovusjednocení Krymu s Ruskem bylo nevyhnutelné neboť to bylo to, co si občané přáli.

Vladimír Putin, Jimmy Carter a bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan v dubnu 2015

Americké Ministerstvo obrany odmítlo prohlášení Jimmyho Cartera komentovat: “Nemůžeme potvrdit, že Pentagon ví, že Carter Center poskytlo mapy ruskému velvyslanectví,” – řekla zástupkyně ministra obrany Elissa Smith. (zdroj).

Shrnutí

Ač Západ stokrát odmítá uznat, že síly ve světě se mění (a že poklonkovat USA je špatné, což platí obzvláště pro Merkelovou a českou politickou scénu), proces konce vlivu USA probíhá. Zatím je ten průběh pozvolný, ale nikdo už jej nezastaví. O čem bude dál a jakou roli v něm Rusko nakonec sehraje, to se teprve uvidí. Ale nepodporovat Rusko v jeho boji proti IS – obzvláště, když je to jediný způsob, jak zastavit vlnu uprchlíků do Evropy – to je veliká slepota!

Stát na straně politiky USA dnes už může opravdu jen úplný pomatenec, fandící chaosu, rozvrácené Evropě a válce, ve které, jak se nedávno ukázalo, by USA mohly být jen tím, “kdo je nucen bránit se šípům, místo aby útočil na lučištníka” .

Přání USA, aby Rusko na Blízkém východě zabředlo v bahně, se nekoná. Ruské řešení blízkovýchodní krize má nejen potřebnou vojenskou sílu, ale získává si stále větší respekt právě tím, že blízkovýchodní krizi skutečně chce, na rozdíl od USA, ukončit.

Zprávy ze Sýrie chodí různé a ač informační válka proti Rusku je bezprecedentní, ruské úspěchy v boji proti IS nemůže ani ten největší rusofób popřít. A kromě nich jsou zde dále postoje západních států, které stále více respektují ruské návrhy řešení (Asad nemusí okamžitě odstoupit). A ve finále je zde ten J. Carter, který Rusku předal mapy objektů IS.

Přes účast Ruska v Sýrii se svět právě velmi mění a velmi v neprospěch USA, takové je shrnutí.

PS: Dehonestace Ruska musí být nalezena za každou cenu!

Od začátku na ruských stránkách sleduji zprávy, jak v Sýrii padli tři ruští vojáci. Zprávu vydala nějaká londýnská organizace, odkazujíc se na nejmenovaný zdroj a zpráva měla být potvrzením, že Rusko se účastní pozemních operací. Ruské velvyslanectví v Sýrii, ruské MO, ruské Ministerstvo zahraničních věcí, ti všichni zprávu dementovali. Následně vyšla zpráva, že v Sýrii zemřelo 26 ruských vojáků, ti údajně následkem různých nemocí, které se tam šíří a že jejich těla jsou tajně převážena na Krym. Zprávu měla vydat ukrajinská rozvědka. I tuto zprávu Rusko dementovalo a k oběma se v souhrnu vyjádřilo s tím, že podobné zprávy od nejistých zdrojů více nebude komentovat. (zdroj)

A ač ze Sýrie chodí denně zprávy o ruských úspěších, česká média se okamžitě chytila těch antiruských a “zaručených”, cituji: “Nejméně tři Rusové bojující po boku syrských vládních sil byli zabiti a několik dalších bylo zraněno při raketovém útoku na jejich pozici v pobřežní provincii Látakíja. Agentuře Reuters to řekl nejmenovaný zdroj z provládních vojenských kruhů” – píší novinky.cz. Ale to není celé!

