První příznaky bankrotu USA? Portoriko po svém defaultu uvalilo 2% výpalné na...

První příznaky bankrotu USA? Portoriko po svém defaultu uvalilo 2% výpalné na veškeré bankovní transakce, PayPal rovnou raději zavírá krám!

První příznaky bankrotu USA? Portoriko po svém defaultu uvalilo 2% výpalné na veškeré bankovní transakce, PayPal rovnou raději zavírá krám!

Velké červené světlo se rozsvítilo pro všechny investory na amerických kapitálových trzích, něco se děje. Portoriko, což je správní a finanční teritorium USA, ve světle svého srpnového státního bankrotu, zavedlo 2% univerzální daň na veškeré bankovní a peněžní operace a transakce všeho druhu [1]. Cokoliv převedete z účtu na účet, v rámci své banky, nebo mezi bankami v Portoriku, nebo mezistátní příchozí převod, nebo odchozí převod, výběry z bankomatu nebo na přepážce, všechno bude zatíženo 2% daní. Portoriko je laboratoří FEDu, kde na uzavřeném území zkouší dopady a různé scénáře, které potom případně uplatní i na v ostatních státech americké unie. Podobné pokusy probíhaly už dříve, u zdanění alkoholu, cigaret apod.

725_aHR0cDovL2NvaW50ZWxlZ3JhcGguY29tL3N0b3JhZ2UvdXBsb2Fkcy92aWV3L2E3MzhkNDcwNTA3YTJmNDk5NzgwZmExM2MzMmI5ODU3LnBuZw==.jpg
PayPal končí v Portoriku, otevírá se šance pro Bitcoin?

PayPal právě v této chvíli rozesílá emaily všem svým klientům, že ukončuje k 30. říjnu tohoto roku v Portoriku svoji činnost. PayPal funguje s marginální marží max. cca. 1.3% na své převody a pokud by měl zákazníkům PayPalu v Portoriku účtovat o 2% více, přestala by být služba konkurenceschopná a zajímavá. Prostor by se tak mohl na ostrově otevřít pro bitcoinové platby, i když příliš nadějí tomu nelze dávat, protože Portoriko daní veškeré transakce, takže převod z Bitcoinu na USD by musel probíhat z ruky do ruky, bez účasti bank.

Portoriko je v obrovských problémech s vládním deficitem, jako americká kolonie dosud s platným koloniálním systémem “kabotáže” (zákaz hanzovního obchodu) nesmí generovat vlastní obchod plynoucí z námořního obchodu s cizími zeměmi v cizích měnách, cizí obchodní lodě mířící z Karibiku do Portorika nesmí paradoxně na ostrově zakotvit a musí nejprve do amerických přístavů a teprve z nich proudí již zdaněné zboží za dolary zpět do Portorika, kde se zboží opět daní jako import a poté spotřební (sale) daní. Země vyhlásila počátkem srpna státní bankrot (default) a nyní hledá cesty, jak snížit svůj více než 70 (USD) miliardový deficit.

Přestože dluh není nijak velký, vzhledem ke struktuře příjmů a výdajů ostrova zatím není jasné, jakým způsobem malý ostrov svůj dluh uhradí. Když v roce 2008 vypukla v USA hypoteční krize, zbankrotovaly soukromé banky v čele s Lehman Brothers a více než 50 milionů hypoték všeho druhu končilo v defaultu, taktéž Obamova vláda zvažovala uvalení percentuální daně na veškeré převody, ale to neprošlo ze strachu o útěk investorů z bankovních trhů. Portoriko je však jiný případ, ostrov generuje svůj příjem především z produkce zemědělství a rybolovu a vzhledem k vysokému daňovému zatížení není mnoho cest, jak by země mohla zbohatnout. Ostrov je také turistickou destinací, ovšem vysoké daně a ceny hotelů nedělají z ostrova velké lákadlo pro běžné Američany, kteří volí raději kontinentální Floridu.

Z Portorika probíhá nepřetržitá emigrace do USA už od 60. let minulého století, možnosti výdělků a příležitostí lákají především mladé Portorikánce, ovšem spolu s nimi přichází do USA i velmi vysoká kriminalita a portorikánské gangy, které operují především ve velkých městech na východním pobřeží USA. Americká vláda ostrovu nepomůže, přestože v roce 2009 vláda pomohla americkým automobilkám. Portoriko je ale pouze koloniální území a tudíž důsledky bankrotu ponesou běžní obyvatelé Portorika.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Pe-tri
Návštěvník
Pe-tri

Jen na okraj – převody Bitcoinů jdou zcela mimo banky (přímý převod mezi účastníky transakce) a jsou ze svého anonymního principu nezdanitelné – neexistuje zde možnost identifikovat účastníka transakce.

Alkid
Návštěvník
Alkid

Nebyl bych si tak úplně jistý. Operační systémy, prohlížeče internetu a další soft i hardwarové komponenty PC, např Intel procesor:
http://diit.cz/clanek/skylake-posloucha-i-po-vypnuti-pocitace
ale i firmware pevného disku, mají zadní vrátka pro StB, teda NSA a dalších dobro ochraňujících organizací, takže se dá zjistit kolik kdo má čehokoli, tedy i Bitcoinů…

Vladimír
Návštěvník
Vladimír

tenhle kontejner s humanitární pomocí pro uprchlíky je na samostatné téma

https://www.youtube.com/watch?v=xn-UCR5p0y0