Převrat v Turecku selhal, podporovala ho jen malá část armády. Erdogan je...

Převrat v Turecku selhal, podporovala ho jen malá část armády. Erdogan je zpátky u moci. Evropská unie si oddechla, ale i povzdechla. Migrace do EU tak bude pokračovat!

Převrat v Turecku selhal, podporovala ho jen malá část armády. Erdogan je zpátky u moci. Evropská unie si oddechla, ale i povzdechla. Migrace do EU tak bude pokračovat!

Vojenský převrat v Turecku se nezdařil. V sobotu ráno se většina vzbouřených vojáků vzdala, protože se ukázalo, že k puči se připojila jenom hrstka z milionové turecké armády. Pučisté využili situace, kdy prezident Erdogan byl mimo své sídlo na dovolené v Marmarisu a pokusili se obsadit klíčové body mocenských struktur v Turecku. Vedle budovy státní televize to byl i parlament a velitelství policie v Ankaře a v Istanbulu. O události jsme již včera večer informovali zde. Již během noci došlo ke střetům s provládními vojenskými a zejména policejními jednotkami, které zůstaly loajální prezidentu Erdoganovi. V sobotu ráno již byla situace neudržitelná a vojáci se začali vzdávat bezpečnostním složkám věrným Erdoganovu režimu [1].

turkeycoup6.jpg
Podporovatelé Erdogana slaví porážku pučistů.

Během konfliktu zahynulo na 160 osob, přibližně 1500 jich je zraněno. Pučisté jsou postupně zatýkáni a zdá se, že celkový počet pučistů nepřesáhne několik tisíc mužů, což je opravdu zanedbatelný zlomek půlmilionové turecké armády. K převratu principiálně nejsou potřeba velké počty vojáků, ale je naprosto nezbytné, aby generalita armády alespoň v tichosti s převratem souhlasila jako celek. Potom lze převrat provést i jen s několika tisíci vojáků v ulicích, protože operace má tichou podporu celé armády a nikdo proti puči tak nezasáhne ze strany armády. U podobných převratů, které byly úspěšné v Turecku v minulosti, ale i jinde ve světě, zcela jasně vyplývá, že podpora puči musí být ze strany armádních elit jednotná, anebo minimálně většinová. V případě Erdogana vyšlo najevo, že disponuje vysokou podporou i mezi tureckou generalitou, a že není zkrátka vhodný čas na provedení převratu.

image.jpg
Pučisté se nakonec v sobotu ráno vzdali.

Evropská unie si oddechla. S prezidentem Erdoganem má dohodu o kšeftování s uprchlíky a tzv. verifikování běženců, kdy EU vrací do Turecka určité objemy uprchlíků z EU a za toto odsunování Brusel Ankaře platí nemalé peníze. Z Turecka do EU potom proudí jenom určitá část prověřených migrantů. Toto prověření je však s velkým otazníkem, protože kvůli vysoké korupci v Turecku a spolupráci tureckých tajných služeb s islámským státem je nejisté, jestli prověření pro vstup do EU pod statusem uprchlíka nedostávají i bojovníci Islámského státu. Právě dnes se totiž k útoku ve francouzském Nice přihlásil Islámský stát [2]. Brusel však dohodu s Ankarou považuje za dobrou, ale placení Erdoganovi z peněz daňových poplatníků EU za to, že nebude do EU přes Turecko pouštět migranty, lze označit minimálně za vydírání celé Evropské unie. Brusel s jinou tureckou vládou po úspěšném puči by mohl dojednat určitě lepší podmínky.

2016-07-16t01-19-27-466z--1280x720.nbcnews-ux-1080-600.jpg
Erdoganova tiskovka na letišti v Istanbulu v sobotu nad ránem.

