Prahou a širým okolím zněly sirény, lidé v panice volali policii a...

Prahou a širým okolím zněly sirény, lidé v panice volali policii a báli se jaderného úderu, radiačního poplachu a protržené vltavské kaskády. K čemu došlo?

Prahou a širým okolím zněly sirény, lidé v panice volali policii a báli se jaderného úderu, radiačního poplachu a protržené vltavské kaskády. K čemu došlo?

Redakce AE News je dnes zavalena hromadou emailů, které se ptají na jedno jediné téma. Co se stalo dnes (ve čtvrtek, 23. února) okolo 10. hodiny dopoledne v Praze a jestli o tom něco nevíme. K čemu došlo? Několik minut před 10. hodinou dopoledne se rozezněly celou Prahou a také Středními Čechami sirény civilní obrany. Lidé na ulicích okamžitě vrhali své pohledy na hodinky, jestli není pravé poledne, kdy obvykle probíhají zkoušky sirén, ale lidem bylo jasné, že je lehce před desátou hodinou. Mnozí z nich utíkali směrem do nejbližších obchodů, aby se instinktivně schovali před blíže neurčeným nebezpečím.

Pražští hasiči vyvolali ve čtvrtek mezi obyvateli paniku.

Paní Magda nám napsala, že se zoufale snaží dovolat manželovi, který pracuje na Slapské přehradě, že jí nezvedá telefon, tak jestli nedošlo k útoku na Vltavskou kaskádu. Pan Josef se pro změnu ptal, jestli nejde o radiační poplach v souvislosti s oblakem radioaktivního jódu 131, který se nyní pohybuje nad Evropou a jestli nedošlo ke zhoršení radiační situace, dozimetr prý nemá a ani nikdo jiný v jeho okolí. Pan Jiří se pro změnu ptal, jestli někde neunikl čpavek z chemičky v Lovosicích. Paní Iveta napsala rozčílený email, že jí nikdo nedokázal na sirény odpovědět ani na městském úřadě v Praze 6. Zmatek nad zmatek. A kdo za něj může?

Prahou zněly sirény a lidé nevěděli, že je to pietní akt

Celého incidentu si všimla i mainstreamová média, ale ukázalo se, že spuštění sirén civilní obrany bez jakéhokoliv upozornění obyvatelstva mají na svědomí hasiči hl. m. Prahy, kteří spuštěním sirén na 140 sekund uctili památku svého kolegy, který zahynul při zásahu během požáru ve Zvoli minulý týden [1]. Podle předpisů prý mezi kompetence generálního ředitele pražských hasičů patří i spuštění sirén pro pietní účely a v takovém případě se veřejnosti nic dopředu neoznamuje. Naše redakce pro tohle nemá slov. V době, kdy v celé Evropě jsou miliony migrantů, z nichž mnozí z nich jsou kombatanti Islámského státu, kteří jsou připraveni útočit proti civilním cílům, v době, kdy na hranicích s Ruskou federací v Pobaltí stojí stovky tanků NATO (převážně německého Bundeswehru) a ve chvíli, kdy nad Evropou se valí radioaktivní mračno jódu 131, kterého se prý nikdo nemá bát, tak v takovém okamžiku je spuštění sirén na území hlavního města Prahy a ve Středních Čechách naprostá ukázka diletantství.

Hasiči netuší, že Evropa čelí vlnám teroristických útoků? Mapa ukazuje počty obětí.

