Řecko v referendu kategoricky odmítlo plán EU na konsolidaci řeckého dluhu. Merkelová...

Řecko v referendu kategoricky odmítlo plán EU na konsolidaci řeckého dluhu. Merkelová bude svědkem pádu Eura nebo vlastní vlády? Investoři se zbavují evropských euro-dluhopisů, útěk k dolaru nabírá na obrátkách

Řecko v referendu kategoricky odmítlo plán EU na konsolidaci řeckého dluhu. Merkelová bude svědkem pádu Eura nebo vlastní vlády? Investoři se zbavují evropských euro-dluhopisů, útěk k dolaru nabírá na obrátkách

Dopadlo to tak, jak nikdo netušil. Hlasy ještě nejsou všechny spočítány, ale německá média už mají jasno. A nejen německá. Řekové v dnešním referendu kategoricky řekli NE plánu EU na restrukturalizaci řeckého dluhu a v Bundestagu spadly ze zdí obrazy. Taková to byla rána z Řecka, že před okamžikem otřásla celým Německem. Před chvílí uvedlo řecké ministerstvo vnitra, že podle předběžných výsledků řeklo v referendu NE více než 60% Řeků [1].

Je to absolutní výbuch Eurozóny, nakročení ke konci Eurozóny v současné podobě. Angela Merkelová podle německých médií teď stojí před zoufalou volbou. Buď bude tvrdě stát za německými pohledávkami, které Řecko nebude schopné a ani ochotné po referendu už splatit, a tím pádem odchod Řeků nastartuje rozpad Eurozóny, anebo v zájmu záchrany Eurozóny se dohodne s Aténami na novém programu, který nebude o ničem jiném, než o seškrtání řeckého dluhu o 50 až 85% a s odkladem splátek dluhu o 10 až 30 let. To ale bude znamenat konec vlády Merkelové, protože před německými voliči takový krok už neobhájí.

greece_solidarity_protest_at_british_museum.jpg
Řecko hlasovalo v referendu a řeklo jasné NE!

Řecké NE vytváří precedens i pro další země. Španělsko, které je v obrovských problémech, by se mohlo tímto modelem řeckého neplacení dluhů inspirovat. Situace začíná být nepřehledná i na bankovních trzích. Už v pátek bylo Euro značně volatilní a nálady investorů předpovídaly, že nedělní referendum v Řecku nemusí dopadnout pro Euro dobře. V pondělí, kdy se začne obchodovat, se očekávají výprodeje a další posilování dolaru. Řecké NE posílí i ruský rubl, který je spatřován jako exitová varianta Řecka pro případ, že by Angela Merkel se rozhodla potopit existenci Eurozóny.

Juncker: “Eurozóna a Schengen jsou spojité nádoby!”

Řecko navíc nehlasovalo pro NE ve smyslu návrhu na restrukturalizaci dluhu, ale němečtí novináři upozorňují, že v Řecku se NE vnímá jako NE celé Evropské Unii a Bruselu. Tento trend není náhodný a dnešní referendum může zadělat na obrovský problém v celé unii. Konec Eurozóny by mohl znamenat i obnovení úvah o ukončení projektu Schengenu, kdy jednotná měna a Schengen je systémově uzavřená struktura. Jean-Claude Juncker už dříve varoval, že Eurozóna a Schengen jsou dvě spojité nádoby a všechny země Schengenu budou používat Euro. Současné období, kdy některé země Schengenu ještě Eurem neplatí (např. Česko), je a vždy bylo pouze přechodné.

Odchod Řecka z Eurozóny by tak znamenal i odchod země ze Schengenu, což Řekové kategoricky odmítají, protože zamezení volnému pohybu osob v rámci EU by bylo posuzováno jako nátlak na Atény. A k tomu opravdu může dojít jako jeden z trestů ze strany Bruselu. Přechod Řecka zpátky k Drachmě by byl bolestivý, ale zároveň nevyhnutelný. Řecko by ale v takovém případě vyhlásilo bankrot a zřeklo by se veškerých dluhů. Země by tím pádem zřejmě musela začít čelit sankcím IMF a ECB za tento krok, což by otevřelo řeckou náruč Moskvě a Pekingu.

Greek-Referendum-Trafalga-009.jpg
Řecké NE je prvním hřebíkem do rakve Eura

Ze všech alternativ se zdá nejpravděpodobnější varianta, že Berlín nebude riskovat rozpad Eurozóny a útěk Řecka k Rusku a Číně a že Angela Merkel nabídne Aténám přijatelnější variantu. Je už teď jasné, že německé důchodové fondy, které utopily v řeckých dluhopisech přes 70 miliard EUR, budou muset být zachráněny z německého státního rozpočtu. Pokud by to Angela Merkel neudělala, riskovala by pád vlastní vlády.