Změna politického režimu v Turecku by zajistila odklon od islamizace země, neboť turecká armáda je v zemi garantem sekulárního státu, od něhož se Erdoganova vláda silně odkloňuje a snaží se vytvořit z Turecka teokratický islámský stát. Z hlediska Bruselu by změna režimu v Ankaře znamenala likvidaci moci tajných služeb, které mají v Turecku napojení na Islámský stát, včetně Erdoganovy rodiny a jeho obchodů s ropou, kterou distribuuje právě ISIL. Zároveň by ale v Turecku došlo k posílení vlivu USA, protože turecká armáda je přímým partnerem amerických ozbrojených sil v zemi a v celém regionu. V Turecku je i několik amerických základen a během puče byly v nejvyšší pohotovosti, ovšem do konfliktu logicky nezasáhly, protože zatažení amerických jednotek do puče by bylo skandální. Přesto však ani Američané zřejmě nevěděli, jak velká část turecké armády puč podporuje, protože včera v podvečer se sešel John Kerry se Sergejem Lavrovem v Moskvě a dlouhé hodiny probírali nejen Sýrii, ale zřejmě i převrat v Turecku.

turkey-7.jpg
Lidé se snažili zastavit obrněnou techniku pučistů.

Výsledek nezdařeného puče ovlivní pozici Erdogana. Ta bude nyní posílena do takové míry, že se dá očekávat, že přitvrdí své požadavky vůči EU na bezvízový styk s EU, bude požadovat i navýšení plateb za zpětné přijímání uprchlíků z EU a v této pozici nyní bude posílen vědomím, že za ním stojí drtivá většina turecké armády. Až dodnes to paradoxně najisto nevěděl, ale po nezdařeném puči už je mu jasné, že minimálně teď a v této chvíli se může o tureckou armádu opřít. A to není dobrá zpráva pro Kurdy, ani pro Evropskou unii. Není to ani dobrá zpráva pro americké vnitřní elity, kterým se nelíbí Erdoganovo vládnutí, kdy nebere ohledy na americké zájmy v regionu a ani se jim nelíbí Erdoganovo udobřování s Moskvou po roztržce kvůli sestřelení ruského Su-24 na jaře na hranicích se Sýrií. Udobřování Ankary s Moskvou nelze ale přeceňovat. Pro Vladimira Putina je Erdoganův režim nebezpečným elementem, který ohrožuje celý region Blízkého východu, především v Sýrii. Zmařený puč tak v konečném důsledku posílí jen Erdoganovu vládu a může se tím otevřít cesta k hlubší islamizaci celé turecké společnosti na všech jejích úrovních.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Elaine
Návštěvník
Elaine

Dobrý den, může mi zde někdo odpovědět na otázky ohledně vyjímečného stavu v Turecku? Ne to, co je zveřejněno na internetu, ale dopad na turismus v Turecku. Vyjímečný stav platí pro celou zemi, ale nedovedu si představit, jak by to fungovalo v přímořských turistických letoviscích, např v Alanyii. Tam je obrovské množství turistů. Nedovedu si představit např. zákaz vycházení v noci, tam se žije totiž hlavně v noci, kdy po ulicích korzuje neskutečné množství turistů. Místní bazar je nacpaný k prasknutí vlastně jen v noci. Tahle oblast žije jen z turismu, od jara do podzimu místní na turismu vydělávají, aby v zimě měli z čeho žít. Pokud jim tohle bude znemožněno, pravděpodobně to bude mít následky…Také tam bylo velké množství ruských turistů, ti tam jsou už vyhlášení, oni v obchodech skoro nesmlouvali a klidně zaplatili první největší cenu, kterou obchodník řekne. Ale stejně tam ruské turisty nemají moc rádi.( teď jich ubylo, do Turecka se rusáci asi nedostanou) No a Němce už vůbec ne, jsou menší hotely, které ani německé turisty nemají, protože je nemají rádi. Proč se o těchto věcech nikde nepíše? Jak vyjímečný stav v Turecku může zničit tamní ekonomiku závislou na turismu.

Amus
Návštěvník
Amus

Komedie a další komedie. Uvidíme, jaké vysvětlení k tomuto divadlu podá p. Pjakin. S lidmi si psychopatické elity pohrávají jak s figurkami na šachovnici a kdykoliv obětují kohokoliv. Jsme pro ně jen spotřebni materiál a můžeme si za to sami.

historik
Návštěvník
historik

Turecká armáda je prý pevnou oporou jihovýchodního křídla NATO. Akorát ti její operetní generálové neumí pořádně zorganizovat efektivní puč. Já bych je osobně nenechal ani chránit vinici špuntovkami proti špačkům. Jde o exemplární případ vojenské impotence, který nemá v v moderní historii obdoby. Finis coronat opus!

pavjan
Návštěvník
pavjan

Turecká armáda puče umí, jak už v minulosti prokázala. Tohle ale nebyl žádnej skutečnej puč. Byl to takovej požár Reichstagu po turecku. Kdyby turecká generalita chtěla skutečně provést puč, tak měla všechny předpoklady ho zdárně dokončit. Prohlídněte si dokumentaci, vždyť je to takovej puč-nepuč. False flag.