„Ze Sýrie do Sevastopolu byla přepravena těla 26 zemřelých vojáků z 810. oddílu brigády námořní pěchoty Pobřežních vojsk Černomořské flotily,“ uvedla Hlavní správa rozvědky ukrajinského ministerstva obrany. Rusko zprávu nepotvrdilo. Ukrajinská rozvědka neuvedla příčinu úmrtí vojáků a nezmínila ani, jak byla těla přepravena”. – píší opět novinky.cz. A dále uvádějí: “Podle tajné služby nedokázalo ruské velení zabezpečit sanitaci a adekvátní hygienické podmínky pro vojáky v Sýrii, a tak se mezi nimi objevují případy hromadných nákaz infekčními chorobami”.  Tak tato část mě opravdu pobavila, protože kdyby už opravdu došlo k úmrtí zmiňovaných vojáků a došlo k němu opravdu vinou hromadných nákaz infekčními chorobami – copak totéž neplatí pro uprchlíky? Nebo těm někdo hygienické podmínky zajišťuje? A nad oběma zprávami pak stojí především ty zdroje!

-Pozorovatelka-  21.10.1015

Do konce měsíce zbývá 9 dnů a na zajištění provozu AE News na další měsíc chybí dovybrat ještě cca 30% potřebné částky. Všem, kteří do konce měsíce přispějí jakoukoliv částkou (zde) na záchranu AE News, moc děkujeme. Bez Vaší pomoci náš server nepřežije.
Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Miloslav Dědek
Návštěvník
Miloslav Dědek

Stav současných i potencionálních válečných konfliktů souvisejících s probíhající válkou v Sýrii začíná být značně neurčitý a nepřehledný. Zatím však pořád ještě existuje určitá možnost, že se svět sjednotí v boji proti globálnímu terorismu. USA a Rusko by se v průběhu řešení Syrského problému nemusely rozejít jako nepřátelé. Začnou-li spolu vážně jednat, nelze zcela vyloučit to, že mezi nimi v průběhu řešení Syrského problému vznikne přátelský partnerský vztah. K této dvojici by se potom mohly přidat další mocnosti, čímž by se vytvořily podmínky pro vznik globálního spojenectví. Globální centrální světovláda založená na demokratických principech by mohla nastolit trvalý mír na celém světě, a to prakticky stejným způsobem, kterým se podařilo nastolit trvalý mír v rámci všech států spojených v projektu EU. Jedna možná cesta vzniku spravedlivé celosvětové demokratické vlády je uvedená v článku: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/01/otevreny-dopis-vsem-lidem-na-planete.html Vznik spojeného světa má už v plánu i OSN, viz článek: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/10/cile-udrzitelneho-rozvoje-sdgs-fakta.html

Aksal
Návštěvník
Aksal

K Jimmy Carterovi. Ten patří ke globální elitě a jeho “čachry” s mapou jsou jasným vzkazem americké státní elitě od GP. Nevím, jestli to ti tupci pochopí… Pokud ne, můžeme očekávat nějaké smrtelné ” nehody”, nebo podobná skandální odhalení, jako u šéfa CIA…

rakosnicek
Návštěvník
rakosnicek

Video ruske televize z Dzobaru, predmesti hlavniho mesta Damasku. Zcela znicena ctvrt s polorozpadlymi budovami silne pripomina Stalingrad nejen svym vzhledem ale i technikou boje, bojuje se zde o kazdy zboreny dum o kazdy metr pudy. Na ulici se vyjit neda nebot vsude cihaji snajperi obou stran. K presunum se tak pouzivaji podzemni tunely, ktere se za 4 roky valky rozrostly v podzemni mestecko:
https://www.youtube.com/watch?v=UforuuY5B8w
Pohled na Dzobar z ruskeho dronu:
https://www.youtube.com/watch?v=1Q60yBQG8XI

