Rusko se bez evropských potravin obejde

Rusko se bez evropských potravin obejde

Rusko se bez evropských potravin obejde

Egypt, Turecko, Írán, Izrael, Maroko, Argentina, Ekvádor, Peru, Brazílie. To jsou země, se kterými Rusko v těchto dnech intenzivně a úspěšně jedná.

Významnou roli hraje Egypt – největší světový dovozce a kupec pšenice z Ruska. Káhira v ročním období zatím koupila 3,6 milionu tun ruské pšenice a za celý rok bude objem dodávky činit pět až 5,5 milionu tun pšenice. Egypt své  zemědělské dodávky na ruský trh, které dosud činí 30%, zvýší o dalších 30%. Půjde především o dodávky brambor, cibule, česneku, pomerančů a dalších produktů z Egypta, které nahradí ztráty vzniklé ruským zákazem až z poloviny.

To vše vyplynulo ze včerejšího jednání Putina s egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem al-Sisím (na fotografii), kterého Putin přijal v Moskvě. Byl domluven i vznik zóny volného obchodu mezi Egyptem a celní unií, tvořenou Ruskem, Kazachstánem a Běloruskem.  Hovořili dále o možném vzniku egyptského logistického uzlu pro nákladní přepravu na ruském pobřeží Černého moře a o vytvoření ruského průmyslového uzlu v rámci egyptského projektu na rozvoj Suezského průplavu.

Ministr zemědělství Nikolaj Fjodorov dále uvedl, že Rusko vede jednání o zvýšení dodávek zemědělských produktů pocházejících z Turecka, Íránu, Izraele, Maroka, Argentiny, Ekvádoru, Peru a Brazílie. Od zavedení zákazu dovozu zemědělských produktů z ruské strany se akreditovalo více než 100 brazilských podniků, a to především s produkcí masa. Podle Fjodorova jsou schůzky a kontakty na úrovni státních a obchodních zástupců prováděny denně.

Pokud jde o dovoz z Číny, Fjodorov uvedl, že se na tom pracuje, ale že je problém se schválením dovozu čínských výrobků v Rusku. “V Číně máme zájem o strategická partnerství, ale musíme zcela uspokojit spotřebitele garantem kvality výrobků. Seznam certifikovaných společností se rychle rozšiřuje, ale uspokojit potřebu vyžaduje další potvrzování důvěry v tyto trhy, na čemž intenzivně pracujeme” – řekl Fjodorov. Dosavadní čínská zóna “Baozhun”, logistické centrum na Dálném východě pro přímý dovoz ovoce a zeleniny do Ruska, je jen centrem shromažďování a distribuce zboží. Je to velkoobchodní část trhu o skladové ploše 30.000 metrů čtverečních, tvořená chladírenskými sklady a jinými strukturami, celní odbavenost v místě je však snížena tím, že eliminuje možnost znovu zkontrolovat náklad v dozorčím skladu (tak ono si Rusko ještě dovolí vybírat, co na svůj trh pustí).

Abdel Fattah al-Sisi

Sankce jsou k smíchu – Evropa dováží z jižní Ameriky a jižních zemí, proč by odsud nedováželo i Rusko? Vítězem je dnes ten, kdo má trhy! Technologie Rusku dodá Čína, Korea a neopomeňme Izrael, potraviny Asie, Afrika a jižní Amerika. Evropa se z trhů vymanévrovala, země BRICS za to poděkují. Evropa nad ztrátou trhů zapláče, země BRICS se budou smát.

Pro úplnost:  V dnešním jednání mezi Putinem a al-Sisím přišla řeč i na ruské zbraně a spolupráce v této oblasti je na dobré cestě. Egypt má zájem především o dodání ruských systémů protivzdušné obrany, protože USA vojenskou pomoc Egyptu pozastavily. Stalo se tak proto, že – a nyní cituji českou tv: ” USA po loňském sesazení demokraticky zvoleného egyptského islamistického prezidenta Muhammada Mursího vojenskou pomoc Egyptu částečně pozastavily”. Tuto část nechávám bez komentáře.

-Pozorovatelka-

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Drak
Návštěvník
Drak

Včera prezident Ruska Vladimir Putin uskutečnil veřejnou poradu s členy vlády. Taková setkání za přítomnosti televizních kamer za účasti novinářů se dělají nikoli za účelem projednání nějakých otázek, ale pro veřejné oznámení důležitých rozhodnutí. Tentokrát bylo ohlášeno faktické ultimátum pro vlády Ukrajiny a Evropské unie. Mnohá fakta a čísla, zveřejněná ve čtvrtek 10.4.2014 na veřejné poradě jsou všem dávno již známa. Ale tentokrát byla zopakována se zcela určitým cílem a jako potvrzení požadavků vznesených Ruskem.

