Proč výbuchy v Bangkoku? Protože USA mají zájmy všude. Thajsko se musí...

Proč výbuchy v Bangkoku? Protože USA mají zájmy všude. Thajsko se musí učit od Ruska

Proč výbuchy v Bangkoku? Protože USA mají zájmy všude. Thajsko se musí učit od Ruska

V pondělí došlo v centru Bangkoku k největšímu smrtícímu výbuchu v historii Thajska.Hlášeno je 22 mrtvých a více než sto zraněných, mnozí vážně. V úterý došlo k dalším dvěma výbuchům, byly však menší a nezpůsobily vážné škody. Výbuchy jsou dalšími v už rok trvajících nepokojích v Thajsku. K výbuchům se stále nikdo nepřihlásil, policie po jejich pachatelích pátrá. Podezření padá na separatistické muslimy z jihu země, na Ujgury, se kterými má Thajsko problém už deset let, druhým vysvětlením výbuchů jsou domácí nepokoje, které započaly v roce 2006 a vyvrcholily v květnu 2014.

První možný původce výbuchů: Muslimští separatisté na jihu Thajska a Ujgurové

Jih Thajska už více než deset let sužuje separatisticky motivované násilí. Naposledy před týdnem si tam pumový útok vyžádal šest mrtvých a 11 zraněných. Od roku 2004, kdy muslimští separatisté na jihu Thajska zahájili sérii útoků, zemřelo při podobných násilnostech více než pět tisíc lidí.

Svatyně v centru Bagkoku, ve které došlo k výbuchu nyní, je oblíbeným místem čínských turistů a to vyvolává možnost podezírat Ujgury – turecky mluvící muslimy , menšinu na západě Číny. Ujgurové  si  stěžují na kulturní a náboženské pronásledování Pekingem a když v červenci Thajsko deportovalo více než 100 Ujgurů do Číny , vyvolalo to protesty obzvláště ze strany USA  a ze strany různých organizací lidských práv . Demonstrace probíhaly před čínským velvyslanectvím a deportace Ujgurů vyvrcholila jejich  útokem na velvyslanectví Thajska v Turecku .

Viceprezident Světového ujgurského kongresu, financovaného US, Seyit Tumturk, tehdy řekl agentuře Reuters mimo thajské velvyslanectví: “Jsme tady, abychom protestovali proti Thajsku a Číně a jejich porušování lidských práv. Čínská krutost se rozšířila do Thajska”. Ve skutečnosti ale deportovaní muslimové měli mít namířeno do Sýrie a Iráku, jak napsal Reuters v článku  “Ujgurové” na cestě k džihádu “: “Někteří z Ujgurů, deportovaných do Číny minulý týden z Thajska, měli v plánu jít do Sýrie a Iráku provádět džihád”. Čína ve stejné době obvinila Turecko, že organizuje emigraci Ujgurů a pomáhají  mu agenti.

Útok Ujgurů na thajské velvyslanectví v Turecku 9.7.2015 pod modrobílou vlajkou Turkistánu  

Ujgurové pocházejí z hor Altaje a stepí Mongolska. Nesprávně bývali ztotožňováni s Ugry a přičítáni k finskému plemeni. Předky Ujgurů jsou kočovné kmeny z Východního Turkestánu a Ujgurové kdysi zaujímali velmi důležité místo mezi asijskými národy. V roce 2004 byl v Mnichově ustaven Světový ujgurský kongres, což je mezinárodní exilová organizacUjgurů, která prezentuje společné zájmy Ujgurů čínské Ujgurské autonomní provincie Sin-ťiang. Kongres dále spojuje Americkou asociaci Ujgurů a Východoturkestánského národního kongresu. Světový kongres Ujgurů je jen jednou z dalších organizací, které bojují za jejich práva, další jsou Mezinárodní nadace pro lidská práva a demokracii Ujgurů, $ 187.918, Mezinárodní PEN klub Ujgurů $ 45,000 , Ujgurská americká asociace $ 280 tisíc.

Ujgurové se snaží, především kvůli čínským represím, osamostatnit od Číny a vyhlásit svůj vlastní stát Ujguristán, nebo alespoň získat skutečnou autonomii.

Mezi územím Mongolska a Číny by měl vzniknout stát Ujguristán – Východní Turkistán jako součást Turecka a sahající až k Tibetu?

Autonomní oblast Sin-ťiang, území Ujgurů v Číně, Nepokoje na západě Číny

Nějakých deset let jsou muslimové na jihu Thajska zdrojem nepokojů a násilností. Ty se zhoršily od roku 2004, kdy muslimští separatisté zahájili sérii útoků, od té doby zemřelo při násilnostech více než pět tisíc lidí.”

