Přiklání se Německo stále více k Rusku? Kritika antiruských sankcí, jednání G7...

Přiklání se Německo stále více k Rusku? Kritika antiruských sankcí, jednání G7 bez USA? Bruselský antiruský podraz

In this photo taken on Sunday, July 13, 2014 Russian President Vladimir Putin, right, and German Chancellor Angela Merkel speak to each other before the World Cup final between Germany and Argentina in Rio de Janeiro, Brazil. (AP Photo/RIA-Novosti, Alexei Nikolsky, Presidential Press Service)

Přiklání se Německo stále více k Rusku? Kritika antiruských sankcí, jednání G7 bez USA? Bruselský antiruský podraz

V souvislosti s aktuálním seznamem osob, které jsou v Rusku nežádoucí, může titulek vyznít jako vtip, přesto zprávy z poslední doby ukazují, že Německo se stále více odpoutává z vlivu USA a přiklání se k Rusku (a pokud tak činí lídr Evropy, mohlo by to znamenat, že totéž by měla činit Evropa jako celek, bohužel, Brusel je mocná páka), ale po pořádku.

Letošní rok je už nyní bohatý na události, které by v mnohém mohly ukazovat na vymaňování se Německa z vlivu upadajících USA  a v hlavní míře se tyto události – jak jinak – odehrávaly přes Ukrajinu .

Leden, únor –  Děbalceve, Mariupol:  USA chtějí vyzbrojit Ukrajinu, Merkelová trvá na diplomatickém jednání, vzniká Druhá minská dohoda

Po kyjevském Majdanu a připojení Krymu k Rusku situace  v září 2014 vyústila v uzavření První minské dohody. V lednu 2015 došlo k bojům o letiště v Doněcku, kde Kyjev utržil porážku, následně boje pokračovaly v Děbalceve,  po kterých kyjevští bojovníci upadli do zajetí a před dalšími boji o Mariupol  Zacharčenko  prohlásil, že separatisté přecházejí do otevřeného útoku  kvůli porušování minské dohody ze strany Kyjeva.

Tehdy do dění naplno vstupují USA a překotně projednávají zákon o vojenské pomoci Ukrajině, který byl předpřipraven od podzimu 2014. Putin na tento  krok reaguje varováním USA před totální válkou a hned 5. února Merkelová a Hollande ruší všechny své plány a vydávají se na jednání do Kyjeva a Kremlu. Jednání probíhají za napjaté atmosféry a za zavřenými dveřmi, ve stejné době americký senátor McCain volá, že Ukrajina zbraně dostane bez ohledu na postoj Bílého domu. A ač je patřičný zákon v USA 11. února schválen, přednost dostává diplomatické  řešení a Druhá minská dohoda, uzavřená o den později – tedy řešení, jaké dojednala Merkelová a Hollande. (více)

Vladimír Putin a Angela Merkelová

Obama se 18. února tajně a na soukromé schůzce setkává s ředitelem Ruské bezpečnostní služby a osobu, která má v rámci proti ruských sankcí zakázán vstup do zemí EU a Kanady informuje , že globální válka bude a že není v silách Ruska ji zastavit.

Březen – Atlantic resolve, Dragounská jízda, Německo a celá Evropa vstupují do AIIB

Následně je Pobaltí intenzivně vyzbrojováno americkými zbraněmi, Evropa realizuje operaci Atlantic resolve, přes Česko se chystá průchod armády NATO včetně bojové techniky. Putin na situaci reaguje manévry na Krymu, v Arménii, v Murmanské oblasti. Victoria Nuland Sergeji Lavrovi vysvětluje, že v USA už nevládne Obama, ale Nick Cheney a křičí na Rusko, ať přestane rušit jejich lodě. K tomu se americký vojenský analytik na televizní obrazovce vyjádří, že je čas zabíjet Rusy: Jediný způsob, s jehož pomocí mohou USA nějak ovlivnit situaci v regionu a změnit její vývoj, je začít zabíjet Rusy. Zabít tolik Rusů, že dokonce putinská média nedokážou utajit ten fakt, že se tito vojáci vracejí do vlasti v pytlích na mrtvoly“ (více).

Putin vyzývá národy EU-NATO, aby nedovolily USA vyzbrojování Ukrajiny a následné napadení Ruska. Varuje, že v opačném případě si Evropa vynutí ruskou protiakci, v níž budou použity balistické střely Iskander, a to z Kaliningradské oblasti, ze které lze zaměřit všechny vojenské cíle Evropy v době kratší než 15 minut. Poté, co je několik dnů „nezvěstný“ a přihlásí se z Petrohradu, vychází zároveň zpráva o bleskovém vojenském cvičení v Severním moři (zde).