Proč generální ředitelství hasičů nedalo prostě občanům dopředu o tomto spuštění sirén vědět? V televizi jako je NOVA by určitě dopředu tuto informaci uveřejnili a ještě by k ní natočili reportáž, protože stejně jejich Televizní Noviny nemají žádný obsah a potřebují ho vyplnit vším možným.  Nedovedu si představit, že by třeba v USA v dnešní době si mohli hasiči ve Washingtonu D.C. spustit sirény a nedat o tom vědět veřejnosti. Tohle prostě jenom ukazuje na to, že civilní obrana v dnešní době v České republice je v troskách. Jak budou reagovat lidé v Praze, až se opět rozezní sirény, ale bude to kvůli ohrožení obyvatelstva? Lidé si řeknou, že nikdo nic nehlásil předem, takže to asi zase hasiči někoho uctívají. Když naše redakce, na základě informací západních médií a monitorovacích stanic po celé Evropě přinese zásadní informaci, že nad Evropou se pohybuje radioaktivní mrak a vyzveme občany k tomu, aby se preventivně předzásobili tabletami jódu a zvážili nákup dozimetru, tak jsme obviněni, že šíříme paniku. Když ale hasiči v Praze spustí bez jakéhokoliv oznámení sirény civilní obrany pro jakési pietní účely, tak je všechno v pořádku? Proboha, kde to jsme?

Protrhla se přehrada nebo letí ruské rakety?

Dalším problém je pochopitelně i to, že hlavně mladší lidé netuší, jak zní siréna při leteckém útoku, jak zní při radiační hrozbě, jak zní v případě chemické havárie, protože dnes to nikdo děti a mládež ve školách neučí. Dnes mají školy v ČR jiné starosti, např. jak děti naučit nosit burky, turbany, jak kreslit mešity [2], jak psát arabsky [3] a nějaká civilní obrana nikoho nezajímá. Dnes se v České republice používají dva druhy sirén, elektrické rotační a elektronické sirény. Moderní elektronické sirény mají hlasový modul, který obyvatelstvu nahraným hlasovým záznamem oznámí, jaký typ ohrožení nastal. Daleko větší problém je s elektrickými rotačními sirénami, které jsou nejrozšířenější v republice a jsou také nejspolehlivější (odolávají EMP útoku, na rozdíl od elektronických sirén, které nemají ochranu proti elektromagnetickému pulzu, byl o tom před několika lety zajímavý pořad na ruské televizi).

Nakládání techniky Bundeswehru na cestě do Lotyšska. Úder z Ruska může být vyprovokován kdykoliv.

Rotační sirény v ČR nemají charakteristickou linku signálu, i když obsluha může signalizaci ovládat ručně, a to pravidelným vypínáním a zapínáním tak, aby byl vytvářen charakteristický vzorek. Letecký poplach v USA má klasický vzorec 5 sekund siréna a 3 sekundy pokles. Termonukleární poplach (útok balistickými raketami) má 15 sekund sirénu a 3 sekundy pokles. Chemický poplach má 3 sekundy sirénu a 1 sekundu pokles. V České republice toto typové zvukové rozlišování hrozby není, upozorňuje se pouze na “nebezpečí” bez konkrétní specifikace, s výjimkou požární signalizace pro hasičské sbory, více informací zde. Toto samo o sobě v dnešní době není dostatečnou signalizací, protože když někde hoří, lidé musí přijmout jiná opatření, než když letí balistické rakety, nebo když hrozí chemický útok. Pokud půjde o chemický útok, lidé musí běžet k vodě a namočit si nejlépe bavlněné tričko do vody a obvázat si s ním obličej. Při protržení přehrady naopak člověk musí utíkat co nejdále od vody a vylézt co nejvýše, na strom, do nejvyššího patra domu atd.

