Řecko, Írán, ropa. Devalvace Eura i Rublu? Kdo potřebuje bankrot Řecka a...

Řecko, Írán, ropa. Devalvace Eura i Rublu? Kdo potřebuje bankrot Řecka a jeho odchod z EU? AKTUALIZACE: Gazprom zmrazil investice do Turkish Stream

Řecko, Írán, ropa. Devalvace Eura i Rublu? Kdo potřebuje bankrot Řecka a jeho odchod z EU? AKTUALIZACE: Gazprom zmrazil investice do Turkish Stream

Situace kolem Řecka je zmatená a kdo ví, o jak různé zájmy v ní jde a jestli se v tom vůbec někdo vyzná. Kromě přechodného pádu Eura vůči Dolaru stojí dnes za pozornost ještě jedna zpráva: ceny ropy spadly na tříměsíční minimum. K tomu nemůžeme přehlédnout, s jakou intenzitou USA tlačí na jadernou dohodu s Íránem a stejně tak na skutečnost, že Saúdská Arábie je natolik rozčarovaná jednáním USA, že se přiklání k Rusku.

Jednání o íránském jaderném programu, která momentálně probíhají ve Vídni, se blíží k ukončení. Írán se nijak netají tím, že pokud dohody bude dosaženo a sankce budou zrušeny, chystá se téměř zdvojnásobit ropný vývoz ze současných 1,2 milionu barelů denně na 2,3 miliony barelů denně. Írán již je v kontaktu s původními kupujícími z EU, jako jsou Roayl Dutch ShellTotal nebo Eni a zároveň i se současnými dovozci z Asie. Jedná s nimi nejen o možných dodávkách, ale i potenciálních investicích do íránských ropných polí. Íránské ropné rezervy jsou čtvrté největší na světě s produkční kapacitou 4 miliony barelů denně. Bez omezení by tak mohl být Írán druhým největším producentem ropy ze zemí OPEC.

Nejvíce by návratem íránské ropy na světový trh pravděpodobně ztratilo Rusko, které neustále bojuje se Saúdskou Arábií a USA o pozici největšího světového producenta černého zlata. Stejně tak jako právě Rusko nejvíce těžilo ze sankcí uvalených na iránský export, by se ho nejvíce dotkl i návrat íránských barelů na ropný trh. Írán by se po dosažení dohody utkal s Ruskem o evropské dodávky (zdroj)

V březnu letošního roku byla zahájena výstavba plynovodu TANAP z Ázerbájdžánu přes Turecko na hranice Evropské unie. TANAP by měl ročně přepravovat asi 16 miliard krychlových metrů plynu a na něj by měl navazovat plynovod Trans-Adriatic Pipeline (TAP) napříč Řeckem a Albánií do Itálie (zdroj).

Řecko uzavřelo dohodu s Ruskem přes nesouhlas USA

V červnu však přes důrazná varování USA a přes jejich nesouhlas podepsalo Řecko s Ruskem dohodu o výstavbě plynovodu Turkish Stream.  Ten byl dojednán v dubnu, když Vladimír Putin využil příležitosti vzniklé evropskou neschopností řešit řeckou krizi. Rusko nabídlo dodávku 47 miliard krychlových metrů plynu, což by pro řeckou vládu znamenalo tolik potřebné výnosy, vytvořilo 2 000 pracovních míst a změnilo zemi v energetickou křižovatku. Také to mohlo přinést 3 – 5 miliard eur na platbách předem, což by Syrize velmi pomohlo v rozpočtových potížích a snaze vyhnout se bankrotu. Smlouva měla být podepsána již v dubnu, ale Washington způsobil zdržení, což Rusy velmi rozčílilo. USA se chystaly vyslat do Řecka delegaci z ministerstva energetiky, mezitím se premiér Tsipras sešel v Athénách s výkonným ředitelem Gazpromu (zdroj). A v červnu, na ekonomickém fóru v Petrohradu,  došlo k podpisu dohody Turkish Stream, navíc s tím, že Řecku na něj půjčí ruská banka (zdroj).

Od té doby další dohody EU s Řeckem váznou.  Referendum bylo, slovy Pjakina, vyhlášeno co by “oddechový čas” .

Ceny ropy během dnešního obchodování klesly o více než tři procenta a dostaly se na nejnižší úrovně od poloviny dubna

Možný scénář řecké krize

Bankrotem Řecka dojde skutečně k devalvaci Eura, zatímco Dolar tím získá. Současně dojde k dohodě USA s Íránem a Írán začne dodávat do Evropy plyn trasou TANAP, která s řeckým územím nepočítá. Rusko-řecký plynovod se stane bezpředmětným, stejně tak role Řecka v EU (na členství v NATO to zřejmě nebude mít vliv). Írán zahltí ropou trh, čímž budou klesat její ceny.

