Ruské řetězce dál zásobují obchody evropským zbožím, přes noc změnily dodavatele, Turecko...

Ruské řetězce dál zásobují obchody evropským zbožím, přes noc změnily dodavatele, Turecko a Švýcarsko fungují jako prostředníci dodávek. Rusové přesto začínají toto zboží ignorovat. Moskva chystá další sankce!

Ruské řetězce dál zásobují obchody evropským zbožím, přes noc změnily dodavatele. Turecko a Švýcarsko fungují jako prostředníci dodávek. Rusové přesto začínají toto zboží ignorovat. Moskva chystá další sankce!

Doslova v nepovedenou komedii se začínají měnit evropské sankce vůči Rusku. Kdo jimi trpí nejvíce, jsou paradoxně teď Evropané. A Putin se jenom usmívá, protože věděl, co bude následovat. Poté, co Moskva vyhlásila embargo na dovoz potravin z EU a několika dalších zemí, které se připojily k sankcím proti Rusku, se teď začíná ukazovat, že globalizovaný světový trh nelze nijak významně omezovat. Jak dnes uvedla Komsomolskaya Pravda, velké národní potravinové řetězce v Rusku s tímto krokem počítaly, podle určitých zpráv měly avízo o proti-sankcích z Kremlu už minimálně několik týdnů dopředu. V tichosti totiž dojednaly nové kontrakty na dodavatele zboží z EU, skrze prostředníky. Novými dodavateli zboží z EU jsou tak nyní Turecko a Švýcarsko.

[POSTER] Obamovy sankce na hlavu ruského medvěda, efekt: 5, efektivita: 0, směšnost: 9

Celý vtip spočívá v tom, že sotva byly kamióny dodavatelů z EU vráceny z ruských hranic, tak v té chvíli již začali dodavatelé z Turecka a Švýcarska plnit ruské obchody a sklady evropským zbožím ze zemí původu v Turecku a ve Švýcarsku. Ruské sankce se totiž velmi chytře netýkají zboží jako takového, ale země původu dodávky. Putin tak zabil jednou ranou dvě mouchy. Potrestal EU za její sankce proti Rusku, ale zároveň ponechal otevřená dvířka pro dovoz evropského zboží přes prostředníky.

I když je prostředník a prostředník. Podle všeho to vypadá, že ruští obchodníci založili v těchto zemích obchodní společnosti a nakupují zboží z Evropy za stejné původní ceny od výrobců. Zboží však nejprve jde do Turecka a Švýcarska a odtamtud teprve do Ruska. Zde je třeba si všimnout tichého spiklenectví a kamaráčoftu mezi Moskvou, Ankarou a Bernem. Co mají tyto země společného? Nepřítele. Švýcarsko nemůže USA přijít ani na jméno, neboť peklo, které administrativa Baracka Husseina rozpoutala okolo švýcarských bank a jejich dolarových transakcí a nutnosti odhalovat a hlásit americké vladě všechny USD operace, zapříčinilo odliv střadatelů a vkladatelů do jiných bankovních zemí a k Rusku se staví země neutrálně [1]. Turecko je pro změnu na ostří nožů s Izraelem a v poslední době především s Bruselem, který vystavil stopku zemi v přístupových rozhovorech o EU, které uvízly na mrtvém bodě a Ankara ví, že je to kvůli Berlínu, který nepokrytě říká, že Turků má Evropa (rozuměj Německo) už nad hlavu. Turecko se navíc rozhádalo s Bílým domem poté, co se odmítlo před 2 lety připojit k sankcím proti Íránu [2].

