Řeckem zadržená loď – stejná zpráva, různé fotografie

Řeckem zadržená loď – stejná zpráva, různé fotografie

Řeckem zadržená loď – stejná zpráva, různé fotografie

“Kontejner s pomocí pro uprchlíky byl plný zbraní a střeliva aneb jak vytvořit HOAX”. Článek s uvedeným titulkem přinesl Security magazín poté, co se internetem začalo šířit video s nadpisem, že Řecko zadrželo loď se zbraněmi, určenými pro uprchlíky. Článkem deník vyvrací, že šlo skutečně o zbraně pro uprchlíky, protože původní video z 3.9. nic takového neříká. A protože video s nadpisem o uprchlících skutečně bylo na síť youtube umístěno až 9.9.2015, zmiňovaný článek tvrdí, že šlo o HOAX. K tomuto tématu se nebudu vyjadřovat a ani to není účelem mého článku – to je téma pro šéfredaktora VK a jeho článek. Mě zaujala jiná věc a ta se týká Řecka a článků, které k tématu zveřejnilo Řecko a v souvislosti s tím i odkaz na zdroj, který uvedl magazín Security. A k čemu jsem došla tím, že jsem se řídila upozorněním magazínu Security, cituji:

Poznámka redakce: doporučujeme čtenářům, aby se pokusili prověřovat informace, které následně sdílí na sociálních sítích. Nepravdivé informace mohou způsobit více škody než užitku, především v dnešní době, kdy existuje ve společnosti napjatá situace kolem uprchlické krize. 

Následovala jsem tedy odkazy na zdroje, které uvádí magazín Security v textu zde, opět cituji:

“Podle deníku Creta Post řecké orgány zahájily 3. září trestní stíhání posádky nákladní lodě Haddad 1, která v jejím podpalubí ilegálně převážela  4 881 střelných zbraní a 491 950 nábojů. Celkem sedm námořníků z Egypta, Indie a Sýrie bylo za přísných bezpečnostních opatření postaveno před vyšetřujícího soudce a jsou stíháni za zločin pašování zbraní.  

Příslušníci řecké pobřežní stráže a celníci v přístavu Heraklion na severním pobřeží Kréty dokončili kontrolu nákladní lodi plující pod bolívijskou vlajkou. Při prohlídce bylo nalezeno také 5 tisíc kartónů se 49 miliony pašovaných cigaret. Loď byla řeckou pobřežní stráží zachycena na jih od Kréty týden předtím. 

Zatím je otázkou, kde byly zbraně a střelivo naloženy na loď. Podle odborníků se tak stalo pravděpodobně ve Famagustě na východě Kypru, které patří pod tureckou správu. Nákladní loď zde zastavila na pět dní při cestě z  Iskenderunu v Turecku. Existuje podezření, že džihádisté operující na okupovaném Kypru mohou být tímto způsobem vyzbrojováni. Zdroj: cretapost.gr

Pod uvedeným odkazem je skutečně zpráva na řeckých stránkách s videem o nalezených zbraních (bez názvu, že jde o zbraně pro uprchlíky), je však až z 6. září, tedy za 3 dny po odhalení a o nalezeném nákladu obsahuje pouze fotografie tohoto druhu:

Na ruských stránkách vyšla zpráva o zadržené lodi Haddah-1  až 12.9. a i tato zpráva zveřejňuje zmiňované video (tentokrát už video z 9.9. s nadpisem o uprchlících) a jako zdroj informace uvádí stejné řecké stránky, jako magazin Security, tentokrát ovšem dává odkaz na řeckou zprávu přímo z 3. září. Zpráva je téměř totožná a i ona zveřejňuje zmiňované video (bez nadpisu o uprchlících), ovšem na publikovaných fotografiích není jediný obrázek se zásilkou cigaret a všechny jsou tohoto typu:

Zdroj je stejný  cretapost.gr , jen je na článek dřívějšího data, ve kterém je navíc ke shlédnutí i další video.

Zdroj ruské zprávy je zde

Není pochyb, že oba řecké zdroje jsou správné. Laicky však ve mě jejich srovnání vyvolává dojem, že zatímco první zpráva je spontánní, pozdější jako by chtěla význam odhalení zmírnit. Logicky bych totiž očekávala, že dřívější i pozdější zpráva bude obsahovat fotografie obou druhů zadrženého nákladu, nikoliv nejdříve jen zbraně a pak už jen vcelku nevinné cigarety.

