Pořad Václava Moravce přerušila chyba v elektroinstalaci alarmu nebo útok hackerů a...

Pořad Václava Moravce přerušila chyba v elektroinstalaci alarmu nebo útok hackerů a odpůrců migrantů? S češtinou se v Česku již nepočítá?

Pořad Václava Moravce přerušila chyba v elektroinstalaci alarmu nebo útok hackerů a odpůrců migrantů? S češtinou se v Česku již nepočítá?

Dnešní pořad Otázky Václava Moravce na České televizi přerušil požární alarm. Debatní relace OVM, která se vysílá z věže na Žižkově, byla přerušena pískáním požárního hlásiče a nahraným evakuačním povelem, který se ovšem, k překvapení celého národa, omezil pouze na angličtinu. Attention, please! This is a test of the voice evacuation system… Pozor, prosím! Toto je test hlasového evakuačního systému… Jak je možné, že na vysílací věži v Praze, která je přístupná široké české veřejnosti, je požární poplachový systém vybaven anglickou komunikací? Copak v Praze na Žižkově se mluví anglicky?

Když hoří, nezapomeňte si anglicko-český slovník?

Co by se stalo, kdyby opravdu hořelo? A co by to znamenalo, kdyby v té chvíli ve věži byli zrovna starší návštěvníci, důchodci a lidé, kteří neumí anglicky? To by tam jako zůstali? Nebo by tam uhořeli? Jak je možné, že v jedné z nejvyšších staveb v ČR je evakuační alarm nastaven pouze pro anglicky mluvící? Kdo je zodpovědný za bezpečnostní audit věže? Kdo má na starosti evakuační procedury? A co kdyby teroristé, áááno, přesně oni, odpálili ve věži bombu a začalo by hořet? Hosté v OVM by v klidu dál diskutovali? Nikdo by je nepřišel evakuovat? Anebo by se spoléhalo na to, že dotyční znají angličtinu a že je hlášení o testu nevyvede z míry?

139664.jpg
Studio OVM ve vysílací věži na Žižkově

Těch otázek je mnoho, ale je třeba vzít do úvahy, že mohlo jít o útok hackerů, kteří chtěli během vysílání narušit nejen pořad, který se věnoval uprchlictví, ale zároveň vyslat i vzkaz skrze symbol. “Fstejte se, nyc se fám nestane!”…  ale i tehdy, když nacisté chtěli vylákat z úkrytu v kostele schované parašutisty po atentátu na Reinharda Heydricha a použili komolenou češtinou tuto výzvu, tak i oni věděli, že jim druhá strana musí rozumět. Ale zde to vypadá na symbolický vzkaz národu: “S češtinou se v Česku už nepočítá!”

Všimněte si ve videu, kdy došlo ke spuštění alarmu. Přesně ve chvíli, kdy se pán, který měl zrovna slovo, vyjádřil pro realizaci systému, sice lépe řízeného a kontrolovaného, ale přesto faktického přijímání uprchlíků v ČR. Může to být náhoda, ale pokud šlo o průnik hackera, vyslal tím národu doslova děsivý symbolický vzkaz v jasném smyslu: “Evakuujte český národ! Zachraňte se před migranty!”

Je to reakce osamoceného vlka-hackera na “zrádce” Sobotku?

Nebylo by od zajímavosti, že včerejší zrada Bohuslava Sobotky na českém národu, kdy odmítl podání žaloby kvůli povinným kvótám na uprchlíky [1] s odkazem na to, že by to nepomohlo dobrému jménu ČR v Bruselu, mohlo někoho z aktivistů natolik rozčílit, že se rozhodl k tomuto symbolickému protestu pomocí hackerského útoku během vysílání OVM, kde se o přijímání uprchlíků hovořilo jako doslova o hotové věci.

Ať už šlo o útok hackerů jako protestu proti diskusi o uprchlících v pořadu OVM, což by dávalo smysl, anebo jenom nějaká hlava zapnula v kuchyňce rychlovarnou konvici nasucho a začal se škvařit plast, tak to zkrátka v každém případě znamená, že Česko bude brzy zemí, kde lidé budou více používat angličtinu, než češtinu, protože ono už je to vidět mezi mládeží na internetu. Člověk si bude brzy v Česku připadat jako v americkém protektorátu. Všude bude angličtina. S tím původním Protektorátem to ale nebude mít mnoho společného, protože ten byl alespoň dvojjazyčný. Ten nový Protektorát už to vezme z jedné vody načisto a jenom anglicky.

Vzpomeňte si na skvělý americký film “Tahle země není pro starý”. Samotný film sice nemá obsahem souvislost se situací v Česku, ale samotný název podtrhuje situaci v ČR zcela dokonale. Jsi starý? Neumíš anglicky? Tak nechoď do žižkovské věže na kafe. Mohl bys tam uhořet…

-VK-

Šéfredaktor AE News

Do konce měsíce zbývá 1 den a na zajištění provozu AE News na další měsíc chybí dovybrat ještě cca 3% potřebné částky. Pokud se Vám články a videa na AE News líbí, přispějte prosím jakoukoliv částkou (zde) na zachování našeho provozu, moc děkujeme!
Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Martin Petvad
Návštěvník
Martin Petvad

Asi pláčeme na špatném hrobě:
kdyby ve věži hořelo, nejspíš by se ozval skutečný protipožární poplach: hlášení ovšem oznamovalo TEST hlasového protipožárního systému, pročež je zřejmé, že ve skutečnosti o poplach nešlo. Pro účely testu nemá samozřejmě žádný význam, v jakém jazyku zkouška zazní…