Pokud se podíváme do ruských obchodů, začalo docházet k nevídanému jevu, k bojkotu evropských potravin z EU. Jak včera uvedla Rossija 1, některé moskevské řetězce začaly vyhazovat do kontejnerů evropské zboží, a to ne kvůli prošlé lhůtě. Jedná se o rozhodnutí manažerů jednotlivých obchodů, kteří chtějí dát prostor domácím producentům. V kontejnerech tak skončily např. sýry Leerdammer nebo jogurty Yoplait. Ruské embargo se nevztahuje na dovoz alkoholu, takže např. česká a velmi oblíbená piva jsou stále v regálech, ovšem tady je nutno dodat, že mnohé české pivní značky už se vyrábějí přímo v Rusku v licenci, takže nejde o dovoz. To platí i o nové fabrice Škoda Auto v Nižnym Novgorodu [3].

[FOTO] Kontrolní linka v továrně Škoda Auto v Nižnym Novgorodu

Moskva má ale ruku na spínači dalšího embarga, tentokrát na dovozu průmyslových výrobků, aut, strojů, nákladních vozů, lokomotiv, tramvají a především stavebních strojů a stavebního materiálu. Pokud by došlo na takové embargo, znamenalo by to katastrofu především pro německý a v návaznosti na něj i český strojírenský průmysl, od Škoda Auto, přes Škodu Plzeň až po české výrobce oken, radiátorů a stavebních materiálu a stavebních prvků.

Opět je zde třeba dodat a upozornit, že nic z tohoto by v Rusku nakonec nemuselo chybět, díky tranzitu zboží přes Turecko a Švýcarsko, ovšem faktická skutečnost by byla jiná, uvolněná místa na ruském trhu by obsadily firmy z Asie. Ať už by šlo o Hyundai anebo KIA, které jsou velmi agresivní, jak rozsahem své nabídky, tak především cenou. Oficiální návrat na ruský trh by po čase mohl být pro české firmy hodně komplikovaný, mnohdy i nemožný.

Čeští výrobci potravin se už před několika dny ozvali [4][5], že budou chtít kompenzace za zboží, které se muselo vrátit z ruských hranic. Firmy totiž budou muset vrátit peníze, které odběratelé v Rusku zaplatili. Tady se často zmiňuje dost naivní argument na sluníčkových serverech, že dodavatelé nic vracet Rusům nemusí. To není pravda. Ruští odběratelé nejsou státní firmy. Nemohly ovlivnit sankce vyhlášené Kremlem, ani předchozí sankce z Bruselu, na které ty kremelské sankce byly odpovědí. Kvůli sankcím z Bruselu a následně protisankcím z Kremlu nedostali odběratelé zboží, které předem zaplatili, a dodavatelé tak musí peníze vrátit. Když to neudělají, tak až embargo skončí, nikdo s nimi v Rusku už potom obchodovat nebude. A tohoto jsou si výrobci v ČR moc dobře vědomi.

Ve Strakově akademii před několika dny došlo k veselé příhodě. Pan Dientsbier na tiskovce odmlouval a odsekával panu premiérovi Sobotkovi kvůli vyjednávání o Služebním zákonu. Tento obrázek s pobavením sledovali i v Kremlu, ruská televize zařadila epizodu z Prahy do svého nočního vysílání pro pobavení, jako důkaz toho, jak je česká vláda rozhádaná a nejednotná i v otázkách domácí politiky, natož té zahraniční. Tito pánové, které ti odvážnější z nás nazývají “reprezentací Česke Republiky”, nejsou schopni řídit naší zemi, minimálně ne k tomu, aby směřovala k ekonomické prosperitě a nikoliv k politickému područenství Bruselu a bezpečnostnímu vazalství k USA.