USA tlačí na vyvolání válečného konfliktu, Merkelová ale stále trvá na diplomatickém řešení situace na Ukrajině a v USA tím vyvolává nevoli proti své osobě.

Do Asijské investiční banky pro infrastrukturu (AIIB) vstoupilo v březnu 28 zemí

V březnu se také odehrává historická událost, která se zdá být vysvětlením jak pro nervozitu USA, tak pro odtažitost Německa vůči jejich plánům. Čínská AIIB vyzývá svět ke vstupu, a to ve lhůtě do konce března.  USA všechny spojenecké země varují, ať tak nečiní, přesto do AIIB vstupuje 28 zemí, mezi nimi i Velká Británie a Německo. Svět tímto krokem přešel k Číně, kde předtím měla oslavnou řeč šéfka MMF Lagardeová .

Jediným spojencem USA zůstalo Japonsko (to je od konce 2.WW Spojeným státům tak zavázáno, že mu nic jiného nezbývá, ale i tento stav už se mění). V březnu ale USA dostaly přes AIIB od Evropy pořádnou facku.

Duben – kdo pojede na oslavy 70. výročí konce 2. WW v Moskvě?

Duben se nesl nejen v  duchu otázek, kdo se zúčastní oslav 70. výročí konce 2. světové války v Moskvě, ale i v duchu stále hlubší krize Ukrajiny, o kterou USA i EU ztrácejí zájem (což nedávno potvrdil Jaceňuk obviněním USA z nedostatečné privatizace ukrajinských podniků a Porošenko zákonem o nesplácení dluhů věřitelům do července 2016) . A Merkelová odmítne účast na moskevské vojenské přehlídce, ale prohlásí, že 10. května do Moskvy přijede (za velikého humbuku kromě ní přítomnost v Moskvě už 9. května oznámí jen český prezident Zeman a slovenský předseda vlády Fico).    .

Květen – Německo stále více k Rusku ?
1) Do Moskvy jede Angela Merkelová, zakrátko na to John Kerry a Viktoria Nulandová

I největší odpůrci Ruska uznávají, že přehlídka na Rudém náměstí byla velkolepá, navíc po boku Putina sedí čínský prezident Si Ťin-pching). Merkelová do Moskvy jede následující den, zakrátko na to jede do Kyjeva a Moskvy John Kerry a Viktoria Nulandová. Po jarním tlaku USA na konflikt s Ruskem, oba američtí představitelé obracejí tak, že svět nechápavě kroutí  hlavou (A nejvíce asi Porošenko, kterého Kerry důrazně varuje před jakýmkoliv porušováním minských dohod) – dochází snad USA, že věci nepůjdou tak, jak si představovaly?

2) Švýcarsko a EU podepisují smlouvu o ukončení bankovního tajemství

Od roku 2018 pro švýcarské banky přestane platit povinnost dodržovat bankovní tajemství, stejně tak pro banky EU. “Dnešní dohoda ohlašuje novou éru daňové transparentnosti a spolupráce mezi EU a Švýcarskem. Je to další úder namířený proti daňovým podvodníkům a další krok ke spravedlivějšímu zdanění v Evropě,” uvedl eurokomisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici. Dohoda ale ještě musí být ratifikována v samotném Švýcarsku. Ratifikace by si mohla vyžádat referendum, které by dohodu mohlo zamítnout (zdroj). Čím ovšem vzniklo, že taková dohoda vznikla a jestli na tom USA měly zájem, se můžeme jen domnívat.

3) Skandál FIFA a zatýkání ve Švýcarsku

Hned po podpisu dohody o ukončení bankovního tajemství je v Curychu na příkaz USA zahájeno stíhání představitelů FIFA. Na akci USA pracují několik měsíců, ale k zatýkání dojde až dva dny před oficiální volbou nového prezidenta FIFA. Ten stávající, Sepp Blatter, je nakloněn Rusku a USA se netají přáním, aby byl nahrazen jordánským protikandidátem. Evidentně jde o snahu odebrat Rusku pořadatelství fotbalového MS v roce 2018, což senátoři USA projednávali naposledy v dubnu 2015.