Nízké ceny ropy, odstavení ruského plynu z Evropy a devalvace evropské měny – kdo na to nejvíce doplatí? Nemluvě o tom, že scénář likvidace Ruska přes nízké ceny ropy se v minulosti už osvědčil. A komu se navíc hodí Evropa rozdrobená? Bude velmi zajímavé sledovat, jak zítra dopadnou jednání s Řeckem a především jednání s Íránem, která probíhají ve stínu Řecka, ale zřejmě mají velkou souvislost. Jen nevím, jak byl myšlen ten “oddechový čas” – není to nakonec čekání na výsledky jednání s Íránem? A kdo za “oddechovým časem” stojí? Zítra by se mělo ukázat, jestli jsou to Spojené státy anebo má pravdu Pjakin.

Evropští věřitelé, obzvláště němečtí a francouzští, se na situaci samozřejmě dívají jen zcela pragmaticky tak, jak to popsal VK, já k článku jen přidávám i tento pohled.

– Pozorovatelka –    7.7.2015

AKTUALIZACE:

Gazprom právě zmrazil investice do výstavby Turkish Stream na polovinu. Jen před třemi měsíci Gazprom tvrdil, že společnost stále hodlá vybudovat “Jižní koridor” v plné výši, a to navzdory nejistotě, jaký plyn pak bude do Evropy dodáván. Důvodem zmrazení má být, že monopol nemohl najít společnou řeč s Tureckem v otázce výstavby, proto byla kapacita snížena na polovinu – na 32 miliard metrů krychlových plynu ročně. Evropští partneři Gazpromu se údajně chovají nečitelně a pro Gazprom to znamená nejasnosti, ve kterých se nelze orientovat. Více Gazprom odmítl komentovat (zdroj).  Zprávu vnímám jako sdělení, že dohoda, uzavřená v červnu mezi Řeckem a Ruskem, dostává trhliny.

Za pozornost ještě stojí zpráva, že Saúdská Arábie se rozhodla investovat do ruské ekonomiky 10000000000 dolarů přes Ruský investiční fond (RFPI).  Většina investic bude směřovat na projekty infrastruktury, zemědělství a zdraví. Aktivita nových investorů je zdůvodňována změnou ruské politiky, která se stala více nezávislou (zdroj).  

Obě zprávy lze vnímat jako sdělení, že Írán se zřejmě stane hlavním hráčem na trhu s ropou, což by pro Rusko a SA neznamenalo nic radostného. A souvisí to i s Řeckem.

– Pozorovatelka –   7.7.2015

Související:  SA dohodla jaderný program s Ruskem

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Nobody
Návštěvník
Nobody

Tady se míchají jabka a hrušky. V horní části článku, kde se píše o jednáních USA – Irán se píše – Írán se nijak netají tím, že pokud dohody bude dosaženo a sankce budou zrušeny, chystá se téměř zdvojnásobit ropný vývoz ze současných 1,2 milionu barelů denně na 2,3 miliony barelů denně.. Tedy jde o ropu, ne o plyn.

Vše ostatní se pak vztahuje k problémům s výstavbou (a exportem) plynu. To je ale zcela jiná problematika. Já zůstanu u té ropy a tam opravdu vidím pro Rusko velké problémy. Já nevím nic o nějakých nových ropovodech, takže žiji v tom, že veškerá ruská ropa jde do Evropy stále přes Ukrajinu. (Možná něco někam jinam tankery, ale to bude nula nic). Takže první problém – současný a ve výhledu nelepšící se stav v Uk. Druhým problémem je dosavadní vývoj jednání mezi černým ušatcem a Iránem. Já vím kšeft je kšeft, ale dokud byl Irán pro USA “hlavním nepřítelem”, bylo mu Rusko dobré. Dodávky nejmodernější bojové techniky, nadměrná pomoc při jaderném programu atd., atd., a jen hoši zjistili, že sankce ze strany USA pominou, okamžitě zapomínají na nějaké přátelské vztahy a jsou schopni vytlačit RF v obchodě s ropou s Evropy. Ať jdou do háje!

festermk
Návštěvník
festermk

Autor clanku zabudol na dohodu Gazpromu s EON, Shell a OMV na vystavbe dalsich 2 vetiev Nord Streamu. Takze Rusky plyn bude prudit do Europy, akurat ze nie na vychod ale do Nemecka. ;c) Mozno aj preto pribrzdil Turkish Stream. …

hosť
Návštěvník
hosť

Ďakujem za výborný článok, chcem sa spýtať autora, aký má názor na hypotéky na bývanie, keď dnes banky požičiavajú za nízky úrok. Či sa oplatí dnes vziať hypotéku, keď ide dnes zlomové obdobie, či euro stratí na hodnote. Ďakujem za odpoveď.

mat4
Návštěvník
mat4

Odpoviem otazkou: Dokazes u banky vybavit fixny urok na celu dobu splacania ?