[FOTO] Skvělý stroj na letecké přehlídky, s českými výsostnými znaky a tygrem na ocase, ale v případě války musí stroj do hangáru, abychom ho Švédům v boji nepoškodili…

Před týdnem probíhala v ruských médiích debata o tom, jak jsou na tom členské země NATO vojensky. Zazněla tam i dost šokující zmínka o letectvu České Republiky. To, podle informací tajné služby FSB, nemá prý ve skutečnosti oprávnění od švédské strany (Česko má totiž od Švédů stíhačky Gripen v pronájmu) k nasazení těchto leasingových stíhaček v otevřeném boji a na územích s válečným stavem. Jak poznamenal komentátor ruské televize, a teď budu citovat: “I když Švédové dovolí Praze použít zapůjčené stíhačky k obraně Česka ve válečném konfliktu, nebudou představovat pro naše letectvo ohrožení, protože nemají peníze na více než 2 bojové vzlety týdně, Česko je totiž kvůli zkorumpovaným vládám v dluhové pasti a pokud by vypukla válka, bez obrovské půjčky od IMF se země neobejde… ale Češi nejsou naši nepřátelé, jsou to Slované. Česko nemá důvod bojovat proti Rusku, nakonec by zvítězil rozum…“, tak to prostě vypadá, že kdyby vypukla válka, tak kromě naší nefunkční, vypuštěné a rozpuštěné armády, bychom nemohli ani vzlétnout k obraně země, buďto by nebyl kerosin do letadel, anebo by nám to Švédové zatrhli ze strachu o zničení jejich leasingových “assetů”, jak to mají finanční mazlíčci rádi takto nazývané. Pěkně naší zemi političtí pacholci zmrzačili a rozkradli po roce 1989, jen co je pravda…

Tento postřeh ruské televize je myslím klíčový. Až na tu poslední větu o vítězství rozumu. Zde se obávám, že česká vláda je v natolik silném vleku cizích mocností, že nějaká rozumová rovina vedení české politiky je pouze iluzorní představou. Můj kolega říká: “Ta banda deprivantů v české vládě představuje bezpečnostní riziko pro naší vlast. Znásilnili princip demokracie v počátku 90. let tak, že z demokracie udělali de facto nájemnou děvku, kterou znásilňují, podle chuti a libosti dosud, jak je zrovna napadne. Říkají tomu demokratický proces a nestydí se nahlas mlaskat a chrochtat, protože jim nic nehrozí. Armáda tupých voličů jim to tam příště znovu hodí, stačí změnit název partaje a do čela dosadit nějakého neškodného a zábavného šaška s čírem na hlavě a špatnou českou výslovností…”.

Ale vraťme se zpět k ruskému embargu. O tom, jak naivně a neekonomicky uvažují česká média, to ukazují některé názory politických a ekonomických komentátorů v českých médiích, kteří tvrdí, že ruské embargo dočasně sníží ceny potravin v ČR. Nic není vzdálenějšího pravdě, protože tihle komentátoři od psacího stolu netuší, jak funguje retail business. Naivkové si myslí, že když někde se objeví milión přesnídávek, jogurtů nebo sýrů, že to výrobce přiveze do českých supermarketů a ty to vezmou a prodají v monstr slevové akci. Panebože, tak to vůbec nefunguje! Chápou tihle experti, co je to booking? Prodejní plán? Plán obratu? Každý, kdo dělal retail pro řetězce ví, co je to “odběrový závazek”. Supermarket má rámcové smlouvy na sjednaném zboží, kterého musí nakoupit a odebrat stanovené množství. Pokud by supermarket nakoupil v obrovském množství jogurty původem pro Rusko mimo booking a mimo plán, logicky nastane “kompenzační efekt”, to znamená, že zákazníci vykoupí tyto jogurty na akci původem pro Rusy, ale nekoupí ani kelímek od nasmlouvaných výrobců za plné ceny, jejichž produkty jsou v regálech už delší dobu. Supermarket tak přijetím dodávky levných jogurtů parazituje na svém vlastním businessu a prodejním plánu, protože prodá jogurty za menší cenu a navíc vyčíslí ztrátu za neprodané a zkažené ostatní jogurty za plnou cenu.

[FOTO] Nejvíce zatím ruské embargo zasáhlo polské producenty ovoce. Ruský supermarket preferuje domácí produkci.