Mesijé vopřenej Vo zeď
Návštěvník
Mesijé vopřenej Vo zeď

Já s tímto nešvarem, kdy se stále více používají anglické výrazy pro čím dál běžnější věci, bojuji už několik let. A musím říci, že je krásný pocit, když se na podnikových schůzích neustále dokola omílá nějaký ten anglo-paskvil (tým system developmentu, byznys frejmvork atd…), vy to důsledně říkáte česky (vývojová skupina, obchodní rámec…) a po nějaké době se to u pár jedinců uchytí, začnou se sami chytat za slovo a opravovat se, nebo se trošku stydí, když to řeknou anglicky 🙂 Jinak se s tímto nešvarem bojovat nedá. Články jsou dobré, že si to snad uvědomí více lidí, ale chce to začít u sebe a tvrdě češtinu prosazovat kdykoliv je to jen trošku možné!! Prosím Vás, lidičky, zkusme se více snažit, ať ten náš překrásný jazyk netrpí těmi nechutnými “emerikchenizmy jeez”! 🙂

Vabio
Návštěvník
Vabio

Já bych to s tou češtinou bral vážněji –> protože nebude asi náhoda, že se toto děje v okamžiku, kdy poslanci zamítly návrh, aby se čeština stala úředním jazykem –> více např. zde

http://www.novinky.cz/domaci/386955-uprchlici-se-budou-ucit-cesky-a-seznamovat-se-s-demokracii-schvalila-vlada.html

A v tom článku je to v podstatě i pěkně spojeno s tím, komu by takové nařízení dělalo problémy a tak vláda, která by si tak elegantně vybudovala předmostí pro neakceptaci imigrantů, zcela jasně vyslala SIGNÁL, že ji bránit ve vstupu nechce.

A to je symbolika, která se dekóduje zcela jednoduše, že!!

h4nek
Návštěvník
h4nek

Zajímavá myšlenka, ale jste si jistý, že i skutečný poplach je nahrán pouze v angličtině? Ten “test” nebyl zvolen v moc vhodnou dobu z čehož lze usoudit, že byl spuštěn omylem. A pokud tomu tak bylo, těžko z toho vyvozovat, že věž s češtinou nepočítá.

V případě útoků hackerů by pak byla kritika anglického hlášení zcela irelevantní.

Nevím, jestli si tu člověk bude připadat, jako v protektorátu. Trestné výpravy na část obyvatelstva (muslimy) se tu zatím ze strany vlády nekonají. 😉

Alkid
Návštěvník
Alkid

V ČT a ČR se smí šířit pouze nenávist vůči RF. Pokud někdo veřejně vyjadřuje obavy z invaze prchavců, kteří se neumějí chovat jako hosté (pokud je už někdo pozve) a práva šaria musí tak činit pouze s pomocí právníka.
http://www.novinky.cz/komentare/387817-komentar-podnecovani-k-nenavisti-vaclav-klaus-ml.html

4321
Návštěvník
4321

Hacker? Proč ne? Zamlčování skutečností je přesně to, co bych od ČT čekal. Nechápu, proč se lidi ještě na takovou žumpu vůbec dívaj.

petewannapít
Návštěvník
petewannapít

Dovolte, abych Vám tedy trochu napověděl. Žijeme v demokracii, a tak si každý užívá informačního toku dle svého chtíče. Proto já, narozdíl od Vás, chápu ty, kteří navštěvují takovou žumpu jako je AENews. Apropós: upozorněte anonymního šéfredaktora, že když jsem chtěl odeslat tuto reakci na Váš komentář a nevyplnil jsem předtím Email, vyskočilo na mě jakési upozornění v angličtině. Když už tedy má takovou péči o češtinu.

rakos
Návštěvník
rakos
Adam West
Návštěvník
Adam West

vsade uz vidite bubakov, znamenia, spiknutia, utoky. fakt to uz neberte, skodi vam to.

Langdon
Návštěvník
Langdon

Ted vyleze novy Economist s novou obalkou, to zas bude “symbolickych vzkazu” jak naseto. Tahle vzkazova hra je pro nekoho vychodiskem z neschopnosti premyslet, pro druheho zas prilezitost, jak manipulovat. V kazdem pripade to bude skodit, jak rikate.

Pokud vysilate kod, musi byt na druhe strane prijemce s dekodovaci tabulkou, jinak takova komunikace nema smysl, protoze pod jednim kterym z obrazu si clovek bez dekoderu predstavi neco jineho.
Pokud vite, komu vzkaz posilate, pak nema smysl to delat timhle verejnym a zmatecnym zpusobem, ale je produktivnejsi vzit normalni telefon a dotycnemu zavolat.

Lucie Fif.
Návštěvník
Lucie Fif.

Panu autorovi článku děkuji za poslední odstavec. Dnes jsem poznala, co mě za pár let čeká a kam nemám s určitostí lézt. Při relaci jsem při hlášení, které znělo pouze v anglickém jazyce, volala z kuchyně na děti, co dělají s tím počítačem, že jim to tam tak prská a ať jej ztiší. Netušila jsem několik minut, že je to v pozadí – poplachové ozvučení věže při vysílání Otázek pana Moravce a při pochopení, jsem čekala, kdy konečně ukončí debatu a utečou…:)

albatros
Návštěvník
albatros

No sme v Čechách a ne v Němééésků, takže tady šlo o klasický šlendrián, kdy se nechal základní firmware v nastavení a čeština se nenahrála a během vysílání si šel někdo zapálit na záchody.

Takhle to vidim po česku 🙂