Odhalení: Za venezuelským dočasným prezidentem stojí korupčník, bývalý tunelář, agent CIA a...

Odhalení: Za venezuelským dočasným prezidentem stojí korupčník, bývalý tunelář, agent CIA a vůdce násilných protestů ve Venezuele, který je v této chvíli v domácím vězení! Nasadil tak místo sebe mladičkého asistenta a pobočníka Juana Guaida! České uznání Juana Guaida venezuelským prezidentem je zřejmě navíc neplatné a v rozporu s českou Ústavou! Samozvaný prezident Venezuely vůbec ani nekandidoval a opozice prezidentské volby bojkotovala!

Odhalení: Za venezuelským dočasným prezidentem stojí korupčník, bývalý tunelář, agent CIA a vůdce násilných protestů ve Venezuele, který je v této chvíli v domácím vězení! Nasadil tak místo sebe mladičkého asistenta a pobočníka Juana Guaida! České uznání Juana Guaida venezuelským prezidentem je zřejmě navíc neplatné a v rozporu s českou Ústavou! Samozvaný prezident Venezuely vůbec ani nekandidoval a opozice prezidentské volby bojkotovala!

V českých médiích se dnes objevila neuvěřitelná informace, že pondělní usnesení české vlády o uznání Juana Guaida dočasným venezuelským prezidentem je zřejmě neplatné a v rozporu s českou ústavou. Uvedl to prof. Oskar Krejčí, který je odborníkem a specialistou na mezinárodní a ústavní právo. Krejčí upozornil [1], že ústavní zákony v ČR nedávají vládě a ani ministerstvům žádnou autorizaci a pravomoc zasahovat do vnitřních záležitostí cizích zemí a uznávat nebo neuznávat prezidenty. Jediným mechanismem, který je ústavně platný, je zvolení prezidenta na základě ústavy dané země, se kterou má Česká republika navázány diplomatické vztahy. Pokud totiž ČR naváže s jakoukoliv zemí diplomatické vztahy, tak tím automaticky akceptuje a uznává ústavu a ústavní pořádek takové země. Pokud by Česká republika nesouhlasila s ústavním pořádkem dané země, potom by nedošlo k navázání diplomatických styků.

Skutečný vůdce venezuelské opozice, Leopoldo López. který je v domácím vězení a dosadil místo sebe do čela státního převratu svého asistenta, Juana Guaida.

Jinými slovy, česká vláda je vázána diplomatickým protokolem a nesmí porušovat svrchovanost cizí země, se kterou navázala diplomatické vztahy. Jenže přesně to česká vláda právě neudělala a porušila svrchovanost cizí země tím, že uznala prezidentem osobu, která nebyla ústavním způsobem ve Venezuele zvolena. V celém tomto skandálu nezaznívá historie celého příběhu, jak to vlastně ve Venezuele bylo. Konce roku 2017 si venezuelská opozice vydupala předčasné prezidentské volby. Ty se konaly v květnu minulého roku a volby doprovázela velmi nízká volební účast okolo 46% oprávněných voličů [2]. Ve volbách zvítězil Nicolas Maduro, který získal dvě třetiny hlasů, jeho hlavní konkurent a opoziční kandidát Henri Falcon získal okolo 20% hlasů. Nízká účast byla způsobena bojkotem ze strany opozičních stran, kterým vadilo, že Nicolas Maduro zakázal ve volbách účast těm kandidátům, kteří přijímají peníze ze zahraničí. To odstavilo z voleb prakticky všechny opoziční kandidáty, kteří odmítli ústřední volební komisi předložit výpisy o původu darů do své volební kampaně.

Nicolas Maduro čelí státnímu převratu organizovanému CIA, v čele převratu je aristokrat jako skrytá osoba v domácím vězení

Dalším důvodem bojkotu bylo ověřování vlasteneckých průkazů, na jejichž základě získávají lidé ve Venezuele slevy při nákupech a nárok na kontribuce ze zisků z prodeje ropy. Kontribuce jsou finanční a hmotné, obvykle ve formě potravin. Tyto vlastenecké průkazy jsou de facto občanské průkazy, na jejichž základě vzniká i politická přidruženost, protože na tyto průkazy chodí nakupovat jen chudí lidé a Nicolas Maduro spojil své volební kampaně právě i s charitativními akcemi a rozdáváním potravin a léků pro nejchudší. Opoziční předáci a jejich američtí poradci toto označili za nakupování voličských hlasů skrze vlastenecké průkazy. Volby minulý rok v květnu měly položit Nicolase Madura, ale místo toho ho pouze posílily.

Leopold López, pravý vůdce venezuelské opozice, aristokratický potomek zakladatele bolívarské Venezuely.

