Potřebujeme utrpení?

Potřebujeme utrpení?

Potřebujeme utrpení?

Jen několik spoluobčanů, zařazených do medicínské kategorie masochista, šťastně vydechne: ,,…ano, ano…“, ale my všichni ostatní si utrpení jistě nepřejeme.

Jenže otázka nezněla, jestli si utrpení přejeme, ale jestli je potřebujeme, protože člověk si málokdy přeje to, co je mu skutečně užitečné. Takže, je pro nás utrpení užitečné? Asi málokdo by přisvědčil, ale…

,,Na západ odešly naše dny-do stínu. Jak k tomu vlastně došlo?“ slyším právě z televize, kde probíhá film Pán prstenů. Valící se masy temných bojovníků lecos připomínají, před lecčíms varují. A utrpení z tohoto valícího se davu je ve filmu ukázáno dost a dost, ale je tu i hodně o odvaze postavení se proti zlu, násilí, vzepření se i velké přesile, o hrdosti, pevnosti a lásce k domovině…to by měl být pořad pro děti, ne multikulti ,,Snědulka“. Tvrdé, ale pravdivé, proto i užitečné, ne obelhávat se až do padnutí a vymazání. Za svobodu je nutné bojovat, svoboda není televizor, který se koupí a pak vyhodí, nahradí jiným. Kdo nebojuje o svobodu, kdo si jí neváží, ten jí není hoden, bude mu odebrána a on se oprávněně stane otrokem… To je poselství pro každé dítě, poselství, které v tomto světě, který tu je, ale ještě více v tom, který přichází – bude velmi potřebovat.

11354fe432f8a84cf36b8866a9b7_r16:9_w480_h270_gb1ad752eb92611e49e4b0025900fea04.jpg
Vítání uprchlíků v Praze

Zkusme pozorovat imigrantské dění pod úhlem pojmu ,,utrpení“. O valících se vlnách imigrantů se jen žvaní a žvaní. Nebezpečí s tím spojené se zlehčuje, bagatelizuje a zesměšňuje. Žvaní se! Bezobsažně, nekonstruktivně, tak, že z toho nikdy nevyjde nic konkrétního. Žádný skutečný čin, maximálně sebeuspokojující řeči, uklidňující slova, neuskutečnitelné sliby, spíše jen přání.

Po atentátu v Paříži však došlo ke skutečným činům. Jistě, nebylo to nic, co by řešilo zásadní problém, ale konečně to byla konkrétní skutečná reakce. Ohmatávací večírek v Kolíně také vyvolal reakci a snahu alespoň ,,něco“ dělat. Ovšem toto nebyl masakr, nelétaly vzduchem těla, nestřílelo se a tak reakce byla vlažná se snahou to ututlat. Dovedu si ale reálně představit, že kdyby došlo k podobným akcím, jako v Paříži i jinde, politikové tam by konečně reagovali. Takže můžeme říci, že utrpení je pro politiky podivným, zvráceným způsobem užitečné. Vše nasvědčuje tomu, že jen nějaké velké a bolestné události je dovedou rozpohybovat k činům od řečí. Je to velmi smutné zjištění a velmi neradostná představa, že i my budeme muset trpět, protože oni se nechtějí probudit.

p201510280462701-5630d5ac1b27c.jpeg
Protest proti islamizaci Evropy v Praze

Ale co my, lid našeho národa? Potřebujeme snad i my nějaké bolestné prožívání? My přece o ničem nerozhodujeme, navíc odporujeme, reptáme, nadáváme. Veliká část národa však jen v nejlepším případě nadává, nebo dokonce ignoruje tyto hrozby. Je to často ze skrytého strachu, bojí se, že by to mohla být pravda a tak násilně potlačují jakékoliv myšlenky, ale i informace o nebezpečí, které se k nám stále více blíží. Znám osobně více lidí, kteří nejsou žádní Sluníčkáři, nesouhlasí se vstupem masy imigrantů k nám, ale nechtějí se tím vůbec zabývat. Nesledují dokonce ani tu ulhanou televizi, ani žádné jiné zdroje informací.