Petr Zam
Návštěvník
Petr Zam

První banka zavádí negativní úrok pro drobné střadatele
http://www.zvedavec.org/vezkratce/11396/

bantustan
Návštěvník
bantustan
rakosnicek
Návštěvník
rakosnicek

Tu londynskou organizaci (SOHR), ktera vydala zpravu o 3 padlych Rusech, tvorí jeden clovek, ktery kdyz prave netelefonuje se Syrii, pomaha manzelce v butiku v prízemí. Je to syrsky sunnitsky muslim pouzivajici pseudonym Rami Abdulrahman, vlastnim jmenem Ossama Suleiman. Tvrdi, ze pouziva sit 200 lidi, kteri se pohybuji v Syrii. Prestoze byl nekokrat kritizovan za jednostranne a zaujate zpravy, pouzivaji ho jako vyhradni zdroj informaci hlavni zapadni media vcetne BBC, CNN, Reuters, Hlasu Ameriky ale i blizkovychodni al-Jazeera a al-Arabya. Zdroj financovani neni na jeho strankach uveden a nebylo mozne ho dohledat. Rami Abdulrahman zije v Coventry severozapadne od Londyna a Syrii navstivil naposledy v roce 2000.
Lze tedy konstatovat, ze cely zapadni medialni svet a potazmo pak mensi zeme ve zbytku sveta se spolehaji na informace od jednoho prodavace obleceni.

bantustan
Návštěvník
bantustan
rakosnicek
Návštěvník
rakosnicek
Alkid
Návštěvník
Alkid
4321
Návštěvník
4321

V Německu škatule typu Merkel již pomalu začínají sklízet, co zasely.
http://www.hlavnespravy.sk/po-kolinskom-atentate-na-primatorku-drsnejsie-tony/698464

JAREKzR
Návštěvník
JAREKzR

Vážená Pozorovatelko,

děkuji za Vaše články a postřehy v nich uvedené. Je vidět, že periferní vidění věcí Vám neschází.
I když to s článkem úplně přímo nesouvisí (byť “vše se vším souvisí”, jak říkával můj nejoblíbenější třídní učitel), rád bych tímto upozornil na zajímavou, leč v mediálním přítmí se nacházející osobnost, jíž je ideový tvůrce Evropské unie, rakouský hrabě a držitel československého pasu Richard Mikuláš Coudenhove-Kalergi (1894-1972), který hovořil již v roce 1923 o vzniku „míšenecké rasy budoucnosti“, aby mohly být evropské národy sjednoceny pod jedinou vládou.

Lépe než já Vám jej přiblíží článek na stránkách Vojtěcha Kodeta “O imigraci jinak”
http://www.vojtechkodet.cz/temata/cirkev-a-svet/o-imigraci-jinak.html
kde je také uveden odkaz na jeho dílo PRAKTISCHER IDEALISMUS
http://www.dailystormer.com/wp-content/uploads/2014/03/Coudenhove-kalergi-Richard-Praktischer-Idealismus-Adel-Technik-Pazifismus.pdf
v němž předpovídá odstranění národních kultur původních obyvatel Evropy a vznik nové „negroidní euroasijské rasy“, ovládané elitou, kterou nazývá německy führernation. Tyto a mnohé podobné výplody formuloval člověk, k jehož odkazu se Evropská unie hlásí a zřejmě se je pokouší uskutečňovat. Každé dva roky obdrží některý z čelných evropských politiků cenu nesoucí jméno Coudenhove-Kalergiho za přínos tzv. evropskému procesu integrace.

Posílal jsem už tento odkaz do redakce AE News, ale zřejmě někde zapadl, tak jsem využil této příležitosti “číhání” na Váš nový článek :0) doufajíc, že nebude přehlédnut.

Čtenářka
Návštěvník
Čtenářka

Tady píší, že p. veterinární lékař Bělobrádek doporučuje českým ženám v rámci zvýšení populace uvolit se ke styku s imigranty. Kdyby radši pánbíčkáři udělali něco pro podporu našich rodin s dětmi a aby lidi měli z čeho žít i na venkově! http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Nela-Liskova-Psychopati-z-nasi-vlady-nam-chteji-odebirat-nase-deti-399504