V praxi tak dochází k tomu, že velkou zásobu zboží na slevě od vás řetězec nikdy nevezme nad plán, protože by parazitoval na svém nabídkovém sortimentu od svých nasmlouvaných dodavatelů, za což by řetězec musel platit dodavatelům i pokuty, protože výrobci platí reklamy v televizi, na letácích, v časopisech a potřebují zboží prodat teď v rámci plánu, nemůžou si dovolit, aby na nich parazitovala dodávka jogurtů původem pro ruský trh. Navíc, ceny za ruské jogurty jsou už natolik sešroubované dolů při dodání do Ruska, že jejich návrat v kamionech zpět a přebalení z ruských obalů do českých vyjde finančně natolik draho, že se nevyplatí zboží uvádět do oběhu a raději se zlikviduje. To je realita!

To však nebrání médiím v Česku, aby nezačaly šířit dezinformace o slevách a masivních akcích na lacinné potraviny původem pro ruský trh. Žádný řetězec nebude parazitovat na vlastní cenotvorbě a nebude riskovat masivní pokuty za porušení odběrových závazků s dodavateli potravin pro český trh. To je také realita. Podívejte se na Polsko. To nedokáže prodat svá jablka na domácím ani evropském trhu a chce je začít vyvážet v zoufalství do USA [6], kde Poláci nemají šanci nákladově konkurovat domácím a především mexickým producentům, kteří v rámci volného trhu NAFTA zaplavují ovocem obchody v amerických řetězcích. Dovoz kazivých jablek z EU, v kontejnerech přes moře, nebo v chladících boexech, to vyjde sakra draho.

Ekonomická politika je jediným řešením současné obchodní války mezi Ruskem a EU. Sednout za stůl, pojmenovat viníky současné krize (povstalce na Majdanu, kteří svrhli demokratický zvoleného Janukovyče) a najít cestu k normalizaci vztahů a obchodu. To je jediná cesta. Jinak nás čeká v Evropě krize, obrovský nárůst nezaměstnanosti, zavírání podniků, propouštění z fabrik a v poslední řadě válka na evropském kontinentu. Ještě je čas šlápnout na brzdu, milí čtenáři. Ještě je čas toto šílenství zastavit. Ale času už mnoho nezbývá, zákopy se začaly hloubit na obou stranách fronty. Až se začne střílet, odneseme to my, Evropané.

-VK-

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
cyberdazdrastvujetvelikaj
Návštěvník
cyberdazdrastvujetvelikaj

Obě strany dělají nejspíš propagandu. Ale jak to znám já, tak tomu u prostých (tím nemyslím blbých) lidí věřím. Ruská hrdost mne vždycky udiví a přeju si abychom byli takoví patrioti i my. . Myslím v takovém měřítku. Nedovedu to dobře vysvětlit, ale jejich patriotismus je mi prostě sympatičtější než ten třeba v USA. Ostatně já taky kupuju pokud jen trochu můžu to co je aspoň vyrobeno u nás, když už ne celé naše. To kdyby dělalo více než padesát procent lidí, tak se zahraniční mnohé šunty prodávané u nich i u nás pod stejnou značkou, ale v jiné kvalitě, mohly také rovnou vyhodit. Za to, že třeba spol. Kaufland vydělá na obchodě stejné velikosti u nich a u nás v našem prostředí více, by měli dodávat alespoň stejně kvalitní zboží jako v Německu.

Astaroth
Návštěvník
Astaroth

Ja bych rekl, ze Turecko a Svycarsko se te role prekupniku zhostily ne z nejake ideove zasti vuci EU a USA, ale jednoduse proto, ze tato cinnost preteka penezi, ktere jak znamo nesmrdi.