V následujícím videu lze vidět, že oba náklady byly odhaleny současně, tudíž se směsí fotografií o obou nákladech neměl být problém:

Na dalším videu lze vidět, že šlo o vážnou věc, ať už byly zbraně určeny komukoliv

Všechna čest Řecku za dobrou práci. Logiku zveřejňovaných fotografií mi to však nevysvětluje a nějak nechápu, co tím chtělo Řecko (nebo EU?) světu sdělit. A nemůžu si to dát do souvislosti s tím, že zakrátko po této zprávě Německo a Rakousko uzavřely hranice. Přijde mi to, že se neví, komu vlastně byly zbraně určeny. A že ve skutečnosti není vyloučena vůbec žádná varianta, tedy ani ta, že jejich adresátem mohli být skutečně uprchlíci a že tudíž je na místě zvýšená opatrnost.

V neposlední řadě k upozornění, kterým magazín Security vyzývá čtenáře k opatrnosti a k ověřování si zdrojů, bych očekávala, že neodkáže pouze na zprávu pozdějšího data, tedy pouze na náklad s cigaretami, ale i na tu úplně první. Beru, že účel jeho článku byl jiný, přesto – uvést oba odkazy by bylo objektivní už proto, že nevíme, co nám vlastně Řecko zprávami chce (nechce?) sdělit.

Poznámka šéfredaktora:

Řecko uvalilo na celý případ informační embargo, od pondělí tohoto týdne je ticho po pěšině. Řecká televize uvedla na sklonku minulého týdne, že vyšetřovatelé zjistili z palubního deníku, že loď mířila do řeckého přístavu Pireus a nalezené přepravní listy ukazují na osobu albánského původu s adresou právě v řeckém Pireu. Po osobě řecká policie dosud pátrá. Loď navíc neměla podle vyšetřovatelů dostatek paliva v nádržích, aby doplula do Libye nebo do Egypta a podle vybavení lodi vše ukazuje na to, že jde o pašeráckou loď operující pouze v pobřežních vodách Řecka a Turecka, na otevřené moře nemá loď ani dostatečné vybavení. O to větší bylo překvapení, když se záhy po zadržení lodi ozvala turecká strana s tvrzením, že zbraně a střelivo byly určeny pro policii v Súdánu. Ovšem řecká policie tomuto neuvěřila, protože loď neměla turecký průvodní list a deklaraci v souladu s mezinárodním právem o přepravě zbraní po moři na lodích, které plují pod cizí vlajkou, protože deklarace lodi naopak zněla: “Humanitarian Aid” (humanitární pomoc), do čehož zbraně, náboje, cigarety a ani nábytek jaksi nelze zařadit ani náhodou.

V Řecku bují obrovská korupce. Loď totiž byla zadržena nikoliv pobřežní stráží, jak se původně uvádělo, ale zásahovým elitním komandem řecké celní správy, což ukazuje na to, že šlo o připravenou akci. Lze se domnívat, že zásah na lodi je součástí vyšetřování korupce uvnitř řeckých státních složek a z toho plyne současná snaha celou kauzu mediálně zamést pod koberec. V pašování je zapletena zřejmě i pobřežní řecká stráž a celníci, policie, úředníci.

Úsporná opatření ze strany EU a Berlína dopadla na zbankrotovalé Řecko velmi tvrdě, a tak se nelze divit, že toto prostředí otevírá prostor pro bezbřehou korupci policistů i státních úředníků. Bůhví, kolik lodí takto již nepozorovaně proplulo do přístavu Pireus a kolik zbraní se tak do Evropy už dostalo. Když je možné do Evropy propašovat lidi, celé rodiny a děti, jistě takto jde propašovat i zbraně nebo cigarety. Že je najednou ticho po pěšině v celé kauze, to ukazuje na snahu zamést kauzu pod koberec, protože v Řecku je v ní namočeno asi hodně lidí na různých místech a toto je tak pouze vrchol ledovce.

To nic nemění na tom, že česká média (např. Security Magazín) plní veřejnou zakázku státu a účelově dehonestují alternativní média a bagatelizují závažné informace, které alternativní portály přináší. Cílem je vytvořit dojem, že se nic neděje (demo pohoda), že se zbraně nepašují (demo security), že uprchlíci jsou mírumilovní (demo invaze), že mezi nimi nejsou bojovníci ISIL (demo sebevražda), že za nimi do Evropy zbraně neproudí (demo naivita). Cílem těchto “fiat-alternative” serverů je přivést obyvatelstvo ČR do situace, že jednoho dne bude před vašim domem stát hlídka Islámského státu a bude na vás v létě zvonit ve 3:30 ráno, abyste nezmeškali ranní modlitbu v mešitě při východu slunce. ( Poznámka -VK- )

-Pozorovatelka-  17.9.2015

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
S1
Návštěvník
S1

Grécky protektor sa volá Maarten Verwey (Holanďaň)

S1
Návštěvník
S1

Grécko je podľa Fica “poloprotektorát”.

