Perly „panna“ Schwarzenberga

Perly „panna“ Schwarzenberga

Perly „panna“ Schwarzenberga

  Karel Schwarzenberg se nedávno spolu s dalšími účastnil diskuse pořádané v Brně think-tankem Evropské hodnoty spolu s šéfreportérem Hospodářských novin a  také „věhlasným“(!) diplomatem Petrem Kolářem. Řeč byla, jak o mezinárodním směřování České republiky, tak o lidsko-právní problematiku a vnitřní politiku. V této souvislosti se především ústy diplomata Koláře  velmi živě hovořilo o směřování České republiky. Pan Kolář si kriticky povzdechl nad skutečností, že jsme  údajně „Usnuli předčasně na vavřínech, mysleli jsme si, že vstupem České republiky do NATO a EU jsme se stali součástí svobodného světa, pevně se zakotvili v euroatlantickém prostoru a že si to už budeme jen užívat.“ No není divu, že všichni, kteří se dříve motali kolem V. Havla, všichni, kteří si dělali ambice a iluze o Česku a kteří se řiťolezeckým způsobem zachytili v euroatlantickém prostoru a hlavně k přátelům nejbližším z USA a NATO, že všichni přijmou tento přístup za svůj, budou jej jednostranně podporovat a že tato tendence nijak nevybočí z chápání nového, prozápadního režimu. Bohužel, panu Kolářovi není přáno, neboť okruh Havlových přátel a podporovatelů přijaté doktríny nebyl zas tak velký, aby se ve společnosti nenašly opoziční síly, usilující ani ne tak totální návrat do náruče východu, jako spíše pro odmítání západního, tedy kapitalistického stylu  vládnutí a k příklonu k větší socializaci, jistot a úrovně života občanů.

debata_abychom_neztratili_svobodu-890x445-2132609314.jpg
Nuda v Brně. Diskusní panel neziskovky Evropské hodnoty s Karlem Schwarzenbergem a Petrem Kolářem.

      Karel Schwarzenberg zase perlil o hodnotách, které by prý  měly určovat naše zařazení do evropského kontextu, na nichž je naše civilizace postavena. Podle něj tyto (evropské) hodnoty sdílíme se Spojenými státy, Kanadou, Austrálií atd. a upozornil, že evropské hodnoty prý nejsou představitelné bez křesťanství. Nu což, pobožnému panu knížeti  zřejmě musí sekundovat nějaká ta církevní sešlost, aby se jeho lidsko právní názory mohly opírat i o slova Boží.

     Nebyl by to však ani Karel Schwarzenberg, aby si rovněž nepřihřál svou polívčičku alá lidská práva, svoboda slova atd., když  kritizoval, že se v této oblasti vytratilo základní směřování ČR. Podle jeho názoru pro 90. léta a začátek nového milénia , na rozdíl od současnosti,  pro ČR platilo, že je zde jasný směr k ochraně lidských práv. (Tato domněnka je postavena na skutečnosti, že ochrana lidských práv byla živá voda nejen pro Havla, ale i pro něj samotného a s tímto  prefabrikovaným názorem si úspěšně vystačuje dodnes). Samozřejmě, že mu nešlo ani tak o lidská práva v Česku, ale především o ta v Číně,  Rusku, ale už ne v Saudské Arábii, USA , Jižní Koreji či jinde.