Leos
Návštěvník
Leos

Je potreba se na EU vysrat a konecne vyhazet uúlacene darmozrouty v nasi vlade, je do nebe volajici co si ti zmetci dovolujou o nas bez nas !!!!!!!!!!!! 👿

Josef Bukáček
Návštěvník
Josef Bukáček

Jak se bude dále věc vyvíjet,odpoví mě nějaký prognostik?Jak to bude,když Čína skoupila americké státní dluhopisy v hodnotě desítek miliard dolarů a bude chtít tyto dluhopisy splatit????Jak to bude,pokud dolar-bankocetle,kterou si mohou vytisknout vietnamci na kopírce v kočárkárně,nebude dál uznáván jako celosvětové oběživo?A platby se budou realizovat třeba zlatým rublem?Měl bych dále více otázek,ale obávám se,že by byl někým posouzen jako ofenzivní a nebyl zveřejněn…No jo,to je ta demokratůra…

Jakub Myslimhlavou
Návštěvník
Jakub Myslimhlavou

Skoda ze tady nemate zvravejiciho smajlika 🙁

František Novák
Návštěvník
František Novák

😛 😛 😛

xxx
Návštěvník
xxx

Ano to EU a spol podcenuje, ze si mysli, ze sankce proti Rusku jejich obcany popudi proti Putinovi. To je hodne naivni. Ze sveho pohledu premyslim jako rusky obcan. Bral bych to osobne a fandil tomu, kdo se temto atakum stavi na odpor. A to i na odpor za hodne vysokou cenu. Nakonec zatim se vsichni mame nadstandartne dobre. Kdo ma hlad, je plno jidla v popelnici. Az v odpadcich jidlo nebude, tak teprve tehdy se da hovorit o nejake krizi- protoze to uz by umirali lide. A tam to Putin nikdy dojit nenecha. Ma taky obrovsky prostor proto, aby si poradili samy. Ne tak uz EU.
Zacinam se stydet, ze jsem Cech. Na zapade, nas maji za ukrajince a divaji se na nas skrz prsty a to i takova pakaz jako Italie, ktera nema byt moc na co hrda a k vychodu se chovame jak posmevacek, kterej si dovoluje na silnejsiho, kdyz na nej ten nedosahne.

Pozorovatelka
Autor

Čtyři restaurace McDonald’s v Moskvě skončily. Proč?
Ruský úřad na ochranu spotřebitelů Rospotrebnadzor nařídil zastavení provozu ve čtyřech moskevských restauracích amerického řetězce s rychlým občerstvením McDonald’s kvůli údajnému porušování hygienických předpisů. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
http://ekonomika.eurozpravy.cz/evropa/100481-ctyri-restaurace-mcdonald-s-v-moskve-skoncily-proc/
Rusko, jen tak dál 😉
Pokud Čechům, kteří si u McDonalda nadále lebedí, uniklo, tak ono i Čína už McDonalda po aféře se zkaženým masem nechce:
http://www.denik.cz/ekonomika/mcdonald-s-v-sanghaji-nabizi-kvuli-afere-se-starym-masem-jen-ryby-20140728.html
McDonald’s v Šanghaji nabízí kvůli aféře se starým masem jen ryby

jana
Návštěvník
jana

vsetci sa tu starame len o to, ako nas to zasiahne financne ci ekonomicky a to je smutne, v prvom rade by nas malo trapit, ze fašisti na ukrajine, ktorych uznava eu ktorej sme sucastou, vrazdia civilne obyvatelstvo. Kde velili rusi – v celom socialistickom bloku – narody zili v mieri a spolupraci – ako armeni, gruzinci, azerbajdžanci, ci v juhoslavii. po rozpade pri budovaní západnej démonkracie – pardon ,, demokracie,, susedne narody su podpichovane a rozostvavané do bratovrazedných vojen.