Už před volbou volají USA a VB, že MS 2018 by mělo proběhnout v některé z těchto dvou zemí. Když svůj post obhájí dosavadní prezident, evropská UEFA přichází s návrhem uspořádat alternativu MS 2018 s tím, že na něj budou přizvány všechny země světa a MS se uskuteční v Anglii (ať už to odebrané Rusku, či alternativní). UEFA zároveň zvažuje bojkot MS v Rusku evropskými státy a ve VB se v tomto směru angažuje i samotný princ William.

Princ William a Greg Dyke, předseda anglického fotbalového svazu

A Angela Merkelová? Ta už před páteční volbou prezidenta FIFA prohlašuje, že případný bojkot MS v Rusku Německu nedoporučí a po jeho znovuzvolení se Německo od bojkotu MS v Rusku oficiálně distancuje, jak to prohlásil prezident Německého fotbalového svazu  (zdezde a zde)

4) Německý tisk kritizuje USA za antiruské sance

Frank Schauff, výkonný ředitel Asociace evropských podnikatelů v Rusku publikoval 29. května článek, ve kterém kritizuje USA za sankce proti Rusku. Uvádí, že zatímco evropský obchod s Ruskem se snížil o 10 %, americký vzrostl o 6 %, přičemž USA obchodují i s těmi ruskými firmami, na které byly uvaleny sankce  (zde) a kritika pokračuje v článku pod titulkem “Němci zuří, USA “zapomínají” na sankce jen když se jim to hodí (zde).

5) Německo postrádá účast Ruska na jednání G7, Obama Německu vyhrožuje, že USA se nezúčastní

Ve dnech 7. a 8.června proběhne v Německu summit zemí G7 (USA, Kanada, Německo, Francie, Velká Británie, Itálie, Japonsko). Do loňského roku k těmto zemím patřilo i Rusko, to však bylo po tzv. anexi Krymu z jednání vyloučeno, čímž se původní G8 změnila na G7. Německo vyjádřilo zklamání a lítost, že Rusko se summitu nezúčastní, podle něj budou jednání nedostatečná a neúplná. Předseda německo-ruského fóra, Matthias Platzeck (SPD), vyzval k návratu Putina na summit. “Rusko by mělo patřit k G7, protože i minské dohody jsou důsledkem krize důvěry k Rusku. Procesy na Blízkém východě, Íránu, Afghánistánu a Sýrii lze řešit pouze s Ruskem.” (více).

Angela Merkelová a Barack Obama

Aby nebylo málo, může se stát, že z původní G8 bude jen G6 a řešení je na Německu. Minulý měsíc německá média uvedla, že Agentura pro národní bezpečnost USA více než 10 let vedla dohled nad „tisíci cíly v Evropě”, s využitím zdrojů nic netušící německé zpravodajské služby BND. Parlamentní komise pro vyšetřování BND požádala vládu Německa, aby poskytla kompletní seznam objektů tohoto dohledu, který sloužil Američanům. Má jít o 400 tisíc čísel evropských společnosti, agentur, útvarů, ministerstev a politiků. Následně vůdkyně jedné ze stran vládnoucí koalice – Sociálně demokratické strany Německa (SPD), řekla, že SPD očekává od spolkové kancléřky komentář k špionážnímu skandálu s dohledem NSA před příštím parlamentním zasedání, které začíná 8. června (tedy v den summitu G7) (více) .

Bruselský antiruský podraz s “černým seznamem”

V květnu se také objevil seznam osob, které v Rusku nejsou vítány. Evropa se diví, ale ještě více se diví Rusko! Jde totiž o seznam, který byl vypracován ihned po evropských sankcích, spojených se zákazem vstupu ruských občanů do zemí EU, a který byl v jednotlivých zemích od začátku k dispozici na ruských konzulátech s tím, aby se každý před cestou do Ruska mohl informovat, zda nebude mít při vstupu problém.

Takto to mělo fungovat do 24. května, kdy náměstek německé strany CDU Karl-Georg Welman, který stojí v čele německo-ukrajinské parlamentní skupiny, přijel do Moskvy, ale neprošel pasovou kontrolou letiště Šeremetěvo. Tam se ukázalo, že z nějakého důvodu má zákaz vstupu do listopadu 2019. Noc strávil v čekárně a ráno se vrátil do Berlína. Aby se příště nikdo z Evropy nedostal do podobné situace, předalo Rusko evropským zemím, které stojí za protiruskými sankcemi, seznam lidí, kteří nebudou do Ruska vpuštěni. Seznamy byly předány jako důvěrné a jen k osobnímu informování do Bruselu. Ihned na to Rusko vyjádřilo rozčarování, že EU seznam zveřejnila. Rusko nechápe, proč byly publikovány a co tím Evropa sleduje, když seznam existoval už dlouho a evropské země o něm věděly. Okamžitá ruská reakce je zde .