Když začnou kvílet sirény, lidé neví, co se děje

Při leteckém poplachu přesně obráceně, zalézt co nejhlouběji, do sklepů domů apod. V otevřené krajině, pokud hrozí přívalové vlna, co nejrychleji utíkat na vyvýšené místo. Při termonukleárním útoku naopak neutíkat a zalehnout na zem, nejlépe do terénní nerovnosti, která je velmi důležitá. Během termonukleární exploze během první sekundy dojde k emisi paprsků X (rentgenové záření), které udělí člověku v závislosti na vzdálenosti od epicentra takovou dávku radiace, že další starosti o přidružené efekty výbuchu už ani mít nemusí (tepelná vlna, první rázová vlna, zpětná rázová vlna, radiační spad). Rozlišování typů poplachů v závislosti na akustickém vzorku je velmi důležitý faktor pro ochranu obyvatelstva a bylo by dobré, kdyby alternativní politické strany si toto zanesly do svých programů, aby ve školách se děti učily rozeznávat typy sirén, kdy hrozí raketový útok termonukleárními zbraněmi, kdy hrozí chemický útok, kdy hrozí bombardování nebo záplava. Jenže to by musel někdo nejprve vypracovat metodiku.

Bundeswehr v rámci NATO operuje přímo na ruských hranicích. Snaha o vyvolání války s Ruskem ze strany NATO trvá, protože Donald Trump nemá stále NATO a Pentagon pod svoji kontrolou.

Není možné tolerovat takovéto frivolní spouštění sirén, když dnešní Evropa je prostoupena islámským terorismem na straně jedné a hrozbou nukleární výměny s Ruskou federací na straně druhé. Občané se musí spolehnout, že když zazní sirény, tak to má svůj opodstatněný důvod. Stejně tak je třeba se zamyslet nad zkouškami sirén každý měsíc. V USA se testují sirény v mnoha státech jen 1x za 2 roky a pravidelné měsíční testy probíhají jen v televizi pomocí tzv. monoskopu, a to z důvodu toho, aby mezi obyvatelstvem na zvuk sirén nevznikla imunita. Pokud v USA někde hoří, žádné sirény se kvůli tomu nepouští, normálně si hasičské sbory zavolají telefonem mezi sebou, že je výjezd. Bizarní úkaz houkání v ČR každý měsíc je podivný i pro turisty v ČR, kteří tomu nerozumí a nechápou, proč sirény zní tak často. V českém obyvatelstvu se tím vyváří imunita k tomuto signálu, protože až opravdu bude zle a sirény budou varovat, že se něco opravdu děje, lidé to budou ignorovat.

Případný úder by na obyvatelstvu napáchal strašný masakr… a zbytečně!

Kolik lidí bude mít čas sledovat veřejnoprávní televizi a rozhlas, pokud nastane letecký nebo raketový útok? K čemu jsou elektronické sirény, které vyzývají ke sledování televize pro další informace, když je člověk někde venku, třeba na poli? To jako člověk poběží k televizi? Tohle je natolik absurdní systém obrany obyvatelstva, až mám pocit, že je to záměr, aby Čechů v případě úderu zahynulo co nejvíce. Žádná armáda už v ČR není, to málo, co zbylo ze čtvrt milionové armády ČSLA, tomu dnes velí Bundeswehr na základě dopisu podepsaného hercem, t.č. ve své životní roli ministra obrany, a hasiči si jen tak pouští sirény po celé Praze a okolí, aby to měl jejich kámoš na poslední cestě tzv. se vším všudy. Já nemám slov, při pohledu do české kotliny mám pocity, které se tak těžko popisují, kudla v kapse tancuje a opravdu vidím, že pokud někdo v budoucnu bude chtít v ČR udělat pořádek a vrátit vládu české země do rukou lidu, tak ten to bude mít opravdu, ale opravdu těžké.

Příklad nouzového měsíčního poplachového testu v americké televizi.