Pocestny
Návštěvník
Pocestny

Ano, svata pravda. Rusi naozaj nepotrebuju EU k nicomu. Mnoho “odbornikov” tara ze Rusi potrebuju zapadne technologie. To je bohapuste klamstvo len aby sa zapadna verejnost presvedcila o svojej nadradenosti nad Slovanmi. Mohol by som okamzite vymenovat odvetvia v ktorom Rusi davno predstihli Zapad co aj odbornici na Zapade uznavaju. Ale nema to zmysel. Cely zapadny sionistami ovladany svet si najskor musi rozbit drzku aby pochopil ako skarede sa dal oblbovat obrezanymi zlocincami. Bol som mnohokrat v Rusku (ani nahodou nie ako robotnik !) poznam spickove ruske podniky ale aj rusku mentalitu. Ta nasa (aby to nebolo zle chapane tak porovnam len slovensku) stoji za hovno. Je to mentalita otrokov kym aj ten “posledny opity” Rus je hrdy na svoj stat, narod a nezapreda ho ako Slovak.
Bol som tak isto aj na Ukrajine. Poznam dobre Kijev, na Chrescatiku bola vynikajuca predajna tolkych druhov chleba ze sa nam ani nesniva kolko sa ich da vymysliet – v tvarovej jednote automatickych vojenskych pekarni. Poznal som aj kolchoz v Lvove….
Preco toto spominam? Ukrajinci nie su narod, to ani nahodou. Je to povacsine banda lenivcov a bordelarov. Viete podla coho aj so zaviazanymi ocami poznate ze ste v ukrajinskych “potravinach”? podla charakteristickeho smradu plesnivej smotany ktorou bol hrniec z ktoreho ju capovali navecnost prilepeny o pult, lebo namalovana obluda bola leniva to utriet uz vtedy ked tam nastupila prva predavacka….
Aj v case ked ich Rusi komandovali boli rovnaki nie to este po “osamostatneni”. Ich prirodzena vlastnost je bojovat len aby nemuseli robit, bohvie kde k nej prisli, mozno preto ze UK bola odjakziva plna Chazarov a zbastadenych Poliakov. A aj je. Ani za bolsevika neboli schopni obrobit tu urodnu zem ale zato v lvove som videl v nejednej rodine fotografiu O.Banderu vystrihnutu z novin z obdobia kolaboracie “roduvernych” ukrajincov a insignie nacistov. Tak ako som videl v u “dederonov” (NDR pre mladsich) v bolsevickej rodine pekne nazehlenu ciernu uniformu SS aj nalestenymi cizmami.
Rusi sa vykaslu na zapadnu a strednu Ukrajinu. Zachrania z toho umeleho statu len to co je ruske – Novorosiju. Ten zbytok bude pre EU pohromou ale supy sa uz zlietaju a rozoberu si ten zbytok. Ziadnu “novu zaslubenu zem” sa zidovi Kolomojskemu nepodari vybudovat. Izrael zmizne z povrchu zeme s padom USA a bude novy “holokaust” aky svet este nazazil. Ten za popieranie ktoreho vlady zatvaraju bol proti tomu buducemu prechadzka “ruzovym sadom”. Ludstvu sa otvaraju oci…
Nerobim si iluzie, na to mam prilis vela rokov a cynizmu. Lenze nic netrva vecne a tento sionisticky marazmus uz znicil prilis mnoho ludskych hodnot.
Neobavam sa vojny, na to maju ti smradi dobry nos a vedia si spocitat sance. Ani usacky jastrabi nie su na hlavu spadnuti a vedia ze dnes sa vojna neda udrzat len na europskom kontinente. A naviac uz nemaju spojencov, proti nasratemu zbytku sveta nemaju najmensiu sancu. Lebo “rektoskopi” su im na prd, to spojenci nie su. A tak si len oddaluju nevyhnutny koniec. Spekulacie presstitutok o zachrane zapadnej “kultury” uvahami o vojne su len iluzie. Svet vidi v Rusku zachranu LUDSKYCH hodnot je zapadnych – chazarskych.
Bohuzial, vdaka nasim kolaboranskym vladam od 1989 – kedy sme stali na pokraji priepasti – sme urobili smely krok dopredu.

Josef Bukáček
Návštěvník
Josef Bukáček

Smekám,pane…..