„Nerád používam tento výraz, ale je to určitá miera protektorátu, pokiaľ ide o vnútorný život v Grécku,“ skonštatoval slovenský premiér.

Povedal Fico po tom ako Tripas podpísal náležité dokumenty, v ktorých stojí, že[1]:

According to the revelations in today’s Greek newspaper ‘Agora’[2] (5.09.2015), “the new government of Greece will be under the strict supervision of Brussels” and the Dutch Commissar Maarten Verwey as leading the new Task Force “will actually write all the proposed legislation for all the sectors plans, from the income tax and the job market to the healthcare policy and the system of social care”. Verwey’s team will cooperate closely with Troika, will be able to assign reports to the IMF and will talk straight with the Prime Minister, as Juncker wants. The agreement that Tsipras and Kammenos signed and the parody of the national delegation validated, forces the “Greek Government” to claim the assistance of the work group until the end of September.

Grécko je podľa Fica “poloprotektorát”[3] aj keď informácia z vládnej stránky bola vymazaná cenzurovaná[4]. “A koľko je to poloprotektorát?”, pýtam sa.

Zachytené zbrane hore ešte nemusia byť určené pre islamistov. Môžu byť určené pre grécky odboj. Nezabúdajme, že Gréci, ako každá iná krajina v Európe, nechcú byť protektorát, a za možnosť slobodne si hovieť bojujú radi[5]. To, že sú emerickej výroby ešte neznamá veľa, možno len ISIS alebo ukrajinská banda predávajú prebytočné zásoby.

[1]http://www.globalresearch.ca/greece-has-the-new-government-already-sold-out-before-new-elections-on-20-september/5474275
[2]http://www.frontpages.gr/d/20150905/442/%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%ACa
[3]http://www.strana-smer.sk/8137/robert-fico-grecko-zatial-pozicku-nedostane-najskor-musi-splnit-tvrde-domace-ulohy
[4]https://vlada.gov.sk/robert-fico-grecko-zatial-pozicku-nedostane-najskor-musi-splnit-tvrde-domace-ulohy/
[5]https://en.wikipedia.org/wiki/Greek_Civil_War

bantustan
Návštěvník
bantustan
jardob
Návštěvník
jardob

Zdravím, aby to všetko nebolo tak jednoduché, našiel som stránku z 1.9.2015 kde informujú o tomto zadržaní, a vysvetľujú že loď mala plávať z Turecka do Lýbie..
http://www.ibtimes.co.uk/isis-weapon-shipment-intercepted-by-greek-coastguard-off-crete-1518013
Tu je aj online mapovanie lodí, ale neviem sa dostať k záznamu o poslednej trase lode…
http://www.marinetraffic.com/en/ais/details/ships/shipid:213752/mmsi:720917000/vessel:HADDAD%201

Administrator
Admin

To jsou všechno staré informace ještě z doby, kdy loď byla teprve zadržena, ale neprošla ani prohlídkou. Bez nafty nemohla do Libye doplout, brokovnice a 9mm munice by byla islamistům v Libyii k ničemu a nekolkované americké a turecké cigarety, které vojáci ISIL v Libyi stejně nesmí kouřit, protože je to proti Koránu (povolena je pouze vodní dýmka v Islámu, kromě wahábistů, ti nepovolují ani tu) také asi nemířily do Libye. Kdyby to byla dodávka do Libye, obsahovala by kalašnikovy, raketomety, munici 7.62, naváděné střely, granáty, miny. Brokovnice a 9mm munice, to je zboží pro civilní zákazníky na černém trhu v Evropě, o tom není pochyb.

Kkotli
Návštěvník
Kkotli

Zaujala mne informace, ze se dle Koranu nesmí kourit cigarety. V Egypte, Maroku se neprilis, avšak bezne, kouri cigarety i verejne. Jak tomu mam rozumět…?

bantustan
Návštěvník
bantustan

Irena POZPÁTKU hodila na youtube nového Pjakina..DÍKY..Najedte na 8.51..

Jirka
Návštěvník
Jirka

Klasickej pašung, kterých se děje každý den spousty.