O radiačním oblaku nad Evropou, o dopisu mezi ministerstvem obrany a Bundeswehrem, o sirénách a civilní obraně, o připravenosti a jódových tabletách, o zásobách v domácnosti pro případ krize, o tom všem budeme hovořit dnes, v pátek 24. února, od 19:00 hodin na internetových vlnách Svobodného rádia. Nikdo za nás to evidentně neudělá, takže tyto informace musí poskytnout alternativa. Pomáháme si vzájemně, alternativa čtenářům, čtenáři alternativě. Všichni jste srdečně zváni k poslechu.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Do konce měsíce zbývají 4 dny a z částky potřebné na zachování provozu Aeronetu bylo zatím vybráno necelých 77%. Všem, kteří již přispěli, děkujeme a děkujeme i všem, kteří zde i tento měsíc přispějí tak, aby  stránky fungovaly i příští měsíc.
Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
dedek
Návštěvník
dedek

Naše republika je rozdělená na dvě třídy .. Na ty co se cítí, že mají všechna práva a že se mohou chovat a jednat, jak oni uznají. Té se říkalo -Horních deset tisíc-
Ta druhá třída jsou běžní občané, těm se dříve říkalo – dělnická třída a pracující inteligence, dnes se jim často říká – plebs-. Za tohoto stavu, lidově řečeno bordelu, se není čemu divit.

Jaris
Návštěvník
Jaris

Spisovatelka Marie Majerova by akorat pohrozila pesti k sirenam a rekla: “Jen rvi, nas neumlcis”.

Thanatos
Návštěvník
Thanatos

Pokud někdo propadal panice, tak by si měl oprášit základní znalost, že nebezpečí se značí kolísavým zvukem sirén.

LIKAN 1975
Návštěvník
LIKAN 1975

Dobrý den všem.
To, že při zásahu byl zraněn hasič a na následek zranění zemřel bylo ve všech zprávách.
Také zaznělo, že budou na jeho počest spuštěny sirény. Jak je vidět lidé to neregistrují a pak se diví.
ČEST JEHO PAMÁTCE.
https://www.youtube.com/watch?v=NNcoYQWDqTY

svět bez neziskovek a valek
Návštěvník
svět bez neziskovek a valek

Hezky pozdní večer. Super článek velice za něj děkuji upřímně. Lidem da zabrat než pochopí o co jde. Jen chci upozornit všechny lidičky až příště budou čekat na nějaké zprávy v rádiu nebo TV nebo na novinkách hovinkach cz,?ze se žádných informaci ohledně útoku jak raketového, nebo chemickeho či popřípadě výbuch jaderné elektrárny v Temelíně či jinde v Evropě …..prosím inteligentní bytosti, nečekejte informace nepřijdou!!!!!!! Všichni zalezou do bunkru a budou čekat až to přejde a nás informovat nemusí! Ano tak je to nastaveno! Přežít mají jen jelita, muslimaci, elity, Reptiliani a zrůdy a vlastizradci českého národa!!!!!!

Finist
Návštěvník
Finist

sedeli pod pietou
cpali se omeletou

Nobody
Návštěvník
Nobody

V době, kdy jsme se kamarádili s východem, jsem pár let pracoval na Útvaru obrany NVP (dnešní Magistrát hl.m.Prahy). To nebylo ZÚ, ale odbor, který rozpracovával úkoly pro podniky řízené NVP v případě války. NVP řídil 160 podniků a organizací na území Prahy. Ve všech větších podnicích (Pražské vodárny, Dopravní podnik, ČSAD, atd.), byly zpracovány plány pro činnost podniku v případě války, včetně zajištěných SMR (Státní mobilizační rezervy). Tyto plány se minimálně jednou ročně procvičovaly v praxi. Dále tam byl funkční Štáb civilní obrany, který měl na starosti jednak kryty, včetně Ochranného systému metra a dále vytvářel tzv. “služby CO”. Existovaly např. “zdravotní služba CO”, (všichni lékaři a zdravotní sestry z nemocnic v Praze a OUNZ, věděli, kde se mají hlásit v případě, že obdrží příkaz. Podobně existovaly, dopravní služba CO, vodárenská služba CO, atd., atd., podle profesí. Rovněž služby CO se pravidelně prakticky procvičovaly. To vše je pryč, kryty byly rozprodány jako sklady, OSM není funkční (na každé stanici byly zásoby vody, konzervy a zdravotní materiál), to vše se rozprodalo, nebo rozkradlo. OSM byl kompletně vybudován na celé trase “A”, (plus zvláštní tunel pod Letmou pro vládu a tehdejší ÚV KSČ). To stálo moře peněz navíc. Pražáci, když půjdete do Áčka a sjedete eskalátorem dolů, všimněte si na konci eskalátoru napříč přes podlahu kovový kryt. Pod ním jsou masívní ocelové dveře, které se vysunou nahoru a vzduchotěsně oddělí eskalátory (a vše co je nad nimi), od nástupiště a od tunelů. Když se to spustí ve všech stanicích Áčka, je to kryt pro cca 200-300 tisíc občanů. V době záplav, (myslím 2002) kdyby pan primátor, mám dojem Kesl, vydal pokyn na aktivaci OSM jen o hodinu dříve, nedošlo by k zatopení metra na Florenci a odtud dále. Jenomže to by tam musel sedět takový primátor jakým byl například JUDr. Zuska a ne ti s*ačkové co se tam střídají od roku 1990 s cílem nahrabat sobě a kamarádům co nejvíce. Přejí všem hezký den.