Juan Guaido je loutka a neznámá figura, která se ovšem dlouho pohybovala v roli asistenta nejznámějšího venezuelského opozičního vůdce Leopoldo Lopeze [3], který je duchovním mentorem Juana Guaida. Tady si musíme říct více o této figuře, o které se v českých médiích nedočtete. Leopoldo Lopez se narodil v roce 1971 do rodiny venezuelské aristokracie a je přímým pokrevním potomkem prvního venezuelského prezidenta Cristobala Mendozy, kterého dosadil k moci Simón Bolívar. Jako mladý byl poslán do internátní školy Hun School of Princeton v USA, která je proslulá tím, že na ní studují děti Saúdské královské rodiny. Poté pokračoval na Kenyon College v Ohiu a následně na Harvard’s John F. Kennedy School of Government. Američtí novináři odhalili, že už době při studiu na Kenyon College byl mladý Leopoldo naverbován americkou CIA pro spolupráci.

Na studiích v USA byl naverbován CIA, ve Venezuele tuneloval peníze z ropné státní firmy PDVSA

Při studiích v USA založil López v roce 1992 skupinu Primero Justicia (Spravedlnost na prvním místě), která se později stala politickou stranou, která má zásadní význam v pravicové venezuelské politice. Po svém návratu do Venezuely v roce 1996 López neskočil hned do politiky, místo toho získal lukrativní práci jako analytik v polo-privatizované venezuelské státní společnosti Petroleos de Venezuela (PDVSA), kde pracoval až do roku 1999. Během této doby, on a také jeho matka, která rovněž pracovala ve společnosti, vytunelovali stovky tisíc dolarů do jejich společnosti a politické strany Primero Justicia.

Tento korupční skandál se však objevil až o několik let později, když vyšetřování nařízené Hugo Chávezem z roku 2007 odhalilo tyto zločiny a zabránilo tomu, aby López několik let zastával politické funkce. Poté, co opustil svou práci v PDVSA, vstoupil López do venezuelské politiky a v roce 2000 byl zvolen starostou města Chacao v okresu Caracas, který je znám jako jedna z nejbohatších oblastí ve Venezuele. O dva roky později začal López navštěvovat Washington, DC a navštívil ústředí IRI (Mezinárodní republikánský institut) a setkal se s úředníky z administrativy George W. Bushe, uvádí novinářka Eva Golingerová.

Juan Guaido a Leopold López na demonstraci spolu při projevu.

IRI je jednou ze tří nadací, kterou tvoří Národní nadace pro demokracii (National Endowment for Democracy), nevládní organizace financovaná vládou Spojených států, spojená s nesčetnými snahami o změny režimů v zahraničí, včetně Egypta (2013) a Ukrajiny (2014). Institutu předsedal americký senátor John McCain (R-AZ). IRI společně s Národním demokratickým institutem (NDI) také přímo financuje stranu, kterou López založil, tedy Primero Justicia, stejně jako jeho současnou politickou stranu Voluntad Popular, kterou López založil v roce 2010.

V roce 2002 se López, přestože stále sloužil jako starosta, přímo podílel na pokusu o převrat podporovaný Spojenými státy, jehož cílem bylo odstranění demokraticky zvoleného prezidenta Huga Cháveze od moci. López se konkrétně podílel na nezákonném zadržování tehdejšího ministra vnitra a spravedlnosti Ramóna Rodrígueze Chacína a také na násilných útocích na kubánské velvyslanectví v Caracasu, kde se skupina demonstrantů pokoušela násilně dostat do budovy. Když si nemohli vynutit vstup, přerušili vodu a elektrickou energii do budovy a rozbili okna a vozidla. Chávez Lópezovi odpustil za svou roli v převratu v roce 2007 a Lópezovi bylo od roku 2008 do roku 2014 pouze zakázáno ucházet se o politické úřady po odhalení jeho minulých korupčních jednání v PDVSA a jeho zneužitých veřejných peněz v době starostování.

Primero Justicia a podíl na pokusu o státní převrat pod taktovkou CIA v roce 2002

V následujících letech se López snažil distancovat od pokusu o převrat v roce 2002, který je Venezuelany na obou stranách politického spektra spatřován jako velmi nepopulární. Lópezovi advokáti v roce 2014 tvrdili, že “v žádném okamžiku nebyl López nikdy zastáncem převratu, ani nebyl spojen s vůdci, kteří převrat řídili“, přestože existují videozáznamy, které ukazují, že se účastnil únosu Chacína, nebo že jeho vlastní otec, Leopoldo López Gil, který byl jedním z vůdců převratu a podepsal dekret o pozastavení venezuelské ústavy, jenž byl vydán krátko trvající pučistickou vládou v roce 2002.

