Přibývá lidí s více exekucemi. Zrodil se nápad jim dluhy odpustit

Přibývá lidí s více exekucemi. Zrodil se nápad jim dluhy odpustit

Přibývá lidí s více exekucemi. Zrodil se nápad jim dluhy odpustit

O možnosti, že lidem s nevymahatelnými dluhy budou dluhy odpuštěny, se hovoří už nějaký čas, nyní se objevila další zpráva, že by k tomu skutečně mohlo dojít. Systém lichvy zřejmě pochopil, že některá vymáhání dluhů, na kterých v základu stojí, se mu prostě nevyplatí. Jak a nakolik se zákon podaří prosadit, je otázka, spoustě lidem ale může přinést úlevu, proto zprávu ze zdroje vkládám. Na druhou stranu – jak k tomu přijdou všichni poctiví platiči a poctiví věřitelé? Zavedení takového zákona je jakoby potvrzením, že dlužit opravdu hodně (miliony a miliardy) se prostě vyplatí (jak to potvrzují i zloději největšího kalibru). Na druhou stranu – “Kdo s čím zachází, na to i schází”.

A možná to celé je jen populistické gesto, posuďte sami.     

Počet Čechů v exekuci se už dva roky snižuje. Tuhle dobrou zprávu ale kalí fakt, že naopak prudce roste počet těch, kteří mají čtyři a více exekucí. Ministerstvo spravedlnosti proto zvažuje nápad těmto vícenásobným dlužníkům dluhy zcela odpouštět. Informuje o tom deník Právo

I když celkový počet občanů v exekuci v Česku nadále klesá, strmě roste počet těch, kteří mají čtyři a více exekucí. Za poslední dva roky se počet fyzických osob v exekuci snížil o 27 procent, a to z milionu v říjnu 2013 na 731.000 v říjnu 2015. Současně však o 29 procent ze 3,3 milionu na 4,3 milionu řízení vzrostl počet exekucí vedených na tyto osoby. Na tiskové konferenci to řekl člen prezidia Exekutorské komory ČR Petr Polanský.

Exekuce se tak podle něj koncentrují do stále užší části společnosti a jedna exekuovaná fyzická osoba tak má nyní v průměru 5,8 exekuce. Před dvěma lety to bylo 3,3 exekuce. Vymožení pohledávky u lidí, kteří čelí zároveň několika exekucím, je v rozumném čase prakticky nemožné, dodal.

Nereálnost vymáhání vícenásobných exekucí si uvědomuje také ministerstvo spravedlnosti a jeho šéf, ministr Robert Pelikán (ANO). Ten se přiklání k nápadu na plošné odpouštění dluhů u vícenásobných dlužníků, píše Právo.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Kristína Labohá Právu potvrdila, že úřad na této myšlence pracuje. “Zvažují se varianty řešení, které by vyřešily problematiku předlužených fyzických osob, a s tím i vícečetné exekuce. Zvažují se i změny parametrů oddlužení,“ dodala Labohá.

Podle Pelikána, jak píše Právo, by mohli exekutoři u vícenásobných dlužníků podávat návrhy na osobní bankrot rovnou, plošně, a to i s tím, že dlužník by nemusel vrátit ani současnou minimální hranici 30 procent přihlášených pohledávek.

Ne každý s nápadem ale souhlasí. “Osobní bankrot je potřebný k tomu, aby po neúspěšném období lidé mohli žít plnohodnotný život a nebyli doživotními finančními psanci. Osobní bankrot je nastaven motivačně, takže ten, kdo o něho usiluje, si ho musí zasloužit, splnit určité podmínky a zároveň splatit během pěti následujících let minimálně 30 % z celkové dlužné částky,“ řekl advokát portálu Poradnaveritele. cz Tomáš Chalupa. Advokát také upozornil, že vícenásobné dlužníky by nic nenutilo dodržovat přísné podmínky soukromého bankrotu. K nim patří třeba i podmínka nedělat další dluhy.

Jen v roce 2015 bylo vyhlášeno 16 655 osobních bankrotů, a to z 20 109 podaných návrhů. Oddlužení bylo odmítnuto zhruba 3500 dlužníků. Počet osobních bankrotů se meziročně snížil o 11 procent. Počet návrhů klesl o osm procent. Exekutoři aktuálně mají na stolech 4,5 miliónu případů. Vymáhají jistinu ve výši 302 mld. Kč.

……………………………………………………………………..

Navazující zprávou je, že soudní exekutor Tomáš Vrána musí zaplatit půl milionovou pokutu….

……………………………………………………………………..

Ale celkově mi to připomíná Řecko a Ukrajinu – systém potřebuje otroky, dluhy jsou pouze prostředkem….