Jirka
Návštěvník
Jirka

Přesně tak, ve školách jsme měli cvičení CO, cvičilo se nasazování masek, oblékání gumových oděvů, totéž v podnicích, pamatuji, že častěji než jednou ročně. Všichni obyvatelé věděli kam mají v případě poplachu prchat do úkrytu. Zato v posledních letech jsem zaznamenal houkání sirén v noci aniž by kdo řekl důvod, nebyl to požár ani zkouška sirén. Nebyl jsem sám, kdo byl vyděšený a hledal dlouze na internetu co se děje.

suchoj
Návštěvník
suchoj

Super postřeh, nicméně je to dnes malinko jinak na trase A a to na Želivského, TAM JE PODHRABÁNO VŠE a i proto jsou nesmysly s prodejem Hagiboru, já tam žil a vím, že důchodci -židi mají průchod až dolů k metru to je zhruba 100 metrů a rádio tak to je k smíchu to je nahoře jenom jako a vše důležité je v podzemí

http://bit.ly/2l5m8aO

albatros
Návštěvník
albatros

Když sem to uslyšel, tak sem se divil a měl sem obavy. Ale pak sem si vzpomněl, že žiju v Čechii a uklidnil sem se, protože pouze idiot může v těchto dnech nechat troubit sirény jen tak bez upozornění a jelikož nám vládnou idioti a půlka obyvatel sou idioti, tak sem pak už strach neměl.

LIKAN 1975
Návštěvník
LIKAN 1975

Je pěkné zjistit, že jste idiot.

Jaroslav Němec
Návštěvník
Jaroslav Němec

Chci moc poděkovat autorovi článku. Skutečně mě pobavil, hned si jdu opatřit osobní dozimetr a zjistit, zda integrita všech přehrad je v pořádku 😀

Paroubek
Návštěvník
Paroubek

Před pár dny se psalo na iDnes nebo Novinkách, kdy a proč budou extra sirény v Praze znít.

Paroubek
Návštěvník
Paroubek

Psalo se to tam 21.2. viz. pro nevěřící zde:
http://praha.idnes.cz/jan-odermatt-hasic-zemrel-zvole-pozar-lakovna-pieta-sireny-umrti-pya-/praha-zpravy.aspx?c=A170221_094047_praha-zpravy_nub
Proto mě houkání za mrtvého hasiče nepřekvapilo. Nebudu automaticky schvalovat všechno, co řekne VK jako top záležitost. Na tomto příkladu je jasně vidět, že redakce je od běžného života na ulicích v Česku hodně odtržená. A kdo mi za pravdu dává mínus, je zralý na návštěvu specialisty oboru psychiatrie.

mantid
Návštěvník
mantid

@Paroubek:

Váš příspěvěk mě zaujal a reakce administratora na něj ještě více.