Zprávy ale říkají, že analýza použité výbušniny se neshoduje s těmi, které používají muslimští separatisté a analytik CNN dále uvádí: „Jejich zájmy i snahy jsou úzce lokální, což by neodpovídalo umístění útoku do centra metropole a zjevné zacílení na turisty. Islamisté z jihu navíc většinou útočí na vojenské a bezpečnostní cíle,“ uvádí analytik CNN Bobby Ghosh.

Ač by útok na centrum Bangkoku a v něm na svatyni ve velkém navštěvovanou Číňany ukazoval, že za výbuchy stojí Ujgurové, kteří chovají nepřatelství k Thajsku i k Číně či separatisté z jihu Thajska, dosavadní výsledky šetření je jako původce vylučují. A k pozornosti se nabízí druhý důvod, a to vnitřní nepokoje uvnitř státu, táhnoucí se rovněž už téměř deset let.

Druhý možný původce výbuchů: Bývalý premiér Thaksin Šinavatra  a „Červené košile“

V letech 2001-2006 byl premiérem Thajska Thaksin Šinavatra. Kariéru začal absolvováním Cadet akademie, poté získal magisterský titul z trestního práva  na Kentucky University ve Spojených státech v roce 1975, o tři roky později získal doktorát v oboru trestního práva na státní univerzitě v Houston v Texasu. Po návratu do Thajska se dostal na pozici náměstka dozorce subdivize politiky a plánování a generálního štábu metropolitní policie, policii opustil v hodnosti podplukovníka a v roce 1994 vstoupil do politiky. V letech 2001-2006 byl předsedou vlády, z funkce byl svržen vojenskou juntou generála Sontiho Búnjaratkalina. V historii Thajska rok 2006 znamenal začátek dlouhých nepokojů, které vyvrcholily státním převratem v květnu 2014, jak ukazuje tento přehled historie Thajska:

V roce 2006 byl svržen premiér Tchaksin Šinavatra, v květnu 2014 došlo ke státnímu převratu

Proč došlo ke svržení premiéra v roce 2006

“Šinavatra byl předsedou vlády 2001-2006. Předtím dlouho pracoval pro Wall Street. Anglické noviny “The Nation” v roce 2001 napsaly: “V dubnu 1998, zatímco Thajsko se stále topilo hluboko v ekonomickém bahnu, Šinavatra se snažil využít své americké kontakty ke zvýšení politického vlivu, stejně jako vytvářel svou Thai Rak Thai stranu. Pozval Bushe seniora na návštěvu Bangkoku a svého domova a začal působit jako “národní dohazovač” mezi akciovými fondy USA a thajskými podniky “

Více než deset let Šinavatra pracoval na transformování Thajska do západního klientského státu:

  • Ve funkci premiéra prováděl různé reinkarnace své politické strany a i po odchodu z funkce ji řídil na základě plné moci prostřednictvím své sestry Jingluk Šinavatrové.

Miliardář Thaksin Šinavatra, thajský premiér, svržený v roce 2006 a  žijící v exilu v Dubaji

Šinavatrova vláda čelila obvinění z korupce, autoritářství, zrady, střetu zájmů. Šinavatra byl obviněn z daňových úniků a z utajování svého bohatství. Protesty Lidové aliance pro demokracii vedly k tomu, že 19. září 2006 vojenská junta, která se později nazvala Radou pro národní bezpečnost (CNS) svrhla Šinavatru převratem v době, když pobýval v zahraničí. Ústavní soud rozhodl rozpustit jeho stranu Thai Rak Thai party pro volební podvody a zakázal její činnost na pět let. Rada národní bezpečnosti zmrazila majetek Šinavatry a jeho rodiny v celkové výši 2,2 mld. dolarů s odůvodněním, že se stal nezvykle bohatým.

UDD – “Červené košile”

Šinavatra opustil Thajsko a vrátil se v únoru 2008, když jeho Lidová strana moci sílila před volbami. Avšak poté, co jej thajský Nejvyšší soud v nepřítomnosti odsoudil na dva roky odnětí svobody pro zpronevěru a zneužití postavení, Thajsko opustil (požádal o azyl ve Spojeném království a když mu nebylo vyhověno, procházel mnoha zeměmi, až se usadil v Dubaji). Lidová strana moci, která byla pokračováním jeho strany Thai Rak Thai a kterou z exilu podporoval, byla v roce 2008 Nejvyšším soudem rovněž rozpuštěna. Její členové se přeskupili do strany Pheu tai, (Thajská strana) což byla třetí reinkarnace jeho strany. Šinavatra dále stál za vznikem Spojené fronty pro demokracii proti diktatuře – UDD, známé jako “Červené košile”, která vznikla v roce 2006 hned po vojenském převratu.

