Řecko jako začátek krachu bankovního systému? Tajná analýza MMF už není tajná...

Řecko jako začátek krachu bankovního systému? Tajná analýza MMF už není tajná a Pandořina skříňka je otevřená

Řecko jako začátek krachu bankovního systému? Tajná analýza MMF už není tajná a Pandořina skříňka je otevřená

Od řeckého důrazného „NE“  Velká trojka, MMF, ECB a EK, jedná. Všem jde o udržení Řecka v Eurozóně, ale ne každý nabízí stejný postup, přičemž nejvíce je udržení nakloněn MMF – ten je veden udržením vlivu NATO v Řecku. Že Spojené státy jsou pro tento zájem ochotny učinit cokoliv stejně, jako Merkelová a lídři Evropy pro své zájmy, ukazuje odhalená tajná analýza MMF, resp. pozadí toho, jak se s ní nakládalo.

MMF  před časem vypracoval analýzu, ve které přiznává neúspěšnost všech záchranných balíčků pro Řecko a skutečnost, že Řecko nikdy nemůže své dluhy splatit. Uvádí v ní,  že jediný způsob jak Řecko v Eurozóně udržet, je část dluhů mu odpustit, protože dluh se vyšplhal na rekordní úroveň 160 % HDP ,přičemž  už hranici 110% považuje MMF za nesplatitelnou.  Analýza tvrdí, že Řecko proto splatí dluh jen za cenu  “významných ústupků”.   Tedy jen za cenu odpuštění nebo seškrtání části dluhu. Evropští lídři po celý čas vyvíjeli na MMF nátlak, aby analýzu držel v tajnosti – Řecko se nemělo dozvědět, že k záchraně nepotřebuje další drastické škrty, ale naopak výrazné odpuštění dluhů a odklad splátek zbývajících úvěrů o dvacet let. Studie měla být držena v tajnosti, aby se k Řecku nepřidaly další potenciálně zkrachovalé státy a aby Berlín a Brusel mohly dál trvat na drastické politice vůči Řecku (a riskovaly tím i Grexit).

Právě kvůli hrozbě Grexitu na zveřejnění analýzy  (a na ústupcích Řecku) trvaly Spojené státy, koncem června se k ní dostaly deníky britský  The Guardian a německý  Süddeutsche Zeitung. Podle MMF prý šlo o předběžnou analýzu, kterou vypracoval ještě před rozhodnutím premiéra Alexise Tsiprase  vyhlásit k přijetí podmínek věřitelů referendum.

Za pozornost stojí, že část analýzy se dostala i do Řecka (jak si všiml Bloomberg, s chybičkou v překladu, když bylo odstraněno jedno „ne“) a to je zřejmě důvod, proč Tsipras chvíli věřitelům ustupoval, chvíli naopak, pak vyhlásil referendum a v něm silně vyzýval k „NE“ – muselo mu být jasné, jak velký zájem o udržení Řecka (především o jeho udržení v NATO) je, když MMF připouští odpuštění části dluhů.

Řecko jako začátek krachu bankovního systému? Tajná analýza MMF už není tajná a Pandořina skříňka je otevřená

Christine Lagardeová a Angela Merkelová

Jednání Velké trojky ale ukazuje, jaká hra se s evropskými  zeměmi a národy hraje. Na jedné straně jsou zadlužovány bankami, oligarchy, koncerny a dalšími nenasytnými věřiteli. Na druhé straně jsou tlačeny do utahování opasků a šetření (jaký to paradox v systému, který celý stojí na dluzích a úrocích a jak dlouho už se např. Češi „prošetřují“ ke „skvělým zítřkům“  a ke stále větší chudobě). A když už není jak se zadlužovat ani jak šetřit, tak systém má řešení – půjčím ti, abys mi mohl vrátit. Geniální klec. A když se jeden rozhodne klec opustit, je tady další řešení – odpustím ti dluh, ale nikam nepůjdeš. Tak přesně v takové situaci je dnes Řecko, kterým se naplno odhaluje politika systému.