Vypadá to, že Jan Odermatt byl v hasičských kruzích uznávaným členem a kolegou, odborníkem a potažmo i hrdinou. Jak to vyznělo mně, vrhal se do plamenů vstříc nebezpečí a byl ztělesněním velice odvážného člověka.

Je pro mě osobně pochopitelné, že zvolili pietní akt touto formou. Zdá se spíše, že selhala komunikace. Na druhou stranu, to málo, co jsem dohledal já, o připravované siréně informovaly předem (i když někdy tak říkajíc na poslední chvíli): idnes, lidovky, pravednes, nějaký mb-net, české noviny, pražský deník, a město Příbram zvolilo cestu jakési “nástěnky”: http://pribram.eu/aktualni-temata/ucteni-pamatky.html .

Každopádně tak, jak někteří chladně zpochybní tento pietní akt, stejně tak chladně reagovala mluvčí ředitelství hasičů Nicole Zaoralová: “mezi kompetence generálního ředitele patří vyhlásit „pietní sirénu“ na uctění památky obětí. Tomuto pietnímu houkání nepředchází žádné hlášení, ani je nenásleduje, je to jako držení minuty ticha.“, kde ale nutno uznat, že zaměňovat minutu ticha se sirénou mi nepřijde úplně jako šťastné porovnání.

Každopádně i z běžných médií vyplývá, že například Sobotka s Chovancem o všem dopředu věděli, takže to schválené nějakou cestou být muselo i v “nejvyšších patrech”.

V místě bydliště, kde žiji, se také sirény spouští poměrně často ve dnech a časech, kdy k tomu “zdánlivě není důvod” a nikdy se vlastně zpětně nedozvím, proč.

Technet a jiní to řeší pokusem o informovanost občanů například skrze články typu: http://technet.idnes.cz/sireny-a-vystrazne-signaly-dfa-/tec_technika.aspx?c=A121120_170325_tec_technika_mla

Osobně neočekávám, že kvůli podobné pietní akci bude po krajích rozvěšen bilboard s oznámením týden dopředu, takže se raději seznámím s tím, co jaké houkání znamená. A pokud je opravdu oficiálně schválené, že lze určitý tón sirén využít například k těmto účelům, tak moc nevím, co pak komu vyčítat.

Z mínusů v tomto případě si nic nedělejte. Na mě to někdy působí, že kousavé komentáře a “palcování” mají krom funkce vyjádření “konstruktivní kritiky” i funkci značně odlišnou: umlčet nevhodný názor nebo autora obecně. Člověk aby se bál někdy něco napsat.

Konkrétně já, konkrétně za Váš příspěvěk v tomto konkrétním případě děkuji. Donutil mě hodinu se věnovat pozadí celého příběhu.

smrdutá mrtvola Václava Havla
Návštěvník
smrdutá mrtvola Václava Havla

Jestli jste byl takový i na Petru, není divu, že Vám dala košem. 🙂

albatros
Návštěvník
albatros

Tak v první řadě. Pieta se nemá ohlašovat sirénou, příště by mohli stejně vojáci ohlašovat podobnou záležitost raketovým útokem nebo polním dělostřelectvem s tím, že na Idnes a v radiožurnálu se o tom přece někde nějak mihla zprávička, tak proč se lidé diví, že slyší zvuky explozí.
V druhé řadě, pokud začnou houkat sirény mimo stanovenou dobu a na ČT, jakožto státním médiu, lidem placený, neběží velký banner PROČ se houká a namísto toho se typicky česky alibisticky odvolává na to, že to někde krátce proběhlo, tak je to Kocourkov.
Nakonec to povede jen k tomu, že lidi budou sirény ignorovat i když se stane něco opravdu závažného. Tohle by se v SSa nebo Německu prostě nestalo, zas jen tady u nás v Kocourkově.