-Pozorovatelka-  27.1.2015

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Štěpa
Návštěvník
Štěpa

Myslím, že už možnost Osobního bankrotu založená na přijmutí odpovědnosti a plnění odpovědností je dostačující! Výchova k zodpovědnému finanční chování je důležitá pro všechny občany.
https://stepajanska.wordpress.com/2016/02/19/jak-jsem-se-2x-pripravila-o-penize/

zombie
Návštěvník
zombie

a není ono to zase tak,že se to bude týkat hlavně naší protěžované a “milované” hnědé menšiny???Jak když letitým notorickým neplatičům nájemného rómského původu odpustili dluh na nájmu,tuším v Chánově nebo kde to bylo v řádu asi 60 000 000 korun???A výsledek žádný-vesele neplatí dál…

Tony
Návštěvník
Tony

“Exekuovaná” osoba? Paní Pozorovatelko, možná byste se místo studia astrologie měla ponořit do tajů české mluvnice.

informix
Návštěvník
informix

Koniec koncov, ako inak by to mohlo skončiť? To je klasický a neodvrátiteľný dôsledok systému využívajúceho úroky.

Zoberme si vzorový príklad:

Začíname s modelovým regiónom, kde je v obehu 0 korún.

Banka požičia občanom 100 miliárd korún. Tie peniaze sa vytvorili z ničoho pomocou mechanizmu frakčných úverov a sú kryté majetkom, ktorý si dlžník za tie peniaze kúpil alebo vyrobil.

Potom nasleduje splácanie týchto peňazí. Dajme tomu, že máme úrok 3% a splatnosť úveru je 10 rokov. Vo finále (veľmi zjednodušene) tak dlžníci musia zaplatiť dajme tomu 130 miliárd korún.

Zaplatiť 100 miliárd nie je problém, pretože to sú peniaze, ktoré prišli do ekonomiky frakčným úverom.

Lenže zostávajúcich 30 miliárd v ekonomike proste neexistuje. Získavajú sa tak, že sa v exekúcii zabaví majtetok tých dlžníkov, ktorí nedokázali splácať.

Celý systém je maximálne NEFÉROVÝ, pretože nie je žiadna šanca, aby svoj úver splatili všetci. Proste na to v ekonomike nie sú prislúchajúce peniaze. A tak (podľa vyššie použitého príkladu) 30% dlžníkov skončí v exekúcii, obvykle tí, ktorí mali najnižší plat. A to číslo je desivé.

A to je dôvod, prečo je čoraz viac exekúcií okolo nás. Pretože práve toto nahromadené číslo 30% sa práve teraz začína prejavovať v praxi.

Veritas Mori
Návštěvník
Veritas Mori

Kdo půjčuje peníze anebo prodává na dluh, musí počítat se ztrátou. To je riziko podnikání. Ale nesouhlasím s tím, že zrušení dluhů je výhra pro dlužníka. To je nesmysl. Zrušení dluhů je institut minimalizace ztrát věřitele, který musí platit náklady na exekutora po celou dobu vymáhání pohledávky, obvykle každé 3 měsíce, kdy exekutor provede úkon (náhled do databází státu a bank, jestli dlužník někde nemá nějaký nový majetek) a ihned ho naúčtuje do pohledávky. Po 6 měsících nedomahatelnosti pohledávky pro nemajetnost dlužníka obvykle exekutor navrhuje věřitelovi zastavení exekuce a vyplacení odměny exekutorovi, dokud je čas a odměna je zatím malá. Pokud věřitel dál trvá na exekuci dlužníka, jde už prakticky jen o vyživování exekutora, který si jen účtuje úkony, které na konci věřitel stejně bude muset uhradit, protože dlužník je nemajetný.

Jsou případy, kdy exekuce běžela u nemajetného člověka od roku 1998 do 2011, to je 13 let a na konci dlužník zemřel, aniž by uhradil korunu a věřitel musel exekutorovi za služby a úkony zaplatit téměř 1,000,000 korun, zatímco vymáhaná částka na dlužníkovi byla necelých 90,000 korun a s úroky přes 400,000 korun.

Dnes už to tak není, exekutor na nic nečeká a začne věřiteli účtovat náklady ihned, když zjistí, že dlužník je nemajetný. Odpuštění dluhů je tak vlastně cesta pro věřitele, aby se nedostali sami do dluhové pasti, což není nijak výjimečné. Jsou případy, kdy věřitel, který sám nemá moc peněz, tak dlouho vymáhá pohledávku přes exekutora, až sám spadne do exekuce v okamžiku, kdy exekutor řekne dost a začne požadovat úhradu za úkony od věřitele.

Judge Dredd
Návštěvník
Judge Dredd

Tvrdý neomarxismus v praxi. Tomáš Vrána z Exekutorského úřadu Přerov je pouhý bílý kůň. Skutečným skrytým majitelem toho “úřadu” je porevoluční exministr spravedlnosti za ODS Jiří Novák https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Nov%C3%A1k_%28politik%29 společník v kanceláři http://akbsn.eu/cs/ se známým obhájcem nejhorších kriminálníků a podvodníků typu Radovana Krejčíře, Judr. Tomášem Sokolem, též bývalým ministem “spravedlnosti”. Je velmi pravděpodobné, že tento na miliardovém exekučním bussinesu silně participující pán, se přímo podílel na vytvoření oněch k občanům velmi represívních exekučních zákonů a tím jasně spadá pod čl. 2 písmeno C Konvece OSN o zabránění zločinu genocidy a v budoucnu se z tohoto zločinu bude muset zodpovídat před soudem.

jenda
Návštěvník
jenda

Už jen to kolik je ex. tak to ukazuje že tento system je na pí ču