Pobouřený britský generál: „Chováme se k Ukrajině nemorálně.“ Jenom k Ukrajině?...

Pobouřený britský generál: „Chováme se k Ukrajině nemorálně.“ Jenom k Ukrajině? Evropa opět jako oběť zájmů USA a VB – velmi doporučené video

Pobouřený britský generál: „Chováme se k Ukrajině nemorálně.“  Jenom k Ukrajině? Evropa opět jako oběť zájmů USA a VB –  velmi doporučené video

V polovině února bylo z Velké Británie na Ukrajinu převezeno prvních 20 obrněných vozidel britské výroby SAXON, dalších 55 se očekává. Smlouva na jejich nákup byla podepsána v roce 2013 a cena za jeden transportér stanovena  na 50 tisíc dolarů. Hned při první únorové dodávce generál sir Richard Dannat, bývalý náčelník Generálního štábu Velké Británie, prodej tvrdě kritizoval slovy: „Jsem pobouřen. Je naprosto nemorální tvrdit Ukrajincům, že tato vozidla jsou pro ně výhodná“. Dále se vyjádřil ve smyslu: „Mám obavy z těchto vozidel, která jsem si z Britské  armády objednal jako velitel Land Command v Iráku v letech 2005-2006 a která byla následně stažena jako nepoužitelná a nikdy nebyla nasazena v Afgánistánu.  Je pro mě neuvěřitelné, že Spojené království činí gesto podpory Ukrajině dodávkou vozidel, která námi byla vyřazena z provozu před deseti lety, je to přinejmenším bizarní a vyloženě nebezpečné.“ 

Generál Sir Richard Dannatt, bývalý náčelník Generálního štábu VB

Tajemník Bezpečnostní a obranné rady státu (NSDC) Ukrajiny Aleksander Turčynov se k nákupu vyjádřil, že na obrněná vozidla bude nainstalována palebná technika  a po testech budou ihned zařazena do Ukrajinské armády. Mluvčí Ministerstva obrany Spojeného království k tomu informoval, že obchod zorganizovala třetí strana – britský úřad, který se zabývá prodejem a likvidací staré vojenské techniky a materiálu. Tyto informace přinesl 14. února 2015 The Telegraph  

Ve stejný den do Oděsy dorazilo prvních dvacet transportérů SAXON. Hned v březnu probíhala jejich testovací jízda na dálnici mezi Kyjevem a Charkovem a hned došlo k nehodě, při které zemřel jeden voják. Vozidlo se údajně stalo neovladatelným a nehoda se dosud vyšetřuje. O nehodě z 11. 3. informoval ruský zdroj s odkazem na ukrajinskou televizi:

Britský deník Daily Mail  na téma vozidel SAXON včera zveřejnil článek s výsměšným titulkem: „Těžký  boj: Trapné záběry  vojenského vozidla dodaného na Ukrajinu z Británie, nedaří se mu přejet ani   přes malý kopec“. A jako důkaz zveřejnil i video, kde je SAXON konfrontován s ruským (sovětským) vyřazeným transportérem BRMD (zde či zde):

Svůj článek, doplněný i fotodokumentací, Daily mail  uzavírá rovněž slovy o nehodě vozidla SAXON, kde zemřel řidič, a to slovy : “Transportéry SAXON byly na několika tréninkových cvičeních na dálnici, spojující ukrajinské hlavní město Kyjev a město Charkov, kde řidič ztratil kontrolu nad vozidlem. Ukrajinský vojenský mluvčí k tomu řekl: “Přepravovaní vojáci jsou v pořádku, ale řidič se zabil. Provádíme šetření, zda to bylo chybou řidiče nebo vozidlem.“  Co dodat, resp. co Ukrajina očekávala od vozidla, o kterém jiný zdroj píše: “SAXON jsou britská obrněná vozidla z let 1970-80. Model byl stažen z britské armády a je dodáván do zemí jako Mosambik, Nigérie, Omán, Bahrajn”. Už jen to, že nově též na Ukrajinu…  

Morálka Západu: “Vyrobit Hitlera, zničit Hitlera”. Dnes jako jindy

U zprávy o dodávkách britských transportérů Ukrajině mě napadly dvě souvislosti. První je nedávné Porošenkovo prohlášení, že Ukrajina se stává pátou nejvyspělejší armádou v Evropě, protože sílí díky dodávkám zbraní (zde) , což zatím vyznívá jako vtip, kdyby ovšem situace nebyla vážná.

A o tom je druhá souvislost:  Britský generál hovořil o nemorálnosti Velké Británie. Ale choval se snad někdy Západ k Ukrajině morálně, choval se k ní jinak, než zištně? Tahle vozidla, prodána na Ukrajinu britským úřadem pro likvidaci vojenského odpadu, to už je jen třešnička na dortu rozkradení zdrojů a vytvoření skládky odpadu z další postkomunistické země. 

Dá se pochopit, že hloupá Ukrajina ještě věří v cinkání klíči a v demokracii Západu. Ale smutné je, že nemorálnost USA a VB vůči bývalým východním zemím (a dnes už vůči celé Evropě) dosud nepochopili ani ti, kteří se chystají na oslavu Dragounské jízdy a kteří se nechali přesvědčit, že zlem pro Ukrajinu a Evropu je ten “nemorální” Putin (o čem je Dragounská jízda doopravdy je, popisuje článek Operace „Atlantické odhodlání“). A nepochopili, že Západ chce Evropu a Rusko do třetice vtáhnout do války jen pro své zištné cíle.

Doporučené video

Těm, kteří dosud nepochopili, že po dění na Ukrajině a po vykreslení Putina jako agresora, je demonstrativní jízda jednotek NATO bušením válečných bubnů směrem k Rusku a hrozbou další války v Evropě, velmi doporučuji video “Hlavním cílem USA bylo a bude nedovolit spojení Německa s Ruskem”. V něm George Friedman, americký zpravodajský expert a odborník na národní bezpečnost, zakladatel a šéf přední americké soukromé konzultační zpravodajské agentury Stratfor, formou odpovědí na kladené mu dotazy velmi přehledně vysvětluje, o co do třetice v Evropě jde. A vysvětluje, jak “morální” jsou úmysly USA (VB) s Evropou :

Za účelem, jaký George Friedman objasňuje, používá Západ svoji specializaci “Vyrobit Hitlera, zničit Hitlera” . A to nejsou má slova, převzala jsem je od německého satirika, který s nimi přišel už v roce 2004, tedy dávno předtím, než byl nový Hitler vyroben z Putina.

 

Doporučené video je ze zdroje zde 

 

– Pozorovatelka –  27.3.2015

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
Vláďa
Návštěvník
Vláďa

Ten stroj asi nebude nic moc, ale pokud je za 50000 dolarů? To je 1,25 milionu Kč. Víte, vy chytrolíni, že Pandur pro českou armádu stál stonásobek ? Že Strykery, které projížděli ČR, stojí 50-100 milionů podle výzbroje?

Moyo
Návštěvník
Moyo

Redakce, už o vás píšou i v americkém Forbesu – http://www.forbes.com/sites/realspin/2015/03/25/russias-propaganda-war/

Vy jim ale musíte sakra ležet v žaludku, jen co je pravda. Nu což, dobrá práce. 🙂

Nobody
Návštěvník
Nobody

Dobrý den,

k tomu poslednímu videu, doporučuji vložit tuto verzi:

Je to jednak český překlad, a graficky lépe upravený. Je tam síce ze začátku malá reklama na zdroj videa, ale to se dá vydržet.

Přejí hezký den