Putin podal návrh na opuštění dolaru a eura. A historie kurzu rubl/dolar...

Putin podal návrh na opuštění dolaru a eura. A historie kurzu rubl/dolar od roku 1792

Putin podal návrh na opuštění dolaru a eura. A historie kurzu rubl/dolar od roku 1792

Vytvoření jednotného finančního trhu Ruska, Arménie, Běloruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a dalších zemí SNS (Společnost nezávislých států) navrhl Vladimir Putin.

Navrhovaná  “Dohoda o spolupráci v oblasti organizace  integrovaného měnového trhu zemí – účastníků Společenství nezávislých států” umožní vyhnout se používání amerického dolaru a eura. Odmítnutí dolaru a eura již bylo diskutováno v různých mezinárodních formátech, ale Vladimir Putin začal problém na úrovni mezistátní dohody řešit. Bude-li dohoda ratifikována, stane se mezinárodní právní normou. Po ratifikaci zúčastněnými zeměmi bude stabilita národních ekonomik minimálně závislá na americkém dolaru a euru  a bude záviset jen na nepřímých dopadech na světové trhy.

Také země Euroasijské hospodářské unie diskutovaly o možnosti přechodu na národní měny. Od roku 2025-2030  budou obchody  mezi Ruskem, Běloruskem, Armenií a Kazachstánem prováděny pouze za použití národní měny (rublu, běloruského rublu, tenge) bez devizového přepočítávání  na americký dolar a euro.

V současné době připadá asi 50% z platebních transakcí mezi zeměmi Euroasijské hospodářské unie na dolar a euro, což zvyšuje jejich závislost na hospodářství USA a EU. Stojí za zmínku, že ratifikována dohoda umožní zúčastněným provádět jednotnou měnovou politiku a zajistit stabilitu národní měny vůči zahraničním vlivům v hluboké vzájemné integraci ekonomik zemí SNS.

Zdroj: zde

Začíná realizace opouštění dolaru?

V této souvislosti stojí za pozornost, že Rusko v červenci nakoupilo další zlato (400.000 uncí zlata). Dále také to, že Putin s oznámením přišel poté, co po devalvaci juanu a po propadech na čínské burze začala stoupat jak cena ropy, tak cena zlata a zároveň tyto čínské události ohrožují možnost navýšení úrokových sazeb Fedem 17. září, od kterých si dolar slibuje další posílení. Shrnuto: Události v Číně (a ano, mým pohledem k tomu přidávám i  exploze v Číně) a Putinův návrh vnímám tak, že opouštění dolaru začíná být realizováno. Ono zcela selským rozumem – jak dlouho by svět  ještě bavilo uctívání uměle udržovaného a ničím nekrytého dolaru a žití v obavách, že až splaskne jeho bublina, stáhne dolar do krize celý svět (čemuž se zřejmě svět nevyhne).

Ruská bankovka z roku 1899

Historie kurzu rubl/ dolar

Na závěr přidávám historii vztahu kurzu dolar/rubl. Významná jsou v ní období po Velké říjnové revoluci, dále doba, kdy se pracovalo na rozpadu Ruska (scénář tehdy byl m.j. – snížit ceny ropy a ropa tehdy byla za pomoci SA obchodována za 10 dolarů za barel!) a jaká byla situace za Jelcina. V letech 2000-2008, za Putina se situace změnila – až do doby, kdy “zradil Nový světový řád”.

Tato zrada je zjevná od roku 2014 (Ukrajina, Krym), kdy konec roku 2014 přinesl sankce proti Rusku, odstavení South Stream a osvědčené snižování cen ropy a rok 2015 opět sankce a především další snižování cen ropy až na 45 dolarů za barel, což rubl vyhnalo na hranici až 70 rublů za dolar v současnosti (po srpnovém dění v Číně cena ropy stoupla na cca 52 dolary a rubl posílil na cca 64 za dolar, zároveň stouply ceny zlata).