Žijí si své životy a myslí na své malé, velké věci života – co si koupit na sebe, co k jídlu, řeší problémy s dětmi, přemýšlí kam si zajet, atd., atd. Pro ně je celý imigrantský problém jen čímsi vzdáleným, neskutečným, zkrátka ,,obrázkem v televizi“, jakýmsi velmi vzdáleným děním, které je hodno krátkého politování, snad i soucitu, možná i obavy, ale určitě ne skutečného aktivního zájmu. A i zde platí předchozí pravidlo – co mne nepálí – to nehasím, co mne osobně neomezuje – tím se nezabývám. I tito lidé by se tím najspíš konečně zabývali a získali skutečný svůj vlastní názor a postoj jedině tehdy, až by museli takové situace osobně a bolestně prožít. Teprve pak by je to skutečně ,,zajímalo“ a chtěli by to nějak řešit.

crop-846336-frc-6455.jpg
Národní vzepětí pod sochou sv. Václava v Praze na Václavském náměstí.

Obávám se, že i u nás by se našlo dost lidí, kteří by zlehčovali podobnou událost jako byla v Kolíně, kdyby proběhla třeba v Praze, ale onen člověk by byl z Brna, Ostravy, Olomouce… Teprve až by to bylo v jeho městě a on by toho byl přímo účasten, nebo kdyby to byla jeho dcera, pak by našel skutečný reálný postoj. Z toho nám ovšem vyplývá, že jsou lidé, kteří přímo potřebují trápení, aby je probudilo. Nevím kolik je u nás lidí z tohoto mlčícího davu, ale jestli je jich dost, pak vyvolají svou laxností stejný efekt, který provádí politici. Všichni budou čekat na velké utrpení, aby teprve potom hledali řešení. Tím si však, žel, nejenže sami vytvoříme utrpení, aniž by to bylo nutné, ale navíc to necháme dojít až do takové situace, kdy už bude řešení těžko, nebo dokonce vůbec, proveditelné.

Zjištění, že politici, ale i lid potřebují utrpení je velmi smutné, ale i trapné. Slabost, tupost, lenost, zatvrzelost a zbabělost nejsou dobrou vizitkou člověka, ani národa. Jistě jsou národy, které se už zotročily za mez možného návratu, ale my ještě máme naději, že tak hluboko nemusíme klesnout, abychom se probudili. Bezpečnostní služby velkých států EU již téměř nepřetržitě důrazně varují před očekávanými údery terorismu, takže je jistě lze očekávat. Nikdo si je nepřejeme, mnozí se jich přímo děsí, nikdo by je dobrovolně nechtěl, ale přesto je mnozí i v našem národě přímo ,,dovolí“, můžeme říci, že je nepřímo vyvolají. Těžko jim v tom zabránit, procitnout musí každý sám. Proto nám budiž útěchou, že i utrpení může dovést člověka i národ k mobilizaci sil, aktivitě a prohlédnutí. Posunu k reálnému pohledu na svět, druhé i sebe sama. Kéž nám tedy utrpení pomůže, když jsme tak hloupí, že cestu moudrosti a poznání ignorujeme. Pro nás bude zřejmě stále více platit, že svoboda musí být vykoupena utrpením.

Z. Fritz

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
pavlaxy
Návštěvník
pavlaxy

Již brzy i u nás v Evropě …kara ben nemsi effendi ……https://www.google.cz/search?q=kara+ben+nemsi+effendi&rlz=1C1AVNG_enCZ647CZ648&espv=2&biw=1280&bih=631&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiovp-s98_LAhXDXRoKHVamBXMQsAQIIg#imgrc=_
vyberte si ten správný obrázek sami a braňte se ….nikdo to za vás neudělá ….

Amus
Návštěvník
Amus

Výborný článek….

JAREKzR
Návštěvník
JAREKzR

On ten pan Kohout s transparentem na úvodním obrázku je pěknej kousek se značně sníženou příčetností:
http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-uprchlicka-krize/345429/muz-ktery-vylil-sperma-do-vody-v-kostele-si-prisel-pro-uprchlika-do-bele.html
…i když na druhou stranu dost inteligentní na to, aby předem věděl, že žádného uprchlíka mu v Bělé nevydají.

Vabio
Návštěvník
Vabio

Pane Fritzi, víte proč to utrpení tak skvěle funguje, viz. váš celý článek?
Je to především proto, že v tu chvíli život / vesmír / Bůh / atd. konečně dostal toho daného člověka (nebo i velký dav člověků) do situace, kdy si začnou plně uvědomovat, že jim něco vadí a tak to začínají řešit. Někdy hloupě, hledáním viníka mimo sebe a někdy efektivné pohledem do svého nitra a vyřešením si svého úhlu pohledu na danou věc.