Německo a Francie už nemusí Eurozónu udržet pohromadě

Ovšem tento plán můžou paradoxně zhatit další země EU, kterým už s Řeckem došla trpělivost. Řecko by mělo opustit Eurozónu, už včera bylo pozdě, zaznívá v Bruselu už od počátku tohoto roku. Jenže odchodem z Eurozóny bude nejvíce trpět Německo a Francie. Je tak logické, že v pondělí večer je nově naplánována schůzka v Paříži mezi Merkelovou a Hollandem, jednat se bude o osudu Eurozóny. Pokud Řecko odejde, může to nastartovat lavinu. Španělsko je druhé v řadě, Itálie čeká hned za ní.

Na současné situaci vydělá dolar, a to v každém případě. Nákupy a investice do amerických dluhopisů budou opět zajímavé pro velké banky a investory, zatímco investoři a držitelé eurobondů budou na vlně výprodejů utíkat z pasti, kterou uháčkoval Brusel už v roce 2009, když důvěru investorů měl posílit plán na zřízení tzv. Eurovalu. Ten se ukázal jako nefunkční a utopický. Pokud nějaká země potřebuje záchranu, tento zabezpečovací fond dokáže řešit jen symptomy krize, ale ne systémové problémy, ve kterých se Eurozóna potácí už od svého počátku.

Řecko předpokládá, že se s Německem dohodne pod vlivem výsledků referenda na lepších podmínkách reforem. Ale je možné, že s touto dohodou nebudou ostatní země Eurozóny už souhlasit, protože jejich trpělivost s Řeckem je u konce. Na konci tak může být nejen odchod Řecka z Eurozóny, ale i konec Eura a v  neposlední řadě předčasné volby v Německu.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Banan
Návštěvník
Banan

Recko sve dluhy nikndy nemuze splatit. To rikala uz Svihlikova. EU, MMF a jine podobne zlocinecke organizace to musi vedet.Vzdycky trnu nad tim kdyz ctu komentare na Novinkach.cz, kde vsichni apeluji na to jak se meli kluci v Recku dobre, vysoke duchody, platy apot. Vzdyt toto melo vliv za jejich pád na dno jen z 10, max 15 procent. Spis mne zaraz jina skutecnost. Nekdy v r 2004, kdyz jsem koncil medicinu bylo cele verejne mineni o tom -) pojdme do evropy. Derave ceske pravo ochrani to vyssi Evropske, budeme cerpat dotace. EU je o tom, aby nas ti bohatsi vytahli na svou uroven. A pokud by to bylo jak v r 2004 vsichni v cele s CT tvrdili, tak by Recko bylo jinde nez je dnes. Rekum jejich situaci nezavidim a jsem rad ze si umi vyjedlat podminky formou referenda. Avsak misto abychom na Reky poukazovali jaci to jsou dluznici a podobne. Meli bychom se zamyslet co nas ceka. Tam kde je Recko dnes Jiste budeme casem i my. Myslim, ze by neskodilo hodit na aeronet clanek, jak je nase republika zadluzena a jak jeji dluh neustale narusta. Zvykli jsme si prijimat rozpocty se schodky.
P.s. pred 4-5- dny vysel clanek na Novinkach, ze Ukrajina potrebuje sveho Putina. Napsal to nejaky Alex Švamberk. Pocitam ze je jiz asi bez prace nebo na ceste do nekterych z tech tajnych mistnustek plnych takovyh tech panu,kteri vypadaji jako podomni prodejci nebo mormoni (padnouci oblek, kosile a vazanka v americkem stylu)

Pozorovatelka
Autor

Jak to říká Klaus – EU je od začátku politický projekt. Kdyby šlo o ekonomiku, tak tam nebude Řecko a nebudou tam tahat dokonce Ukrajinu. A dluh je nejúčinnější způsob, jak si každou zemi zavázat tak, aby nemohla vystoupit. S dluhy se v každém rozpočtu počítá úplně automaticky a stejně tak se počítá, že nikdy nebudou splaceny. Jediný, kdo v EU prospívá, je Německo (pro vůdcovství v nové říši se hned sjednotilo), Británie je členem jen opticky a jen na čas (v Eurozóně nikdy neplánovala být). Řecko udělalo čáru přes rozpočet, ale ono se řešení najde a nedovolí se mu odejít. Řecko tuhle politiku přečetlo a má jí dost, navíc kvůli strategické poloze (Středozemní moře, plynovod) si je vědomo, jak na jeho členství záleží.

K té Ukrajině a Putinovi – nedávno byl docela šok v ukrajinské tv, když jeden z nejrusofóbnějších novinářů prohlásil, že Putin není vinen situací na Ukrajině, dokonce tam zaznívá i potlesk:
http://www.politonline.ru/media/22882367.html

JAREKzR
Návštěvník
JAREKzR

Jj, dluh je dnes hlavní prostředek k moci a ovládání druhých.

FED – Federální rezervní systém – centrální bankovní systém USA – jak vznikají peníze aneb proč a komu všichni dluží

https://www.youtube.com/watch?v=JbJi39OAipk

to podstatné od 4:30 (pro netrpělivé 6:45) do 25:00

TGM
Návštěvník
TGM

Může mi někdo vysvětlit, proč jsou mi zde neustále mazány příspěvky?