V letech následujících po pokusu o převrat proti Chávezovi se López začal setkávat s různými pravicovými osobnostmi, které byly známy po celé Latinské Americe, včetně četných setkání s nechvalně známým bývalým prezidentem Kolumbie Alvaro Uribem, který byl známý svými vazbami na vražednou polovojenskou armádu Kolumbijská frakce. Brzy poté začal López podporovat násilné taktiky jako ty, které byly použity při pokusu o převrat v roce 2002, a přijal svoji roli vůdce nejvíce extrémní frakce venezuelského pravého křídla. V důsledku toho se v rámci venezuelské opozice rychle stal neuvěřitelně rozporuplným.

Alvaro Uribe, bývalý prezident Kolumbie.

Podle diplomatického kabelogramu americké ambasády z roku 2009 Mary Ponte ze strany Primero Justicia, kterou založil López, uvedla, že “jediný rozdíl mezi Lópezem a Chávezem je, že López mnohem lépe vypadá.” Ve stejném kabelogramu úředníci amerického ministerstva zahraničí označili Lópeze jako postavu, která rozděluje opozici, často je označován za arogantního, odpuzujícího a hladového po moci – ale úředníci strany prý připouštějí jeho trvalou popularitu, charisma a talent organizátora, uvádí se v kabelogramu.

Lópezova schopnost vytvářet si podporu mezi radikální pravicovou mládeží ve Venezuele i v zahraničí byla klíčem k ovládnutí venezuelské opozice. V roce 2013 se López připojil k několika dalším klíčovým postavám v opozici, které začaly volat po “rozpuštění” zvolené vlády, zejména po tom, co opozice zažila zdrcující volební porážku a 75% pozic městských primátorů v zemi obsadili socialisté.

Krvavé studentské protesty úmyslně používané na vyvolání destabilizace v zemi

Také v roce 2013 byla zveřejněna vyčerpávající konverzace zahrnující největšího politického spojence Lópeze, Marii Corinu Machado. Rozhovor popsal, co řekl Ramon Guillermo Aveledo, předseda zastřešující skupiny Mesa de la Unidad Democrática, místopředsedkyni pro latinskoamerické záležitosti Robertě Jacobsenové, se kterou se předtím setkal ve Washingtonu. Řekla: “Zjistila jsem, že Ramon Guillermo Aveledo řekl na ministerstvu zahraničí (USA), že jediný způsob, jak to to vyřešit (svržení vlády ve Venezuele), je provokace a zdůraznění krize nebo převratu. Nebo proces utahování šroubů a domestikace za účelem vytvoření systému úplné sociální kontroly.”

Následující rok se López a Machadová snažili o příležitostné využití studentských pochodů připomínajících Venezuelský národní den mládeže podněcováním násilných protestů opoziční mládeže, na níž López má značný vliv. Co byl původně mírový pochod, to se rázem změnilo v chaos, když mladí opoziční členové vedli paralelní pochod, který se najednou stal násilným, když demonstranti začali ničit veřejné budovy, včetně kanceláře generálního prokurátora, a použili Molotovovy koktejly, aby zapálili majetky a zablokovali silnice.

Maria Corina Machado

Střety si vyžádaly tři životy, ale 40 dalších lidí brzy přišlo o život, protože López – po počáteční události – požadoval více “odporu” v ulicích. Tento odpor získal podobu násilných barikád na ulici nazývaných guarimby, které i nadále zůstávají populární taktikou mezi opozičními protestujícími. Navzdory zvýšenému počtu úmrtí se López i nadále snažil o další násilné protesty a byl později zatčen za svou roli při podněcování a plánování událostí. Lópezovo zatčení se stalo důvodem pro další násilné protesty, které následovaly, zejména v okrese Chacao, který kdysi vedl jako primátor, což bylo ústředním bodem tehdejších nepokojů. Ze zákulisí López nadále vyzývá k násilnému odporu vůči současné Madurově vládě a dokonce vyzval ozbrojené síly národa, aby se “vzbouřili” proti prezidentovi Madurovi.

Podle serveru Telesur představitelé Venezuely doufají, že umístění Lópeze do domácího vězení povede opozici – demonstranty a jejich lídra – k míru a dialogu. Vzhledem k pozadí Lópeze a tomu, kdo za ním stojí (CIA), se to však jeví jako velmi nepravděpodobné. Úloha Lópeze v násilí, stejně jako násilí extremistických frakcí venezuelské opozice, byla z velké části dlouho ignorována, neboť takové nepohodlné pravdy a jejich odhalení nejsou v souladu s americkými zájmy. Američtí politici a média chtějí s Lópezem jednat jako s hrdinským politickým vězněm, zatímco odmítají uznat zvěrstva spáchaná opozicí, která ho idolizuje jako vůdce.