Vladimír Putin

Rusko to logicky vnímá jako další snahu o jeho diskreditaci a jako příležitost poukázat na jeho „diktátorství“. A evropské země se tváří, jako by seznam spadl z nebe a představitelé evropských zemí po Rusku tvrdě žádají vysvětlení, jak si tohle mohlo dovolit! (náš ministr Zaorálek si pozval na kobereček ruského velvyslance).

Shrnutí

Zatímco Brusel (věrný to spojenec USA) a vůdcové evropských zemí vidí ve zveřejněném seznamu další trumf proti Rusku, všechny ostatní události letošního roku stále více ukazují, že Německo to vidí jinak. Německo to nejspíše vidí tak, jak to aktuálně popsal Paul Graig Roberts:

“Bylo vynaloženo velké úsilí Spojených států, aby byly země EU vtlačeny do konfliktu s Ruskem. Ale Rusko není země, ze které by si USA udělaly vazala. A to by mohlo nakonec vést k revizi politiky zemí EU ve věci tolerance a závislosti směrem ke Spojeným státům”. Paul Craig Roberts dále řekl : “Myslím, že jsme se mýlili ve svých argumentech, že ovládneme Rusko a Čínu a evropští politici by měli přemýšlet o tom, proč Washington vede svět k nové studené válce a měli přehodnotit své postoje a činy.”

Známý brazilský žurnalista a komentátor Pepe Escobara popsal postoje Mekrelové a Německa v článku s názvem: “USA ztrácejí Evropu – Německo se vymaňuje z jejich vlivu”, kde m.j. říká: “Vnímání Berlína jako prostředníka “hegemonie” Spojených států a “agresivního” Ruska je mýtus. Německo jen předstírá, že tančí tak, jak Washington píská a zdánlivě kritizuje politiku Moskvy, ale ve skutečnosti Berlín nechce konfrontaci s Ruskem. Moskvu a Berlín spojují energie, obchody a obchodní vztahy. Většina investic německých firem je pro ruský trh.” “V této souvislosti není skutečnou hrozbou pro Washington Moskva, ale Berlín – politický monopol Spojených států v Evropě.”

Dodatek – tahá za nitky všeho Velká Británie ?

Za pozornost v celém dění stojí kroky VB. Pokud jde o Druhou minskou dohodu, vůbec se neangažovala. Na druhou stranu ale i ona vstoupila do čínské AIIB, což pro USA musela být největší facka v době, kdy jejich dolar mele z posledního. V čem dále je VB velmi aktivní, to je její vystoupení z EU (myslím, že čeká jen na podpis TTIP, proto Cameron volal po oddálení referenda do roku 2017 a nepřestanu tvrdit, že Nigel Farage byl stvořen právě za tím účelem). A dále je VB aktivní v uspořádání fotbalového mistrovství světa místo Ruska  – co tím chce Anglie světu sdělit?

Britská královna Elizabeth

Že by poté, co opustila USA a chystá se opustit EU, chtěla přes fotbal Rusku sdělit, kdo je vládcem světa? Kdybych se na chvíli pokusila uvažovat myšlením  V.V.Pjakina, tak symbolicky by se současnost dala číst i takto:  USA versus Rusko jako dva týmy (míčem je Ukrajina), Švýcarsko jako rozhodčí (sídlo bank a sídlo FIFA) a nad tím vším zcela nenápadně Spojené království (skutečná „FIFA“), které se odpoutává od všech a symbolicky si to přes fotbal rozdá se svým největším, odvěkým a neporazitelným soupeřem  – s Ruskem?

A Evropa v tom je (pokolikáté už?) jen hřištěm, na kterém se fotbal hraje a je zájem (pokolikáté už?) aby byla součástí jeho „západní“ poloviny (dohoda TTIP to má jistit). Rusko už to ví a stále více se zdá,  že Německo už to také pochopilo. Jen evropským politikům pořád nedochází, že USA nejsou víc, než jen svaly skutečné moci.