.B.
Návštěvník
.B.
monsanto
Návštěvník
monsanto

Turecka armada se po nezdarenem prevratu zacala stahovat z Iraku.

https://southfront.org/turkish-army-withdrawing-from-iraq/

To jsem zvedav, jestli se tohle potvrdi.

.B.
Návštěvník
.B.

Turci zablokovali základnu NATO Incirlik, vypnuli proud a nepoští nikoho dovnitř ani ven!!

http://www.spiegel.de/politik/deutschland/putschversuch-in-der-tuerkei-militaer-spricht-von-machtuebernahme-a-1102987.html

Ctenar
Návštěvník
Ctenar

Dřívější informace Aeronetu, že Erdogan požádal o azyl v Německu je evidentně kravina vycucaná z prstu.

Administrator
Admin

To nebyla informace Aeronetu. Informaci uveřejnila kyperská stanice SigmaLive a zprávu převzal ruský TASS: http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/3459474

minoltista.ca
Návštěvník
minoltista.ca

A je hotovo. Zatim co jste sladce spali, sledoval jsem vyvoj udalosti (GMT-6) …avsak neslo mi posilat prubezné komentare. Stranka se nacetla, ale “captcha code” zlobil a zlobil.
Chci jen rict, ze se plne ztotoznuji s nazorem, za akce byla spustena a organizovana samotnym Erdoganem …stejne tak, jako ruzné atentaty, které Erdogan mohl prisit va vrub opozici.
Stejne jako u nas po roce 68, rozjedou se cistky a vyrizovani starych uctu. “Normalizator” Erdogan chce znovu zavést trest smrti. To mluvi za vse!

vierona
Návštěvník
vierona

nezda sami ze to pripravil erdogan!uz pre tristvrte rokom som citala ze cia pripravuje v turecku prevrat vtedy ukazalu na ct 24 aj cloveka ktory zije v usa a ma kontak na turecke vojsko-Podla toho co pisu dnes je to ich rukopis a mozno len postrasit sultana Erdogana -je to najskor pravdepodobne !!!

Jiří Fencl
Návštěvník
Jiří Fencl

Na pozadí událostí, jejichž intenzita a složitost se zvyšují a které začínají být mocnější než jejich (ne)mocní hybatelé, jen upozorňuji na roli Ruska a jejího vůdce.
Rusku už se od loňského září (v širších souvislostech už déle a v nejširších od počátku) jakákoli světová událost zákonitě hodí do krámu. Z jednoho prostého důvodu: Rusko stojí na straně pravdy, které již byla plně otevřena stavidla.
Nemá smysl ho obviňovat z té či oné účasti na jakékoli události. Rusku stačí se jen dívat, protože ve chvíli rozhodnutí, kdy proti němu byli všichni, se rozhodlo bránit pravdu.
Jinými slovy, na straně Ruska a jeho rostoucí řady spojenců, jsou síly nejvyšší, síly všenápravy. Kdo to ještě nepochopil, bude dál kout pikle, ale jen tím zhoršuje svou vlastní situaci. A nás posiluje.
Zrcadlo pravdy na konci časů bylo nastaveno a není síly ve Vesmíru, která by s tím cokoli zmohla.
Jen takhle jednoduché to celé je. Zachovejme chladné hlavy.

pedros
Návštěvník
pedros

Bylo odvoláno 2745 soudců a 5 členů nejvyššího orgánu,který na soudy dohlíží!
SAMÍ PUČISTÉ,že jó!Erdogán uchvátil absolutní moc!

monsanto
Návštěvník
monsanto

Indicii na divadlo o puci zacina pribyvat.