Čísla v zeleném sloupci udávají kurz rublu vůči dolaru (zdroj)

-Pozorovatelka-  1.9.2015

 

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
zvědavá matka
Návštěvník
zvědavá matka

Brzy to zacne…

VlastiX
Návštěvník

opustit dolar? NESMYSL. V dubnu 2004 bylo v oběhu téměř 700 miliard dolarů, z čehož asi dvě třetiny mimo Spojené státy. Důvodem je, že jej mnohé centrální banky drží společně se zlatem jako rezervu (zejména v oblastech Blízkého východu).

Tomáš
Návštěvník
Tomáš

Nechci být zbytečně rýpavý,ale je to půl roku co jste tu s naprostou jistotou prohlašovali,že Rusko ukončí obchodování v dollarech a přejde na čínský juan a o vstupu Německa do BRICS…. https://aeronet.cz/news/zdeseni-a-sok-ve-fedu-nemecko-potichu-planuje-vstup-do-sdruzeni-brics-ktere-ovlada-rusko/
Pokud by to byla pravda pak by se současné jednání německé kancléřky dalo chápat jako pasivní bránění americké invazi do Sýrie…..To že USA přešlapují okolo Sýrie už snad dva roky se píše všude….Nejdříve to zkoušeli financováním Asádovy opozice,poté přes chemické zbraně a když to nevyšlo začala IS řezat hlavy novinářů a rozsévat hrůzu v regionu.A ani to nezabralo..Stále USA nedostává mandát pro invazi, tak přichází migrační vlna a pro běžné občany hrůzné prognozy o milionech muslimů,kteří v dalších letech ještě přijdou..A Evropa nehledá řešení,nežádá USA o zákrok.Jen tiše uprchlíky přijímají….Ve chvíli kdy by začala Evropa tlačit na vyslání pozemních jednotek proti IS a uklidnění situace v Sýrii pak by se to bez USA neobešlo…..A díky tlaku na Rusko přes Ukrajinskou válku je vyrušena možnost spolupráce Evropa-Rusko při řešení krize na blízkém východě….Nejspíš doufali,že Putin nebude mít tak velké koule,aby se přímo vojensky angažoval v podpoře Asáda…

Ale to už je asi příliš velká konstrukce 😀 …

Aksal
Návštěvník
Aksal

Tomáši, opouštění dolaru je proces a nejednorázová akce, to je tak těžké pochopit???

bantustan
Návštěvník
bantustan
SI
Návštěvník
SI

Prosím, dbejte i na maličkosti, jako jsou jednotky.
400.000 uncí je sice ohromné číslo, ale ve skutečnosti to je jen 11,3 tuny
1 Kg zlata v cihle se dnes obchoduje za 907.000 Kč, což je 10,25 Mld Kč investice do zlata, tj. v podstatě nic moc.

Spíše se zamyslete nad tím, že ruská roční produkce zlata je cca 225 tun ročně (tj. plný výpadek čtvrtého největšího producenta na světě) a nyní je celou vykupuje ruská centrální banka.
Tím pádem fyzické zlato z Ruska na trhu chybí, ale cena zlata neroste.
Možná bude zajímavé, co provede cena zlata, až se malí investoři začnou po tom fyzickém zlatě, co si koupili a někde uložili pídit… Zatím mají víru, že to zlato mají.

bantustan
Návštěvník
bantustan
Jarek*
Návštěvník
Jarek*

No sláva Bohu, jiný komentář nemá význam, tečka.

Aksal
Návštěvník
Aksal

Ještě bych doplnila další část odchodu od USD a to přímo v Rusku. Do parlamentu putuje zákon, ve kterém se zakazuje obchod s nemovitostmi v USD.
http://politikus.ru/v-rossii/57001-novosti-rossii-dedollarizaciya-ekonomiki.html

bantustan
Návštěvník
bantustan