Nastupuje strana Pheu Thai a sestra premiéra – Jingluk Šinavatrová

Jingluk Šinavatrová, sestra bývalého premiéra, byla požádána, aby se stala vůdcem nově vzniklé strany, ale odmítla s tím, že nemá touhu být předsedou vlády a chce se soustředit na podnikání.

Diplomatická jednání,  odhalená  v roce 2011, však ukázala, že v listopadu 2009 na setkání s americkým velvyslancem v Thajsku Ericem Johnem byla Jingluk Šinavatrová k politické kariéře vstřícná. Další odhalení ukázala, že účet Jingluk byl mezi 86 účty, obviněnými z financování “Červených košil” v době jejich demonstrací v roce 2010.

Když tedy byla zakázána Šinavatrova Lidová strana moci a on byl nucen utéct, stejní lidé založili stranu Pheu Tai a sestra svrženého premiéra se stala její předsedkyní. Jiná Šinavatrova organizace – UDD „Červené košile“ organizuje v roce 2010  krvavé demonstrace za předčasné volby a podaří se jí docílit termín květen 2011. Ve volbách získala většinu strana Pheu Tai, která postavila kampaň na platformě národního usmíření, vymýcení chudoby a snížení daní. Sestra sesazeného premiéra, žijícího v exilu, se stála premiérkou Thajska.

Jinglak Šinavatrová a americký prezident Barack Obama na summitu ASEAN v Nusa Dua, Bali, Indonesie, 18. listopadu 2011.

Státní převrat 2014

Ve funkci premiérky byla od 5. srpna 2011 do 7. května 2014 a bylo to období dalších nepokojů a demonstrací. K první velké došlo už po roce, když byla vláda obviňována z korupce a demonstranti  žádali její odstoupení a předčasné volby, což premiérka odmítala. Další rozbuškou byl návrh zákona na politickou amnestii, ve kterém demonstranti viděli snahu o beztrestný návrat bratra premiérky do země. Demonstranti si vymohli předčasné volby v únoru 2014, demonstrace však přesto pokračovaly. V březnu thajský ústavní soud označil volby za neplatné a situace vygradovala státním převratem v květnu 2014. Armáda pozastavila platnost ústavy, vyhlásila zákaz nočního vycházení, shromažďování a nastolila cenzuru. Vojenský puč má podle armádních špiček nastolit pořádek a zavést politické reformy.

 

Na převrat okamžitě reagovaly Spojené státy slovy J.Kerryho:

“Jsem zklamán rozhodnutím thajské armády o pozastavení ústavy a převzetím kontroly nad vládou po dlouhé době politického zmatku, a neexistuje žádný důvod pro tento vojenský převrat. Jsem znepokojen zprávami, že vysocí političtí představitelé hlavních thajských stran byli zadrženi. Jsem také znepokojen tím, že sdělovací prostředky byly zrušeny. Apeluji na okamžité obnovení civilní vlády, na návrat k demokracii a k dodržování lidských práv a základních svobod, jako jsou tiskové svobody. Cesta vpřed pro Thajsko musí obsahovat předčasné volby, které odrážejí vůli lidu.

I když si ceníme našeho dlouhodobého přátelství s thajskými lidmi, tento akt bude mít negativní dopad na vztahy USA-Thaisko, zejména na náš vztah s thajskou armádou. Přehodnotíme naši vojenskou a jinou pomoc a závazky v souladu s právními předpisy USA.”

Nastupuje nový americký velvyslanec, v Dubaji zůstává miliardář Thaksin Šinavatra a v Thajsku UDD – “Červené košile”.

V květnu 2014 thajská armáda vyhnala režim Šinavatra klidným převratem a od té doby začala demontáž teroristických sítí a politiky Šinavatry  – k nelibosti USA. Demografickými a strategickými analýzami bylo možné předpokládat, že občanská válka a masové demonstrace proti převratu nelze v Thajsku očekávat a že nezbývá, než zavést kampaň systematického teroru a děsu, které se od té doby rozvinuly.

Glyn Townsend Davies, US velvyslanec v Thajsku

Hned na začátku roku 2015 vybuchly dvě silné bomby jen kousek od nejnovějšího bombardování v centru Bangkoku. Bombardování bylo provedeno jen několik dní poté, co Šinavatrovy Červené košile slíbili, že vytvoří takové násilí, jaké lze vidět na jihu. V dubnu 2015 přišlo další bombardování, prováděné v koordinaci s propagandistickou kampaní, zahájenou západními médii s cílem degradovat ekonomiku Thajska. Bombardována byla populární turistická destinace. Granáty dopadly také na budovu soudu ve snaze vykolejit thajskou vládu od hnaní k zodpovědnosti Šinavatru pro jeho zločiny.