– Pozorovatelka –   2.6.2015

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Yurgen
Návštěvník
Yurgen

Se tady úplně rochňáte v té vaší pro-rusácké “diskuzi”. Jakýkoliv příspěvek, který argumentuje proti té vaší demagogii tady nepřežije ani pár hodin, takže naprostá ztráta času.. Můžete se klidně nazývat “svobodným webem”, jakkoliv je to protimluv, ale pořád zůstáváte tendenční, a hlavně provinční – Radio Jerevan.. Tak snad se vám podaří nažebrat dostatek hotovosti, aby jste ty rozumně a hlavně logicky uvažující lidi pobavili ještě tento měsíc.. Hezký den přeje Jirka.

oblivion
Návštěvník
oblivion

to Yurgen: zrejme sa ti ešte neotvorili oči a zaspal si dobu, ty pro-americký ritolez. Keby si mohol urcite by ti z Obamovho zadku trcali iba topanky, Ale co uz aj pre takychto ludi svieti slnko …..

Pravdoláskař Skalní
Návštěvník
Pravdoláskař Skalní

Tohle je vtip roku: havloidní pubera yurka se považuje za “rozumně a hlavně logicky uvažující tvor” 🙂 Co dodat kromě skromného doporučení:
yurko, pokud budete příště činit politicko-společenské analýzy, zopakujte si prosím si základku. Třeba pak už nebudete vypadat jako totální negramot. MYŠLENKY NEMÁTE, ANI CHYBNÉ, ČESKY ŘEČENO, MLUVÍTE HLOUPĚ A NAVÍC DEMAGOGICKY. Jděte do sebe. více studujte a nastudované nezapomínejte a nepřekrucujte. Na začátek bych doporučoval Marxe a pak se můžete obrátit třeba níže, Hegel, Feurbach atd. , nebo nahoru Lenin a jeho kritici i následovnící. Pak se teprve zkuste projevovat ve veřejné diskusi.
S úctou
Pravdoláskař Skalní

Lucie Novakova
Návštěvník
Lucie Novakova

S tou analogií na “myšlení Pjakina” nesouhlasím. Nepovažuju Rusko za jedno z křídel GP. Rusko tady nefunguje jako součást tandemu. Sami tvrdíte, že Putin tvoří vlastní politiku.

mareciino
Návštěvník
mareciino

naucil som sa, ze aktualne vyjadrenia a postoje politickych papalasov su v drvivej vacsine klamlive a zavadzajuce…ja osobne vidim v postoji Nemecka hlbsi zamer ako len priklananie sa na stranu Ruska!!!Nemecko je politicky vazal byvalych spojencov a to dodnes. A co sa tyka bankovych a financnych zvazkov, tak to ani nehovorim, v tom sme uz aj my ciastocne. Nemecko bez povolenia ich nadnarodneho velenia nema sancu dosahovat vlastnych cielov!!!pozor na to!!!v dolezitom momente Nemecko okamzite vykona rozkaz ktory dostane…Ja momentalne vidim velke zahmlievanie, kedze silna propaganda(kedy vsetky zapadne staty hovoria o “Ruskom agresorovi”) straca bez dokazov na ucinku. Pamatajme ze uder z hmly je bolestivejsi ako ked vidime z dialky päsť nepriatela a mozeme sa zasahu uhnut…. Bojim sa ze ani my Slovaci ani vy Cesi nic nezmozeme a budeme vtiahnuti tej trapnej vojny, zase len vysekaju nevinne zivoty. A navyse idiotska neuvedomela spolocnost(cest vynimkam) si po vojne vyziada hlavy zodpovednych STATNYCH pohlavarov prehranej strany, ale skutocnych krivonosych vinnikov si nikto ani len nevsimne, oni si porozdeluju koryst, a zarobia na vsetko na com sa len da,prevezmu moc, daju poprerabat pravny system podla svojej objednavky. Opovrhujem celym tym dnesnym systemom zotrocovania. U vas v CR by ste okamzite mali zamietnut ten novy utocny statut vasej armady….ved predsa ak by sa nieco zomlelo, tak pribudne vo vasej krajine desattisice mladych zlomenych ludi, ktori budu nuteni zabijat inych mladych v cudzej krajine, vratia sa domov a co z nich zostane?moralne nic…absolutne vyprahnute NIC….je to smutne cele

Lara
Návštěvník
Lara

…nato je len jedna cesta…to čo robili vojaci v Ukrajine…. masovo odmietnuť nastúpiť do armády a zvoliť radšej väzenie….tam máte aspoň šancu, zachrániť si život….

xerox
Návštěvník
xerox

mimo téma ale aktuální , něco o afrických plísňácích v evropě , video s okamurou …
https://goo.gl/ETvAYp
takže až tady zase bude cvalda se svými bezduchými vstupy , že ho nechávám pozdravovat … tzv. ksčm je jenom parlamentní demo tlumič nespokojenosti …
mimo parlament tuto funkci má jak zde bylo nedávno psáno vandasova dsss …