Montisan
Návštěvník
Montisan

To je tím nickem! To bys měl změnit. Po přečtení uvedené knihy tak bezpochyby učiníš – https://abbartos.files.wordpress.com/2012/10/masaryk_a_zide_final.pdf

sidaksom
Návštěvník
sidaksom

je tu ešte tretia možnosť …… riadený štátny prevrat (farebná revolúcia, majdan), alebo priamy zásah USA a NATO. a to je varianta najviac pravdepodobná.

Vabio
Návštěvník
Vabio

Pjakin z 29.6. říká, že referendum je oddechový čas … pokud to mnou bylo dobře pochopeno, tak předpokládaljiž tento výsledek … aby se mohlo na jeho základě dohodnout jiné řešení než dosud … takže to asi až tak velké překvápko není :o)

Napadá někoho důvod, proč by USA nevyhovoval rozpad EUROzóny, resp EU jako celku?

Administrator
Admin

USA potřebují obchodního partnera, vazala. Odbytiště pro své tisknuté dolary a také pro svoji politiku. Bankovní trhy USA a EU jsou provázány takovým způsobem, že pádem jedné měny (ať už USD nebo EURa) dojde následně ke kolapsu měny druhé. Swapové transakce, které za poslední dva roky proběhly mezi EU a USA, dosahují astronomických výšin. Když existuje EU, stačí se dohodnout s Evropskou komisí. Američanům to vyhovuje. Když se EU rozpadne, budou se muset Američané dohadovat s 28 vládami, s 28 prezidenty, s 28 centrálními bankami, s 28 parlamenty. V takové situaci nelze potom prosazovat americké zájmy v Evropě.

S rozpadem EU by padla dohoda TTIP/TAFTA. Na ní je životně závislé přežití amerického dolaru. Petrodolar končí a TTIP má za úkol nahradit funkci petrodolaru. Evropa bude muset akceptovat dolar, aby mohla vyvážet své zboží do USA. EU stagnuje a se ztrátou ruských trhů potřebuje EU nové investiční možnosti a nové odbytiště pro své zboží. TTIP a US trh má být tou novou příležitostí. A k realizaci TTIP je nutné zachování EURa.

Paradoxně tak nejvíce záleží Američanům na přežití eurozóny. Proto se tak MMF zasazuje o záchranu Řecka a tlačí na Berlín a Brusel, aby seškrtaly své pohledávky vůči Řecku. Nejde o nic jiného, než o záchranu Eura a tím pádem smlouvy TTIP.

Vabio
Návštěvník
Vabio

Toto všechno mi znělo logicky až do Pjakinova příspěvku a následného Řeckého referenda s výsledkem NE.

Pokud se Pjakin neplete a USA situaci v Řecku hrotí (proto se to vleče a v podstě neřeší), tak pokud není cílem pouhé zvyšování napětí (což klidně může být), tak pak už je tam pouze a jen rozbití EURa, coby konkurence. Ono cca 30 “nových” měn je oproti dolaru již dopředu v něvýhodě.

Takže ano, chápu, že chce EU, ale otázkou je, zda chce EURo. Je jasné, že chce evropský trh, ale otázkou je, zda chce “společný” trh, zda radši nechce cca 30 méně významých tržních partnerů, o kterých si může (viz. naše “vláda”) zatím celkem oprávněně myslet, že je má “lidsky či technicky” pořešené/zajištěné/pod kontrolou.

Chápu, že je jednodušší řešit cokoliv s volenou komisí (do jejichž skladby zcela jistě mohou kecat), ale ony ty vlády jsou na to v podstatě stejně, takže mít cca 30 menších partnerů, to je v podstatě obrazně situace jako v Jugoslávii.

Proto ten dotaz.

Pozorovatelka
Autor

Euro prudce oslabuje, dolaru to pomáhá
http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/svet/euro-v-reakci-na-recke-referendum-prudce-oslabuje_348283.html#.VZmmLfntmko
Podle mě to ale je jen krátkodobá záležitost a celkově pro Západ špatná zpráva – Euro bylo vytvořeno jako zástupná měna k dolaru. V eurech obchoduje ropu a plyn například i Írán a pokud se euro propadne, nebude to cesta k přechodu na jinou měnou? Tím mám na mysli samozřejmě juan, nikoliv dolar. A co členství Řecka v BRICS? http://ekonomika.eurozpravy.cz/evropa/125004-recko-clenem-rozvojove-banky-brics-rusko-dnes-nabidku-poprelo/

Administrator
Admin

Netrvalo to dlouho a Brusel zařazuje ve svých prohlášeních o Grexitu zpátečku. Tusk ujišťuje, že ani řecké NE nezavírá Aténám cestu k dohodě s věřiteli: http://www.novinky.cz/ekonomika/374186-tusk-ani-recke-ne-atenam-nezavre-cestu-k-vyjednavani.html