CO ŘEKL PUTIN:

1. Evropě

Smlouva o přidružení Ukrajiny k EU vytvořila hrozby nejen pro ekonomiku Ukrajiny, ale též pro ekonomiku Ruska. Po podpisu dokumentu by nutně započalo nekontrolovatelné zahlcení ruského trhu bezcelními výrobky z Evropy a dalších zemí, což by bolestivě dopadlo na ruské výrobce. Navíc by Ukrajina byla nucena zpřetrhat s Ruskem desítky a stovky smluv, které by byly v rozporu s podmínkami asociační dohody s EU. V důsledku toho předkládaná varianta asociační dohody představuje hrozbu pro Rusko – v podstatě by zničila dvoustranné vzájemně výhodné tržně-průmyslové svazky Ruska a Ukrajiny a vedl a by k vytlačení výrobků ruského původu výrobky z jiných zemí. Chtěli jsme tyto otázky řešit po dobrém, lidsky. Pokoušeli jsme se dohodnout. Ale všechny kompromisy, které jsme předkládali, a naše konstruktivní návrhy byly Evropskou unií odmítnuty. Bohužel. Nyní to tedy bude po zlém.

2. Ukrajině

Nehledě na všechny problémy ve vzájemných vztazích, nehledě na protiruskou a otevřeně fašistickou rétoriku nových kyjevských mocných, jsme plnili všechny závazky a udržovali všechny svazky, čímž jsme živými penězi zajišťovali pro průmysl Ukrajiny zakázky za 15 miliard dolarů. Všechny pohledávky byly placeny včas a v plném objemu.

Nechcete-li po dobrém, nedostanete nic. Rusko je připraveno se zcela vzdát ukrajinského zboží a ukrajinské výroby.

3. Evropě a trochu i Ukrajině

Plyn Ukrajina nemá a už mít nebude. Od této chvíle budeme pouštět přesně tolik plynu, kolik ho Kyjev zaplatí měsíc dopředu. Pro zajištění tranzitu do Evropy na sezónu podzim – zima 2014-2015 do podzemních nádrží plynu Ukrajiny je nutno načerpat plyn za 4 až 5 miliard dolarů. Jestliže Ukrajina nenajde tyto miliardy, bude na podzim Evropa bez plynu.

4. Ukrajině a trochu i Evropě

Celková suma ukrajinských dluhů, jejichž navrácení může Rusko požadovat okamžitě, činí 16,6 miliard dolarů. A my je požadovat budeme.

Shrnuto:

Prezident Ruska připomněl: „Ekonomika Ukrajiny prudce klesá. Prohlubuje se propad průmyslu i stavebnictví. Vzrůstá rozpočtový deficit. Prudce se zhoršuje stav valutové oblasti, k zápornému obchodnímu saldu přibyl útěk kapitálu ze země. Ukrajina se blíží k bankrotu, k zastavení výroby a k explozi nezaměstnanosti.

„Dočasní představitelé různých úrovní“, jak zdvořile Putin nazval kyjevské mocné, dovedli zemi na hranici, za kterou už nebude možná náprava.

Putin varuje:

Buďto:
EU, USA a Ukrajina okamžitě přijme podmínky artikulované ministerstvem zahraničí a neprodleně je začne uplatňovat v praxi…

nebo:
Rusko zruší veškeré průmyslové zakázky na Ukrajině. Nevratné ztráty Ukrajiny budou každoročně činit 15 miliard dolarů.

Rusko zavírá své hranice pro ukrajinské zboží a zboží přicházející tranzitem přes Ukrajinu.
Rusko zavírá Ukrajině plynový kohout.

Rusko uplatní vůči Ukrajině pohledávky na pokrytí dluhů v částce 16,6 miliard dolarů.
Rusko nebude Evropě garantovat dodávky plynu na nadcházející podzim a zimu, jestliže Ukrajina neodkoupí a nenačerpá do podzemních nádrží objemy paliva nutné k zajištění těchto dodávek v částce 5 miliard dolarů.

Jestliže Evropa začne mrznout, nechť veškeré výhrady směruje na své přátele v Kyjevě.
V podstatě se jedná o ultimátum, byť je Vladimir Putin formuloval v korektní podobě: “Doufám, že iniciativy ruského Ministerstva zahraničních věcí ohledně uklidnění a zlepšení situace budou mít nějaký efekt a výsledek bude kladný“.