Lópezova manželka se zjevila v Bílém domě po boku prezidenta a viceprezidenta USA a hned poté přišla Trumpova výzva k propuštění Lópeze z domácího vězení

Například mediální pokrytí o umučení 21-letého Orlando Figuery bylo v USA zcela minimální. V květnu 2017 byl Figuera napaden poté, co opoziční demonstranti předpokládali, že je Madurův podporovatel, prý kvůli jeho barvě kůže. Srazili ho na zem, polili benzínem a zapálili ho. Mezi nezávislými novináři, kteří ohlásili situaci z Caracasu, bylo násilí z velké části soustředěné v bohatých čtvrtích Caracasu. Nezávislá americká novinářka Abby Martinová cestovala do Caracasu, aby si popovídala s opozičními členy a vládními stoupenci, ale rychle se ocitla spolu s jejím producentem Mikeem Prysnerem cílem smrtelných výhrůžek poté, co venezuelské opoziční vedení je obvinilo z toho, že jsou špehy Madurova režimu a snaží se opozici infiltrovat.

I přes jeho násilnou taktiku a smíšenou popularitu ve Venezuele, americká vláda a mezinárodní média se shromáždila za Lópezem a jeho pobočníkem Juanem Guaidem, který dělá pouze to, co mu Leopold López řekne. Zatímco byl López uvězněn, jeho manželka, bývalá modelka a televizní osobnost Lilian Tintori, se setkala se senátorem Markem Rubiem a prezidentem Donaldem Trumpem v USA. Rubio už před časem představil zákon o humanitární pomoci a obraně demokratické správy ve Venezuele, který následně poskytl venezuelské opozici až 10 milionů dolarů. Po setkání s Lópezovou manželkou tak Trump hned tweetoval, že López je politický vězeň, který by měl být okamžitě osvobozen.

Lilian Tintori, manželka Leopolda Lópeze s Donaldem Trumpem a Mikem Pence v Bílém domě. Vpravo Marco Rubio.

USA usilují o destabilizaci Venezuely už mnoho let, oslabení a svržení demokraticky zvolené vlády Venezuely je hlavním cílem. Od ekonomické války až po přímé financování opozice a “demokratizačních” nevládních organizací se USA staví proti vládě Chavistů a věnovaly venezuelské opozici přes 100 milionů dolarů od roku 2002 do roku 2010. Obamova administrativa přidala potom dalších zhruba 20 milionů dolarů. To se stalo rozhodujícím faktorem právě v době, kdy Chávez v roce 2007 znárodnil venezuelský ropný průmysl, který vykopl z Venezuely hned několik silných amerických ropných firem a opozice jejich odchodem tak ztratila dary a financování. Jednou z těchto společností byla firma ExxonMobil, jejíž generální ředitel v té době byl i minulý Trumpův ministr zahraničí Rex Tillerson. Není to překvapující, byla to Tillersonova osobní vendetta proti režimu ve Venezuele, pamatujeme i jeho výzvy ke změně režimu, která zazněly jen pár dní poté, co Trump nastoupil do úřadu.

Jak napsala v roce 2014 María Páez Victor, venezuelská socioložka: “Opravdovou opozicí ve Venezuele jsou USA, jejich spojenci a jejich agenti, kteří financují svými dolary nevládní organizace a opoziční strany.” Leopoldo López není jen jedním z největších vůdců “skutečné opozice”, je také jejím maskotem. Jeho kriminální a korupční minulost je však neprůchodná pro světové společenství, a proto byla místo Lópeze do čela současného puče ve Venezuele dosazena Lópezova loutka, jeho bývalý asistent z jeho kanceláře, Juan Guado. Leopldo López je momentálně v domácím vězení ve Venezuele a nemohl se tak postavit do čela současného státního převratu. To však mu zjevně nevadí, protože ze zákulisí všechno orchestruje a řídí, Juan Guaido je jeho více než schopným tlumočníkem a marionetou.

Česká vláda se tak ve světle tohoto odhalení jeví buď jako spolek naprostých diletantů, anebo naopak jako spolek servilních kompliců americké státní moci, která stojí za tímto převratem ve Venezuele. Zjevně vůbec netuší, koho uznávají prezidentem v cizí zemi za mořem, a navíc v rozporu s vlastní českou ústavou. Nejsou kádry, všude jsou jenom všehoschopní diletanti. Šiřte prosím tento článek na sociálních sítích, sdílejte ho, posílejte v řetězových emailech, ať se lidé dozví, jakého “prezidenta” na dálku česká vláda uznala v rozporu s mezinárodním právem a vlastní ústavou. A jestli je pravda, co se píše v článku zde, jak se v této situaci zachoval Miloš Zeman, tak potom už opravdu je jasné, že celá Česká republika padá do náruče neoconů už kompletně celá, už ani z Hradu nevychází žádné světlo, temnota už dorazila i tam. Baal sequimini honoris causa ad victimas.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Print Friendly, PDF & Email