Šinavatra chce dál pracovat pro USA, ale je neschopen shromáždit davy v ulicích a co by vykořeněný z politické scény Thajska, vsadil na terorismus a vydírání vládnoucí thajské vlády.

Lybie, Sýrie, Egypt, Ukrajina – Thajsko?

Nominace a nedávné jmenování Glyna Daviese jako amerického velvyslance v Thajsku však bylo varujícím před politikou podvratné činnosti a násilí tak, jako to bylo k vidění v Libyi, Sýrii, Iráku a na Ukrajině vždy předtím, než tam za podpory US vypukly války. Glyn Davies Townsend byl hlavním poradcem na východní Asii a Tichomoří ministerstva zahraničních věcí. Předtím sloužil jako zvláštní zástupce ministryně zahraničí USA pro Severní Koreu. V NEO Journal vyšel v květnu článek “US jmenuje velvyslancem v Thajsku absolventa War College Grad” , v němž se mimo jiné píše:

“Nevojenské prostředky moci”: Základní kurz 6300 se zaměřuje na užitečnost nevojenských nástrojů moci v dosahování vnitrostátních cílů zabezpečení. Konkrétně se jedná o kurz, který analyzuje povahu, účel, schopnosti a potenciál lídra, a omezení na nevojenské nástroje státnictví s  bloky výuky  diplomatických, informačních a ekonomických nástrojů. Předmět se dále zaměřuje na různé způsoby, jak organizovat tyto nástroje do ucelených strategií.” 

Kromě vyhnání a vykořenění k USA loajální vlády, současná thajská vláda tíhne stále blíž k Číně, zároveň má zájem přerušit dlouhodobě stanovené plány k využití jihovýchodní Asie jako jednotné fronty, s níž mohou USA obklíčit a zasahovat v Pekingu.

I když Thajsko má několik zásadních výhod oproti Libyi, Sýrii a Ukrajině, především skutečnost, že USA a Šinavatra jsou schopni postavit vojenské síly, které mohou napadnout územní celistvost Thajska, vyhlídka na vleklé teroristické akce, zaměřené na narušení chodu hlavního města včetně cestovního ruchu, je vnímána jako nejefektivnější způsob, jaký mohou USA použít proti thajské vládě.

Se jmenováním nového velvyslance USA v Thajsku, specializujícího se na využívání nevojenské síly k ovládnutí národa v zájmech Spojených Států, začíná Thajsku přízrak nové války. Stejně jako v Libyi, Sýrii, Egyptě a na Ukrajině, kde zástupnou válkou se staly geopolitické nástroje, tak i v Thajsku se zdá, že USA sledují stejnou zahraniční politiku. V rámci obrany musí Thajsko hledat u jiných národů, jak těmto hrozbám čelit. Především Rusko a Čína pochopily a formulovaly obranu proti této formě válčení čtvrté generace. Obzvláště Rusko zdokonaluje nástroje obrany formou lepší informovanosti svých občanů o této nové hrozbě. Thajsko musí rovněž informovat thajskou veřejnost a to je to, co musí udělat, aby nad hrozbou zvítězilo.

Po pohledu na politické dění v Thajsku v posledních letech lze stále uvažovat o dvou motivacích a tím o dvou potencionálních původcích současných výbuchů: 1) turecky hovořící muslimští separatisté, Ujgurové a 2) svržený thajský premiér Šinavatra s organizací Červené košile. I když prvního původce odborníci stále více vylučují, pro první i druhou možnost navíc platí, že na jejich straně stojí USA (nic proti Ujgurům, ale neslouží opět další menšina jiným zájmům – tentokrát k tlaku na Čínu a navíc k manipulaci Tureckem?). A od 5. srpna, kdy obojí jistí velmi zdatný americký velvyslanec v Thajsku, se věci daly do pohybu.

S použitím zdrojů:  zde, zde, zde, zde, zde

– Pozorovatelka –  19.8.2015

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
sdf
Návštěvník
sdf

Pozeram ze aj Slovensko podla tej mapy obsadia madari. 😀

Ovce to nevidí
Návštěvník
Ovce to nevidí

Za výbuchy v Thajsko může ruská tajná služba. Rusové nechtějí jezdit na dovolenou na Krym. Proto to odpálili v Thajsku aby vystrašili ruské turisty a přesvědčili je, aby jeli na liduprázdný Krym. To je realita, kterou ovce nevidí.

Tomáš H.
Návštěvník
Tomáš H.

“Nějakých deset let tvoří Ujgurové muslimskou menšinu na jihu Thajska.” Zdroj? Ujgurové v Thajsku vůbec nejsou. Na jihu žije početná malajská menšina, ale o Ujgury rozhodně nejde. A bez toho se rozpadá celá první polovina článku.