abaxas
Návštěvník
abaxas

Egypt své zemědělské dodávky na ruský trh, které dosud činí 30%, zvýší o dalších 30%
otázka zní, jak? Jak skokem zvýšíte dodávky o 30 procent?
Ministr zemědělství Nikolaj Fjodorov dále uvedl, že Rusko vede jednání o zvýšení dodávek zemědělských produktů pocházejících z Turecka, Íránu, Izraele, Maroka, Argentiny, Ekvádoru, Peru a Brazílie.
Kde tyto země dané potraviny vezmou?
Sankce jsou k smíchu – Evropa dováží z jižní Ameriky a jižních zemí, proč by odsud nedováželo i Rusko? Vítězem je dnes ten, kdo má trhy! Technologie Rusku dodá Čína, Korea a neopomeňme Izrael, potraviny Asie, Afrika a jižní Amerika. Evropa se z trhů vymanévrovala, země BRICS za to poděkují. Evropa nad ztrátou trhů zapláče, země BRICS se budou smát.
Otázka zní, jak jsou postaveny smlouvy o dodávkách potravin, do toho my tady nevidíme, takže bez komentáře, ovšem uvědomte si, že Rusko má 142.milionů obyvatel a těm asi nebude stačit 10 tun jablek ročně, budou to obrovské kapacity na pěstování, celé nové velkochovy. I když kdo ví, třeba stačí mávnout kouzelným proutkem…..

Pozorovatelka
Návštěvník
Pozorovatelka

Vaše připomínka je k zamyšlení, o uvedených zemích jsem ve zkratce dohledala toto:
Brazílie je zemědělskou velmocí, patří ji první příčka ve vývozu cukru, kávy, pomerančové šťávy, tabáku, etanolu, kuřecího a hovězího masa; je druhým největším vývozcem sóji a kukuřice. V Argentině je chov dobytka a produkce masa základem hospodářství. Spolu s rybolovem činí zemědělství 60 % exportu, zemědělství zabírá přes 70 % území. V Ekvádoru k nejvýznamnějším zemědělským produktům patří banány, cukrová třtina, rýže, palmový olej, kukuřice, brambory, pomeranče, sója, juka a mango. Extenzivnější charakter má produkce hovězího a vepřového masa i mléka. K tahounům exportu patří banány, kakao, káva a krevety. Egypt – první místo na světě zaujímá v produkci datlí, z ovoce se pěstují především pomeranče, zemědělské produkty ale musí dovážet.
Myslím, že půjde především o skladbu dovážených potravin, ve které si Rusko nebude moci příliš vybírat. A protože uvedené země tak či tak zemědělské produkty vyvážejí, stačí jim jen nabídnout lepší exportní podmínky, aby se přeorientovaly jinam. Selským rozumem – pokud budete mít chléb a brambory, kus masa a k tomu nějaký ten vitamínový pomeranč, tak o hladu nemůže být řeč. A zapomíná se tady ještě na jednu důležitou věc, že totiž Rus nemá problém přijmout omezení a že pro nějaký jogurt od Danone či hamburger od MacDonalda nebude hrbit záda. Něco jako vlastenectví a národní hrdost v ruské duši pořád existují.
A kdyby import zemědělských produktů z uvedených zemí byl jen ruským výkřikem do tmy, nevznikl by tento nátlak EU:
http://www.freepub.cz/2014/eu-odrazuje-latinskoamericke-zeme-dovozu-ruska/

Stevo
Návštěvník
Stevo

Len každému unika podstata, prečo vlastne trestaju Rusko sankciami ked vlastne nič neurobilo. Ale na idoitov ktorý terorizuju Ukrajinu a robia tam bordel, vrazdia, nemaju ziadne sankcie???

abaxas
Návštěvník
abaxas

Ok stále se nechápeme, jde o to, že to zboží mělo někam jít a nepůjde, tak ho tam dodá EU a bude zase ,,dobře”! Jinak sám ty sankce taky nechápu, neviděl jsem žádné důkazy, které by dokazovali zapojení RF v konfliktu na Ukrajině…!

Portik
Návštěvník

Zabudate na polnohospodarske prebytky, tieto krajiny mozu mat k dispozicii potraviny, ktore by inak vobec nepredali, ked sa pozriete na pocetnost ruskeho obyvatelstva a porovnate so 7 mld. Obyvatelov Zeme, aky velky problem je presmerovat prebytky polnohospodarstva pre Rusko? A ono potrebuje nahradit iba vypadok z Europy, nie pokryt svoje potreby kompletne. No a nakoniec, pre Europu nemusi byt jednoduche vyviezt potraviny inam, lebo nemusi vediet dat dostatocne nizke ceny.

TSq
Návštěvník

Jak zvýšíme dodávky ? Jednoduše, přehodíme veksle, všechno je politické rozhodnutí a prachy jsou jenom prachy nota bene krytý zlatem jsou důvod 😉
No a když je jasný, že kšeft je výhodnější, tak se zvýší výrobní kapacity.

Každá smlouva se dá vypovědět a dost rychle, důvod se vždycky najde, vždycky pro porušení podmínek, ostatně jak se dneska účelově v Česku vyhazuje z práce, porušení povinností obzvláště hrubým způsobem, bez vysvětlení máte padáka.