obrazek.php.jpg
Karel Schwarzenberg

    V této věci K. Schwarzenberg  pronesl duchaplné rčení, že To nebylo něco, co by nás jenom šlechtilo, ale zjednávalo nám to pozici ve světě. Malý stát  (s bývalým velkým  myslitelem Havlem)a Česká republika je menší než mnohá velkoměsta v Číně nebo Indii – musí najít nějakou specialitu. Když malá továrna vyrábí totéž, co velká, je zbytečná; a se státy je to stejné. Švýcaři hostí konference a ve Švýcarsku se setkají i úhlavní nepřátelé, aby se dohodli. Norové jsou specialisté na zprostředkování a my jsme zase byli (rozuměj Havel, Schwarzenberg a jejich přátelé)  na mezinárodním poli specialisty na lidská práva. Toho všeho jsme se vzdali,“ kritizoval nové směřování české zahraniční politiky Karel Schwarzenberg, podle nějž je naivní si například myslet, že Číňané jako odvěcí obchodníci budou se zemí, jako je Česká republika, obchodovat jen z ideologických nebo politických důvodů, nebo proto, že budeme servilní k oficiálním návštěvám. Nu pokud se toho vzdali dobrovolně, jenom dobře. Jenomže Schwarzenberg zase lže jako když tiskne, protože není pravda, že se „tohoto postavení vzdali“. Kdyby ano, tak o nich nebudeme slyšet, ale opak je pravdou.

      Tato duchaplná slova slova jsou fakt hodny jenom tentokrát ne myslitele, ale  „velkého“ užvaněného politika malé země, jakou je ČR. Podle Schwarzenberga   jsou totiž pro naše postavení ve světě nejdůležitější lidská práva,  oblasti jako ekonomika,  nové technologie, spolupráce v kultuře, umění, vzdělávání, to vše je podle  „vlastence“  Karla Schwarzenberga vedlejší  a nedůležité, protože nás tyto tendence tlačí v mezinárodním postavení a popularitě do průměru, ne-li ještě níže. Co horší, na mezinárodní popularitě a prestiži ztrácí zřejmě i sám Schwarzenberg, což pro něj  může být nemilé zjištění.

053-07F-kolar-BibaBBB.jpg
Petr Kolář, bývalý český velvyslanec v Rusku.

      Na přetřes přišla i návštěvě čínského prezidenta a o jednání české policie. Pan Šídlo se vyjádřil, že Miloš Zeman už od doby, kdy byl premiérem, žije v představě, že politici mají možnost někoho zavřít. Připomněl, že v Česku ale naštěstí  prezident policii neřídí a příčinou policejního postupu byla kombinace horlivosti, strachu a pravděpodobně i neprofesionality. No zřejmě tak nějak to cítil a prožíval sám pan Šídlo. Karel Schwarzenberg v této souvislosti vyslovil obavu, jestli události nemají mnohem hlubší kořeny a zaperlil:  „T. G. Masaryk říkal, že se musíme odrakouštit, a myslel tím, že máme odložit český přístup v předklonu a vyléčit se z našeho mindráku, který vede k tomu, že se přikloníme vždy k  mocnějšímu. Někteří naši politici nyní mají pocit, že Čína je tím mocným a my se jí musíme co nejrychleji poklonit. Z toho, co se dělo na Hradčanském náměstí, vidíme, že se opravdu v Číně učíme, jak zacházet s opozicí,“ řekl všeho znalý mudrc Schwarzenberg. Jestli si to skutečně také tak T.G. Masaryk myslel, je otázka, protože on, kníže, u toho nebyl.

     Schwarzenbergova stařecká rádoby moudra však mají jeden velký problém a sice, že to jsou úvahy značně subjektivní, zdaleka nenacházející podporu v celém politickém spektru, ale  jen v kruzích pravdoláskařů,  pražské kavárny, havloidů, antizemanovců a podobných dobroserů, hledající světlo v tunelu západní demokracie, USA, spásného anděla NATO atd. Tak jak říká, že „někteří naši politici“mají pocit, že Čína je tím mocným a my se jí musíme co nejrychleji poklonit, tak stejně je „několik“ našich politiků přesvědčeno, že léčení přístupu v předklonu je možný jen formou rektálního alpinismu jiným mocným, kteří  za odměnu několika vyvoleným dávají možnost prezentovat takové pitomosti, jako jsou perly „panna“ knížete Schwarzenberga a jemu podobných, kteří by nejraději, kdybychom veškerou svou veškerou pozornost vytrvale věnovali jinému mocnému, který takovou snahu umí velmi dobře (rafinovaně a finančně) ocenit.