A současné jednání Velké trojky se nyní nese v tom duchu, že bez ohledu na Řecko jako takové, se v něm perou dva zájmy: evropský, který chce trvat na vrácení nemožného a udržet věřitele v iluzi, že jednou své peníze uvidí a docílit toho i za cenu odchodu Řecka, a americký, ve kterém je odchod Řecka nepřípustný a proto chce udržet ptáčka v kleci i za cenu finanční ztráty – obzvláště když ta nejen že nepůjde z jeho kapes, ale navíc na ní ještě vydělá.

Evropa teď má jen dvě možnosti: buď se poddá požadavkům Řecka (a MMF) anebo Řecko zkrachuje. Ani jedno ani druhé Evropě nic dobrého nevěstí a Merkelové není co závidět, ale kdo chce kam… Řecko na tom zdánlivě může jenom získat, ale je zde ještě alternativa, že totiž Merkelová nechá Řecko odejít. Pokud odejde jen z Eurozóny a zůstane v EU a v NATO a nespojí se s Ruskem, pak ho systém nechá být. Pokud by se ale rozhodlo NATO opustit (jak o tom Tsipras hovořil už v únoru), pak se obávám, že nebude-li ptáček v kleci udržen po dobrém, pak tak bude činěno po “dobrém” přes nějaké ty demonstrace…

V neposlední řadě mě napadá, jestli MMF pomalu nespouští krach celého bankovního systému, který v nějaké formě očekávám letos na podzim.

A v souhrnu souhlasím s Terezou Spencerovou , že Pandořina skříňka byla právě otevřena, jen bych k celému dění připomněla i politiku přistěhovalectví, kterou si, kromě projektu EU, Evropa pod sebou podřezává větev.

– Pozorovatelka –  7.7.2014

S použitím zdroje zde

 

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Kaja
Návštěvník
Kaja

Dobrý den, mám dotaz na Pozorovatelku, jestli vidí v současném odhalování planety Pluta nějaké vyšší souvislosti. Sonda New Horizons bude 14. července prolétat mezi plutem a chárónem a poprvé tak pro nás odhali “planetu” která se dlouho skrývala zraku veřejnosti. Sonda k ní letěla po dobu 9 let a myslím, že se jedná o dost zásadní a zlomový prvek nejen v oblasti astronomie, ale i astrologie, a vývoje lidstva jako celku. Protože Vaše články o astrologii jsou velmi zajímavé a skrývají hlubší poselstvi, možná by bylo dobré k tomuto tématu něco sepsat. Samozřejmě pokud vás něco napadá. Mějte se, Karel

marmaris
Návštěvník
marmaris

Nová česká nezávislá televize http://czechnewstv.cz/ http://novorossia.weebly.com/

jan
Návštěvník
jan

Paní Pozorovatelko,všichni tady píšou ,že mají rádi Vaše články i já je vyhledávám a taky na ně čekám,jsem důchodce s Pc to moc neumím ,dají se Vaše starší články vyhledat ?Třeba ten o středním východě s mapkou Kurdistánu?Zdravím všechny

AlenaUL
Návštěvník
AlenaUL

dobrý den, také jsem chtěla moc poděkovat paní Pozorovatelce za její články a úvahy. Ale díky patří i celé Vaší redakci, Vám všem. Je dobře, že Vás máme.

FruFru
Návštěvník
FruFru

Teď jsem četl na AC24, že amíci a skopčáci chystají v Aténách puč, aby se Řecko nespojilo s Ruskem kvůli udržení strategického bodu NATO v Řecku. Mají na tom spolupracovat řečtí neplátci daní – tj. řečtí oligarchové, anglo-řečtí rejdaři a řecká církev. Nevíte o tom někdo něco víc?

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/6247-john-helmer-usa-pripravuji-puc-aby-recku-zabranily-upadnout-pod-vliv-ruska

Janez
Návštěvník
Janez

Nejskvelejsi vedma opet skvele vyPozorovala situaci, pocetla si mezi radky a vse tak pravdive a podlozene naservirovala!

lmimkac
Návštěvník
lmimkac

Pani Pozorovatelka, mam rad Vase uvahy. vskutku skvele… Predtym som prekladal Vas clanok Sedm zemi… Skuste si vypocut posledne 2 rozhovory na paulcraigroberts.org. Oni vedia, ze Greci nemozu spaltit dlh este vacsim utlakom. Nemozne… Takze vase uvahy aj predtym o Eure sa mi zdaju velmi rozumne. Vdaka, lmimkac