Kdyby si ti všichni lidé bez hřmotného hučení / dunění / křičení / atd. na demonstracích či jiných akcích na pár hodin sedli někam do klidu a začali se velmi intenzivně zaobíra svým vnitřním vnímáním světa, tak by zcela v klidu, v pohodě a teple svých domovů mohli jednoduše, rychle a tudíž velmi efektivně předejít příchodu toho utrpení, které je prostě k té změně svého chování donutí (avšak za zbytečně vysokou cenu).

Není to o utrpení. Je to o nepochopení. Je to o velmi malém rozhledu / nadhledu. O velmi zúženém vědomí.

Jan
Návštěvník
Jan

Myslím,že máte silně naivní představy Vabio 🙂
Myslíte,že stamiliony obětí Islámu,se nezabývalo duchovní cestou?
Např.jen v INDII,kde MIGRANTI VYVRAŽDILI DESÍTKY MILIONŮ Hinduistů a Buddhistů,
HOLOKAUST nastal,protože ten NÁROD NEŽIL VNITŘNĚ???
Zato slimáci žijí duchovně 5krát denně a nejvíc,když řežou hlavy ….. :)))

Vabio
Návštěvník
Vabio

Milý Jene, nepleťte si pseudo duchovní věci jako Islám s duchovními (=vnitřními) věcmi. není zlato všechno co se třpytí.

Víte, z toho co píšete je zřejmé, že pouze ve Vás pracují emoce a Vy na jejich základě reagujete, to není o střízlilvém úsudku, to není svobodný pohled na všechna možná řešení, to je pouze pohled na pár věcí odtržených od celku a to ještě silně zkreslenou optikou.

Dakonn
Návštěvník
Dakonn

Vabio-Vy by jste mohl psát pohádky o ježibabě ,kterou vyhlásili jako Miss WORLD…… 😀

Vabio
Návštěvník
Vabio

Mílý Dannone, kydž myslíte, že jsou to jen pohádky, tak se to pro Vás realitou asi hned tak nestane :o)

Wolfik
Návštěvník
Wolfik

To Vabio.To je ale slátanina. Ještě nikdy jsem nikde neviděl, že by se něco vyřešilo v pohodě a teple domova…

Vabio
Návštěvník
Vabio

A to, co jste nikdy neviděl, to neexistuje / není možné?

Amus
Návštěvník
Amus

Můžete být konkrétnější ve vysvětlení toho, jakým konkrétním způsobem by pomocí rozjímání doma lidé předešli utrpení? To, co naznačujete je přesně chování lidských ovcí, jež si nechají vše líbit. Lidé, kteří chodí na demonstrace proti vládnímu zlořádů, se snaží něco změnit. Vy budete sedět doma a rozjímat tak dlouho, dokud vám nějaký vetřelec nezapálí střechu nad hlavou.

Vabio
Návštěvník
Vabio

Amusi, projděte si dva články na to téma, které zde byly publikovány v průběhu předchozích cca 14 dní.

https://aeronet.cz/news/zmena-sveta-zacina-u-zmeny-vlastniho-mysleni-navod-na-efektivni-reseni-problemu-soucasnosti/

a

https://aeronet.cz/news/chces-zit-v-lepsim-svete-zacni-ho-menit-v-sobe-zivot-je-dobry-ucitel-kdyz-nepochopis-lekci-zopakuje-ti-ji/

I diskuze jsou zajímavé, včetně odkazů.

A pak poslechněte si např. posledního Pjakina – především tu část týkající se Antimajdanu.

https://aeronet.cz/news/otazky-a-odpovedi-v-v-pjakina-ze-dne-14-3-2016/

Forever
Návštěvník
Forever

Když se dívám na pana Kohouta, jak má na hlavě jarmulku s bambulí, tak si říkám:

Proč tu jarmulku s bambulí nosí? Má snad obřízku (což by vysvětlovalo mnoho 🙂 ) anebo utekl z Bohnic? Anebo také obojí.

Jaris
Návštěvník
Jaris

Forever, take mne to napadlo. Ten jeho frnak a divoke fousy to take naznacuji. Zaroven se tech ekonomickych privandrovalcu zastava s takovou upornou zurivosti, jako kdyz mu zalezi na tom znicit CR.

minoltista.ca
Návštěvník
minoltista.ca

Ja si myslim, ze Kohout se nevratil do CR jen tak z niceho nic. Jeho navrat neni navrat, ale mise. Jsem presvedcen, ze Kohout je agentem CIA. O tom svedci i skutecnost, s jakou snadnosti se mu oteviraji dvere vsude, kde se objevi. Zkratka, ze tim je neco jiného, nez profil zkrachovalého emigranta. To samé si myslim o soucasném slovenském prezidentovi Kiskovi.