Jiří  B a ť a , 4. května 2016

Print Friendly, PDF & Email
od nových od starých od palců
Upozornit na
robistar
Návštěvník
robistar

Víte,pane Baťku,já jsem vychodil školy ještě za socialismu (ne komunismu,jak se pořád říká) a v těch školách se hodně dbalo na výuku českého jazyka,kterým chceme sdělovat své nebo zprostředkované myšlenky.A tak mě všude,tedy nejen tady doslova uráží,že ti,kteří mi chtějí nějaké myšlenky předložit a sdělit a logicky taky chtějí,abych je přijal za své,nejsou schopni je sdělit ve spisovné mateřštině.Není téměř ani jedna věta,která by byla slovosledně,pravopisně,vztahově správně napsaná.Musím se několikrát vracet a číst text znovu,abych pochopil vzájemné souvztažnosti a vůbec,co tím chtěl autor vlastně říci.A někdy ani nedočtu do konce protože jsem tou neúctou k mateřštině doslova otráven.
Ale jinak vám děkuji za informace,které se nemám možnost jinde dovědět,a které po složitém luštění nakonec ze článků vydoluji.

Pavel
Návštěvník
Pavel

Kdy už chcete vážený pane někoho poučovat o chybách v pravopise, začněte PROSÍM sám u sebe. Chtělo by to příště udělat po každé čárce a tečce mezeru, “lépe se to čte”.
Myslím, že udělat překlep, nebo pravopisnou chybu je lidské, na obsahu příspěvku to NIC nemění.
Hezký den všem.

karel sosna
Návštěvník
karel sosna

Zorganizujte už konečně REVOLUCI

Alex
Návštěvník
Alex

Nevím co na to říci. Snad jen, šláfenberku jdi už konečně do prdele.

Slovan jako poleno
Návštěvník
protoPlasma
Návštěvník
protoPlasma

Mě se nejvíc líbí, když pan kníže ve své specificky retro-poetické mluvě vyslovuje slovo “Brusel” foneticky velmi podobně jako “průser”. Má to něco do sebe.

pedros
Návštěvník
pedros

Proč těm “lidem”děláte reklamu?Stojí nějakej řiťomilec,zlodějské knížátko a bývalej “diplomat”(proboha živého,jak mohl být takovej pytel diplomatem?)za tolik textu?

Spektátor Čumilovič Puk
Návštěvník
Spektátor Čumilovič Puk

Tak pokud jsme v době, kdy jsme byli “speciality na mezinárodním poli na lidská práva”, neřešili vedle Číny za Tibet a vedle Kuby i Saudskou Arábii a vůbec ony despocie v Perském zálivu atd., tak jsem byli leda tak specialisté na pokrytectví – viz. i humanitární bombardování Bělehradu.

kouk
Návštěvník
kouk

Ceska republika se odklonila od tradicniho zastance obhajoby lidskych prav, okamzikem podepsani memoranda o porozumeni se Saudskou arabii ministrem Karlem Schwarzenbergem v roce 2013.http://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/archiv_zprav/rok_2013/x2013_05_20_ministr_schwarzenberg_se_v_saudske_arabii_setkal_s_ceskymi_zdravotniky.html

lenka
Návštěvník
lenka

Nemám nic proti tomu, abychom se inspirovali minulostí a vymanili se z pod vlivu usa nebo unie. Kníže mi mluví z duše.

fuck.eu
Návštěvník
fuck.eu

A co základní lidské právo na život, zdraví a jejich ochranu? Pan si již kníže nepamatuje, jak chtěl s paní Langšádlovou a dalšími sociopaty zavléct mladou generaci východoevropanů do bratrovražedné války?